چهارصدو هشتادو پنجمين جلسه سومين دوره شوراي اسلامي شهريزد

چهارصدو هشتادو پنجمين جلسه سومين دوره شوراي اسلامي شهريزد
صورتجلسه
 
   چهارصدو هشتادو پنجمين جلسه شوراي اسلامي شهريزد با تلاوت آیاتی ازکلام ا... مجید درساعت 18 روزيك‌شنبه مورخ 20/9/90 با حضور اكثريت اعضاء تشكیل گرديد:
در ابتدا رياست شورا با سلام و صلوات بر محمد و آل محمد(ص) و آرزوي قبولي عزاداري‌ها و عرض خيرمقدم و خوشامدگويي به حضرت آيت‌ا... ناصري نماينده محترم ولي فقيه و امام جمعه معزز يزد و ابراز خرسندي از حضور ايشان در جمع اعضاي شوراي اسلامي شهر اظهار داشت اميد است بتوانيم با رهنمودها و توصيه‌هاي حضرتعالي در جهت رشد و تعالي شهر يزد به خصوص در مسائل فرهنگي، اجتماعي، آموزشي و غيره و همچنين در مسير خدمت رساني به مردم شريف و متدين دارالعباده يزد همچون گذشته با تعامل و همكاري ساير دستگاه‌ها و با حمايت شما گام‌هاي مؤثر و مثبت برداريم.
وي در ادامه با اشاره به قانون اساسي و نحوه عملكرد شوراها گفت در حال حاضر شوراهاي اسلامي شهر، شوراي اسلامي شهرداري محسوب مي‌شوند به دليل اينكه بيشتر مصوبات و تصميم‌گيري‌ها در رابطه با مسائل مربوط به شهرداري مي‌باشد كه اميدواريم در آينده نقش اصلي شوراها به منظور خدمت رساني به تمامي شهروندان و پي‌گيري و رسيدگي به مطالبات مردم كه در قانون هم پيش بيني شده را شاهد باشيم و موانعي كه بعضي از مواقع بر روي تصميمات و مصوبات مهم شورا براي مسائل شهري مي‌باشد با توصيه‌هاي جنابعالي حل و فصل گردد.
ايشان در ادامه يكي از مصوبات مهم شوراي اسلامي شهر را ايجاد پارك موضوعي قرآن كريم برشمرد و اظهار داشت با توجه به بودجه اختصاص داده شده به اين موضوع شهرداري با مشاور مربوطه قرارداد منعقد نموده كه در حال حاضر مطالعات امكان سنجي و مكان‌يابي آن در دستور كار مي‌باشد و از اهداف مهم پارك قرآني استفاده از هنر اسلامي در قالب تجسم نمودن داستان‌ها و قصص و پيام‌هاي قرآني همراه با تصاوير و نمادها از برنامه‌هاي مجازي در القاي مفاهيم قرآن به مخاطبين احداث تا مردم بتوانند از ارزش‌هاي معنوي آن استفاده نمايند و همچنين در راستاي رعايت الگوي معماري اسلامي در ساخت و سازها توسط شهرداري در هنگام صدور پروانه ساختماني تمام موارد در نظر گرفته شده است.
وي در ادامه يكي ديگر از كارهاي شاخص اين شورا را تأسيس فرهنگسراهاي قرآن، عترت، جوان، خانواده و پرسش در شهر يزد برشمرد.
در ادامه جلسه هر يك از اعضاي شورا با عرض تسليت شهادت حضرت امام حسين(ع) و ياران باوفايش و آرزوي قبولي عزاداري‌ها و عرض خيرمقدم و خوشامدگويي به حضرت آيت‌ا... ناصري نماينده محترم ولي فقيه و امام جمعه محترم يزد به شوراي اسلامي شهر نقطه نظرات، ديدگاه‌ها و پيشنهادهاي خود را به شرح ذيل مطرح نمودند:
سركار خانم وزيري:
احياي بافت سنتي قديم يزد به خصوص اجراي طرح مربوط به اطراف مسجد جامع كبير به لحاظ موقعيت تاريخي و توريستي و حتي ايجاد و تأسيس مركز بين‌المللي شيعه شناسي و مهدويت در آن منطقه و همچنين گسترش كتابخانه‌هاي سطح شهر جهت رشد و تعالي علم و دانش مردم دارالعباده يزد، توجه ويژه مسئولين استان به منطقه محروم شهر و ايجاد و امكانات رفاهي و تفريحي در آن منطقه، واگذاري ساختمان دندانپزشكي واقع‌در چهارراه فضاي سبز توسط دانشگاه علوم پزشكي به شهرداري بابت مساعدت‌هاي صورت گرفته جهت احداث بيمارستان رهنمون براي راه‌اندازي مجتمع فرهنگي و اجتماعي در جهت آموزش‌هاي لازم براي اشتغال و نيز پر نمودن اوقات فراغت جوانان آن منطقه با حمايت و رهنمودهاي حضرتعالي و ساير مسئولين مربوطه تا حصول نتيجه.
آقاي فقيه خراساني:
با توجه به افزايش دو ساله فعاليت شوراها به ياري خدا با همدلي و هماهنگي تمامي اعضاي شورا با شهرداري توانسته‌ايم در جهت عمران و آباداني شهر گام‌هاي مؤثري برداريم كه اميدواريم بتوانيم با همت ساير مسئولين استان و كشور در جهت توسعه و ايجاد منابع درآمدي مناسب براي شهرداري با توجه به مسائل اقتصادي تعامل و همكاري‌هاي لازم صورت گيرد. وي در ادامه مسئله شاخص استان را بافت قديم و تاريخي يزد عنوان نمود و خواهان توجه و نگاه ويژه مسئولين جهت ساماندهي و مرمت بافت قديم به خصوص مخروبه‌هاي موجود شد ايشان در ادامه خواستار الحاق شدن شهرهاي حميديا و شاهديه به شهر يزد جهت كلان شهر شدن و استفاده از امتيازات دولتي به خصوص راه‌اندازي قطار شهري در يزد و همچنين پي‌گيري مجدانه مسئولين استان در خصوص شروع هر چه زودتر احداث پروژه بزرگراه مسير نطنز-يزد-بندرعباس گرديد.
وي در ادامه خواهان توجه ويژه مسئولين استان در مسائل فرهنگي شهر يزد با همكاري اداره ارشاد اسلامي سازمان تبليغات و ساير نهادها با محوريت نماينده ولي فقيه و امام جمعه معزز يزد و همچنين توجه ويژه به معماري اسلامي و احداث پارك قرآني در شهر يزد گرديد.
 
آقاي ميرحسيني:
ايشان با اشاره به نقش و جايگاه شوراهاي اسلامي و اهميت دادن بيشتر به وظايف و اختيارات و مصوبات شوراها توسط مسئولين كشور خواستار تحقق و اجراي مواد94،95 قانون شوراها توسط مسئولين گرديد. وي در ادامه بر اساس بند 33 ماده 76 قانون تشكيلات و وظايف شوراها خواستار ارائه برنامه‌ سالانه كليه مؤسسات دولتي و عمومي غيردولتي در زمينه خدمات شهري در چارچوب اعتبارات و بودجه سالانه خود جهت بررسي به شوراي اسلامي شهر گرديد كه تا كنون اين موضوع توسط هيچ يك از مؤسسات فوق اجرا نگرديده است.
ايشان در ادامه خواستار پي‌گيري مسئولين استان جهت ادغام شهرهاي حميديا و شاهديه به شهريزد جهت كلان شهر شدن و استفاده از امكانات دولتي بيشتر به خصوص در زمينه حمل و نقل عمومي با توجه به ضرورت و نياز شهر يزد گرديد.
آقاي خباززاده يزدي:
ايشان يكي از آثار و بركات و دستاوردهاي مهم انقلاب اسلامي را تشكيل شوراها بر شمرد و تأكيد نمود تا مسئولين توجه ويژه و خاص و هر گونه همكاري را با شوراها در جهت عمران و آباداني شهر و خدمت رساني صادقانه به شهروندان داشته باشند.
وي در ادامه خواستاربرنامه ريزي مسئولين جهت استفاده از صنايع كم آب خواه با توجه به شرايط اقليمي و مزيت‌هاي نسبي شهر يزد و پتانسيل علمي استان جهت استفاده از صنايع نرم افزاري ، گسترش و حفظ راههاي مبادلاتي استان براي تبديل شدن استان يزد به اولين بندر خشك بزرگ ايران با پي‌گيري و درايت حضرتعالي و همچنين ايجاد اشتغال‌زايي براي جوانان، انتقال كارخانجات مستقر در حاشيه شهر به مكاني ديگر جهت جلوگيري از هر گونه آلودگي زيست محيطي براي شهروندان گرديد.
سركار خانم حيدري:
ايشان در ابتدا با عنايت به پي‌گيري‌هاي انجام شده توسط مسئولين استان در خصوص احداث پروژه بزرگراه مسير نطنز-يزد-بندرعباس خواستار پي‌گيري مجدانه جهت هر چه سريعتر آغاز نمودن عمليات عمراني آن پروژه بسيار مهم براي يزد از سوي مقامات كشوري گرديد. وي در ادامه با توجه به منابع درآمدي نامناسب شهرداري به دليل وضعيت اقتصادي و جهت تأمين اعتبارات لازم و بهبود بخشيدن وضعيت