چهارصدو نود و چهارمين جلسه سومين دوره شوراي اسلامي شهريزد

چهارصدو نود و چهارمين جلسه سومين دوره شوراي اسلامي شهريزد
صورتجلسه
 چهارصدو نود و چهارمين جلسه شوراي اسلامي شهريزد با تلاوت آیاتی ازکلام ا... مجید درساعت 7 صبح روزچهار‌شنبه مورخ 21/10/90 با حضور كليه اعضاء تشكیل گرديد:
در ابتدا رياست شورا با سلام و صلوات بر محمد و آل محمد(ص) و آرزوي توفيق روزافزون همكاران ارجمند، فرا رسيدن اربعين شهادت حضرت اباعبدا... الحسين و هفتاد و دو تن از ياران باوفايش را تسليت عرض نمود سپس در خصوص مصوبه داخلي شورا در رابطه با برگزاري جلسات در هر ماه و اختصاص چهار جلسه در روزهاي چهارشنبه هر هفته جهت بررسي و پي‌گيري هر چه بيشتر مسائل و مشكلات مربوط به امور شهري با حضور مديران و مسئولين هر دستگاه پيشنهاد نمود شورا بايد اولين كاري را كه بايد انجام بدهد اين است كه در جلسات آتي از مدير كل محترم صدا و سيما مركز يزد دعوت نمايد تا زمينه‌هاي تعامل و همكاري در جهت انعكاس مطالب، اخبار و عملكرد شورا براي آگاهي شهروندان اطلاع رساني نمايد تا مردم در جريان امور قرار گيرند و اگر نظر و انتقادي از شورا و شهرداري دارند به شورا اعلام تا مرتفع گردد.
سپس هريك ازاعضاي شوراديدگاههاونقطه نظرات خود راپيرامون موضوع فوق به شرح ذيل بيان نمودند:
آقاي ميرحسيني:
- لوايح و طرح‌هاي مربوط به شهرداري فقط درجلسات علني شورا روزهاي يك‌شنبه مورد بررسي و تصميم‌گيري قرار گيرد.
- دعوت از ميهمانان- مديران و مسئولين برون سازي در جلسات علني روزهاي چهارشنبه هر هفته صورت گيرد و حتي‌الامكان بررسي نامه‌ها و طرح‌ها و همچنين مصوبات مربوط به آن ادارات مورد بررسي و در صورت عدم اجراي آن توسط دستگاههاي مربوطه به مسئولين فرادست و مقامات استاني و وزارتخانه متبوع منعكس گردد.
- پي‌گيري جهت اجراي بند 32 قانون وظايف و تشكيلات شوراها مبني بر ارائه برنامه سالانه كليه سازمان‌ها و مؤسسات دولتي و مؤسسات عمومي غيردولتي كه در زمينه ارائه خدمات شهري وظايفي را به عهده دارند در چارچوب اعتبارات و بودجه سالانه خود به شورا جهت بررسي ارسال نمايند.
آقاي حرزاده :
- احصاء و استخراج وظايف شورا مربوط به امور مسائل شهري طبق وظايف پيش بيني شده در قانون تشكيلات و وظايف شوراهاي اسلامي شهر.
- نظارت و بررسي مسائل مهم امور شهري با حضور مديران و مسئولين مربوطه در جلسات علني شورا و ارائه راهكارهاي مناسب بر اساس وظايف تعيين شده از جمله حفاري نمودن در سطح شهر توسط دستگاههاي اجرايي و غيره ... .
آقاي كوچك زاده :
- بررسي موضوعات مربوط به شهر در جلسات علني همچون گذشته از جمله بررسي طرح تفصيلي شهر يزد با موضوع سكونت‌گاههاي غيررسمي، مسئله تدفيق خط محدوده شهر يزد ، بررسي قيمت منطقه‌اي املاك مربوط به شهر يزد.
آقاي خباززاده يزدي:
- همكاري و تعامل صدا و سيما جهت رسانه‌اي نمودن مطالب و موارد بررسي شده در جلسات علني روزهاي چهارشنبه براي انعكاس به شهروندان و مسئولين و مديران ادارات و دستگاهها از طريق رياست و يا سخنگوي شورا.
- تشكيل كارگروه توسط يكي از كميسيون‌هاي داخلي شورا جهت استحصال قوانين و مقررات ادارات و دستگاههاي استان براي بررسي و مطرح نمودن مسائل و مشكلات و كاستي‌هاي آنان در جلسات علني روزهاي چهارشنبه با حضور مديران مربوطه و شفاف سازي مسائل.
- ايجاد چارت تشكيلاتي شورا و تقويت روابط عمومي شورا جهت انعكاس بهتر اخبار و مسائل مربوط به شورا به شهروندان و مسئولين.
آقاي فقيه خراساني:
- برنامه‌ريزي‌هاي لازم جهت جلوگيري از هر گونه وقفه كاري در شهرداري.
- بررسي موضوع ايجاد مديريت واحد شهري با حضور مسئولين ادارات مربوطه و پي‌گيري جدي اين موضوع جهت تحقق يافتن آن توسط شورا.
- ساماندهي و نظم بخشيدن وضعيت ادارات داخلي شهرداري و تعيين تكليف وظايف تك تك واحدها براي اجراي طرح تكريم ارباب رجوع و پاسخگويي بهتر به شهروندان.
- برقراري و ايجاد زمينه‌هاي لازم در جهت روابط بيشتر شهرداري با ساير ادارات دولتي و تشكيل جلسات دو طرفه براي بيان و حل مسائل و مشكلات في مابين.
- راهكارهاي مناسب در جهت تكميل و اجراي پروژه‌هاي عمراني نيمه تمام توسط شهرداري به خصوص اجراي پروژه فرهنگسراي بهمن.
خانم وزيري:
- ساماندهي وضعيت داخلي شهرداري و پي‌گيري مصوبه شورا در خصوص ارائه راهكارهاي مناسب توسط شهرداري جهت تسريع و تسهيل در صدور پروانه ساختماني جهت جلوگيري از رشد بي‌رويه ساخت و ساز‌هاي غيرمجاز.
- برنامه‌ريزي در جهت هر گونه همكاري و تعامل دستگاههاي اجرايي استان از جمله آب و فاضلاب، مخابرات، گاز و اداره برق با شهرداري جهت دادن انشعاب به شهروندان با اخذ مجوزهاي لازم از سوي شهرداري براي جلوگيري از هر گونه ساخت و ساخت غيرمجاز.
- بررسي و پي‌گيري اعتبارات دولتي اختصاص داده شده به يزد از جمله اجراي نهضت آسفالت به خصوص براي مناطق محروم شهر يزد از جمله حسن آباد.
- همكاري و تعامل با صدا و سيما در جهت پخش و انعكاس اخبار و عملكرد شورا جهت اطلاع مسئولين و شهروندان.
آقاي پارساييان:
- دعوت از افراد صاحب نظر و كارشناسان خبره در زمينه مديريت واحد شهري و استفاده از نقطه نظرات و پيشنهادهاي آنان در اين زمينه.
- برنامه‌ريزي لازم و ارائه راهكارهاي مناسب در جهت تقويت و پركارتر شدن كمسيون‌هاي داخلي شورا.
- تعيين رديف بودجه براي انعقاد قرارداد با صدا و سيما جهت حضور در برنامه زنده راديويي و تلويزيوني براي انعكاس مسائل و مشكلات به مردم و مرتفع نمودن آن و همچنين ارائه گزارش عملكرد شورا و ميزان رضايتمندي مردم از نحوه عملكرد شورا.
- دعوت از شهروندان محترم در جلسات علني شورا و گوش دادن به مسائل و مشكلات آنان در جهت رسيدگي و پي‌گيري تا حصول نتيجه.
در پايان مقرر گرديد به منظور هم انديشي و تبادل نظر و بررسي مسائل و مشكلات بعضي ادارات با شهرداري در جلسه آتي شورا از فرماندار محترم و مديران عامل شركت آب و فاضلاب، مخابرات، گاز و توزيع برق استان دعوت بعمل آيد.
سپس در ادامه جلسه آقاي خباززاده يزدي گزارشي از جلسه برگزار شده در اداره كل امور مالياتي استان در خصوص بررسي و تعيين قيمت منطقه‌اي ارزش معاملاتي املاك شهرستان يزد و حومه براي سال 91 كه با معيت آقاي كوچك زاده و آقاي پارساييان بعنوان معتمدين محلي از سوي شوراي اسلامي شهر در آن جلسه حضور داشتند از مباحث و مطالب مطرح شده در آن جلسه جهت استحضار ساير اعضاي شورا ارائه نمود.
در ادامه جلسه با توجه به هماهنگي‌هاي بعمل آمده قبلي آقاي فرهمند مدير عامل محترم مهندسان مشاور شبستان و همراهان در خصوص بررسي طرح مطالعات امكان سنجي پارك قرآني در جلسه شورا حضور يافتند كه در ابتدا رياست شورا با عرض خيرمقدم و خوشامدگويي به ميهمانان ارجمند از اقدامات و فعاليت‌هاي خوب صورت گرفته توسط آن مشاور تقدير و تشكر نمود. سپس آقاي فرهمند از عملكرد و اقدامات صورت گرفته تا كنون در جهت مكان يابي پارك قرآني در يزد از جمله همكاري با حوزه علميه قم جهت بررسي آيات و قصص‌هاي قرآني، بحث آموزش و پژوهش  نظير مسجد- دانشكده- مناسك حج، بحث ورزشي و توصيه‌هاي آن در قرآن مثل سواركاري- تيراندازي- شنا، تعاليم ديني و لزوم توجه به اخلاقيات و معنويات، بررسي سير تاريخي شهر و جهات رشد و توسعه شهر يزد، مطالعات زيست محيطي و مطالعات جمعيتي، سير مطالعات انجام شده نظير فرهنگي، اجتماعي، اقتصادي و گردشگري، فرهنگسازي و آموزش، بررسي طرح‌هاي فرداست از جمله طرح جامع و تفصيلي شهر يزد، كاربردهاي فرهنگسراي قرآن شامل سالن آمفي‌تئاتر- كتابخانه، نمايشگاه، اداري، خدمات رفاهي، گزارش كامل و جامع ارائه نمود سپس هر يك از اعضاي شورا ديدگاهها و نقطه نظرات و پيشنهادات خود را در زمينه مكان يابي پارك قرآني در نقاط مختلف شهر يزد مطرح و بحث و تبادل نظر نمودند.
 
مصوبات :
 
           عدم اجراي مصوبات شورا
 1- با توجه به بررسي‌هاي بعمل آمده از سوي كميسيون نظارت و پي‌گيري شورا در خصوص عدم اجراي مصوبات اين شورا توسط شهرداري نسبت به بند 4 صورتجلسه 4/8/90 ، بند 3 صورتجلسه 8/8/90، بند 1 صورتجلسه 11/8/90، بند 2 صورتجلسه 2/9/90، بند 6 صورتجلسه 2/9/90، بند 5 صورتجلسه 6/9/90 در خصوص راههاي تسريع و تسهيل در صدور پروانه ساختماني و ساماندهي كميسيون‌هاي ماده صد، موضوع در صحن علني شورا مطرح با توجه به بررسي‌هاي بعمل آمده و پس از بحث و تبادل نظر و استماع نظرات مخالف و موافق و با عنايت به اينكه در رابطه با پيشرفت ساخت وسازهاي غيرمجاز نه تنها هيچگونه اقدام لازم و جدي از سوي شهرداري و عوامل اجرايي آن به عمل نيامده است بلكه به نوعي در صدد سهل انگاري برآمده و اين مصوبات معطل مانده است لذا مقرر گرديد شهردار محترم شخصاً در اين زمينه به شورا پاسخگو باشد.
 
 جلسه با ذكر صلوات درساعت 30/10 خاتمه يافت.