چهارصد و يازدهمين جلسه سومين دوره شوراي اسلامي شهريزد

چهارصد و يازدهمين جلسه سومين دوره شوراي اسلامي شهريزد

 

صورتجلسه
   چهارصدو يازدهمين جلسه شوراي اسلامي شهريزد با تلاوت آیاتی ازکلام ا... مجید درساعت 30/18 يك‌شنبه مورخ 1/12/89 با حضور اكثريت اعضاء تشكیل گرديد:
در ابتدا رياست شورا با سلام و صلوات بر محمد و آل محمد(ص) فرا رسيدن هفدهم ربيع‌الاول سالروز ولادت سراسر با سعادت پيامبر گرامي اسلام حضرت محمدبن عبدا... (ص) و ميلاد ششمين اختر تابناك آسمان امامت و ولايت حضرت امام جعفر صادق (ع) را بر همگان تبريك و تهنيت عرض نمود و از خداوند متعال خواست تا ما را جزء ياران و پيروان راستين ائمه اطهار (ع) قرار دهد. سپس با محكوم نمودن عمل فتنه‌گران در روزهاي اخير كه مي‌خواستند مسير اصلي انقلاب را به انحراف بكشانند از مسئولين نظام خواست تا هر چه زودتر با فتنه‌گران برخورد قانوني گردد. وي در ادامه از جلسه برگزار شده در شهرداري در خصوص تكميل پروژه كارخانه كمپوست واقدامات خوب انجام شده تا كنون توسط پيمانكار مربوطه ضمن ارائه گزارشي در اين زمينه از اعضاي شورا خواست با بازديدي از فعاليت‌هاي صورت گرفته داشته باشند. سپس ايشان ضمن تقدير و تشكر از شهردار محترم و معاونت امور عمراني به پاس اقدامات عمراني انجام شده در پروژه بلوار ولايت و همچنين راه‌اندازي و شروع پروژه اصلاح ترافيكي چهارراه فاطميه از شهرداري خواست تا همچون گذشته با نظارت دقيق و پي‌گيريهاي لازم تا قبل از شروع سال جديد بدليل ورود ميهمانان نوروزي به شهر يزد پروژه افتتاح و مورد بهره‌برداري قرار گيرد. در ادامه ايشان از جلسه برگزار شده در شوراي اسلامي استان و مباحث مطرح شده در آن جلسه از جمله بررسي مصوبات سفر رياست محترم جمهوري به يزد و همچنين اضافه شدن يك نفر نماينده مجلس به شوراي اسلامي به يزد توضيحاتي ارائه نمود.
در ادامه جلسه سركار خانم وزيري با عرض تبريك به مناسبت فرا رسيدن سالروز ميلاد پيامبر عظيم‌الشأن اسلام حضرت محمد (ص) و همچنين ميلاد سراسر با سعادت ششمين امام شيعيان حضرت امام جعفر صادق (ع)، تأكيد نمود با توجه به نزديك شدن پايان سال و آغاز سال نو و ورود ميهمانان نوروزي به شهر دارالعباده يزد، شهرداري در جهت ساماندهي و زيباسازي شهر و با همكاري و تعامل ساير دستگاه‌هاي استان جهت خدمات رساني هر چه بيشتر به مسافران از جمله اصلاح ترافيكي ميدان ابوذر صفاييه با توجه به ورودي شهر يزد، جابه‌جايي تأسيسات به خصوص تيرهاي برق در مسير ميدان ابوذر تا ميدان شهداي محراب و ساماندهي مغازه‌هاي موجود در اين مسير، نصب تابلوهاي راهنما و هدايت مسير به خصوص ورودي و خروجي شهر جهت راهنمايي بهتر مسافرين، تأمين روشنايي معابر اصلي شهر و خط كشي نمودن خيابانهاي اصلي شهر، رنگ‌آميزي سنگ جداول، نظارت كامل ودقيق از نظافت شهر و رفت وروب معابر اصلي و جمع‌آوري زباله به موقع در خيابانها و پاركها و منازل در ايام نوروز، آماده سازي پاركهاي سطح شهر جهت پذيرايي و اسكان ميهمانان با همكاري سازمان پاركها و فضاي سبز و تأمين امنيت پاركها جهت رفاه و آسايش مسافران همچون سالهاي گذشته، پي‌گيري و نظارت كامل و دقيق بر نرخ آژانس در ايام نوروز، برنامه‌ريزي در جهت جمع‌آوري زباله‌هاي خشك شهروندان و اهداء مواد شوينده به ازاي دريافت زباله خشك مثل ساير شهرهاي ايران، شستشوي اطراف ميدان شهيد بهشتي اقدامات لازم معمول نمايند. وي در ادامه پيشنهاد نمود شهرداري با تشكيل كارگروهي در خصوص پي‌گيري براي وصول نمودن جرائم و آراء صادره در كميسيون‌هاي ماده صد جهت درآمدزايي بيشتر اقدام نمايد.
 
 مصوبات :
 
     طرح پيشنهادي اعضاي شورا
1- طرح پيشنهادي اعضاي شورا به نام‌هاي «آقايان مطهريان، حرزاده، كوچك زاده ‌و سركار خانم ‌وزيري»  ثبت دبيرخانه شورا به شماره 4679-24/11/89 به شرح ذيل:
موضوع : نامگذاري ميدان شورا
توضيح : « نظر به اينكه اخيراً نام محل ميدان شورا به شهداي كوچه بيوك تغيير يافته است و با توجه به طرح در دست تهيه براي چهارراه يزدباف و سه راه حكيميان كه پيشنهاد مشاور ايجاد ميدان در محل چهارراه يزدباف است امضاء كنندگان زير پيشنهاد مي‌نمايند اين ميدان بنام ميدان شورا نامگذاري شود.»
موضوع در صحن علني شورا مطرح، پس از بحث و تبادل نظر و استماع نظرات مخالف و موافق، با توجه به اينكه محل مورد نظر بصورت چهارراه مي‌باشد در حال حاضر بنام چهارراه شورا و هنگامي كه محل فوق به ميدان تغيير وضعيت داد بنام ميدان شورا نامگذاري شود طرح پيشنهادي فوق مورد تصويب قرار گرفت.
 
      آزادسازي پلاك 711 واقع در خيابان سلمان جنوبي
2- لايحه شماره 502/49267- 18/10/89 شهرداري ثبت دبيرخانه شورا بشماره 4182- 19/10/89 :
« احتراماً باستناد ماده71 قانون تشكيلات، وظايف وانتخابات شوراهاي اسلامي كشوروانتخاب شهرداران مصوب سال 1375واصلاحيه بعدي آن ، پيرو نامه شماره 502/36127 مورخ 29/7/89 و بازگشت به نامه شماره 3489 مورخ 9/9/89 كارگروه توافقات و آزادسازي آن شوراي محترم بدينوسيله به استحضار مي‌رساند با عنايت به درخواست شماره 3701 مورخ 25/2/89 مالك پلاك شماره 711 درخواست خريد كوچه بن بست احداثي از پلاك مربوطه از شهرداري را نموده است . طبق بررسي هاي بعمل آمده حد پلاك 711 واقع در خيابان سلمان جنوبي كوچه هشتم طبق پرسش ثبتي شماره 21911 مورخ 10/7/89 به پلاك 712 قيد گرديده است كه بعداً پلاكهاي اصلي 711 و 712 به پلاكهاي متعدد تفكيك و به موجب سند صادره درسال 1387 حد شمال پلاك باقيمانده 711 كه يكي از فروعات پلاك اصلي ميباشد به كوچه بن بست احداثي قيد گرديده است و هم اكنون در محل طبق نقشه پيوست كوچه بن بست خاص (موجود مي‌باشد ) ولي حدود پلاكهاي 712 هنوز اصلاح نگرديده است . عليهذا با عنايت به مشروحه فوق ضمن ارسال تصوير پرسش ثبتي مذكور و درخواست مالك پلاك باقيمانده 711‌ ، خواهشمند است موضوع در شوراي اسلامي شهر مطرح در صورت موافقت اجازه فرمائيد اقدام بعدي معمول گردد . ضمناً در صورت نياز آقاي قانع جهت ارائه توضيحات بيشتر معرفي مي گردد .ميروكيلي-شهردار يزد»
موضوع در صحن علني شورا مطرح، با توجه به بررسي‌هاي بعمل آمده و توضيحات رياست كميسيون عمران و پس از بحث و تبادل نظر و استماع نظرات مخالف و موافق پيشنهاد فوق بر اساس نقشه پيوست و در صورتيكه حقوق مجاورين اين ملك رعايت گردد، مورد تصويب قرار گرفت.
 
      ايجاد درآمد پايدار و روحيه و نشاط و شادابي مردم
3- لايحه شماره 204/56945- 30/11/89 شهرداري ثبت دبيرخانه شورا بشماره 4760- 30/11/89 :
« احتراماً باستناد ماده71 قانون تشكيلات، وظايف وانتخابات شوراهاي اسلامي كشوروانتخاب شهرداران مصوب سال 1375واصلاحيه بعدي آن، سازمان فرهنگي ورزشي شهرداري يزد در نظر دارد پيرو بند 1 مصوبه مورخ 23/10/89 هيئت مديره محترم سازمان در راستاي ايجاد درآمد پايدار و روحيه نشاط و شادابي مردم و انجام امور فرهنگي در سطح شهر ، نسبت به خريد و بهره برداري از سينماي 4 بعدي اقدام نمايد . با توجه به بررسي هاي بعمل آمده و بازديد از سينماي مذكور در شهر تهران مؤسسه فرهنگي هاتف شهر به شماره ثبت 19435 كه وابسته به سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران مي‌باشد و 99 درصد از سهام اين مؤسسه متعلق به سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران است سوابق پيوست و مؤسسه مذكور مجري سينما در سطح شهر تهران از قبيل (بوستان پليس، بوستان لاله ، بوستان نهج‌‌البلاغه) وشهرهاي قم، شيراز، تبريز، آمل و... مي باشد و تمامي سازه آن نيز توسط همين مؤسسه اجرا مي‌گردد. خواهشمند است موافقت خود را با انعقاد قرارداد با مؤسسه فرهنگي هاتف شهر جهت ساخت وبهره‌برداري از سينما 4 بعدي از طريق ترك تشريفات به مبلغ يك ميليارد ويكصد ميليون ريال (000/000/100/1 ريال) بعمل آيد. ضمناً يك نسخه از پيش نويس قرارداد تنظيمي جهت استحضار ارسال مي گردد. ضمناً به استحضار مي‌رساند نحوه پرداخت وجه اجراي پروژه درپيش نويس قرارداد مشخص گرديده است جهت تأمين اعتبار آن در سال 89 اين سازمان درنظر دارد از محل رديف هزينه‌اي 538020001 مبلغ  سيصد ميليون ريال (000/000/300 ريال) كسر و رديف 5380200002 سينما چهاربعدي اضافه نمايد ومابقي آن در بودجه سال 90 پيش يبيني و پرداخت مي گردد لازم به توضيح است اصلاحات لازم در متمم 89 لحاظ مي‌گردد. ضمناً آقاي ابوالفضل ابويي به عنوان نماينده جهت ارائه توضيحات بيشتر معرفي مي گردد. ميروكيلي-شهردار يزد»
موضوع در صحن علني شورا مطرح، با توجه به بررسي‌هاي بعمل آمده و توضيحات نايب رييس كميسيون فرهنگي اجتماعي شورا و پس از بحث و تبادل نظر و استماع نظرات مخالف و موافق پيشنهاد فوق مورد تصويب قرار گرفت.
 
     تحويل دو دستگاه كمپرسي تك ايويكو به سازمان عمران
4- لايحه شماره 110/53113- 10/11/89 شهرداري ثبت دبيرخانه شورا بشماره 4470- 10/11/89 :
« احتراماً باستناد ماده71 قانون تشكيلات، وظايف وانتخابات شوراهاي اسلامي كشوروانتخاب شهرداران مصوب سال 1375واصلاحيه بعدي آن، با عنایت به اینکه شهرداری یزد در نظر دارد دو دستگاه کمپرسی تک ایویکو خریداری شده را به سازمان عمران تحویل نماید خواهشمند است موضوع را در شورای اسلامی شهر مطرح ،اجازه فرمایید به استناد ماده 19 آئین نامه مالی شهرداری انتقال قطعی خودروهای مذکور بر اساس ارزیابی قیمت بر طبق کارشناسی صورت گرفته (پیوست) از محل افزایش کد درآمدی 0702002 فروش اموال منقول واسقاط به سازمان عمران صورت پذیرد و اصلاحات لازم در متمم بودجه سال‌جاری لحاظ گردد..ضمناً آقاي پیرنیا به عنوان نماينده جهت ارائه توضيحات بيشتر معرفي مي گردد. ميروكيلي- شهردار يزد»
موضوع در صحن علني شورا مطرح، پس از بحث و تبادل نظر و استماع نظرات مخالف و موافق پيشنهاد فوق مورد مخالفت  قرار گرفت. ضمناً پيشنهاد گرديد شهرداري مي‌تواند خودروهاي مورد نظر را در اختيار شهرداريهاي مناطق سه گانه جهت هر گونه استفاده قرار دهد.
 
      پرداخت عوارض و جرائم كميسيون‌هاي ماده صد ساختمان مسكوني متعلق به خواهر عصمت صادقيان
5- نامه شماره 145/4064/89/م-10/11/89 اداره حراست شهرداري ثبت دبيرخانه شورا بشماره 119/م-30/11/89- 26/10/89 در خصوص بررسي‌هاي انجام شده بابت پرداخت عوارض و جرائم كميسيونهاي ماده صد ساختمان مسكوني متعلق به خواهر عصمت صادقيان واقع‌در حسن‌آباد مشير كه توسط كميته امداد احداث گرديده، موضوع در صحن علني شورا مطرح، پس از بحث و تبادل نظر و استماع نظرات مخالف و موافق و با توجه به مسائل و مشكلات و همچنين بيماري نامبرده مقرر گرديد شهرداري كل مبلغ مورد نظر كه جمعاً هشت ميليون و چهارصد و سي و هفت هزارو چهارصدو شصت و دو ريال (462/437/8 ريال) بابت محاسبه عوارض و جرائم مربوطه مي‌باشد از طريق ماده 17 سهم خود پرداخت نمايد.
 
      ايراد فرمانداري
6- نامه شماره 9679-13/10/89 فرمانداري يزد در خصوص ايراد آن فرمانداري نسبت به بند يك صورتجلسه مورخ 5/10/89 در رابطه با درخواست شركت عمران و مسكن سازان بابت پروژه دكتر پيرنيا موضوع مجدداً در صحن علني شورا مطرح  پس از بحث و تبادل نظر و استماع نظرات مخالف و موافق مقرر گرديد پاسخ تهيه شده از سوي شركت عمران و مسكن سازان به شماره 10-11/2985-20/10/89 ثبت دبيرخانه شورا به شماره 4210-21/10/89 به شرح ذيل به عنوان مصوبه شورا به فرمانداري ارسال گردد:
1- موضوع انتشار اوراق مشاركت براي انجام فعاليت عمراني شهرداريها سابقه طولاني ندارد و براي بسياري از مجموعه‌هاي شهرداري نيز موضوعي كاملاً مبهم و نامعلوم است و به همين منظور لازم است دوره‌هاي آموزشي از سوي مراجع ذيربط برگزار شود.
2- تهيه «گزارش توجيهي فني، مالي و اقتصادي» الزامات و اقتضائاتي دارد كه اصلي‌ترين آن توجيه كارشناسان ذيربط وزارت كشور و بانك مركزي، كارشناسان و مديران بانك عامل و در نهايت سرمايه‌گذار ثالث براي انتخاب و تاييد پروژه، پذيرش ريسك و تزريق سرمايه است و به همين دليل بايد از هر گونه ابهام مبري باشد.
3- آورده شهرداري كاملاً مشخص است : معابر موجود، عوارض‌ساخت، تغيير كاربري و ارزش افزوده، مجوزهاي احداث بنا و ... و دريافتي آن نيز مشخص است: خياباني با عرض 52 متر با مشخصات كامل بر اساس طرح مصوب كميسيون ماده پنج.
4- مسئله انتشار اوراق مشاركت با مفهوم و تلقي رايج از مشاركت دو مقوله‌ي كاملاً متفاوت بوده و معلوم نيست از كجا وارد ابهام فرمانداري شده است، در انتشار اوراق مشاركت، با فرض معامله دوطرف آن خود شهرداري است و انتشار اوراق مشاركت تنها يك روشي است كه بر اساس قانون بودجه به شهرداري اجازه مي‌دهد تا بخشي از هزينه‌هاي تملك و اجراي پروژه را تأمين كند و شهرداري بايد اصل و سود مناسب را در زمان مقرر به خريداران اوراق مشاركت بازپرداخت نمايد.
5- سرمايه گذار ثالث به عنوان شرط موفقيت فرآيند احداث خيابان، تضمين مي‌خواهد كه دچار پيچ و خم اداري براي صدور مجوز ساخت نشود، بنابراين از ابتدا در طرح همه‌ي هزينه‌هاي مربوطه محاسبه شده و سرمايه‌گذار ثالث با ورود خود و پرداخت هزينه‌هاي مربوطه به شهرداري، به صورت يكجا و تحت يك عنوان ، پروانه ساختماني را دريافت خواهد نمود.
6- به زبان ساده نتيجه‌ي اين مصوبه آن است كه كليه‌ي هزينه‌هاي پروژه اعم از تملك و اجرا يا آورده‌هاي پيدا و پنهان شهرداري بر هر متر مربع زمين فرآوري شده بر اساس كاربري، تراكم و ... سرشكن، بارگذاري و توزيع مي‌شود و سرمايه‌گذار پس از بررسي و اطمينان از وجود توجيه اقتصادي با پرداخت آن به شهرداري ريز پروژه را آغاز خواهد كرد و امتياز ويژه به وي عدم معطلي ودرگيري در جريان اخذ مجوزهاي مربوطه مي‌باشد.
7- به نظر مي‌رسد با مصوبه مذكور هيچ اتفاق خاصي نمي‌افتد كه لازم باشد با قوانين و مقررات تطبيق داده شود و تنها شوراي شهر پذيرفته است كه با شفاف‌سازي و تسريع در كار ارباب رجوع امكان جذب سرمايه و احداث خيابان را فراهم آورد.
8- تصريح مي‌نمايد هزينه‌ي اجراي خيابان از فروش يا پيش فروش پروژه‌هاي حاشيه خيابان تأمين مي‌گردد و با توجه به اينكه هدف شهرداري ايجاد و احداث خيابان با شهرسازي مناسب مي‌باشد لذا ارزش‌گذاري املاك باقيمانده از مسير كه قرار است ريز پروژه‌هاي مختلف در آن ايجاد شود به گونه‌اي خواهد بود تا منافع شهر، شهرداري و مجريان را به صورت توأمان فراهم نمايد و آشكار است كه هيچ سرمايه‌گذاري براي احداث خيابان در شهر وظيفه‌اي ندارد.
9- تأكيد مي‌نمايد كه اين اولين تجربه در لحاظ نمودن توجيه مالي و اقتصادي در اجراي پروژه شهري در يزد بوده و اين امر به تنهايي باعث خواهد شد تا موضوع زمان‌بندي اجراي پروژه به صورت جديدتر مد نظر قرار گيرد و در واقع شهرداري براي ارائه عرصه شهري غير قابل فروش (خدماتي) با تملك بيشتر، مستند به قانون شهرداري زمين قابل فروش را فرآوري و توليد مي‌نمايد، آنهم به ميزاني كه تراز بين هزينه و درآمد برقرار شده و زمين را با تراز صفر واگذار يا با جلب شريك براي اجراي ريز پروژه‌ها اقدام مي‌نمايد.
 
جلسه با ذكر صلوات درساعت 21/30 خاتمه يافت.