چهارصد و چهل و نهمين جلسه سومين دوره شوراي اسلامي شهر يزد

چهارصد و چهل و نهمين جلسه سومين دوره شوراي اسلامي شهر يزد

 

صورتجلسه
   چهارصد و چهل و نهمين جلسه شوراي اسلامي شهر يزد با تلاوت آیاتی ازکلام ا... مجید درساعت 40/16 ‌روز يك‌شنبه مورخ 9/5/90 با حضور اكثريت اعضاء تشكیل گرديد:
در ابتدا رياست شورا با سلام و صلوات بر محمد و آل محمد(ص) فرا رسيدن ماه مبارك رمضان، ماه خدا و ماه بندگي،رحمت، بركت و مغفرت را تبريك و تهنيت عرض نمود و از خداوند متعال خواست تا بتوانيم در اين ماه پرخير و بركت با دوري از گناه از نعمات و فيوضات بهره كافي و استفاده‌هاي لازم ببريم. وي در ادامه با گراميداشت ياد و خاطره حضرت حجه‌الاسلام صدوقي نماينده محترم ولي فقيه و امام جمعه فقيد يزد، انتصاب حجه‌الاسلام ناصري را بعنوان نماينده محترم ولي فقيه و امام جمعه يزد را تبريك عرض نمود و موفقيت ايشان را جهت خدمت به دين و قرآن و مردم از درگاه خداوند منان مسئلت نمود. سپس با ابراز گلايه از نحوه عملكرد كميسيون‌هاي ماده صد شهرداري و اعتراض بعضي از شهروندان در اين زمينه خواستار رسيدگي و پي‌گيري شهرداري در جهت مرتفع نمودن مسائل و مشكلات موجود در اسرع وقت گرديد.
سپس آقاي كوچك‌زاده در خصوص مأموريتشان به تهران در رابطه با حضور در همايش بررسي الگوهاي نوسازي در بافت‌هاي فرسوده شهري اظهار داشت در اين همايش ابتدا توسط آقاي مهندس مزاري رئيس دبيرخانه اجتماعي فرهنگي كلانشهرها مشكلات فرهنگي و اجتماعي مربوط به بافت‌هاي فرسوده در تهران و ساير شهرها و همچنين لزوم مديريت بحران زلزله در اين بافت‌ها مطالبي ارائه گرديد.
سپس موضوع بررسي الگوهاي تأمين مالي جهت نوسازي در بافت‌هاي فرسوده شهرها و محاسن و معايب بعضي از آنها توسط آقاي دكتر زنوز مطرح شد. در ادامه شرايط لازم براي مشاركت ذينفعان در امور مختلف و لزوم مشاركت ساكنين در طراحي و اجرا در بافت‌هاي فرسوده به لزوم و توجه به مشكلات اقتصادي و اجتماعي اين بافت‌ها قبل از هر اقدامي توسط خانم دكتر نژاد بهرام تشريح گرديد.
بعد از آن از اقدامات و تجارب به دست آمده در نوسازي بافت‌هاي فرسوده شهر تهران از جمله منطقه خوب بخت و لزوم تشكيل دفاتر تسهيل‌گيري و دفاتر الكترونيك توضيح داده شد. و نيز گزارش اجمالي از اقدامات انجام شده توسط شركت عمران و مسكن سازان ثامن در محدوده‌اي به ساخت حدود 360 هكتار بافت فرسوده اطراف حرم حضرت رضا(ع)، با 23% مداخله مستقيم و بقيه مداخله غيرمستقيم و احداث بلوار اميرالمؤمنين در اين منطقه ونيز احداث حدود 2 ميليون مترمربع بنا اعم از زائر سراهاي ارزان قيمت و غيره تا كنون و ايجاد كانال مشترك در اين شبكه توضيح داده شد و همچنين مطرح گرديد كه در اين پروژه از روش‌هاي مختلف تأمين مالي استفاده شده است و از ويژگي‌هاي اين طرح تشكيل كميته راهبردي متشكل از نمايندگان كليه دستگاههاي ذيربط براي سرعت در تصميم‌گيري و رفع تنگناها عنوان گرديد و اعلام گرديد كه پيشرفت كار اين پروژه بزرگ تا كنون حدود 40% است.
سپس گزارش مختصري از اقدامات انجام شده در طرح ميدان امام علي(ع) اصفهان و احياي ميدان تصرف شده قديمي در اين محل كه مربوط به دوره سلجوقي بوده است و ايجاد ميدان و پاركينگ زيرگذر در اين محل توضيح داده شد. همچنين گزارشي از اقدامات انجام شده در نوسازي و رفع مشكلات مربوط بر تپه مرادآب (زورآباد) كرج و لزوم توجه به نيازها و خواسته‌هاي ساكنين در اين گونه اقدام و توجه به صنف  و جايگاه اجتماعي آنها تأكيد گرديد همچنين عنوان گرديد كه تشكيل كميته راهبردي موجب تسريع در كار اين پروژه گرديده است.
 
اهم پيشنهادات :

 

1- فعال كردن نوسازي در بافت فرسوده شهر يزد كه حدود  يك چهارم  محدوده شهر مساحت دارد اقدامات جدي تر مي‌طلبد اين امر با تأسيس دفاتر تسهيل‌گري در هر محله براي ارتباط با مردم و كسب مشاركت و نظريات آنها در تصميم‌گيريها فعال خواهد شدكه بر ضرورت تشكيل اين دفاتر براي رفع نيازها و مشكلات اين محلات و در نهايت جلوگيري از رشد بي‌رويه شهر و همچنين در تشكيل دفاتر الكترونيك در شهرداري يزد نظير شهرداري تهران تأكيد مي‌گردد.
2- پيشنهاد مي‌شود از تجربه‌هاي شركت عمران و مسكن سازان ثامن در خصوص نحوه تأمين مالي و جلب مشاركت مردم و دستگاههاي ذيربط ، جهت فعال كردن اجراي طرح جامع امامزاده جعفر يزد استفاده گردد و با تشكيل كميته راهبردي امور مربوط به اين پروژه فرهنگي-عمراني مديريت و پشتيباني گردد.
در ادامه آقاي ميرحسيني اظهار داشت در جهت هر چه بهتر شدن بافت‌هاي فرسوده شهري به خصوص شهر يزد بايد شهرداري با كنترل و نظارت جدي از ساخت وسازهاي غيرمجاز و بدون پروانه ممانعت بعمل آورد.
سپس سركار خانم وزيري فرا رسيدن ماه مبارك رمضان، ماه ضيافت الهي را تبريك عرض نمودو در ادامه ضمن گراميداشت ياد و خاطره حضرت حجه الاسلام والمسلمين صدوقي، امام جمعه فقيد استان، انتصاب حجه الاسلام ناصري را به عنوان نماينده محترم ولي فقيه و امام جمعه يزد را تبريك و براي ايشان آرزوي موفقيت نمود.
در ادامه سركار خانم حيدري در رابطه با درخواست شركت فراگير توسعه معراج كار يزد در خصوص احداث سرزمين موجهاي آبي در پارك كوهستان و همچنين واگذاري كارخانه كمپوست به عنوان سرمايه به سازمان مديريت پسماند شهرداري جهت اطلاع اعضاي شورا مطالبي را عنوان نمود.
سپس آقاي پارساييان با گراميداشت ياد و خاطره مرحوم حجه الاسلام صدوقي و عرض تبريك به مناسبت انتصاب حجه الاسلام ناصري به عنوان نماينده ولي فقيه و امام جمعه يزد پيشنهاد نمود جهت پاسداشت دفاع مقدس و ياد و خاطره شهدا موزه در دست احداث با همكاري و حمايت مسئولين استان در كوتاهترين زمان ممكن تكميل و به بهره‌برداري برسد.
در ادامه جلسه آقاي ميروكيلي شهردار محترم ضمن تبريك فرا رسيدن ماه مبارك رمضان در خصوص بهبود وضعيت كار كميسيون‌هاي ماده صد شهرداري و اضافه نمودن يك كميسيون ديگر با توجه به ضرورت تعدد پرونده‌هاي موجود و همچنين اقدامات صورت گرفته تا كنون توسط شهرداري جهت ادغام سازمان‌هاي وابسته به شهرداري از طريق سازمان شهرداري‌ها توضيحاتي ارائه نمود.
 
 مصوبات :
 
      تعيين نرخ بليط سينما چهار بعدي
1- لايحه شماره 200/17133- 14/4/90 شهرداري ثبت دبيرخانه شورا به شماره 1600- 16/4/90 :
« احتراماً باستناد ماده71 قانون تشكيلات، وظايف وانتخابات شوراهاي اسلامي كشوروانتخاب شهرداران مصوب سال 1375واصلاحيه بعدي آن، با عنايت به احداث و راه اندازي سينما چهار بعدي توسط سازمان فرهنگي ورزشي در محل پارك هفتم تير و لزوم مشخص شدن نرخ بليط ورودي سينما ،خواهشمند است با عنايت به مصوبه بند 2 صورتجلسه مورخ 25/2/90 هيأت مديره سازمان مذكور، نرخهاي ذيل را در خصوص تعيين قيمت بليط ورودي سينما چهار بعدي در شوراي اسلامي شهر مطرح و در صورت تصويب امر به ابلاغ فرماييد:
1- بليط ورودي سينما به ازاي هر نفر 20.000ريال.
2- بليط ورودي سينما جهت دانشجويان با ارائه كارت معتبر دانشجويي و جهت سازمانها و ادارات و نهادهاي دولتي مشروط به تهيه بليط توسط نهاد مربوطه به صورت گروهي به شرط خريد يك سانس‌‌ كامل به ازاي هرنفر 15.000ريال اين بند مشمول همكاران شهرداري‌ها و سازمان‌ها نيز مي‌گردد.
3- ضمناً اجازه فرماييد ماهيانه به تعداد 100 عدد بليط به صورت رايگان در اختيار مديريت سازمان قرار گيرد.لازم به ذكر است مبالغ بليط سينما بر اساس بررسي هاي انجام گرفته در استان قم 20.000ريال، در شهر مشهد 30.000ريال، در شهر تهران 15.000ريال مي باشد.ضمناً آقاي ابويي به عنوان نماينده جهت ارائه توضيحات بيشتر معرفي مي گردد. ميروكيلي- شهردار يزد»
موضوع در صحن علني شورا مطرح، با توجه به بررسي‌هاي بعمل آمده و توضيحات رياست كميسيون فرهنگي، اجتماعي و پس از بحث و تبادل نظر و استماع نظرات مخالف و موافق پيشنهاد فوق مورد تصويب قرار گرفت.
 
      ارسال ليست مشاغل پرزباله، كم زباله
2-نامه شماره 230/57297-3/12/89 شهرداري يزد ثبت دبيرخانه شورا به شماره 4804-3/12/89 :
«رياست محترم شوراي اسلامي شهر يزد- موضوع : ارسال ليست مشاغل پرزباله، كم زباله- با سلام و صلوات بر محمد و آل محمد(ص)- احتراماً در اجراي توضيحات رديف 1-48 تعرفه عوارض و بهاي خدمات سال 1390 به پيوست ليست مشاغل پرزباله و مشاغل با زباله ناچيز، كم و متوسط، ارسال مي‌گردد، خواهشمند است دستور فرماييد پس از تاييد امر به ابلاغ گردد. ميروكيلي- شهردار يزد»
 موضوع در صحن علني شورا مطرح، با توجه به به بررسي‌هاي بعمل آمده و توضيحات رياست كميسيون خدمات شهري و پس از بحث و تبادل نظر و استماع نظرات مخالف و موافق مورد تصويب قرار گرفت.
 
 تحويل ساختمان واقع در كوچه عارف به سازمان مديريت پسماند
3- لايحه شماره204/60660-18/12/89 شهرداري يزدثبت دبيرخانه شورا به شماره 5128-21/12/89:
« احتراماً باستناد ماده71 قانون تشكيلات، وظايف وانتخابات شوراهاي اسلامي كشوروانتخاب شهرداران مصوب سال 1375واصلاحيه بعدي آن،شهرداری یزد در نظر دارد به استناد ماده 19 آئین نامه مالی یک دستگاه لودر ولو مدلF 120L براساس ارزیابی پیوست و یک باب منزل مسکونی واقع در کوچه عارف به مبلغ کارشناسی دو میلیارد و سیصد و هشتاد و دو میلیون ريال (2.382.000.000ريال) را به سازمان مدیریت پسماند واگذار و مبالغ مذکور را در حسابهای فیمابین درقبال مطالبات آن سازمان منظور نماید.بدیهی است اعتبار آن ازمحل کدهای 0702001فروش اموال منقول و0702002فروش اموال غیرمنقول تامین خواهد شد ، لذا خواهشمند است موضوع را در شورای اسلامی شهر مطرح و در صورت موافقت امر به ابلاغ فرمایید. ضمناً آقاي پیرنیا به عنوان نماينده جهت ارائه توضيحات بيشتر معرفي مي گردد. (توضيح اينكه سازمان پسماند بابت ديون و بدهي شهرداري معوقه در حدود دو ميلياردو نهصدو ده ميليون ريال (000/000/910/2ريال) و بابت هزينه كرد سازمان در كمپوست سه ميلياردو ششصدو هشت ميليون ريال (000/000/608/3ريال) جمعاً شش ميلياردو پانصدو هيجده ميليون ريال (000/000/518/6ريال) شهرداري به سازمان بدهي دارد.) پيرنيا- كفيل شهرداري يزد. »
موضوع در صحن علني شورا مطرح، با توجه به بررسي‌هاي بعمل آمده و پس از بحث و تبادل نظر و استماع نظرات مخالف و موافق، پيشنهاد فوق مورد تصويب قرار گرفت.
 
     اجاره بهاي كانون بازنشستگان
4-لايحه شماره 200/16427-8/4/90 شهرداري يزد ثبت دبيرخانه شورا به شماره 1546-13/4/90 :
« احتراماً باستناد ماده71 قانون تشكيلات، وظايف و انتخابات شوراهاي اسلامي كشوروانتخاب شهرداران مصوب سال 1375و اصلاحيه بعدي آن، با عنايت به نامه شماره 808-29/2/90 آن شوراي محترم و درخواست شماره 33-22/01/90 كانون بازنشستگان كشوري، اين شهرداري در نظر دارد طبق روال سال‌هاي گذشته و در راستاي كمك به تأمين قسمتي از نيازهاي اين فرهيختگان ، ساليانه مبلغ شصت ميليون ريال (60.000.000ريال) بابت اجاره بهاي كانون از محل كد 417001 كمك به مؤسسات خصوصي و اشخاص در اختيار اين كانون قرار دهد. خواهشمند است موضوع را در شوراي اسلامي شهر مطرح و در صورت تصويب امر به ابلاغ فرماييد. ضمناً آقاي پيرنيا به عنوان نماينده جهت ارائه توضيحات بيشتر معرفي مي گردد. ميروكيلي- شهردار يزد»
موضوع در صحن علني شورا مطرح، با عنايت به بررسي‌هاي بعمل آمده و پس از بحث و تبادل نظر و استماع نظرات مخالف وموافق، پيشنهاد فوق با پرداخت 50 درصد از مبلغ ياد شده سي ميليون ريال (000/000/30ريال) جهت اجاره بهاي آن كانون در سال 90 و براي آخرين دفعه، مورد تصويب قرار گرفت.
 
      طرح پيشنهادي اعضاي شورا
5- طرح پيشنهادي اعضاي شورا به نام‌هاي آقايان (مطهريان،فقيه خراساني، حرزاده، و سركار خانم‌ وزيري) ثبت دبيرخانه شورا به شماره 1445-5/4/90 :
موضوع : اصلاح نحوه‌ي پرداخت اضافه كار.
توضيح : «در پرداخت اضافه كار، شهرداري صرفاً مجاز به پرداخت وجه به ازاي كار انجام شده مي‌باشد و پرداخت هر وجهي بيش از آن صرفاً از رديف هزينه رفاهي كاركنان مجاز مي‌باشد. بديهي است اعتبار اضافه منظور شده در بودجه سال 1390 براي رديف اضافه كار به رديف هزينه رفاهي كاركنان منتقل و از مبلغ خالص پرداختي به كاركنان وجهي كسر نخواهد شد. با اجراي اين مصوبه مجوز جابجايي از رديف‌هاي فوق‌الذكر صادر تا امكان اصلاح آن در متمم بودجه ميسر گردد.»
موضوع در صحن علني شورا مطرح، پس از بحث و تبادل نظر و استماع نظرات مخالف وموافق، طرح پيشنهادي فوق مورد تصويب قرار گرفت.
 مساعدت به مركز علمي كاربردي شهرداري
6-لايحه شماره 200/12932-22/3/90 شهرداري يزد ثبت دبيرخانه شورا به شماره 1236-23/3/90 :
« احتراماً باستناد ماده71 قانون تشكيلات، وظايف وانتخابات شوراهاي اسلامي كشوروانتخاب شهرداران مصوب سال 1375واصلاحيه بعدي آن، عطف به نامه 492 مورخ 5/3/1390 (تصویر پیوست) این شهرداری درنظر دارد جهت کمک مالی به مرکز آموزش علمی کاربردی شهرداری یزد نسبت به پرداخت مبلغ يك ميلياردو پانصد ميليون ريال (1.500.000.000 ريال) از محل بودجه در اختیار شهردارمحترم 539010009 اقدام نماید. خواهشمند است پس از تصویب امر به ابلاغ فرمائید. ضمناً آقاي پيرنيا به عنوان نماينده جهت ارائه توضيحات بيشتر معرفي مي گردد. ميروكيلي- شهردار يزد.»
موضوع در صحن علني شورا مطرح، پس از بحث و تبادل نظر و استماع نظرات مخالف وموافق، پيشنهاد فوق مشروط بربازپرداخت مبلغ ياد شده توسط مركز آموزش علمي كاربردي به شهرداري تا پايان سال 91، مورد تصويب قرار گرفت.
 
     درخواست جامعه نابينايان
7-درخواست جامعه نابينايان استان يزد ثبت دبيرخانه شورا به شماره 904-4/3/90 در خصوص مساعدت جهت اعزام 90 نفر از بانوان آن تشكل به استان فارس، موضوع در صحن علني شورا مطرح، پس از بحث و تبادل نظر و استماع نظرات مخالف وموافق، با پرداخت مبلغ سه ميليون ريال (000/000/3ريال) از رديف ماده 17 سهم شورا مورد تصويب قرار گرفت.
 
جلسه با ذكر صلوات درساعت 30/19 خاتمه يافت.