چهارصد و هشتمين جلسه سومين دوره شوراي اسلامي شهريزد

چهارصد و هشتمين جلسه سومين دوره شوراي اسلامي شهريزد
صورتجلسه
   چهارصدو هشتمين جلسه شوراي اسلامي شهريزد با تلاوت آیاتی ازکلام ا... مجید درساعت 30/18 يك‌شنبه مورخ 17/11/89 با حضور اكثريت اعضاء تشكیل گرديد:
در ابتدا رياست شورا با سلام و صلوات بر محمد و آل محمد(ص) و با گراميداشت ايام‌ا... مبارك دهه فجر و عرض تبريك بمناسبت پيروزي انقلاب اسلامي، از تمامي اعضاي شورا و كارشناسان و مسئولين مربوطه شهرداري كه در رابطه با بررسي و تصويب تعرفه عوارض و بهاي خدمات سال 90 شهرداري ، اين شورا را ياري نمودند تقدير و تشكر نمود. سپس ايشان در خصوص بودجه پيشنهادي سال 90 شهراري اظهار داشت با توجه به سفر سوم رياست محترم جمهوري و هيأت همراه به استان يزد و مسائل مطرح شده در جلسه مربوط به كارگروه فرهنگي، اعتبارات خاصي جهت انجام كارهاي فرهنگي و همچنين اعتبارات و تسهيلات ويژه جهت حل مسائل و مشكلات مربوط به بافت تاريخي و بازسازي آن در نظر گرفته شده كه شهرداري بايد ضمن پي‌گيريهاي لازم در اين زمينه، در بودجه سال 90 رويكرد فرهنگي بخصوص موضوع احداث پارك قرآني كه مد نظر ساير اعضاي اين شورا نيز مي‌باشد اعتبارات لازم منظور و لحاظ نموده باشد.وي درادامه ازشهرداري خواست تانسبت به بودجه تقديمي سال90 شهرداري به شورا تمامي برنامه‌ها،اهداف، سياستهاي كلي ورويكرد كلي بودجه وهمچنين عملكرددرآمد هزينه شهرداري درده‌ماهه نخست سال مطالبي‌راعنوان تاسايراعضاي شوراهم نظرات‌خودرادر اين زمينه مطرح‌نمايند،تا بتوانيم به ياري خدا هر چه زودتر بودجه سال آينده شهرداري را بررسي و مصوب نماييم.
سپس آقاي ميروكيلي شهردار محترم ضمن تبريك ايام ا... فرخنده دهه مبارك فجر و تقدير و تشكر از همكاري و حمايت اعضاي شورا در طول سالهاي گذشته در خصوص بودجه پيشنهادي سال 90 شهرداري اظهار داشت:
شهرداري با كمك و همراهي وتدابير ارزنده شوراي اسلامي شهر در طول چهار سال گذشته بيشتر از هر چيز به تكميل اساسي‌ترين زير ساخت‌هاي ضروري شهر كه نقش عمده‌ايي در ارائه خدمات عمومي داشته‌اندپرداخته شد از جمله توسعه خدمات (شامل تكميل ترمينال بزرگ شهر، تكميل كارخانه كمپوست، توسعه پاركها و بازپيرايي آنها، احداث دو ايستگاه آتش‌نشاني، ساختمان اداري منطقه سه، كتاب‌خانه‌ها، سرويس‌هاي بهداشتي سطح شهر و ....) و بهبود عبور و مرور و سيستم حمل و نقل (شامل اصلاحات هندسي، تقاطعات ده گانه غيرهمسطح، تجهيزات ايمني و هدايت مسير، احداث معابر متعدد، تكميل شبكه ارتباطي، انجام مطالعات جامع حمل و نقل و حمل و نقل انبوه، ساماندهي پياده‌روها و ... و توسعه ناوگان حمل و نقل عمومي و بهبود كيفيت خدمات دهي حمل و نقل عمومي و ....) و شهرداري الكترونيك به عبارتي حركت در جهت سياستهاي كلي نظام مقدس جمهوري اسلامي بخصوص در تحقق دولت الكترونيك كه يكي از سياست‌هاي اصلي نظام بوده كه به طور شاخصي در سطح كشور در قالب رتبه برتر مطرح گرديده است (از جمله اجراي سيستم جامع شهرسازي، جامع اداري مالي، اجراي سيستم نظارت تصويري، چراغهاي هوشمند ترافيكي، اجراي بستر فيبر نوري، برقراري ارتباط و ايرلس بين مناطق و سازمانهاي تابعه با شهرداري مركز، اجرايي كردن سيستم پرداخت عوارض خودرو از طريق اينترنت براي اولين بار در كشور، اجرايي نمودن سيستم خوداظهارري اطلاعات املاك و ...
با توجه به موارد فوق در تشريح رويكرد شهرداري و شوراي اسلامي شهر در سنوات گذشته و جاري چون براي سال آتي پرداختن به نيازهاي جزئي در سطح محلات بيشتر محسوس بود در بودجه سال 90 سعي براين شده است كه تدوين بودجه با سياست‌هاي كلي زير انجام پذيرد:
-         پرهيز از تعريف پروژه‌هاي جديد به جهت ضرورت تكميل پروژه‌هاي نيمه تمام بعنوان يك سرفصل.
-         پرداختن به امور بهسازي كيفي سطح سرويس و بهبود عبور و مرور با انجام زيرسازي، مرمت و روكش آسفالت معابر .
-     تكميل اصلاح هندسي مورد نياز در سطح شهر بخصوص در مبادي ورودي شهر و نقاط حادثه خيز و ضروري در جهت تسهيل در آمد و شد و افزايش سهم حمل و نقل عمومي در سيستم ناوبري شهري.
-         ورود به محلات به منظور توسعه عدالت اجتماعي در دسترسي مناطق كمتر توسعه يافته به خدمات.
در ادامه جلسه اعضاي شورا ضمن عرض تبريك بمناسبت ايام‌ا... مبارك دهه فجر و پيروزي شكوهمند انقلاب اسلامي نقطه نظرات، ديدگاهها و پيشنهادات خود در خصوص بودجه سال 90 شهرداري از جمله ايجاد درآمدهاي پايدار براي شهرداري، ايجاد حسابداري تعهدي، رشد درآمدهاي كوششي و استفاده از ابزار تشويق و تنبيه و شهروند محوري، در اولويت قرار دادن اجراي راستگردهاي ميادين احداثي در سطح شهر، اصلاح هندسي، توجه خاص به بافت تاريخي و قديمي به خصوص اجراي طرحهاي عمراني در محدوده و اطراف مسجد جامع كبير با توجه به موقعيت توريستي آن ، ساماندهي و تكميل پروژه نيمه تمام مزار جوي هرهر،تعيين زيرساختها و افزايش اعتبارات در بودجه شهرداري با توجه به طرح هدفمند نمودن يارانه‌ها و ارائه راهكارهاي مناسب در اين زمينه و همچنين بودجه سازمانهاي وابسته به شهرداري، توجه بيشتر به شورايار محلات و بررسي نقطه نظرات و راهكارهاي آنان و همچنين تأكيد بر آموزش همگاني جهت برقراري نظم و انضباط اجتماعي و شهري، ساخت فرهنگسرا بخصوص در محله آزادشهر، اجراي طرح بهسازي حاشيه مسيل، احداث نمايشگاه يزد +20، افزايش اعتبار جهت آسفالت، روكش آسفالت در سطح معابر و محلات، همچنين پياده‌روسازي در بلوارهاي سطح شهر از جمله بلوار جمهوري اسلامي و بلوار حضرت آيت‌ا... خامنه‌اي، تأمين اعتبارات لازم جهت جابه‌جايي تأسيسات به خصوص تيرهاي برق در پروژه‌هاي شهرداري با همكاري اداره برق، ارائه نمودند و خواستار هر چه زودتر اصلاح ترافيكي چهارراه فاطميه به لحاظ نزديك شدن به پايان سال و تسهيل و روان‌سازي ترافيك در آن محل توسط شهرداري شدند.
سپس آقاي پيرنيا معاونت اداري و مالي شهرداري گزارشي از مقايسه عملكرد بودجه شهرداري در سالهاي 88 و 89 و بودجه پيشنهادي سال 90 شهرداري و درصد سهم اعتبارات جاري و عمراني و همچنين دلائل افزايش هزينه‌هاي جاري سال 90 نسبت به سال 89 از جمله كاهش رديف درآمدي فروش اموال منقول و غير منقول، افزايش هزينه تمام شده خدمات شهري از قبيل جمع‌آوري زباله و پسماند، افزايش حامل‌هاي انرژي ودستمزد و سياستهاي كلي تدوين بودجه سال 90 از جمله عدم لحاظ نمودن پروژه جديد در بودجه به جزء پروژه‌هايي كه زير ساختهاي آن در سال 89 ايجاد شده، تكميل پروژه‌هاي نيمه تمام، پادار نمودن پروژه‌هاي عمراني مرتبط با زيرسازي و مرمت و آسفالت و روكش آسفالت معابر، پادار نمودن پروژه‌هاي مرتبط با اصلاح هندسي و سياستهاي تأمين منابع مالي از جمله ايجاد راهكار براي ثبت و افشاء رويدادهاي مالي ناشي از تهاتر و امور مشاركتي و جذب سرمايه‌گذار، پي‌گيري در وصول مطالبات ناشي از آراء كميسيونهاي ماده 100 و 77 و چكهاي معوقه، پي‌گيري براي وصول مطالبات از قبيل بهاي خدمات، نوسازي، كاربريهاي غير مرتبط ارائه نمود.
در ادامه جلسه آقاي خباززاده از جلسه برگزار شده در شهرداري در خصوص اجرا شدن موضوع ماده 33 قرارداد في‌مابين شهرداري و شركت جهاد نصر در رابطه با احداث مجتمع اداري، تجاري ، تفريحي بلوار طالقاني با حضور مسئولين مربوطه، كارشناسان حقوقي و عدم اجراي مفاد قرارداد توسط شركت جهاد نصر و ضرر و زيانهاي وارده به شهرداري مطالبي را عنوان نمود كه در اين راستا مقرر گرديد شهرداري در جهت احقاق خود پي‌گيريهاي لازم را معمول نمايد. ضمناً آقاي خباززاده بعنوان نماينده شورا جهت بررسي و ارائه گزارش به شورا معرفي گرديد.
وي در ادامه گزارشي از اقدامات خوب صورت گرفته تا كنون در كشتارگاه صنعتي يزد جهت اطلاع اعضاي شورا ارائه نمود. 
 
مصوبات :
 
      تخفيف نقدي عوارض و بهاي خدمات
1- لايحه شماره 230/54306- 17/11/89 شهرداري ثبت دبيرخانه شورا بشماره 4573- 17/11/89 :
« احتراماً باستناد ماده71 قانون تشكيلات، وظايف وانتخابات شوراهاي اسلامي كشوروانتخاب شهرداران مصوب سال 1375واصلاحيه بعدي آن، در راستاي تحقق برنامه هاي سال جاري و رفاه حال شهروندان، پيشنهاد مي گردد:
مؤدياني كه عوارض و جرايم و ديگر مطالبات شهرداري را از تاريخ ابلاغ اين مصوبه تا 28/12/1389 به صورت نقدي پرداخت نمايند مشمول تخفيف به ميزان بيست درصد عوارض و بهاي خدمات گردند . توضيح اينكه با تصويب اين مصوبه تخفيف مندرج در آئين نامه تقسيط منتفي مي گردد .
تبصره 1: عوارض حق مشرفيت ، عوارض اتومبيل ، بهاي خدمات تردد شهري ، عوارض نوسازي ، فروش اموال،امورتهاتري وسطوح خدمات(كه بصورت زمين بايد واگذار گردد) مشمول تخفيف نمي گردند.
تبصره 2: تخفيف فوق مشمول آراي كميسيون ماده 100 و 77 قانون شهرداريها نمي شود.
ضمناً آقاي دشتي به عنوان نماينده جهت ارائه توضيحات بيشتر معرفي مي گردد. ميروكيلي-شهردار يزد»
موضوع در صحن علني شورا مطرح، پس از بحث و تبادل نظر و استماع نظرات مخالف و موافق پيشنهاد فوق مورد تصويب قرار گرفت. ضمناً مقرر گرديد شهرداري تبليغات لازم جهت اطلاع رساني به شهروندان اقدام نمايد.
 
      تفريغ بودجه مربوط به سالهاي 87 و 86 شهرداري
2- لايحه شماره 200/35324- 25/7/89 شهرداري ثبت دبيرخانه شورا بشماره 2818- 26/7/89 :
«احتراماً به استناد ماده 71 قانون تشكيلات ، وظايف وانتخابات شوراهاي اسلامي كشور و انتخاب شهرداران مصوب سال 1375 و اصلاحيه بعدي آن ، با عنايت به بند2 نامه شماره4/72659 مورخ 28/8/1387 جناب آقاي مهندس ميرسعيدي معاون محترم امورعمراني استانداري (تصويرپيوست) كه آمده است " هر چند تصويب تفريغ بودجه قبل از سال 86 به عهده شوراي اسلامي شهر دور دوم بوده ، ليكن در صورت عدم تصويب در زمان مقرر موجب مي گردد تا شوراي اسلامي شهر دور سوم نتواند تفريغ بودجه متعلق به زمان خود را بررسي وتصويب نمايد. فلذا ضروري است تا شهرداري ضمن تنظيم گزارش توجيهي به همراه تفريغ بودجه سالهاي قبل از 86 ، براي تصويب به شوراي اسلامي شهر دور سوم ارسال نماید. بديهي است پس از بررسي تفريغ بودجه در جلسات رسمي شورا وتصميم گيري، نسخ تفريغ بودجه توسط رئيس شوراي اسلامي شهر دور سوم امضاء خواهد شد. بررسي ، اظهارنظر، تصويب و امضاء تفريغ بودجه سنوات قبل ازسال 86 توسط شوراي اسلامي شهر دور سوم يك امرنظارتي بوده كه بر حسب ماده71 قانون شوراها صورت مي گيرد و مسئوليت پاسخگوئي به مواردي كه نظارت هاي لازم و قانوني صورت نگرفته به عهده شوراي اسلامي شهر در زمان مرتبط مي باشد. " فلذا با توجه به اينكه از سال 1373 تاكنون بعضاً در برخي از سالها تفريغ بودجه شهرداري به صورت مشروط مصوب گرديده (سالهاي 80 لغايت 85 ) و در برخي از سالها نيز به تصويب آن شوراي محترم نرسيده است ، لذا خواهشمند است ضمن بررسي تفريغ بودجه سنوات قبل از سال 86 كه به تصويب نرسيده و يا به صورت مشروط تصويب گرديده ، دستور فرمائيد تفريغ بودجه سنوات 86 لغايت 88 كه مورد بررسي قرار گرفته ، به تصويب و تائيدآن شوراي محترم رسيده و نتيجه را جهت اجرا امر به ابلاغ فرمايند . ضمناً آقاي محمد رضا پیرنیا به عنوان نماينده جهت ارائه توضيحات بيشتر معرفي مي گردد. ميروكيلي-شهردار يزد»
موضوع در صحن علني شورا مطرح، با عنايت به بررسي‌هاي بعمل آمده و توضيحات رياست كميسيون برنامه و بودجه و پس از بحث و تبادل نظر و استماع نظرات مخالف و موافق و با توجه به گزارش حسابرسي سالهاي 87 و 86 و اصلاحات صورت گرفته در حسابها، تفريغ بودجه شهرداري مربوط به سالهاي 87 و 86 مورد تصويب قرار گرفت. بديهي است اين مصوبه به منزله تصويب تفريغ بودجه سالهاي ماقبل 86 نمي‌باشد.
 
      اصلاحيه بودجه 89 شورا
3-در خصوص اصلاحيه بودجه سال 89 شوراي اسلامي شهر كه بر اساس عملكرد ده ماهه تهيه و تنظيم گرديده است، موضوع در صحن علني شورا مطرح، با توجه به بررسي‌هاي بعمل آمده و توضيحات خزانه‌دار شورا و پس از بحث و تبادل نظر و استماع نظرات مخالف و موافق رديف‌هاي اصلاح شده در بودجه سال 89 شورا مورد تصويب قرار گرفت.
 
     طرح اجرايي معبرنقيب زاده حد فاصل خيابان انقلاب و بلوار دولت آباد
4- نامه شماره 303/46758- 4/10/89 شهرداري ثبت دبيرخانه شورا بشماره 3924- 6/10/89 :
« شوراي محترم اسلامي شهر يزد- موضوع: ارسال طرح اجرائي معبر نقيب‌زاده حد فاصل خيابان انقلاب و بلوار دولت‌آباد (اصلاح شده)- باسلام و احترام و صلوات بر محمد و آل محمد(ص)- بازگشت به نامه شماره 3458 مورخ 7/9/1389 به پيوست چهار نسخه طرح اجرائي كوچه نقيب زاده حد فاصل خيابان انقلاب و بلوار دولت آباد به انضمام گزارش توجيهي و كپي طرح تفصيلي ارسال مي‌گردد. خواهشمند است پس از بررسي و تصويب، نتيجه را به شهرداري اعلام نمايند. ميروكيلي- شهردار يزد.»
موضوع در صحن علني شورا مطرح، با عنايت به بررسي‌هاي بعمل آمده و توضيحات رياست كميسيون عمران و پس از بحث و تبادل نظر و استماع نظرات مخالف و موافق طرح اجرائي فوق مورد تاييد قرار گرفت.
جلسه با ذكر صلوات درساعت 25/21 خاتمه يافت.