گذر فرهنگ وهنر محلی برای تعامل و کنش شهری است

گذر فرهنگ وهنر محلی برای تعامل و کنش شهری است

رییس کمیسیون فرهنگی شورای شهر در نشست هم اندیشی گذر فرهنگ وهنر پیشینه و چالش ها که از سوی موسسه پویش هنر پارسی برگزار شد ضمن ارائه چگونگی طرح گذر فرهنگ وهنر گفت: شورای شهر وشهرداری در ابتدای تشکیل دوره پنجم برای شعارهای خود جلسات مختلف برگزار نمودند و مطالبات مردم را در اولویت کاری خود قرار دادند وخوشحالیم همشهریانی داریم که مطالبه زندگی بهتر را مدنظر داشتند.
ونوس عامری ادامه داد: تحقیق کردیم کجا این اتفاقات و رویکردهای فرهنگی باید انجام شود و همه ما می دانیم شهرداری زیرساختی برای فرهنگ و هنر نداشته و فضاهایی که در دسترس همه باشد کمتر بود و این شروعی بر ایجاد فضاهایی از این دست است. 
وی بهره گیری از فضاهای شهری در زمان اوقات فراغت مردم را یادآور شد وتصریح کرد: به نظر ما اوقات فراغت مردم از اولویت هاست و اینکه چگونه افزایش یابد از برنامه هایی است که همه فعالین فرهنگی اجتماعی و کسانی که به این موضوع دغدغه دارند باید مشارکت کنند؛ لازم بود فضایی باشد تا مردم فرهنگی را از آنجا مطالبه کنند و کجا بهتر از گذر و اسم گذر انتخاب شد. 
رییس کمیسیون فرهنگی شورا به نحوه انتخاب این مسیر اشاره و عنوان کرد: ما متوجه نیستیم مردم در بحث مازاری ها یک تهدید را به فرصت تبدیل کردند و این حنا می تواند اینجا بماند و روح کار وتلاش را به مخاطب انتقال دهد. این فضا انتخاب شد تا در دسترس باشد و کالبدی است که نباید جدا باشد.
عامری ادامه داد: ما باید بر مبنای همان کالبد و بر همان سبک زندگی حرکت کنیم که باید گذری باشد برای تعامل وکنش شهری، با هم راه برویم و حواسمان به هم و اطرافمان باشد که موجب ارتقا دانش و هنر مردم می شود. 
وی افزود: اینها یک شروع است و نکته دیگری که از اولویت های شورا بود هویت مردم شهر یزد است، در برابر ثروت و تکنولوژی کشورها خودمان را نبازیم پس باید جایی باشد تا هویت رشد پیدا کند.
رییس کمیسیون فرهنگی در ادامه به تولید آثار هنری پرداخت و اظهارداشت: ما به شناخت آثار هنر توجه داشتیم و به بازار ویژه هنر در این طرح توجه شد. ساخت گذر با سرعت انجام شد اما می خواستیم مردم یک گذر فرهنگی را تجربه کنند و اینجا سهولت کار بود تا به سرعت به بهره برداری برسد. 
وی در پایان به متولی اجرای کار اشاره و عنوان کرد: نیاز به هماهنگی و برنامه ریزی بیشتر با ادارات از جمله ارشاد وجود دارد و سازمان فرهنگی شهرداری با ارشاد تعامل دارند و معتقدیم امور هنری کار معطوف به ارشاد است و مسئولیت خدمات رسانی آن سازمان فرهنگی است.
 
معاون هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی یزد به حضور هنرمندان و فعالیت آنها در اماکن عمومی اشاره و عنوان کرد: در تاریخ اتفاقات رودر رو زیادی روی داده و مردم تبادل داستانی و فرهنگی داشتند که سرکنشگری فعال می خواهد تا آن کار فرهنگی شکل بگیرد.
دهقان ادامه داد: نیاز هنرمندان و اصحاب فرهنگ در مکان های ارائه آثار لازم است و فضای نمایشگاهی قابلیت عرضه را دارد و این فضا می تواند در خانه یا کوچه و هر مکان عمومی با قابلیت های اجرایی اتفاق بیفتد و لازم است توجه ساختاری شکل بگیرد.
وی افزود: محل زندگی مردم بسیار مورد اهمیت است و ما می خواهیم ارتباط بهتری در این فضا شکل بگیرد و هرچند کار پژوهشی نشده اما گفتگوها و همفکری های زیادی شد تا در یزد که پتانسیل هنرهای تجسمی زیاد وجود دارد فضایی برای ارائه ایجاد شود.