پانصدو هشتادو دومين جلسه سومين دوره ‌شوراي اسلامي شهريزد

پانصدو هشتادو دومين جلسه سومين دوره ‌شوراي اسلامي شهريزد
صورتجلسه
 
   پانصدو هشتادو دومين جلسه ‌شوراي اسلامي شهريزد با تلاوت آیاتی ازکلام ا... مجید درساعت 7 صبح چهار‌شنبه مورخ 24/8/91 با حضور اكثريت اعضاء تشكیل گرديد:
در ابتدا رياست شورا با سلام و صلوات بر محمد و آل محمد(ص) و آرزوي توفيق روزافزون همكاران ارجمند، فرا رسيدن ماه محرم، ماه پيروزي خون بر شمشير و شهادت سرور و سالار شهيدان حضرت اباعبدا...الحسين(ع) و جمعي از ياران باوفايش را تسليت عرض نمود و از خداوند متعال خواست تا توفيق بهر‌ه‌گيري هر چه بيشتر از مكتب حسيني و عزاداري خالصانه به همه ما عطا فرمايد سپس ايشان در خصوص حضور شهرداري در سومين نمايشگاه جامع مديريت شهري و دستاوردهاي شهرداري‌هاي كشور اظهار داشت شهرداري بهتر بود قبل از حضور در آن نمايشگاه با شورا هماهنگي‌هاي لازم را جهت شركت و ساير موارد از جمله مخارج و هزينه كرد آن و همچنين برنامه‌ريزي جهت حضور اعضاي شورا براي كسب تجربه و استفاده از دستاوردهاي ساير شهرداري‌ها اقدام مي‌نمود كه اميدواريم در برنامه‌هاي بعدي، شهرداري حتماً هماهنگي لازم با شورا داشته باشد. وي در ادامه از مسئولين شهرداري خواست تا به هنگام حضور در جلسات كميسيون‌هاي داخلي شورا و صحن علني شورا براي اداي توضيحات لوايح و نامه‌هاي ارسالي از سوي آن شهرداري به موقع در جلسات حضور يابند تا كارها به نحو احسن و بدون وقفه دنبال شود.
سپس ايشان از اعضاي شورا خواست تا در هفته آينده كه قرار است از پروژه‌هاي عمراني مربوط به شهرداري منطقه يك بازديد بعمل آيد حضور فعال داشته باشند.
 
 مصوبات :
 
     نصب بنر در ايام دهه اول محرم
 
1- نامه شماره 449- 23/8/91 مسئول اجرايي هيأت رزمندگان اسلام يزد ثبت دبيرخانه شورا به شماره 911003253- 24/8/91 به شرح ذيل:
«اعضاي محترم شوراي شهر يزد – سلام عليكم ؛ با صلوات بر محمد و آل محمد(ص) و احترام با توجه به برنامه‌هاي هيأت رزمندگان اسلام يزد در ماه محرم عزاداري سالار شهيدان حضرت اباعبدا...الحسين(ع) مراسم روضه خواني دهه اول در حسينيه سيدمحمدآقا با حضور سخنراني كشوري حجه الاسلام والمسلمين علي شيرازي نماينده ولي فقيه قدس سپاه 2- مراسم جهاني حضرت علي اصغر (ع) در جمعه هشتم محرم درحسينيه سيدمحمدآقا 3- مراسم عاشورا حركت كاروان عاشورايي از چهارراه شهداء به طرف گلزار شهداء و اقامه نماز ظهر عاشورا به امامت آيت ا... ناصري وتشكر و قدرداني از دواير شهرداري مساعدت از اجراي مراسمات محرم جهت رفع نصب بنر هاي مراسمات كه با عكس سخنرانان چاپ و تعدادي هم نصب شده و بدليل اطلاع نداشتن از مصوبه شورا و صرف هزينه از بودجه مردمي و عزاداري بوده است. لذا خواهشمند است دستور فرمائيد دراين مرحله نصب شودو ضمناً بنرهاي جهاني علي اصغر (ع) عكس شيرخواره نمادجهاني مراسم دركشور و دنيا مي‌باشد. قبلاً از عنايت جنابعالي به خادمين اهل بيت وشهداء تشكروقدرداني بعمل مي آيد. حسيني - مسئول اجرايي هيأت رزمندگان اسلام»  
موضوع در صحن علني شورا مطرح، با عنايت به توضيحات نائب رئيس كميسيون فرهنگي اجتماعي شورا و پس از بحث و تبادل نظر و استماع نظرات مخالف ، موافق درخواست فوق با درج تصوير سخنران و مداح در بنرهاي تبليغي مراسمات مذهبي صرفاً تا پايان دهه اول محرم سال جاري مورد تصويب قرار گرفت .
 
     فضاسازي ايام محرم
 
2- در رابطه با فضا سازي ايام دهه امر به معروف و نهي از منكر با توجه به فرا رسيدن ايام محرم و سوگواري سرور و سالار شهيدان حضرت اباعبدا...الحسين(ع) و ياران باوفاي آن حضرت، موضوع در صحن علني شورا مطرح، با عنايت به بررسي‌هاي بعمل آمده و توضيحات نايب رئيس كميسيون فرهنگي اجتماعي شورا و پس از بحث و تبادل نظر و استماع نظرات مقرر گرديد شهرداري (سازمان فرهنگي ، ورزشي) در اسرع وقت نسبت به فضاسازي مناسب اين دهه در سطح شهر اقدامات لازم معمول نمايند.
 
     ترك تشريفات به استناد ماده 33 آيين نامه معاملات
 
3- نامه‌ شماره200/910037790-4/7/91 شهرداري‌يزد ثبت ‌دبيرخانه‌ شورا به‌ شماره911003220- 22/8/91:
«جناب حاج آقاي فقيه خراساني- رياست محترم شوراي اسلامي شهر- موضوع: تغيير مستند لايحه- با سلام و صلوات بر محمد و آل محمد(ص)- احتراماً پيرو لايحه شماره 910034299 مورخ 30/7/91 و بازگشت به بند 1 صورتجلسه مورخ 30/7/91 آن شوراي محترم در خصوص تهيه طرح و انجام مطالعات سامانه حمل و نقل ريلي به استحضار مي‌رساند واگذاري طرح به مهندسين مشاور رهروان عمران به صورت ترك تشريفات ماده 33 آيين‌نامه معاملات شهرداري‌ها مي‌باشد. خواهشمند است موضوع را با قيد دو فوريت در شوراي اسلامي شهر مطرح و در صورت تصويب امر به ابلاغ فرماييد.عظيمي زاده- شهردار يزد»
موضوع در صحن علني شورا مطرح، با عنايت به بررسي‌هاي بعمل آمده در كميسيون برنامه و بودجه و توضيحات رياست آن كميسيون و پس از بحث و تبادل نظر و استماع مخالف ، موافق و پيرو بند يك صورتجلسه مورخ 30/7/91 بابت واگذاري طرح به مهندسين مشاور رهروان عمران مقرر گرديد شهرداري از طريق ترك تشريفات طبق ماده 33 آيين‌نامه معاملات شهرداري‌ها اقدامات لازم معمول نمايد.
 
     تأمين كسر پاركينگ مجتمع ستاره و غيره
 
4-در رابطه با تأمين كسر پاركينگ مجتمع تجاري ستاره، آزادسازي بخشي از زمين فرودگاه در مسير بلوار ولايت، ارائه طرح تفصيلي جديد بافت تاريخي شهر يزد ، موضوع در صحن علني شورا مطرح، با عنايت به بررسي‌هاي بعمل آمده در كميسيون عمران شورا و توضيحات رياست آن كميسيون و پس از بحث و تبادل نظر و استماع نظرات مخالف و موافق موارد به شرح ذيل مورد تصويب قرار گرفت:
1- ضمن اعتراض شورا در خصوص تأخير در تأمين كسر پاركينگ مجتمع تجاري ستاره مقرر گرديد شهرداري ظرف مدت يك ماه موضوع را حل و فصل و پس از تأمين كسر پاركينگ مورد نظر نتيجه اقدامات انجام شده را به شورا گزارش نمايد.
2- با توجه به اعلام نظر آقاي عظيمي زاده شهردار محترم مبني بر موافقت آزادسازي بخشي از اراضي فرودگاه در مسير پروژه بلوار ولايت مقرر گرديد شهرداري هر چه سريع‌تر نسبت به حصاركشي باقي‌مانده زمين فرودگاه اقدامات لازم معمول نمايد.
3- مقررگرديد شهرداري جهت ارائه طرح تفصيلي جديد بافت تاريخي و ضوابط آن بررسي و تاييد نهايي با حضور مشاور در شورا اقدام نمايد.
4- مقرر گرديد شهرداري با توجه به ابلاغ بند يك صورتجلسه مورخ 7/8/91 اين شورا در رابطه با طرح تفصيلي شهر يزد براي مشاور آرمان‌شهر و اعضاي كميته نظارتي اقدامات لازم را انجام و در اجراي آن مصوبه تسريع نمايد.
 
 
     افزايش اعتبار رديف خط كشي معابر
 
5-لايحه‌شماره200/910036538-15/8/91 شهرداري‌يزد ثبت ‌دبيرخانه‌ شورا به‌ شماره911003099- 15/8/91:
 
« احتراماً باستناد ماده71 قانون تشكيلات، وظايف وانتخابات شوراهاي اسلامي كشوروانتخاب شهرداران مصوب سال 1375واصلاحيه بعدي آن.با عنايت به شروع فصل مدارس و ضرورت ساماندهي خط كشي‌هاي محوري و عابر پياده و با توجه به قانون جديد راهنمايي و رانندگي، اين شهراري در نظر دارد با توجه به كمبود اعتبار رديف خط‌كشي معابر مبلغ يك ميليارد ريال (1.000.000.000ريال) را از رديف 533110004 (خطوط اتوبوسراني پرسرعت BRT) كسر و به رديف 533100021 (خريد علائم و تجهيزات ترافيكي و خط‌كشي‌ها) اضافه نمايد. خواهشمند است موضوع را در شوراي اسلامي شهر مطرح و در صورت تصويب امر به ابلاغ فرماييد. ضمناً آقاي ميرشمسي به عنوان نماينده جهت ارائه توضيحات بيشتر معرفي مي‌گردد. عظيمي زاده- شهردار يزد»
موضوع در صحن علني شورا مطرح، با عنايت به بررسي‌هاي بعمل آمده در كميسيون برنامه و بودجه و توضيحات رياست آن كميسيون و پس از بحث و تبادل نظر و استماع نظرات مخالف و موافق پيشنهاد فوق مورد تصويب قرار گرفت. ضمناً            نظارت به موقع و كنترل كيفيت خط كشي معابر از سوي شهرداري مورد تأكيد شورا مي‌باشد.
 
     ارسال پروژه‌هاي مطالعاتي و تحقيقاتي
 
6-لايحه‌شماره200/910036312-14/8/91 شهرداري‌يزد ثبت ‌دبيرخانه‌ شورا به‌ شماره911003098- 15/8/91:
 
« احتراماً باستناد ماده71 قانون تشكيلات، وظايف وانتخابات شوراهاي اسلامي كشوروانتخاب شهرداران مصوب سال 1375واصلاحيه بعدي آن. پيرو تصميمات متخذه در صحن علني آن شوراي محترم در زمان بررسي وتصويب بودجه پيشنهادي شهرداري در سال 91 در خصوص ارسال تفكيكي پروژه‌هاي مطالعاتي و تحقيقاتي در جهت حل مسائل و مشكلات شهري بدينوسيله يك جلد از نظام نامه چگونگي تخصيص بودجه مصوب مطالعاتي، پژوهشي شهرداري يزد كه بر اساس چشم‌انداز افق 1404 شهر يزد و مشكلات پيش رو و به منظور ارتقاي پتانسيل و امكانات شهر و شهرداري به خصوص در اموري چون تقويت بنيان‌هاي درآمدي شهرداري، اعتلاي سازمان تشكيلاتي شهرداري، ترويج فرهنگ ايثار و شهادت و افزايش سطح اعتماد و رضايت‌مندي شهروندان كه منجر به افزايش جايگاه شهر و شهرداري مي‌گردد تهيه گرديده است كه در قالب 5 جدول داراي مشخصات كامل عناوين طرح و 90 عنوان طرح پژوهشي اولويت بندي شده به پيوست تقديم مي‌گردد. ضمناً اعتبار پيش‌بيني شده در حد مبلغ هفت ميليارد ريال از محل رديف مطالعه و تحقيقات مسائل و مشكلات شهري (531030075) تأمين خواهد شد . خواهشمند است موضوع را در شوراي اسلامي شهر مطرح و در صورت تصويب امر به ابلاغ فرماييد. ضمناً آقاي تاج آبي به عنوان نماينده جهت ارائه توضيحات بيشتر معرفي مي‌گردد. عظيمي زاده- شهردار يزد»
موضوع در صحن علني شورا مطرح، با عنايت به بررسي‌هاي بعمل آمده در كميسيون برنامه و بودجه و توضيحات رياست آن كميسيون و پس از بحث و تبادل نظر و استماع مخالف و موافق مقرر گرديد شهرداري سه طرح اولويت دار را مشخص و با تعيين ميزان هزينه واعتبار مورد نياز، موضوع را طي لايحه‌اي مجدد جهت بررسي و هر گونه تصميم‌گيري به شورا ارسال نمايد.
 
 
     عملكرد هزينه‌اي شش‌ماهه شهرداري
 
7- پيرو بند شش صورتجلسه مورخ 10/8/91 نامه شماره 204/910031694-15/7/91 شهرداري ثبت دبيرخانه شورا به شماره 911002803 مورخ 22/7/91 به شرح ذيل:
«احتراماً باستناد ماده 79 قانون شهرداري‌ها، به پيوست يك نسخه از صورت جامع درآمد و هزينه به شرح ذيل جهت استحضار و دستور اقدام ايفاد مي‌گردد:
- خلاصه صورت جامعدرآمد و هزينه شش ماهه سال 1391 شهرداري يزد.
- صورت مقايسه‌اي وصولي قطعي با پيش‌بيني درآمد.
- جدول مقايسه‌اي وضعيت برخي اقلام خاص درآمد وصولي.
- صورت مقايسه‌اي هزينه‌هاي پرداختي با برآورد اعتبارات.
- صورت مقايسه‌اي هزينه‌هاي قطعي شش ماهه سال‌هاي 90 و 91.
- جدول مقايسه‌اي وضعيت اعتبارات مصوب و هزينه‌هاي انجام شده.
شايان ذكر است موارد مورد نظر آن شوراي محترم كه طي نامه شماره 911002589 به شهرداري اعلام گرديده است متعاقباً ارسال خواهد شد.عظيمي زاده- شهردار يزد.»
موضوع در صحن علني شورا مطرح، با عنايت به بررسي‌هاي بعمل آمده در كميسيون برنامه و بودجه صرفاً در خصوص عملكرد هزينه شش ماهه سال 91 شهرداري با حضور مسئولين مالي شهرداري و توضيحات رياست آن كميسيون و پس از بحث و تبادل نظر و استماع نظرات مخالف وموافق،شهرداري موظف گرديد نسبت به اجرايي نمودن موارد به شرح ذيل اقدامات لازم معمول نمايد:
1- فرم ب گزارش ؛ مشخص كننده ميزان هزينه هاي عمراني و جاري انجام شده شهرداري در مقطع شش ماهه مي‌باشد كه هزينه هاي جاري قطعي شده معادل يكصدو چهار ميليون و سيصدو شانزده هزارو يكصدو هفتادو نه ريال (104.316.179 ريال) بوده و هزينه هاي عمراني قطعي شده نيز يكصدو بيست و هفت ميليون وششصدو هشتادو چهار هزارو چهارصدو پانزده ريال (127.684.415ريال) مي باشد ، ضمن اينكه شهرداري در كد 540 (هزينه مشترك اجراي پروژه هاي اماني ) اعتبار مصوب لازم براي هزينه كرد نداشته اما به ميزان شش ميلياردو سيصدو پنجاه هزارو هشتصدو پنجاه و دو ريال (6.350.852ريال) هزينه قطعي نموده است كه اين موضوع به نوعي انحراف از بودجه مصوب مي‌باشد .هرچند ممكن است اقدامات عمراني شهرداري منجر به پرداخت قطعي نشده باشد كه لازم است شهرداري ضمن توجه به مفاد ماده 26 آيين نامه مالي ، به اين موضوع توجه جدي مبذول داشته تا درهنگام تصويب تفريغ بودجه در صحن شورا با مشكل مواجه نگردد.
2- كنترل فرم ب / 1 حكايت از آن دارد كه ميزان جذب اعتبارات اعم از جاري و عمراني در شش ماهه اول سال91 مبلغ دويست و سي و دو ميليون و پانصدونودو چهار ريال (232.000.594ريال) و معادل 44 درصد بوده است ، در حالي كه اين ميزان در شش ماهه اول سال 90 مبلغ دويست وپنجاه و چهار ميليون و هفتصدو سي و هفت هزار و يكصدو نودو هشت ريال(254.737.198 ريال) و معادل 62 درصد مي باشد و در مجموع اعتبارات جذب شده شش ماهه اول سال91 نسبت به شش ماهه سال قبل داراي كاهشي معادل 18 درصد مي‌باشد .
3 - بررسي فرم ب / 2 موجودي بانك‌ها در دوره كنترل را مشخص مي نمايد كه چه مقدار و چه درصدي از درآمدهاي وصولي بصورت موجودي در حسابهاي شهرداري بلوكه شده و در همان ماه مصرف نگرديده است. مبلغ موجودي در پايان شهريور ماه دوازده ميليون و يكصدو نه هزارو هشتصدو شصت و يك ريال (12.109.861 ريال) گزارش شده است .
4 - فرم ج نيز بيان كننده موازنه و كنترل عمليات است و اين موضوع را اثبات مي نمايد كه شهرداري بخشي از موجوديها را كه بصورت مازاد بوده به ماه مهرماه منتقل نموده است . ضمنا شهرداري در طي شش ماه اول سال رعايت ماده 68 قانون شهرداري را نموده است .
5 - در مجموع درآمدهاي وصولي شهرداري در طي شش ماهه اول سال معادل دويست و نودو نه ميليون و دويست و شصت و شش هزارو نهصدو پنجاه و پنج ريال ( 299.266.955ريال) بوده كه مبلغ دويست و سي و دو ميليون و پانصدو نودو چهارريال (232.000.594 ريال) آن را درقالب جاري وعمراني وبراساس بودجه مصوب مصرف شده و اين بدان معناست كه شصت و هفت ميليون و دويست و شصت و شش هزارو سيصدو شصت و يك ريال (67.266.361 ريال) مازاد آخر دوره مذكور به مازاد اول سال منتقل شده و سرجمع مانده مازاد تا پايان شهريور ماه يكصدو بيست و هشت ميليون و هفتادو هفت هزارو يكصدو نودو سه ريال (128.077.193ريال) مي‌باشد .
تصميم گيري كلي :
1 - صورت جامع درآمد هزينه ماهيانه بايد با گزارشات تخصيص ماهيانه توأم گردد تا شوراي اسلامي شهر را بتواند نظارت بر هزينه ها و كنترل وصولي‌ها را بصورت حساب شده تري دنبال نمايد و عملاً اقدام‌هاي كنترلي و نظارتي در زماني صورت گيرد كه فرصت جبران نيز براي مسئولين شهرداري وجود داشته باشد .
2 - گزارش ماهانه به همراه تخصيص مربوطه بمنزله علائم كنترلي و هشدار دهنده در سيستم مالي شهرداري هستند تا قبل از اتمام سال مالي ، مديران شهرداري و تصميم گيران شهري بتوانند اقدامهاي بازدارنده و يا تشديد كننده را براي رسيدن به مقصد بكار گيرند .
3- كنترل صورتهاي مالي ضميمه حاكي از آن است كه حساب سپرده اشخاص با حساب بانك سپرده اختلاف فاحش دارد فلذا اظهار نظر نسبت به آن ناممكن است وضروري است مديران شهرداري هرچه سريعتر اصلاحات لازم به عمل آورند .
همچنين مقرر شد شهرداري پيگيري‌هاي لازم را در خصوص علي‌الحساب‌ها و بدهكاران سنواتي معمول و گزارش مبسوطي از آن را به شورا ارسال نمايد
4- بدهي شهرداري بابت كسورات و بستانكاران واسناد پرداختني ( بيمه كاركنان ، بيمه پيمانكاران ، ماليات حقوق كاركنان ، ماليات پيمانكاران و ساير كسورات احتمالي ) جمعاً مبلغ بيست و سه ميليارد و پانصدو سي ميليون و سيصدونه هزارو ششصدو سي و هفت ريال (23.530.309.637ريال) گزارش شده است كه عدم پرداخت بموقع آن موجب تعلق جريمه اي به ميزان احتمالي 30% خواهد شد و قابل پرداخت از محل اعتبارات شهرداري نخواهد بود . علاوه براين وام هاي دريافتي شهرداري اعم از كوتاه مدت و بلند مدت نيز بالغ بر بيست و سه ميلياردو نهصدو شصت و هفت ميليون و يكصدو هفتادو دو هزارريال (23.967.172.000ريال) گزارش شده كه مسلماً با بهره متداول بانكي روبرو مي باشد . ضمناً شهرداري در شش ماهه مبلغ دو ميليون و ششصدو دو هزارو دويست و هفتادو سه ريال (2.602.273 ريال) هزينه كارمزدبابت‌اين قبيل وام‌ها پرداخت نموده است.
5 – سرفصل حساب جاري مناطق و دواير با حساب جاري شهرداري مركز با مانده ريالي هشتادو پنج ميلياردوسيصدوهجده ميليون ويازده هزارو يكصدو شصت و دو ريال (85.318.011.162 ريال) درطبقات دارايي و بدهي بوده ازآنجاييكه حسابهاي مذكور كنترلي مي‌باشند پيشنهاد مي‌گردد درطبقه ساير حساب‌ها ثبت و گزارش شوند.
6 - ازآنجايي كه شهرداري براساس بودجه مصوب و بارعايت ماده 79 قانون شهرداري و مواد 33 و34 آيين‌نامه مالي وظايف خود را انجام مي‌دهد و درپايان هرسال مي‌بايست نسبت به تهيه تفريغ بودجه اقدام تا شوراي اسلامي شهر نيز درمهلت مقرر نسبت به تصويب آن اقدام نمايد وجود برخي از حساب ها با مانده هاي خيلي درشت ازجمله پيش پرداخت ها به مبلغ يازده ميلياردو پانصدوهشتادو شش ميليون و هشتصدو سي و هشت هزارو ششصدو شصت و دو ريال (11.586.838.662ريال) و علي الحساب‌ها به مبلغ شصت وسه ميلياردو دويست و نودو نه ميليون و ششصدودو هزارو هفتصدو شانزده ريال ( 63.299.602.716ريال) و بدهكاران به مبلغ شصت ميلياردو يكصدو بيست و چهار ميليون و يكصدو پنجاه و يك هزارو پانصدو سي و نه ريال               ( 60.124.151.539 ريال)، عملكرد قطعي شهرداري وتصويب تفريغ بودجه شهرداري را با مشكل مواجه كرده و لازم است ذيحسابان شهرداري به اين موضوع مهم درطي سال جاري توجه جدي داشته باشند .
     طرح پيشنهادي
 
8- طرح پيشنهادي اعضاي شورا به نام‌هاي (آقايان حرزاده ، كوچك‌زاده، خباززاده‌يزدي و سركار خانم حيدري) ثبت دبيرخانه شورا به شماره 911002920-30/7/91 :
موضوع : اصلاح بند سه صورتجلسه مورخ 25/5/91
توضيح : « امضاء كنندگان زير پيشنهاد مي‌نمايند بند سه صورتجلسه مورخ 25/5/91 شورا اصلاح و به جاي عبارت عوامل شهرداري، عبارت عوامل مقصر جايگزين گردد.»
موضوع در صحن علني شورا مطرح، با توجه به بررسي‌هاي بعمل آمده و پس از بحث و تبادل نظر و استماع نظرات مخالف وموافق، مقرر گرديد شهرداري در اولين فرصت با عوامل مقصر طبق ضوابط و مقررات جاري برخورد نمايد.
 
جلسه با ذكر صلوات درساعت 40/9 خاتمه يافت.