پانصدو پنجاه و نهمين جلسه سومين دوره شوراي اسلامي شهريزد

پانصدو پنجاه و نهمين جلسه سومين دوره شوراي اسلامي شهريزد
صورتجلسه
 
   پانصدو پنجاه و نهمين جلسه شوراي اسلامي شهريزد با تلاوت آیاتی ازکلام ا... مجید درساعت 30/7 روز چهار‌شنبه مورخ 25/5/91 با حضور اكثريت اعضاء تشكیل گرديد:
در ابتدا نايب رئيس شورا با سلام و صلوات بر محمد و آل محمد(ص) و آرزوي قبولي طاعات و عبادات در ماه پرخير و بركت رمضان، حادثه تأسف بارو غم‌انگيز زلزله در استان آذربايجان شرفي (شهرهاي هريس، ورزقان، اهر) كه باعث كشته و مجروح شدن عده‌اي از هموطنان عزيز گرديد را به ملت شهيد پرور ايران بخصوص بازماندگان آن حادثه بزرگ تسليت عرض نمود و در ادامه ضمن گراميداشت روز قدس، از همه همشهريان و اعضاي شورا خواست تا همچون گذشته در راهپيمايي روز جمعه حضور فعال داشته باشند. وي در ادامه با توجه به برگزاري مراسم افطاري كه در روز چهارشنبه با حضور كارگران خدوم و زحمت‌كش خدمات شهري شهرداري برگزارمي‌شودازاعضاي شوراخواست تادر اين مراسم شركت نمايند.
در ادامه جلسه آقاي خباززاده يزدي در سخنان پيش از دستور ضمن آرزوي قبولي طاعات و عبادات با گراميداشت فرا رسيدن روز قدس از همگان خواست تا در راهپيمايي اين روز بزرگ حضور فعال و چشمگير داشته باشند
سپس با اشاره به حادثه زلزله استان آذربايجان كه باعث كشته و مجروح شدن عده‌اي از هموطنان گرديد ضمن عرض تسليت به بازماندگان آن حادثه اظهار داشت با توجه به مصوبات اخير شورا در خصوص ايجاد راههاي تسريع و تسهيل در صدور پروانه ساختماني و تشويق مردم براي گرفتن پروانه ساختماني جهت انجام ساخت وسازهاي مجاز با حضور مؤثر مهندس ناظر و رعايت تمام موارد ايمني آن از جمله آئين‌نامه 2800 و همچنين رعايت اصول و ضوابط شهرسازي، تمامي دستگاههاي مربوطه از جمله سازمان تأمين اجتماعي جهت تقسيط نمودن بيمه كارگران ساختماني اقدام نمايند و از نمايندگان محترم مجلس تقاضا دارد كه مبلغ بيمه ساختماني بر اساس توان اقتصادي شهرهاي مختلف مورد بررسي و تصويب قرار گيرد تا شهروندان توان پرداخت آن را داشته باشند و همچنين با توجه به اينكه مردم هزينه‌هاي مربوط به سازمان نظام مهندسي را در حد توان اقتصادي خود براي پرداخت ندارند مسئولبن استان با تشكيل هيأت چهار نفره جهت كاهش ميزان هزينه‌هاي نظام مهندسي اقدام نمايند تا شهروندان بيشتر جهت اخذ پروانه ساختماني تشويق شوند و اميدواريم با تمام سعي و تلاش خود و دستگاههاي مربوطه جهت اجرايي شدن مصوبات شورا نهايت همكاري و تعامل با شهرداري داشته باشند. تا به ياري خدا شاهد اين گونه حادثه‌هاي غم‌انگيز نباشيم و مردم شريف دارالعباده يزد جهت ساخت منازل مسكوني با رعايت ضوابط و مقررات ساختمان سوق دهيم. وي در ادامه در خصوص روند ساخت پروژه ميدان ميوه و تره‌بار مركزي واقع‌در جاده كنار گذر كه يكي از افتخارات دور سوم شورا به شمار مي‌آيد توضيحاتي ارائه نمود و از فعاليت ها و عملكرد خوب و مؤثر پيمانكار آن پروژه به لحاظ پيشرفت عمليات عمراني تقدير و تشكر نمود. ايشان در ادامه با توجه به نقش و اهميت ورزش و چگونگي گسترش آن بين مردم به خصوص جوانان و رديف‌هاي پيش‌بيني شده در بودجه سال 91 شهرداري بر اساس مصوبات شورا، از شهرداري خواست تا با يك برنامه‌ريزي اساسي و مدون نسبت به هزينه كرد آن در ورزش اقدامات لازم و اساسي را بعمل آورد.
در ادامه جلسه آقاي ميرحسيني در رابطه با ساخت ميدان ميوه و تره‌بار در شهر شاهديه مطالبي را عنوان و خواستار پي‌گيري اين موضوع از سوي مسئولين استان به جهت حمايت از سرمايه‌گذاران بخش خصوصي در امر مشاركت‌ها و ايجاد حاشيه امن براي اينگونه سرمايه‌گذاري‌ها گرديد و در جهت ترغيب آنها به مشاركت‌هاي آتي پيشنهاد نمود با توجه به اينكه شهر شاهديه نيز در آينده الحاق آن به يزد متصور مي‌باشد از ساخت ميدان ميوه‌ و تره‌بار مربوطه توسط مقامات ذيصلاح استان جلوگيري گردد تا سرمايه ‌گذاري يك هزار ميليارد ريال ميدان جديدالاحداث در يزد دچار آسيب و خلل نگردد. وي در ادامه پيشنهاد نمود مقدمات برگزاري مزايده و فروش و اجاره غرفه ميدان جديد تره‌بار مركزي يزد ظرف چند ماه آينده انجام و بلافاصله نسبت به تعطيلي ميدان فعلي و انتقال غرفه‌داران به ميوه‌و تره‌بار جديد اقدام گردد. ضمناً صاحبان غرف فعلي ميدان در صورتي كه از ميدان مورد بحث شاهديه مبادرت به خريد غرفه نموده‌اند در ميدان مركزي جديدالاحداث به آنان تحت هيچ شرايطي غرفه واگذار نگردد و ميدان ميوه‌و تره‌بار فعلي نيز از آنها سلب مسئوليت نمايد.
در ادامه آقاي مطهريان رئيس كميسيون فرهنگي اجتماعي شورا از اقدامات خوب و مؤثر سازمان فاواي شهرداري در جهت هر چه باشكوه‌تر برگزار نمودن راهپيمايي روز قدس، به دليل راه‌اندازي سيستم صوتي براي آن مراسم، تقدير و تشكر نمود.
 
مصوبات :
 
     كمك به زلزله‌زدگان استان آذربايجان شرقي
 
1- درراستاي كمك و مساعدت مالي به حادثه ديدگان زلزله در استان آذربايجان شرقي شهرهاي(هريس، ورزقان، اهر)، موضوع در صحن علني شورا مطرح، پس از بحث و تبادل نظر و استماع نظرات ضمن عرض تسليت به تمامي بازماندگان آن حادثه غم‌انگيز و به جهت شركت در اين امر خداپسندانه و كمك به هموطنان آسيب ديده، شهرداري مي‌تواند از رديف ماده 17 نسبت به پرداخت مبلغ پنجاه ميليون ريال (50.000.000ريال) اقدامات لازم معمول نمايد.
 
     تعيين تكليف مجموعه جوي هرهر
 
2-لايحه‌شماره502/910013649-25/3/91 شهرداري ثبت دبيرخانه شورا به شماره 911001140-25/3/91:
« احتراماً باستناد ماده71 قانون تشكيلات، وظايف وانتخابات شوراهاي اسلامي كشوروانتخاب شهرداران مصوب سال 1375واصلاحيه بعدي آن، نظر به اينكه طبق تبصره 6 ماده 96 قانون شهرداري ها ، قبرستان هاي عمومي اعم از داير و متروكه در مالكيت شهرداري ها مي باشد وطبق استعلامي كه شوراي اسلامي محترم شهر يزد طي نامه شماره 911000681 مورخ 27/2/91 از محضر مبارك حضرت آيت الله سيد محمد رضا مدرسي ( زيد عزه ) در خصوص مزار جوي هرهر نمودند ( تصوير پيوست ) ايشان نظر بر اين دارند كه چنانچه ملك مزبور 1- موقوفه نباشد 2- ملك شخص نباشد كه جهت دفن اموات مسلمين اباحه كرده باشد جزء مرافق شهر ميباشد وشوراي محترم نگهبان نيز طي نامه شماره 5917 مورخ 18/4/73 ( تصوير پيوست ) به سرپرست سازمان اوقاف و امور خيريه ، انجام امور مربوط به گورستان‌هاي متروكه موقوفه اي را كه متولي معين ندارد بعهده سازمان اوقاف وامور خيريه گذاشته است . ليكن نماينده محترم اوقاف طبق مسئله 3 از كتاب الوقف تحرير الوسيله امام راحل ( قدس سره الشريف ) ونظر تعدادي مراجع (تصوير پيوست ) مزار جوي هرهر را جزء وقف معاطات ميداند. لذا مراتب طي دوپيشنهاد ذيل جهت تصميم گيري نهايي به آن شوراي محترم ارسال مي‌گردد.
الف) واگذاري كل مجموعه جوي هرهر به اوقاف به جهت تحويل قبرستان هاي متروكه به متولي امور وقفي در صورت اثبات وقف معاطات.
ب) تنظيم تفاهم نامه اي في مابين اوقاف وشهرداري با موضوع مشاركت در توسعه با لحاظ همه جوانب آن وبه خدمت گرفتن واستفاده از خيرين بعنوان متوليان مشترك، ضمناً در صورت نياز آقاي قانع جهت ارائه توضيحات بيشتر معرفي مي گردد. ميروكيلي- شهردار يزد »
موضوع در صحن علني شورا مطرح، با عنايت به بررسي‌هاي بعمل آمده در كميسيون فرهنگي ، اجتماعي و عمران شورا و توضيحات رؤساي آن كميسيون‌ها و پس از بحث و تبادل نظر و استماع نظرات مخالف و موافق پيشنهاد فوق، رديف «ب» آن مشروط به نظر مساعد نماينده محترم ولي فقيه و امام جمعه يزد مورد تصويب قرار گرفت.
 
     تأخير در ارائه طرح تفصيلي شهر يزد    
 
 
3- پيرو بند سه صورتجلسه مورخ 30/9/90 شورا در خصوص علل تأخير در تدوين و اتمام طرح تفصيلي شهر يزد توسط مهندسين مشاور آرمان‌شهر، موضوع در صحن علني شورا مطرح، با توجه به بررسي‌هاي صورت گرفته و جلسات برگزار شده با حضور مسئولين مربوطه در شهرداري، شهردار محترم، مدير عامل و نماينده مشاور آرمان‌شهر در كميسيون نظارت و پي‌گيري شورا و توضيحات رياست آن كميسيون و پس از بحث و تبادل نظر و استماع نظرات مخالف و موافق، عليرغم آنكه بالغ بر سه سال از زمان اتمام قرارداد منعقده سپري گرديده و مشاور مربوطه بايستي طرح تفصيلي شهر يزد را به سرانجام رسانده و به شهرداري يزد تحويل دهد و متأسفانه طبق بررسي‌هاي انجام شده، حاكي از آن است كه هم شهرداري و هم مشاور آرمان شهر هر دو در انجام وظايف محوله كوتاهي و قصور نموده‌اند مقرر گرديد تمامي عوامل مربوطه در شهرداري و همچنين مهندسين مشاور آرمان‌شهر «طرف قرارداد» مورد توبيخ قرار گرفته و آن موضوع به تمامي مبادي ذيربط استاني، كشوري منعكس گردد.
ضمناً شهرداري و مهندسين مشاور آرمان‌شهر هر دو موظفند به طور رسمي نسبت به اعلام علت و انگيزه عدم انجام به موقع تعهدات داده شده موضوع را به شورا گزارش نمايند.
 
 
     احداث ساختمان جهت كميسيون ماده 100
 
4-لايحه‌شماره200/910005378-9/2/91 شهرداري ثبت دبيرخانه شورا به شماره 911000407-11/2/91:
« احتراماً باستناد ماده71 قانون تشكيلات، وظايف وانتخابات شوراهاي اسلامي كشوروانتخاب شهرداران مصوب سال 1375واصلاحيه بعدي آن، با عنايت به نامه شماره 911400169 مورخ 26/1/91 سازمان نوسازي و بهسازي اين شهرداري در نظر دارد تفاهم نامه اي را با موضوع تكميل و بازسازي ساختمان كميسيون ماده صد باستناد ماده 19 آيين نامه مالي با اين سازمان به مبلغ تقريبي چهارصد ميليون ريال (400.000.000 ريال) به صورت مديريت پيمان با ضريب 20% منعقد نمايد .لازم به ذكر است اعتبار مربوطه به علت عدم پيش بيني در بودجه سال 91 از محل كد 539010009 هزينه هاي پيش بيني نشده با نظر شهردار كسر و رديف اعتباري537010019 با عنوان تكميل و بازسازي ساختمان كميسيون ماده 100 ايجاد و پرداخت خواهد گرديد.خواهشمند است موضوع را در شوراي اسلامي شهر مطرح و در صورت تصويب امر به ابلاغ فرمائيد. ضمناً آقاي علمدار به عنوان نماينده جهت ارائه توضيحات بيشتر معرفي مي‌گردد. ميروكيلي- شهردار يزد»
موضوع در صحن علني شورا مطرح، با عنايت به بررسي‌هاي بعمل آمده در كميسيون برنامه و بودجه و توضيحات نايب رئيس آن كميسيون، ‌پيشنهاد فوق مورد تصويب قرار گرفت.
 
     طرح پيشنهادي اعضاي شورا
 
 
5- طرح پيشنهادي اعضاي شورا به نام‌هاي (آقايان مطهريان، حرزاده و سركار خانم وزيري) ثبت دبيرخانه شورا به شماره 911001274-4/4/91 :
موضوع : اختصاص تابلوهاي تبليغاتي به امور فرهنگي
توضيح : « از آنجا كه تابلوهاي تبليغاتي 108 متري كه در سطح شهر وجود دارد، توسط مشاركت كننده تهيه شده و هزينه‌اي براي شهرداري نداشته است و نيز از آنجا كه درآمد تابلوهاي مذكور تا كنون طبق قرارداد متعلق به مشاركت كننده بوده است و نقشي در تأمين منابع مالي سازمان نداشته است، پيشنهاد مي‌شود اين تابلوها بعد از پايان قرارداد مشاركت كننده به امور فرهنگي اختصاص يابد و فقط در زمان‌هايي كه بلااستفاده مي‌ماند به امور تجاري اختصاص يابد. بديهي است اين امر تأثير بسزايي در فضاسازي معنوي و فرهنگي شهر دارد و موازنه منفي كه اكنون به نفع تبليغات تجاري است به نفع تبليغات فرهنگي تغيير مي‌كند.»
موضوع در صحن علني شورا مطرح، با توجه به بررسي‌هاي انجام شده و پس از بحث و تبادل نظر و استماع نظرات مخالف وموافق، مقرر گرديد 20% درصد از زمان بهره‌برداري تابلوها به امور فرهنگي و آموزش شهروندي اختصاص يابد. بديهي است اين موضوع در زمان مقتضي بايد در شرايط مزايده و قرارداد پيمانكار مد نظر قرار گيرد.
 
     طرح پيشنهادي اعضاي شورا
 
 
6- طرح پيشنهادي اعضاي شورا به نام‌هاي (آقايان مطهريان، فقيه خراساني، كوچك‌زاده،خباززاده‌يزدي)  ثبت دبيرخانه شورا به شماره 911001790-13/4/91 :
موضوع : تعيين حق‌الزحمه مشاورين شورا
توضيح : « امضا كنندگان زير پيشنهاد مي‌نمايند با توجه به اينكه حق‌الزحمه مشاورين محترم شورا مربوط به سال 88 مي‌باشد و لزوماً بايد افزايش يابد.
1- حق الزحمه هر ساعت همكاري براي دارندگان مدرك ليسانس ،         ده هزارتومان (10.000 تومان).
2- حق الزحمه هر ساعت همكاري براي دارندگان مدرك فوق ليسانس ، پانزده هزارتومان (15.000تومان).
3- حق الزحمه هر ساعت همكاري براي دارندگان مدرك دكتري ، بيست هزارتومان (20.000تومان).
و براي مشاورين كه كار شاخصي را به نتيجه برسانند متناسب با ارزش كار آنها پاداش پيشنهاد و پس از تصويب شورا به آنها پرداخت گردد. موارد مذكور مربوط به سال 91 به بعد پيشنهاد مي‌گردد.»
موضوع در صحن علني شورا مطرح، با توجه به بررسي‌هاي صورت گرفته در كميسيون برنامه و بودجه و پس از بحث و تبادل نظر و استماع نظرات مخالف وموافق، پيشنهاد فوق تا سقف ميزان انجام كار در هر ماه چهل (40) ساعت مورد تصويب قرار گرفت.
 
 
 
     درخواست پلاك متعلق به شهرداري جنب حسينيه
 
7- درخواست هيأت عزاداران حسيني مريم‌آباد ثبت دبيرخانه شورا به شماره 911001442-13/4/91 در خصوص در اختيار قرار دادن پلاك متعلق به شهرداري جنب حسينيه جهت هيأت عزاداران آن محل، موضوع در صحن علني شورا مطرح، با توجه به بررسي‌هاي انجام شده در كميسيون عمران و توضيحات رياست آن كميسيون و پس از بحث و تبادل نظر و استماع نظرات مخالف و موافق، درخواست فوق مورد مخالفت قرار گرفت.
 
     مساعدت مالي
 
8- درخواست هيأت امناي مسجد حضرت علي‌بن‌ابيطالب واقع‌در آزادشهر بلوار گلستان شرقي ثبت دبيرخانه شورا به شماره 23/3/91 و مدير دبيرستان دخترانه ناظم‌پور ثبت دبيرخانه شورا به شماره 911000581-21/2/91 با موضوع مساعدت مالي ، موضوع در صحن علني شورا مطرح، پس از بحث و تبادل نظر و استماع نظرات ، مقرر گرديد شهراري نسبت به پرداخت مبلغ سه ميليون ريال (3.000.000ريال) به هر كدام از موارد فوق از رديف ماده 17 سهم شورا اقدام نمايد.
 
     مساعدت مالي
 
9- درخواست خانم پوران كلانتري مؤلف كتاب بهار جواني ثبت دبيرخانه شورا به شماره 2551-27/6/90 با موضوع مساعدت مالي ، موضوع در صحن علني شورا مطرح، با توجه به مطالعه كتاب مورد نظر و نيز بررسي‌هاي انجام شده در كميسيون فرهنگي اجتماعي و توضيحات رياست آن كميسيون و پس از بحث و تبادل نظر مقرر گرديد تا سقف مبلغ دو ميليون ريال (2.000.000ريال) كتاب فوق شورا خريداري نمايد.
 
     افتتاح حساب بورس
 
10-لايحه‌شماره200/910019056-27/4/91 شهرداري ثبت دبيرخانه شورا به شماره 911001639-29/4/91:
« احتراماً باستناد تبصره بند 12 از ماده71 قانون تشكيلات، وظايف وانتخابات شوراهاي اسلامي كشوروانتخاب شهرداران مصوب سال 1375واصلاحيه بعدي آن، شهرداري يزد با توجه به مصوبه شوراي اسلامي شهر درخصوص اخذ تسهيلات و خريد قير از كارگزاري بورس در نظر دارد نسبت به افتتاح حساب در اختيار بورس نزد بانك ملت شعبه بلوار آيت ا... طالقاني اقدام نمايد.خواهشمند است موضوع را در شوراي اسلامي شهر مطرح و در صورت تصويب امر به ابلاغ فرمائيد. ضمناً آقاي سيد جعفردشتكي به عنوان نماينده جهت ارائه توضيحات بيشترمعرفي مي‌گردد. جوكار- سرپرست شهرداري»
موضوع در صحن علني شورا مطرح، با توجه به بررسي‌هاي انجام شده در كميسيون برنامه و بودجه و توضيحات نايب رئيس آن كميسيون و پس از بحث و تبادل نظر و استماع نظرات مخالف و موافق، ‌پيشنهاد فوق مورد مخالفت قرار گرفت و مقرر گرديد شهرداري در جهت خريد قير همانند دفعات قبل عمل نمايد.
 
جلسه با ذكر صلوات درساعت 30/10 خاتمه يافت.