پتانسیل های شهر یزد می تواند به توسعه فناوری ها کمک کند

پتانسیل های شهر یزد می تواند به توسعه فناوری ها کمک کند

 دبیر ستاد توسعه فناوری های هویت ساز معاونت علمی ریاست جمهوری با اشاره به اینکه وجود شرکت‌های فناوری و دانش‌بنیان شهر یزد، متمایز کرده است، گفت: پتانسیل‌های شهر یزد می‌تواند به توسعه فناوری‌ها کمک کند.

به گزارش خبرگزاری فارس از یزد، سیدمحمدحسین سجادی‌نیری ساعتی پیش در هشتاد و نهمین جلسه علنی شورای شهر یزد گفت: مرکز همکاری‌های تحول و پیشرفت که قبلاً تحت عنوان مرکز همکاری‌های فناوری و نوآوری شناخته می‌شود، سابقه سی‌وچندساله در کشور دارد.

وی با اشاره به اینکه این مرکز از گذشته همکاری‌های خوبی با شهر یزد داشته است افزود: رویکردهای نوین فناوری در کشور و شکل‌گیری شرکت فجر علیم و همکاری‌هایی که با مجموعه آب استان یزد داشته‌ایم، از مجموعه اقدامات است.

معاونت فناوری‌های ارتباطات و مهندسی اجتماعی مرکز هماهنگی‌های تحول و پیشرفت ریاست جمهوری تصریح کرد: در یک مقطعی مسئولیت توسعه و انتقال فناوری در حوزه‌های مختلف را داشته و سابقه مرکز به زمان ریاست جمهوری مقام معظم رهبری برمی‌گردد و در آن زمان این مرکز شکل گرفت و به‌واسطه تجربه، این مرکز اهمیت بیشتری پیدا کرد.

سجادی‌نیری بابیان اینکه امروزه به دلیل فرمایشات مقام معظم رهبری که فرمودند: گفتمان غالب کشور باید علم و فناوری باشد، اظهار داشت: تقریباً همه موضوعات علم و فناوری سعی می‌شود با محوریت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری پیگیری شود.

به گفته‌ی دبیر ستاد فناوری نرم و هویت‌ساز معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری مرکز همکاری‌های تحول و پیشرفت که پیگیر مسائلی هستیم که کمک به تحول و پیشرفت کشور کمک می‌کند و به اقتصاد دانش‌بنیان و اقتصاد مقاومتی میل رسیدن دارد.

این مقام مسئول ادامه داد: بسیاری از موضوعات در کشور به شکل حکمرانی، نگاه به حوزه‌های مدیریتی و به روش و مکانیزه‌های تغییر کننده برمی‌گردد و بسیاری اوقات منابع کافی برای انجام کار است و سال‌هاست دولت آن منابع را اختصاص داده؛ اما متأسفانه آن اتفاق مدنظر شکل نمی‌گیرد.

وی با اشاره به اینکه نوع نگاه استفاده از پتانسیل‌ها در کشور و سامانه‌های متعدد در کشور که می‌تواند در حکمرانی و مدیریت درست در کشور کمک کند، اذعان داشت: استفاده از مفهوم و اینترنت اشیاء یکی از اقداماتی است که در این مرکز در حال پیگیری است.

معاونت فناوری‌های ارتباطات و مهندسی اجتماعی مرکز هماهنگی‌های تحول و پیشرفت ریاست جمهوری بابیان اینکه استفاده از این اشیاء چند سال آینده دنیا را تغییر می‌دهد، عنوان کرد: همان‌طور که امروز ما با مفهوم فضای مجازی مواجه هستیم که بعضاً در کشور تهدید موردتوجه قرار می‌گیرد، قطعاً در سال‌های آینده اشیاء با اینترنت در ارتباط هستند و نسل بعدی این است که همه اشیاء به اینترنت متصل باشند و مدیریت شوند.

سجادی‌نیری بابیان اینکه این‌یک فرصت استثنایی برای کشور است، ابراز داشت: این فرصت برای ایجاد تسهیلات برای رفاه شهروندان، رفع بسیاری از مشکلات در کشور است و درعین‌حال نیز تهدیدات امنیتی و فرهنگی دارد و قبل از همه‌گیر شدن در کشور باید به آن توجه شود.

دبیر ستاد فناوری نرم و هویت‌ساز معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری یادآور شد: در فرآیند توسعه فناوری گاهی فرصت‌هایی ایجاد می‌شود که کشورها و شرکت‌ها می‌توانند از فرصت‌ها استفاده کنند و آن عقب‌ماندگی را در حوزه‌های دیگر پوشش دهند.

به گفته‌ی این مقام مسئول تلاشمان این است که در حوزه اینترنت اشیاء و هوشمند سازی بتوانیم این فرصت‌ها را شناسایی و با همکاری مجموعه‌ها، آن را در کشور توسعه دهیم.

وی با اشاره به اینکه پتانسیل‌های شهر یزد پتانسیل‌هایی است که بسیار می‌تواند به توسعه این فناوری‌ها کمک کند، تصریح کرد: به دلیل روحیه فعال، پویا و مشکلات اقلیمی همچون آب که از قدیم باعث انگیزه برای توسعه فناوری‌هایی به‌مانند قنات در شهر یزد، اقلیم خشک شهر و آب‌وهوای خاص یزد بوده و همواره باعث و عامل توسعه این شهر بوده است.

معاونت فناوری‌های ارتباطات و مهندسی اجتماعی مرکز هماهنگی‌های تحول و پیشرفت ریاست جمهوری بابیان اینکه وجود شرکت‌های فناوری و دانش‌بنیان در شهر یزد، این شهر را متمایز کرده است، اظهار داشت: بر اساس مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی فناوری‌های دارای اولویت در کشور موردتوجه قرار گرفتند و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری موظف شد ستادهایی را برای پیگیری امور این فناوری‌ها در کشور شکل دهد.

سجادی‌نیری در پایان بابیان اینکه ستاد زیست‌فناوری، ستاد آی‌سی‌تی، هوا و فضا، آب و خشک‌سالی و ستاد فناوری‌های نرم و هویت‌ساز شکل گرفت، خاطرنشان کرد: و این ستاد برخلاف سایر ستادها نگاهی مکانیزمی و نرم به حوزه‌ها دارد که چگونه ما می‌توانیم از فرصت‌های کشور در جهت ایجاد اقتدار نرم و قدرت نرم برای کشور حرکت کنیم.