پلیس گردشگر مورد بررسی قرار گرفت

پلیس گردشگر مورد بررسی قرار گرفت

با حضور فرمانده نیروی انتظامی، فرماندار و مدیرکل امنیتی استانداری، راه اندازی پلیس گردشگر مورد بررسی قرار گرفت.
به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی شهر یزد، رئیس کمیسیون میراث فرهنگی، گردشگری و روابط بین الملل شورای شهر یزد به وجود پلیس گردشگر در یزد پرداخت و گفت: در بحث گردشگری و ثبت جهانی یزد نیاز به پلیس گردشگر بیش از گذشته احساس می شود.
سیدحسین آزادی تصریح کرد: اقداماتی از قبل صورت گرفته و در این جلسه که با حضور مسئولین امر تشکیل شده انشاا... با همکاری همه دستگاه ها و توجه فرمانده محترم نیروی انتظامی، تشکیل پلیس گردشگر را شاهد باشیم.
فرماندار یزد گردشگری را از محورهای توسعه یزد دانست و ضمن تاکید بر امنیت در حوزه گردشگری گفت: مشکلاتی که در این حوزه وجود دارد و تبعاتی که در پی خواهد داشت بررسی شده و در همین راستا دستورالعمل حوزه امنیت و ارتقا امنیت گردشگر تبیین شده و دوازده دستگاه وظایفشان تعیین گردیده است.
سالاری تصریح کرد: در سطج شهرستان و در شورای تامین امنیت گردشگری یزد بررسی شد و حتی در سطح کمپ های گردشگری بازدید انجام شد و نواقصی وجود داشت که در موارد ارسالی به معاونت سیاسی امنیتی استاندار ارسال شد تا در دستور کار شورای تامین استان هم قرار گیرد.
وی افزود: متولی اصلی میراث فرهنگی است و در بافت تاریخی و نقاط گردشگری اداره میراث فرهنگی باید تعیین کنند و با نیروی انتظامی همکاری نمایند و از اهمیت شورا به این موضوع خوشحالیم و امیدواریم با تعامل دستگاه ها، امنیت گردشگران بیش از پیش فراهم شود.
مدیرکل امنیتی و انتظامی استانداری در این جلسه با اشاره به حضور صدهزار گردشگر در سال گذشته و رشد آن نسبت به سالیان قبل گفت: این سطح گردشگر در یزد نیازمند توجه بیشتر به امنیت گردشگران است و خوشبختانه امسال کاهش تعرض را در بافت تاریخی و اماکن گردشگری داشتیم و امیدواریم تداوم داشته باشد و اولویت ما باید ساماندهی بافت تاریخی باشد.
امامی اظهارداشت: از شورای شهر درخواست می شود تا در بودجه طبق توافقی که از قبل صورت گرفته بود برای پوشش بافت تاریخی عملی کند.
تاکسی گردشگری، تشکیل شعبه جرائم گردشگری از دیگر موارد مورد بحث مدیرکل امنیتی استانداری در کمیسیون میراث فرهنگی بود.
فرمانده نیروی انتظامی استان ضمن تشریح روند راه اندازی پلیس گردشگر گفت: راه اندازی آن دارای شرایط خاصی است و به لحاظ ثبت جهانی یزد این درخواست باید در سطح کشور و ناجا دنبال شود که با ابلاغ از تهران این کار صورت می گیرد و ما آماده همکاری هستیم.
سردار کاکاوند تصریح کرد: امنیت گردشگران باید جدی گرفته شود اما آنچه مهم است تورهایی هستند که مسئولیت این افراد را بر عهده دارند و نقش میراث فرهنگی حائز اهمیت است.
این مقام مسئول حمایت دستگاه ها را ضروری دانست و افزود: عناوین مجرمانه باید به صفر برسد و قطعا حمایت دستگاه ها می تواند در امر پیشگیری موثر باشد و هر دستگاهی که در امر امنیت گردشگر همکاری دارد قابل تقدیر است.
فرمانده نیروی انتظامی معضلات را از اولویت ها برشمرد و اظهارداشت: همیاران پلیس همکاری خوبی خواهند داشت که با آموزش به آنها می توانند در کنار پلیس همکاری داشته باشند و معتقدیم در دل شهر همه چیز از راه دور کنترل شده باشد تا گردشگر با آرامش بیشتری رفت و آمد نماید.
عضو کمیسیون در همکاری های فیمابین شورا و نیروی انتظامی گفت: شورای شهر در کنار شهرداری تنظیم برنامه ها وبودجه ها را بر عهده دارد و تلفیق این بحث ها صورت می گیرد و ما در بحث امنیتی و انتظامی، راهنمایی ورانندگی با فرماندهی نیروی انتظامی همکاری خوبی داشته ایم و بدون هماهنگی برنامه ریزی موفق نخواهیم بود و اعلام آمادگی می نماییم تا در زمان های مختلف به این مسائل بپردازیم و راهکارهای اجرای بهتر را داشته باشیم.
غلامعلی سفید افزود: بحث مهاجرین در این شورا جزو موضوعات مهم است و باید در موضوع اتباع غیرمجاز همکاری داشته باشیم و بافت تاریخی را مورد توجه بدانیم.
امنیت در محورهای گردشگری، اتباع غیرمجاز در بافت تاریخی، توجه به تاکسی ها و مغازه ها در بافت از موضوعاتی بود که عباسی، ابوترابی و عامری از اعضای کمیسیون به آن پرداختند.