پساب باید برای مردم یزد مصرف شود نه بخش خصوصی

پساب باید برای مردم یزد مصرف شود نه بخش خصوصی

رئیس شورای اسلامی شهر درباره دیدگاه شورا نسبت به پساب تصفیه خانه فاضلاب یزد می‌گوید: در زمان اجرای تصفیه خانه فاضلاب و انتقال پساب به مجاورت شهرهای یزد، زارچ و شاهدیه، بخشی از پساب به شهرداری‌های این 3 شهر و بخشی نیز به برخی صنایع اختصاص یافته است و امروز اعلام می‌شود که سهمیه شهرداری‌ها به دلیل پیگیری نشدن در این سال‌ها، دیگر وجود ندارد.
«غلامعلی سفید» می‌افزاید: بوی نامناسب، حشرات موذی و مشکلات محیطی که برای منطقه ایجاد می‌کرد باعث اعتراض مردم منطقه شده بود و قرار بود این سهمیه برای جبران این خسارت‌ها و اجرای فضای سبز به این شهرداری‌ها اختصاص یابد و تخصیص صورت گرفت.
وی ادامه می‌دهد: اما با توجه به اینکه استفاده از پساب با جدیت پیگیری نمی‌شود، شرکت آب منطقه‌ای نیز با توجه به پیگیری نشدن، بحث را منتفی کرده است اما در حال حاضر با توجه به کمبود آب برای نگهداری و توسعه فضای سبز، پساب از اهمیت بیشتری برخوردار شده است و شهرداری‌ها متقاضی این سهمیه هستند.
رئیس شورای اسلامی شهر با بیان اینکه این موضوع با پیگیری شورای این 3 شهر در جلسه‌ای با وزیر نیرو بررسی و پیگیری شده است می‌گوید: بخشی از این پساب به شرکت ذوب و روی بافق، بخشی به شرکت سرب و روی بهادران و بخشی نیز به موسسه کوثر اختصاص یافته اما سهمیه‌ای برای شهرداری‌ها در نظر گرفته نشده است.
وی اعلام می‌کند: در همین شرایط مسئولان استان اعلام کرده‌اند که طی 4 سال فاضلاب شهر را کامل می‌کنند و از شهرداری یزد خواستار کمک برای اجرای شبکه شده‌اند تا کار سریع انجام شود اما اعضای شورای شهر خواستار احیای سهمیه قبلی و تخصیص سهمیه جدید از پساب تصفیه خانه با توجه به همکاری برای تکمیل شبکه فاضلاب هستند.
سفید متذکر می‌شود: نکته دیگر این است که اعضای شورای شهر عقیده دارند این پساب نباید در صنایع پرآبخواه مصرف شود و باید برای صنایع کم آبخواه و «های تک» که حیات را به شهر برمی‌گرداند، مصرف شود و این موضوع با جدیت پیگیری می‌شود.
وی درباره مشارکت شهرداری در تکمیل شبکه فاضلاب نیز می‌گوید: این دیدگاه نیز یکی دیگر از مباحث مطرح است. شاید شهرداری به عنوان یک منبع درآمد پایدار تکمیل شبکه را متعهد شده و بهره‌برداری از پساب را در اختیار بگیرد.
رئیس شورای شهر یزد تاکید می‌کند: پساب باید برای مردم یزد مصرف شود نه اینکه بخش خصوصی آن را در اختیار بگیرد و به نیازهای شهر و شهروندان توجهی نشود.