چهل وپنجمين جلسه چهارمين دوره ‌شوراي اسلامي شهريزد

چهل وپنجمين جلسه چهارمين دوره ‌شوراي اسلامي شهريزد
صورتجلسه
    چهل وپنجمين جلسه ‌شوراي اسلامي شهريزد با تلاوت آیاتی ازکلام ا... مجید درساعت 30/18 روز يكشنبه مورخ 6/11/92 با حضوركليه اعضاء تشكیل گرديد:
در ابتدا رياست شورا با سلام و صلوات بر محمد و آل محمد(ص) و آرزوي توفيق روزافزون همكاران ارجمند ضمن تقدير وتشكر از دولتمردان جمهوري اسلامي ايران درخصوص اقدامات مؤثر صورت گرفته در توافقات ژنو و اجلاس داووس ، خواستار رعايت حق و حقوقات ملت شهيد پرور ايران در مذاكرات گرديد و از همه مردم ايران خواست تا همچون گذشته با حمايت خود ،پشتيبان نظام و ولايت فقيه باشند تا اين انقلاب كه با خون شهيدان آبياري گرديده دشمنان نتوانند كوچكترين حركتي درمقابل ملت شريف ايران داشته باشند. وي درادامه با توجه به نزديك شدن ايام ا... دهه مبارك فجر از شهرداري خواست تا با يك برنامه ريزي اصولي و هدفمند در راستاي نكوداشت آن ايام با آذين بندي خيابانهاي سطح شهر و نورپردازي كامل در ميادين و نصب پرچم و همچنين با ساير دستگاهها دراين زمينه همكاريهاي لازم را داشته باشند .  
در ادامه و براساس دستوركار جلسه آقاي نيكنام در سخنان پيش از دستور از بازديد صورت گرفته از ايستگاههاي آتش نشاني در سطح شهر و بازبيني از امكانات ، تجهيزات و خودروهاي آتش نشاني و همچنين مسائل و مشكلات ايستگاهها براي جلوگيري از هرگونه اتفاق ناگوار و آمادگي هرچه بيشتر پرسنل زحمت كش آن سازمان در برابر خطرات احتمالي ونبود بعضي از امكانات اوليه بدليل نداشتن منابع و اعتبارات لازم گزارش كامل و جامع ارائه نمود كه هر يك از اعضاي شورا دراين زمينه نقطه نظرات و ديدگاههاي خود را درخصوص هرچه بهتر خدمات رساني به شهروندان و جبران بعضي از نواقصات موجود بحث و تبادل نظر نمودند كه مقررگرديد شهرداري بدليل ضرورت و اهميت موضوع دراسرع وقت موارد را طي لايحه اي به شورا جهت بررسي و هرگونه تصميم گيري ارسال نمايد .
درادامه جلسه با عنايت به هماهنگي هاي بعمل آمده قبلي حضرت آيت ا... ناصري نماينده محترم ولي فقيه و امام جمعه يزد درجلسه شورا حضور يافتند كه درابتدا رياست شورا ضمن عرض خيرمقدم و خوشامدگويي به ايشان گزارشي از عملكرد شورا وكار كميسيونهاي داخلي و نيز تصميمات اتخاذ شده و همچنين گزارشي از بررسي هاي انجام شده در رابطه با تعرفه عوارض و بهاي خدمات وبودجه سال 93 شهرداري ارائه نمود و درادامه درخواست هايي را به شرح زير مطرح و خواهان حمايت و پي گيري اين موضوعات از سوي ايشان گرديد .
- با توجه به حماسه و افتخار آفريني مردم فهيم و انقلابي يزد در دهم فروردين و در راستاي گراميداشت آن روز به يادماندني و يادوخاطره شهداي والا مقام ، مسئولين استان پي گيري هاي لازم را درخصوص اهميت اين موضوع ، تمهيدات لازم را جهت ديدار و ملاقات مردم شريف يزد با حضرت آيت ا... خامنه اي رهبر معظم انقلاب مثل ساير شهرها داشته باشند .
- با عنايت به مكاتبات صورت گرفته و رايزني هاي انجام شده با مسئولين استان يزد پي گيري هاي لازم درخصوص توزيع عادلانه عوارض ماليات بر ارزش افزوده سهم شهرداري نسبت به ساير شهرستانها از سوي مراجع بالاتر جهت خدمت رساني بهتر شهرداري صورت پذيرد .
- تدابير و برنامه ريزي هاي لازم در رابطه با ساماندهي و كنترل و نظارت بيشتر بر افراد بيگانه و مهاجرين خارجي در يزد به خصوص اسكان افاغنه در بافت قديم جهت جلوگيري از هرگونه مسائل امنيتي و اخلاقي و فرهنگي .
- ضرورت انعكاس و اطلاع رساني اهميت فضاي سبز و درخت كاري دريزد بدليل شرايط اقليمي و حفظ و نگهداري و گسترش فضاي سبز با همكاري و همفكري شهروندان از طريق تريبون نمازجمعه و جلوگيري از هرگونه تخريب و خشكاندن باغات .
سپس هريك از اعضاي شورا ضمن عرض خيرمقدم و خوشامدگويي و تقدير وتشكر از حضور حضرت آيت ا... ناصري نماينده محترم ولي فقيه و امام جمعه دراين جلسه نقطه نظرات ، ديدگاهها و دغدغه هاي خود را درخصوص رفع مسائل و مشكلات شهر يزد با حمايت و رهنمودهاي ايشان از جمله ضرورت پي گيري جهت تسريع درخط انتقال دوم آب به شهر يزد بدليل بحران كم آبي و مشكلاتي كه در آينده ممكن گريبانگير مردم يزد شود ، ايجاد و تحقق مديريت واحد شهري با همكاري و تعامل دستگاههاي مربوطه جهت ارتقاء جايگاه شهر يزد نسبت به ساير شهرهاي كشور ، برنامه ريزي هاي لازم درخصوص جلوگيري از هرگونه ساخت وساز غيرمجاز با مشاركت ساير دستگاههاي مربوطه و ندادن حق انشعاب آب ، گاز ، برق ، برنامه ريزي درخصوص امكان حضور جمعي ازمسئولين استان ونمايندگان استانداري و مديران كل ادارات با معيت جنابعالي درجلسات شورا جهت بررسي و حل مسائل و مشكلات شهريزد ، لزوم توجه بيشتر مسئولين به مسائل و معضلات فرهنگي و اجتماعي به خصوص بحث حجاب و جلوگيري از برخي موانع و مشكلات فرهنگي با همكاري سازمانها و دستگاههاي مربوطه و پيش بيني و منظور نمودن اعتبارات لازم براي اجرا و انجام برنامه هاي فرهنگي در سطح شهر ، توجه ويژه وخاص به امور جوانان ، دعوت از شورا جهت حضور درجلسات فرهنگ عمومي شهر يزد ، پي گيري جدي درخصوص كنترل و از بين بردن آلودگي هوا با توجه به كوره ها و كارخانجات صنعتي و معادن بزرگ يزد به خصوص درمناطق محروم شهر يزد از جمله حسن آباد و همفكري با مسئولين مربوطه جهت حل اين معضل ، اطلاع رساني جايگاه شورا درجلسات اداري استان براي مسئولين جهت برقراري ارتباط هرچه بيشتر با شورا براي حل مسائل و مشكلات به خصوص اجراي پروژه هاي عمراني شهرداري در سطح شهر و جابه جايي تأسيسات ، برنامه ريزي جهت انعكاس عملكرد و بيلان كاري و وظايف شوراها از طريق تريبون نمازجمعه از سوي رئيس شورا ، پي گيري سهم شهرداري درخصوص اراضي واگذاري مسكن و شهرسازي ، افزايش ميزان تخصيص اعتبارات دولتي به شهر يزد به خصوص ستاد بحران در راستاي جلوگيري از هرگونه حوادث غيرمترقبه مطرح و خواستار پي گيري جدي موضوعات فوق گرديدند.
سپس آقاي عظيمي زاده شهردار محترم ضمن عرض خيرمقدم و خوشامدگويي به حضرت آيت ا... ناصري نماينده محترم ولي فقيه و امام جمعه يزد از ايشان دعوت نمود تا در يك فرصت مناسب بازديد ي از مناطق سه گانه شهرداري و تمامي سازمانهاي وابسته به شهرداري جهت آگاهي و درجريان قرارگرفتن بيشتر روندكار ، وظايف و عملكرد شهرداري قرار گيرند و نقطه نظرات و رهنمودهاي ارشادي خود مطرح تا درجهت بهتر خدمت نمودن به شهروندان سرلوحه كارها قرار گيرد . وي درادامه با اشاره به مسئله كمبود اعتبارات و منابع مالي جهت خدمت رساني به مردم شهر يزد اظهارداشت : شهرداري به غير از اجراي پروژه هاي عمراني و انجام امور خدمات شهري بايد در زمينه بهداشت و آموزش شهروندي هم فعاليت داشته باشد كه اين امر باعث هزينه هاي زيادي مي گردد كه بايد درهنگام تنظيم بودجه موارد پيش بيني و منظور گردد و درحال حاضر شهرداري يزد خدماتي را به شهرهاي همجوار از جمله شاهديه ، حميديا در بحث اتوبوسراني و آتش نشاني بدون گرفتن هيچ هزينه اي انجام وظيفه مي نمايد كه بايد مسئولين مربوطه در اين زمينه جهت جبران حق و حقوقات شهرداري تمهيدات لازم بيانديشند . سپس ايشان از اقدامات و فعاليتهاي صورت گرفته درخصوص برنامه پنجساله شهرداري و چشم انداز بيست ساله شهر يزد مطالبي را عنوان و خواستار همكاري و تعامل تمامي دستگاههاي استان جهت درست و هرچه بهتر انجام دادن وظايف شهرداري با مشاركت آن دستگاهها ، ديني را كه نسبت به مردم يزد دارند درست و به موقع ادا نمايند . وي درادامه خواستار پي گيري جدي مسئولين استان درخصوص توزيع عادلانه عوارض ماليات برارزش افزوده نسبت به ساير شهرستانهاي يزد و همچنين احداث مكاني بزرگ براي اجتماعات مردم درشهر يزد با همكاري و همت ساير مسئولين گرديد .
درادامه جلسه حضرت آيت ا... ناصري ضمن تقدير وتشكر از رئيس وساير اعضاي شورا بخاطر برپايي اين جلسه پيشنهاد نمود شورا برنامه ريزي هاي لازم را درخصوص حضور مسئولين ادارات استان نسبت به مسائل كاري و دستوركار جلسات به خصوص فرمانداري كه نقش محوري دارد جهت طرح و بيان مسائل و مشكلات و همفكري بيشتر براي حل آن معضلات دعوت نمايند و همچنان كه مستحضر هستيد يكسري كارهاي تخصصي وجود دارد كه احتياج به مطالعه و برنامه ريزي و رايزني هاي مختلفي را دارد از جمله مسئله مهم فرهنگي و اجتماعي شهر يزد ، ساخت و ساز ورعايت اصول وضوابط شهرسازي و معماري وساير مسائلي كه بيشتر نياز به تحول دارد و مردم از آن انتظار و توقع بيشتري دارند شورا بايد كميسيونهاي تخصصي در اين زمينه ها تشكيل دهد و ازافراد صاحب نظر با تجربه و حتي مراكز علمي ، دانشگاهها ، حوزه ها و بخش هاي خصوصي كه مي توانند نظرات تخصصي بدهند مشاركت و استفاده نمايد .
وي درادامه در رابطه با بحث ماليات برارزش افزوده و توزيع عادلانه آن پيشنهاد نمود شورا در ابتدا جلسه اي را با حضور استاندار محترم و سايرمسئولين مربوطه و حتي صاحبان كارخانجات برگزار و موضوعات را مطرح و بررسي نمايند چنانچه اگر آن موضوعات به نتيجه نرسيد موضوع طي نامه اي به مراجع كشوري ارجاع تا انشا ا... موضوع حل و فصل گردد و نيز با توجه به اينكه شهريزد داراي معادن بزرگ همچون چادرملو ، مس وكارخانجات صنعتي مي باشد شورا مي تواند با تشكيل كميسيون تحت عنوان كميسيون اقتصادي نظارت كامل برآن مجموعه ها هم داشته باشد .
سپس ايشان در رابطه با حضور اتباع بيگانه به خصوص افاغنه در شهر يزد وحضور آنان دربافت قديم و تاريخي اظهارداشت : بدليل اهميت و ضرورت بايد با يك برنامه ريزي كلي ،تمام جوانب درنظر گرفته شود و با تشكيل كميسيوني با حضور استاندار محترم ، ساير نهادهاي مربوطه از جمله شهرداري ،سازمان ميراث فرهنگي ، اداره كل امور اجتماعي استانداري ، اداره اتباع و امور مهاجرين خارجي و غيره براي شناخت مسائل و مشكلات دربافت قديم جهت ايجاد امنيت و آرامش براي ساكنين آن منطقه و احياء بافت قديم و تخريب مخروبه ها و تبديل نمودن آن به فضاي سبز راهكارهاي مناسب درنظر گرفته شود .
وي درادامه ضمن توضيحات مختصري در رابطه با انتقال خط دوم آب ازاصفهان به يزد ومطالعات صورت گرفته دراين زمينه‌ارائه وخواستار تشكيل‌ كميسيوني تحت عنوان شورايعالي‌آب‌در يزد جهت             پي گيري جدي مسئله‌آب يزد قبل از بروز هرگونه اتفاق‌ومشكل براي شهروندان از مراجع كشوري گرديد . سپس ايشان با اشاره به مسئله فرهنگ با توجه به دارالعباده بودن شهر يزد از مسئولين استان خواست بستر و زيرساختهاي لازم به خصوص درمدارس ، دانشگاهها با يك برنامه ريزي دقيق و اصولي مشخص و طرحهاي فرهنگي خود را دراين زمينه به شوراي فرهنگ عمومي استان ارسال تا تصميمات لازم درجهت جلوگيري از فرارمغزها ، روي آوردن جوانهاي با استعداد و نخبه به خارج از كشور و ساير معضلات فرهنگي اتخاذ گردد .
وي درپايان ازخداوند متعال خواست توفيق خدمت رساني هرچه بيشتر و بهتر به همه ما بدهد تا فرصت ها را غنيمت بشماريم و بتوانيم بيشترين استفاده را ببريم و براي رضايت و خشنودي پروردگار متعال و خدمت به مردم انجام وظيفه نمائيم .
درادامه جلسه آقاي عظيمي زاده شهردار محترم گزارشي از اقدامات انجام شده درخصوص تدوين و تنظيم بودجه پيشنهادي سال 93 شهرداري با حضور و همكاري معاونين ، مديران مناطق ، مديران عامل تمامي سازمانهاي وابسته و مسئولين مالي جهت استحضار اعضاي شورا ارائه نمود .
 
جلسه با ذكر صلوات درساعت 30/21 خاتمه يافت.