چهارصد و يكمين جلسه سومين دوره شوراي اسلامي شهريزد

چهارصد و يكمين جلسه سومين دوره شوراي اسلامي شهريزد
صورتجلسه
   چهارصدو يكمين جلسه شوراي اسلامي شهريزد با تلاوت آیاتی ازکلام ا... مجید درساعت 7 صبح روز سه‌شنبه مورخ 21/10/89 با حضور كليه اعضاء تشكیل گرديد:
   در ابتدا رياست شورا با سلام و صلوات بر محمد و آل محمد(ص) ، فرا رسيدن ميلاد سراسر با سعادت هفتمين امام شيعيان حضرت امام موسي كاظم (ع) را تبريك و تهنيت عرض نمود و از خداوند متعال خواست تا ما را جزء ياران واقعي آن حضرت و ساير ائمه اطهار (ع) قرار دهد. وي در ادامه گزارشي از بازديد انجام شده با حضور تني چند از اعضاي شورا و شهردار محترم از مجموعه زندان مركزي يزد و اقدامات خوب صورت گرفته در جهت آموزش زندانيان با همكاري اداره كل فني و حرفه استان ، راه‌اندازي مركز علمي كاربردي و .... و درخواست آن مجموعه از شورا جهت هر گونه مساعدت مطالبي را عنوان نمود و از مديريت خوب و عالي مدير كل زندانهاي استان و همچنين به پاس زحمات و خدمات ارزشمند رياست زندان مركزي يزد تقدير و تشكر نمود.
سپس با توجه به هماهنگي‌هاي بعمل آمده قبلي آقاي مهندس اولياء نماينده محترم مردم شريف يزد و صدوق در مجلس شوراي اسلامي‌، آقاي سيفي فرماندار محترم يزد، آقاي رضايي مدير كل سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري، آقاي وطن‌خواه مديريت امور شعب بانك سپه، آقاي پيرنيا معاونت اداري و مالي شهرداري يزد در خصوص تعامل و همكاري با شهرداري بر اساس تأكيد استاندار محترم جهت اجراي طرح توسعه مكان مقدس حضرت امامزاده جعفر(ع) و همچنين بررسي مشكلات بافت قديم و فرسوده يزد در جلسه شورا حضور يافتند كه در ابتدا رياست شورا ضمن عرض خيرمقدم و خوشامدگويي به ميهمانان ارجمند اظهار داشت با توجه به تأكيد مسئولين استان و در راستاي ارتقاء و اعتلاي سطح امور ديني و فرهنگي و با گسترش و ساماندهي مكان مقدس حضرت امامزاده جعفر(ع) و اجراي طرح توسعه آن مكان با همت شهرداري و با تعامل و همكاري مسئولين استان و ساير دستگاههاي مربوطه و همچنين با توجه به سفر رياست محترم جمهوري به شهر يزد جهت اجراي آن پروژه و ساير پروژه‌هاي عمراني در سطح شهر يزد با تخصيص اعتبارات لازم و اخذ تسهيلات بانكي بدون بهره و يا حداقل نرخ كارمزد هر چه زودتر شاهد آغاز و اجراي آن پروژه‌ها باشيم. سپس ايشان از نماينده محترم يزد و صدوق در مجلس شوراي اسلامي خواست تا با تلاش و پي‌گيريهاي خود نسبت به موضوع انتخابات استاني و همچنين اضافه نمودن يك نماينده ديگر به شهر يزد رايزني‌هاي لازم را معمول نمايد. وي در ادامه تقاضا نمود تا نسبت به اعتباري كه مجلس شوراي اسلامي به تمامي نمايندگان خود اختصاص داده است در صورت امكان و بر حسب صلاحديد خودشان با توجه به وضعيت نامناسب شهرداري در اجراي پروژه‌هاي عمراني مبلغي را در اختيار شهرداري يزد قرار دهند.
در ادامه جلسه آقاي اولياء نماينده محترم مردم يزد و صدوق در مجلس شوراي اسلامي از رياست و اعضاي شورا بخاطر برپايي اين جلسه و همچنين بهره‌برداري و افتتاح از پروژه تقاطع غيرهمسطح ميدان مهديه به لحاظ مديريت و برنامه‌ريزي مناسب و زودتر از زمان‌بندي اعلام شده توسط شهرداري و حمايت اين شورا تقدير و تشكر نمود و اظهار داشت در جهت اجراي پروژه‌هاي عمراني و اقتصادي در صورت عدم تأمين مالي، مي‌تواند مشكلات را دوچندان كند كه بايد در اين زمينه با همكاري بانكها در جهت اخذ وام و تسهيلات بانكي و همچنين با ارائه راهكارهاي مناسب و تأمين منابع مالي هدفدار با تعيين و ميزان اعتبار هر پروژه به خصوص پروژه طرح توسعه حضرت امامزاده جعفر(ع) كه مد نظر ساير مسئولين نيز مي‌باشد با همكاري و تعامل ادارات ذيربط اقدامات لازم و اساسي معمول تا در آينده با مشكلات جدي برخورد نكنيم.
وي در ادامه در خصوص بافت تاريخي و قديمي يزد گفت با توجه به بازديدهاي انجام شده با حضور مسئولين مربوطه و اعضاي شورا و معضلات موجود در آن بافت مي‌تواند مشكلاتي را براي شهر يزد بوجود آورد كه بايد در اين زمينه با تخصيص اعتبارات لازم و كافي جهت ساماندهي آن تدابير لازم انديشيد. وي در ادامه خواستار همكاري شهرداري در زمينه ساماندهي شبكه‌ها، خط كشي معابر شهري جهت تعيين خطوط ترافيك شهري و ايجاد نظم و انضباط بيشتر جهت رانندگان و همچنين خواستار مرمت و بازسازي ديوار مزار خرمشاد واقع در بلوار باهنر وبهسازي مقبره مرحوم مهدي آذر يزدي شد.
سپس ايشان بر اساس برنامه پنجساله توسعه كشور اين نكته را يادآوري نمود كه دولت در نظر دارد يكسري از كارهايي را به شهرداريها واگذار نمايد كه اين موضوع مورد مخالفت نمايندگان مجلس قرار گرفت با اين توضيح كه دولت موظف است ابتدا منابع پايداري را براي شهرداريها تعيين نمايد تا شهرداريها در زمينه بودجه جاري و عمراني خود نگراني نداشته باشند تا بعد بتواند با تحت پوشش قرار گرفتن شهرداريها يكسري كارهايي را به آنان واگذار نمايد.
وي در ادامه در خصوص پي‌گيريهاي انجام شده در رابطه با آلودگي هواي شهر يزد و خريد و نصب پنج دستگاه سنجش آلودگي هوا در ميادين سطح شهر و بحث كمربند سبز در اطراف شهر يزد مطالبي را عنوان نمود.
در ادامه جلسه آقاي وطن خواه مديريت امور شعب بانك سپه اظهار داشت با توجه به اينكه اجراي طرح توسعه مكان مقدس حضرت امامزاده جعفر(ع) مورد تأكيد مسئولين استان هم نيز مي‌باشد ما هم آمادگي داريم تا در جهت هر چه زودتر اجراي آن طرح همكاري لازم در قالب مشاركت با شهرداري داشته باشيم و بر اساس هماهنگي‌هاي صورت گرفته با مديران در مركز جهت ارائه وام به شهرداري براي اجراي هر چه زودتر آن طرح، شهرداري بايد با تعيين ميزان دقيق اعتبار مورد نياز و همچنين مدارك و مستندات آن پروژه را در اسرع وقت به اين بانك ارسال تا با اخذ مجوزهاي لازم وام مورد نظر در اختيار شهرداري قرار گيرد سپس آقاي پيرنيا معاونت اداري و مالي شهرداري در اين خصوص اظهار داشت با توجه به كمبود نقدينگي، شهرداري در حال حاضر جهت اجراي پروژه‌هاي عمراني نياز به تسهيلات بانكي دارد و چون كليه بانكها جهت دادن وام به شهرداري وثيقه و تضمين‌هايي را مي‌خواهند كه براي شهرداري مقدور نمي‌باشد كه از اين رو جهت ادامه فعاليت‌هاي عمراني بخصوص اجراي پروژه طرح توسعه حضرت امامزاده جعفر(ع) بايد راهكارهاي مناسبي در نظر گرفته شود.
در ادامه جلسه آقاي سيفي فرماندار يزد با تقدير و تشكر از اعضاي شورا بخاطر برپايي اين جلسه اظهار داشت با توجه به اينكه شهرداري در جهت اجراي پروژه طرح توسعه امامزاده جعفر(ع) نياز به تسهيلات بانكي دارد بايد ميزان دقيق اعتبار مورد نياز، اهداف و دلايل توجيهي جهت اجراي طرح داشته باشد و حتماً شهرداري بايد در اين زمينه برنامه‌ريزي داشته باشد تا بتوان از رديف پروژه‌هاي عمراني سفر رياست محترم جمهور به يزد در آينده منابع مالي لازم در اين زمينه تأمين نمود.
وي در ادامه در خصوص بافت تاريخي يزد گفت مشاور طرح تفصيلي دو قرارداد بصورت جداگانه در زمينه بررسي بافت فرسوده و بافت تاريخي منعقد نموده است كه در حال حاضر 743 هكتار بافت تاريخي به ثبت رسيده است و 5000 هكتار بعنوان حريم بافت تعريف شده است و اين موضوع مشكلات زيادي را در بر داشت كه با موافقت مسئولين مربوطه و شورايعالي شهرسازي پنج هزار هكتار بافت بعنوان حريم حذف شد.
ايشان در ادامه اقدامات خوب انجام شده در بافت تاريخي با همكاري سازمان ميراث فرهنگي جهت ساماندهي مخروبه‌ها،ارائه مجوزهاي لازم براي آپارتمان سازي وهمچنين منظورنمودن تسهيلات لازم جهت مرمت وبازسازي‌بناهاي تاريخي حتي تعمير منازل با دادن مصالح ساختماني مطالبي را عنوان نمود.
در ادامه جلسه آقاي كوچك‌زاده با اعلام بعضي از مشكلات موجود در گزارش طرح تفصيلي بافت فرسوده شهر كه توسط مشاور آرمانشهر ارائه گرديده است از جمله حذف بعضي شبكه‌هاي مصوب كميسيون ماده 5 نظير 18 متري كوچه بيوك و 18 متري خرمشاد و به روز نبودن برداشتها و غيره و اينكه نماينده مشاور گلايه مند است اگر به خواسته شورا و شهرداري توجه كند ميراث نمي‌پذيرد و برعكس و كار معوق مانده است پيشنهاد نمود براي اينكه ميراث فرهنگي يكجانبه تصميم نگيرد امور مربوط به بررسي و تصويب طرح تفصيلي بافت فرسوده و تاريخي به شوراي بافت تاريخي محول گردد بطوريكه دبيرخانه اين شورا كمافي‌السابق در دفتر فني استانداري باشدوجلسات منظم وبه موقع تشكيل ونماينده مجلس و شوراي اسلامي شهر هم بعنوان پي‌گيري كننده تفاضاهاي مردمي در اين شورا عضويت داشته و رأي اكثريت حاكم باشد كه اين پيشنهاد مورد توجه حاضرين قرار گرفت. سپس آقاي خباززاده يزدي اظهار داشت با توجه به رشد بي‌رويه شهر و گسترش حاشيه‌نشيني و عدم اختصاص بودجه لازم به بافت فرسوده جهت جلوگيري از تبعات ناشي از بلاياي طبيعي مثل زلزله و غيره در بافت جديد كه شايد از بافت قديم بيشتر باشد نيز پي‌گيريهاي لازم صورت پذيرد.
در ادامه هر يك از اعضاي شورا نقطه نظرات و ديدگاههاي خود را در خصوص طرح حفاظت جامع و تفصيلي بافت تاريخي يزد وضوابط آن بر اساس طرح پيشنهادي مهندسين مشاورآرمان‌شهر مطالبي‌را عنوان وخواستارهمكاري بيشترسازمان ميراث فرهنگي درجهت رفاه حال‌شهروندان‌دربافت تاريخي شدند.
در ادامه جلسه‌ آقاي رضايي رياست سازمان ميراث فرهنگي، گردشگري و صنايع دستي استان اظهار داشت معضلات بافت قديم و تاريخي براي همه ما مسئله مهمي است كه اميدواريم با تعامل و همكاري ساير مسئولين حل وفصل نماييم و سازمان ميراث فرهنگي به استناد قانون حق اظهار نظر در بافت تاريخي را دارد نه شهرسازي، چون مسئوليت شهرسازي به عهده سازمان مسكن و شهرسازي مي‌باشد و سازمان‌ها در بافت تاريخي سه كار مهم را انجام مي‌دهد.
1- نوسازي براي فضاهايي كه فاقد ارزش هستند. 2- بازسازي نمودن بر اساس وضعيت اوليه بناي تاريخي.3- حفاظت و مرمت صرف كار مثل مسجد جامع كبير.
وي در ادامه يكي از ويژگي‌هاي مهم بافت تاريخي معابر آن برشمرد و گفت اين سازمان درنظر دارد تأسيسات موجود در اين بافت كه نماي زشت و نامناسب ايجاد نموده متناسب با شأن و جايگاه بافت تاريخي ساماندهي نمايد.
مصوبات :
        توسعه آستان امامزاده جعفر(ع)
 1- لايحه شماره 200/49692- 20/10/89 شهرداري ثبت دبيرخانه شورا بشماره 4196- 21/10/89:
« احتراماً باستناد ماده71 قانون تشكيلات، وظايف وانتخابات شوراهاي اسلامي كشوروانتخاب شهرداران مصوب سال 1375واصلاحيه بعدي آن، پیرو لایحه شماره 200/34929 مورخ 22/7/89 به استحضار می‌رساند در رابطه با اختصاص 10 هکتار زمين توسط سازمان مسکن و شهرسازی (مصوبه هیات محترم دولت) بابت پرداخت غرامت املاک واقع در مسیر توسعه آستان امامزاده جعفر(ع) ، اجازه فرمايید در حال حاضر مبلغ يك ميليارد ريال (1.000.000.000ريال) به ردیف 3010200147 تملك املاك واقع در مسير طرحهاي عمراني ( نقدي ) و مبلغ چهار ميليارد ريال (4.000.000.000 ريال) به ردیف 3010200148 تملك واقعدر مسير طرحهاي عمراني ( تهاتري ) ، جهت تملک املاک واقع در طرح مزبور افزایش و بدین منظور اختصاص یابد. ضمناً آقايان قانع و پیرنیا به عنوان نماينده جهت ارائه توضيحات بيشتر معرفي مي گردند. ميروكيلي-شهردار يزد»
موضوع در صحن علني شورا مطرح با عنايت به بررسي‌هاي بعمل آمده و پس از بحث و تبادل نظر و استماع نظرات مخالف و موافق، پيشنهاد فوق موردتصويب قرار گرفت.
 
جلسه با ذكر صلوات درساعت 10 خاتمه يافت.