/ در جلسه شورای شهر یزد مطرح شد/

/ در جلسه شورای شهر یزد مطرح شد/
در راستای تعامل بیشتر با دستگاههای اداری شهر یزد نشست مشترک مسئولین شرکت آب و فاضلاب و شرکت برق یزد با اعضای شورای اسلامی شهر یزد در صحن شورا برگزار گردید.
به گزارش سخنگوی شورای اسلامی شهر یزد - در این جلسه از طرف اعضاء شورا مسائل و مشکلات مربوط به برق شامل کمبود نور در سطح شبکه ها و معابر و پارکها خصوصاً پارکهای درون محله ای و نیاز به روشنائی پایه کوتاه در بلوارها و پارکها به علت انبوه درختان با توجه به خطراتی که برای عابرین و غیره وجود دارد و لزوم نورپردازی برای بعضی از بناها ، لزوم به جابجایی تیرهای برق در محل چهارراه ها و میادین و مواردی که شهرداری درتدارک اصلاح هندسی است و برای تردد عابرین خطرآفرین است و لزوم کابلی کردن روشنائی شبکه های اصلی خصوصاً برای شبکه های جدید ونیز پیشنهاد استفاده از انرژی خوشیدی جهت روشنائی شبکه ها و معابر و پارکها  ، پیشنهاد تقلیل تعرفه برق جهت استفاده از کولرگازی در فصل تابستان در مقایسه با استانهای گرمسیر  مطرح  و خواستار رسیدگی به آنها شدند.
همچنین در خصوص مسائل مربوط به آب و فاضلاب از سوی اعضای شورا مواردی نظیر مشکلات محیط زیستی مربوط به تصفیه خانه فاضلاب یزد شدندو لزوم گسترش کشاورزی مناسب در حاشیه تصفیه خانه فاضلاب برای تقلیل زمان راکد ماندن آب فاضلاب در حوضچه ها به روشهای مناسب و همچنین به مشکلات بالا آمدن سطح آب زیرزمینی در مناطق پائین دستی از جمله شهرک صنعتی اشکذرتوجه داده شد، لزوم پرهیز از تداخل فاضلاب شهر با فاضلاب شهری ، لزوم رسیدن به راهکارهای مناسب برای واگذاری امتیازآب در مناطق محروم که توان پرداخت حق انشعاب و لوله گذاری را ندارند، تفکیک هزینه انشعاب آب و فاضلاب برای مناطقی که هنوز از امکانات سیستم فاضلاب برخوردار نیستند مطرح و خواستار رسیدگی به آنها شدند.
در ادامه  مهندس صحتی مدیرعامل شرکت توزیع برق یزد گزارش مفصلی از برنامه ها و اقدامات انجام شده در خصوص افزایش رضایت مندی در سال گذشته از 60 درصد به 70 درصد شد و دراین مورد نمودارها و جداولی ارائه نمود که گویای پیشرفت شاخص های خدمت رسانی به مردم بود از جمله شاخص خاموشی کل در سال 87 ، 06/1 ولی در سال 88 ، 83/0 بوده است .
وی مدیریت روشنائی به خصوص برای اعیاد و جشنها را از ضروریات ذکر کرد و از برنامه های شرکت توزیع برق دانست و اظهارداشت :روشنایی پارکها و نورپردازیها به عهده شرکت توزیع برق نیست در عین حال یکی از اقدامات این شرکت را می توان توزیع لامپهای خیلی کم مصرف LED نام برد که برای اعیاد و جشنها استفاده می شود.
مهندس صباغ زادگان مدیرعامل شرکت برق منطقه ای یزد شروع برق رسانی در یزد را سال 1309 اعلام که امسال 80 سال از آن می گذرد گفت : مقدار تولیدی نیروگاههای ما در استان 740 مگاوات است و در راستای تولید و انتقال برق در 4 سال گذشته حدود 450 میلیارد تومان هزینه شده است .
وی ضمن ارائه آمار مفصلی از توسعه صنعت برق در استان و شهر یزد در زمینه های تولید و توزیع تصریح کرد : یزد با همه استانهای مجاور تبادل انرژی الکتریکی دارد.
مهندس اسلامی سرپرست سازمان آب و فاضلاب استان با اشاره به اینکه برای تصفیه فاضلاب قطعاً مکان یابی صورت گرفته خاطرنشان ساخت : اشکال این امر اینست که آب اضافه رها شده است در صورتیکه جمع آوری و تصفیه آن به عهده سازمان آب و فاضلاب ولی توزیع آن به عهده آب منطقه ای است .
وی با اعلام اینکه در حال حاضر حدود 110 لیتر در ثانیه فاضلاب درآنجا تخلیه می گردد که حدود 60 لیتر در ثانیه آن رها می شود تصریح کرد : برای سم پاشی آن هزینه زیادی را شرکت آب و فاضلاب متحمل می گردد همچنین در مجاورت تصفیه خانه حدود 150 هکتار درخت انار و نی و سنجد و اکالیپتوس کاشته شده است .
مهندس اسلامی خاطرنشان ساخت : مهندس راعی مدیرعامل آب منطقه ای به شدت پیگیر می باشند تا مشکل تصفیه خانه فاضلاب یزد حل شود.
وی ضمن بیان اینکه فاضلاب صنعتی باید پیش تصفیه داشته باشد اظهار داشت : همه باید حق انشعاب را پرداخت کنند و فاضلاب بهاء را تنها از مصرف کننده گرفته می شود ضمناحدود 30 درصد از متقاضیان درخواست تقسیط دارند که پذیرفته می گردد و در عین حال حق امتیاز آب عدد قابل توجه نیست .
این مقام مسئول در خصوص مشکل حفاریها گفت: برای کلیه طرحها قبل از اجراء باید مجوز گرفته شود که بر اساس طرحهای توسعه شهرداری این مجوز داده می شود و گاهی نیز مجوز به صورت مشروط اخذ می گردد که در این صورت برای جابجایی آن هزینه  گرفته می شود.
وی ضمن بیان اینکه ضریب برخورداری از آب لوله کشی در استان یزد 22/98 درصد که قابل توجه می باشد و در کشور 9/98 است اذعان کرد : در سال گذشته در راستای فرهنگسازی کارهای مؤثری صورت گرفته یکی از این موارد نصب 10 هزار شیر ضربه ای در مدارس شهریزد است که در صرفه جویی آب بسیار مؤثر بوده است.
مهندس جعفری معاون درآمد و امور مشترکین سازمان آب و فاضلاب استان ضمن ارائه گزارش عملکرد و آمار سازمان اظهارداشت : در سالهای اخیر تعیین نرخهای مصوب آب به عهده شورای اقتصاد است و مازاد بر آن را با همکاری شورای شهر باید انجام شود .
وی میزان رضایت مندی از آب و فاضلاب یزد را در سال گذشته در کل 16/79 درصد دانست و خاطرنشان ساخت : از قرار اطلاع هدفمند کردن یارانه ها برای حاملهای انرژی به غیر از آب خواهد بود و جای نگرانی نیست .
مهندس غفوری معاون آب منطقه ای یزد  باغ شهر را یکی از منابع مالی خط دوم انتقال آب به یزد دانست و اظهارداشت : توجه به این امر به حیات و توسعه آتی استان و شهر بستگی دارد.
وی در ادامه گزارش مفصلی با آمار در خصوص بحرانی بودن و طبیعت آب در استان ارائه کرد و گفت : برنامه بهبود بهره برداری و حفاظت از منابع آب ، مطالعه و اجرای طرحهای تعادل بخشی ، تغذیه مصنوعی ، مرمت و بازسازی تاسیسات آبی در دست بهره برداری ، تکمیل و تجهیز شبکه های اندازه گیری آبهای سطحی و زیرزمینی ، آبرسانی به طبس ، آبرسانی به یزد از چاههای چرخاب از جمله برنامه های این سازمان می باشد.