پانصدو بيست و يكمين جلسه سومين دوره شوراي اسلامي شهريزد

پانصدو بيست و يكمين جلسه سومين دوره شوراي اسلامي شهريزد
صورتجلسه
 
   پانصدو بيست و يكمين جلسه شوراي اسلامي شهريزد با تلاوت آیاتی ازکلام ا... مجید درساعت 15/7 صبح چهارشنبه مورخ 16/1/91 با حضور اكثريت اعضاء تشكیل گرديد:
در ابتدا رياست شورا با سلام و صلوات بر محمد و آل محمد(ص) و آرزوي سالي پرخير و بركت براي همه، فرا رسيدن ايام فاطميه وشهادت دخت نبي اكرم حضرت فاطمه (س) را به محضر آقاي امام زمان(عج) تسليت عرض نمود و اظهار داشت با توجه به اينكه امسال سال آخر كاري دوره سوم شورا مي‌باشد اميدواريم با همدلي و برنامه‌ريزي بيشتر بتوانيم گامهاي مؤثرو مثبت براي آباداني شهر برداريم و به نوعي انتظارات مردم را برآورده سازيم وي در ادامه از عملكرد شهرداري در ايام نوروز جهت خدمات‌رساني به مسافرين نوروزي و نظافت شهر درآن ايام و همچنين جلسه برگزار شده در استانداري در خصوص بررسي ايرادات فرمانداري بابت اصلاحات تعرفه عوارض سال 91 موضوع بهاي خدمات آتش نشاني و ايمني، اخذ بهاي خدمات مشاغل گروه پزشكي و مراكز درماني و عوارض حق تشرف توضيحاتي ارائه نمود.
در ادامه جلسه هر يك از اعضاي شورا ضمن عرض تبريك سال نو و آرزوي سالي سرشار از خير و بركت و عرض تسليت به مناسبت فرا رسيدن ايام فاطميه و شهادت حضرت زهرا(س) در خصوص عملكرد شهرداري در ايام نوروز و همچنين ديدگاهها، نقطه نظرات و پيشنهادهاي خود جهت اجرايي شدن آن در سال 91 توسط شهرداري به شرح ذيل مطرح و بحث و تبادل نظر نمودند:
- برنامه ريزي در راستاي تحقق بخشيدن به فرمايشات مقام معظم رهبري در خصوص نامگذاري سال جديد به نام توليد ملي، حمايت از كار و سرمايه ايراني.
- احداث پاركينگ درون محله‌اي و همچنين اماكن تاريخي و بافت قديم با توجه به حضور مسافرين نوروزي و ميهمانان خارجي.
- ساماندهي تابلوهاي راهنماي موجود در سطح شهر.
- احداث سرويس‌هاي بهداشتي بيشتر در سطح شهر.
- انعكاس مسائل و مشكلات مربوط به يك طرفه شدن خيابان قيام در ايام نوروز و اعتراض شهروندان در اين زمينه به شوراي ترافيك استان.
- عدم جمع‌آوري زباله در بعضي از مناطق سطح شهر.
- عدم كنترل و جلوگيري شهرداري (واحد اجرائيات) از ساخت و سازهاي غيرمجاز در سطح شهر در ايام نوروز و همچنين سد معبر نمودن بعضي از مغازه‌داران در پياده‌روها.
- كمتر شدن فعاليت شهرداري و حجم برنامه‌ها در ايام نوروز در بعضي از مسائل به خصوص در برپايي غرفه‌هاي فرهنگي كه قبلاً نيز مورد تأكيد اين شورا بود.
- پي‌گيري شهرداري جهت اخذ وام بانكي بر اساس مصوبات شورا جهت خريد قير براي آسفالت و روكش آسفالت معابر و محلات سطح شهر.
- تكميل نمودن پروژه‌هاي نيمه تمام از جمله چهارراه بعثت، ميدان مهديه، ميدان معلم وهمچنين پي‌گيري شهرداري جهت احداث ميدان دولت آباد.
- برنامه‌ريزي شهرداري جهت فعال شدن پروژه احداث فرهنگسراي بهمن و همچنين برنامه‌ريزي جهت هرچه زودتر افتتاح شدن فرهنگسراي حضرت آيت‌ا... مدرسي.
- افتتاح پروژه كارخانه كمپوست رأس موعد مقرر.
- منظور نمودن درصد تخفيف عوارض بصورت سه ماهه از ابتداي سال جهت درآمدزايي بيشتر شهرداري.
- بي توجهي شهرداري نسبت به بعضي از مصوبات شورا به خصوص تأمين پاركينگ در ابتداي خيابان مسجد جامع.
- برنامه ريزي در خصوص تعريف نمودن پروژه‌هاي جديد عمراني در سطح شهر و اولويت بندي نمودن آن و اخذ وام بانكي توسط شهرداري جهت اجراي سريع آن.
- نظارت بيشتر بر عملكرد شهرداري و در صورت امكان بازديد از ساير شهرهاي كشور مد نظر قرار گيرد.
- تأكيد بر پي‌گيري جدي شهرداري جهت نصب پل‌هاي عابر پياده مكانيزه در سطح شهر به خصوص روبروي مجتمع تجاري ستاره با هزينه آن مجتمع.
- مرتفع نمودن مسائل و مشكلات مربوط به پاركينگ مجيبيان واقع در خيابان كاشاني توسط شهرداري.
- راه اندازي واحد عمران در شهرداري ناحيه تاريخي با توجه به ضرورت و اهميت.
- تهيه طرح و اجراي تعدادي از پروژه‌هاي پيش بيني شده توسط مشاور در طرح تفصيلي جديد بافت تاريخي به منظور جذب اعتبارات دولتي براي ايجاد نوسازي و تحول در اين بخش از شهر و تأسيس نمايشگاه يزد+20 توسط شهرداري بر اساس قول‌هاي داده شده.
- پي‌گيري شهرداري تا حصول نتيجه براي مواردي كه تاكنون مطرح بوده است و پيشرفت كار كم و‌ كافي نيست از قبيل :
- رايزني جهت الحاق شهرهاي حميديا و شاهديه به شهر يزد.
- طراحي و اجراي شبكه پيرنيا با انتخاب مشاركت كننده اي كه كل مسئوليت را بعهده بگيرد.
- صدور پروانه ساختمان بيمارستان شهيد رهنمون و همزمان با آن آزاد سازي و اصلاح شبكه فضيلت
- تامين كسري پاركينگ مجتمع تجاري ستاره بطور موثر و آزاد سازي مغازه هاي بحرالعلومي در حاشيه ميدان آزادي
- مديريت جهت استفاده بهينه از پاركينگ هاي خيابان فرخي ، گاراژ رضواني ، مقابل حظيره ، و پي‌گيري تملك پاركينگهاي پيش بيني شده در طرح تفصيلي جديد بافت تاريخي
- آماده سازي و شروع اجرا سيستم BRT  در بعضي از شبكه ها و اجرا اصلاحات هندسي در بعضي از ميادين و تقاطع ها
- پي‌گيري واگذاري زمينهاي سهم شهرداري از مسكن و شهر سازي كه در حال انجام است.
- پي‌گيري وصول بدهي بعضي از پروژه هاي بزرگ از جمله پروژه مجتمع آپارتماني خليج فارس كه مبلغ قابل توجهي بدهي دارد و همچنين مجتمع امام علي و مجتمع هاي مجاور آن و ...
- تعيين تكليف و قطعي نمودن بعضي از پرونده هاي تملكي معوق مانده از جمله پرونده تملكي آقاي ديهيمي و نيز ملك متعلق به آقاي ميروكيلي و شركاء واقع در ميدان شهداي محراب بر اساس مصوبه اخير شورا و نامه بازرسي و نيز پرونده ملك موقوفه آقاي آهنگري و تصميم گيري در خصوص املاك موقوفه و ...
- تكميل طراحي و نيز اجراي پروژه فرهنگسراهاي بهمن ، چهار منار، ‌آزادشهر ، مجموعه امير چقماق و مركز فرهنگي مذهبي آيت ا... سيد محمد كاظم يزدي و نيز پروژه سيد الصحرا ، شبكه 30 متري خاتم ، بلوار ولايت و بلوار اصلي آزاد شهر و ...
- پي‌گيري جهت تكميل طرح تفصيلي شهر يزد و ضوابط آن و بررسي هاي لازم و همچنين طرح تفصيلي بافت فرسوده و ضوابط آن كه تاكنون به شورا ارائه نشده است . با توجه به تعلل هاي مشاور و يا دستگاههاي كنترل و تحويل گيرنده
- پي‌گيري تهيه و اجراي بدنه سازي شبكه هاي اصلي به منظور ايجاد سيما و منظر و مبلمان شهري مناسب در راستاي هويت بخشي و زيبا سازي شهر
- استفاده از تجربيات شهرداري مشهد كه توانسته است با بكارگيري دانشجويان رشته هنر و معماري و با صرف هزينه كم و روشهاي ساده درايام نوروز به نحو جذابي اكثر ميادين و فضاهاي سبز و بدنه ها را زيبا سازي ‌نمايد و موجب افزايش روحيه شادابي شهروندان و مسافرين گردد و دراين زمينه شهرداري از هم اكنون برنامه ريزي نمايد تا در ايام نوروز آينده شهر وضعيت بهتري داشته باشد.
- تحول اساسي در امور مشاركتهاي شهرداري و تاسيس واحد پژوهشهاي اقتصادي در شهرداري بمنظور مطالعه و ارائه طريق مداوم در خصوص افزايش درآمدها و كاهش هزينه ها و استفاده از تجربه‌هاي شهر هاي موفق .
- پي‌گيري تخريب و آزاد سازي موارد زيادي كه تملك شده است ولي تخريب آنها معوق مانده است.
- تعيين تكليف مواردي از قبيل قرارداد كارخانه كمپوست ، امكان سنجي حمل و نقل انبوه با قرار گاه خاتم الانبياء و ساير موارد كه مشكل دارد از جمله تلويزيون شهري .
در ادامه جلسه گزارش بازديد انجام شده توسط آقاي ميرحسيني رياست كميسيون نظارت و پي‌گيري در ايام نوروز بدليل عدم حضورشان در جلسه توسط آقاي مطهريان در صحن علني شورا قرائت كه مقرر گرديد موضوع به شهرداري جهت هر گونه اقدام مقتضي ارجاع شود.
 
مصوبات :
 
     درخواست تفويض اختيار    
 
 
1- لايحه شماره200/43534-27/9/90 شهرداري ثبت دبيرخانه شورا به شماره 3892- 27/9/90 :
« احتراماً باستناد ماده71 قانون تشكيلات، وظايف وانتخابات شوراهاي اسلامي كشوروانتخاب شهرداران مصوب سال 1375واصلاحيه بعدي آن، بمنظور اجرائی شدن مصوبة مورخ 4/2/1390 مجلس محترم شورای اسلامی موضوع تسري آئين نامه معاملات شهرداري تهران مصوب 25/1/1355 با اصلاحات بعدي آن که به شهرداريهاي مراكز استان نيز تسري يافته و در تاريخ 14/2/1390 به تأييد شورای محترم نگهبان رسيده ، مستند به تبصره الحاقي به بند 3 اصلاحي ماده 45 قانون شهرداري و تبصره ذيل بند 14 ماده 71 قانون شوراها اصلاحی مورخ 27/8/1386 ( وظايف شوراي اسلامي شهرها ) و بمنظور تسريع در امور جاري ، مستدعي است اختيارات مشروح‍ه ذيل به اينجانب تفويض گردد :
 
 
رديف
مستندات قانوني تفويض اختيار
سقف مبلغ تفويضي
1
تصويب انجام معاملات اعم از خريد و فروش ، مقاطعه ، اجاره و استيجاره از طريق مناقصه عمومي يا مناقصه محدود ، حراج يا مزايده موضوع مواد 5 ، 12 ، 29 و 30 آئين نامه مالي با رعايت مقررات مربوطه
اعتبارات مصوب
2
تصويب تصميم كميسيون مناقصات موضوع ماده 18 آئين نامه مالي
اعتبارات مصوب
3
تصويب انجام معاملات موضوع ماده 31 آئين نامه مالي
اعتبارات مصوب
4
تصويب انجام معاملات موضوع بند الف ماده 33 آئين نامه مالي پس از تأييد كميسيون ماده 14 آئين نامه مالي
اعتبارات مصوب
5
تصويب نهائي خريد ملك يا ميزان خسارت و انجام معامله موضوع تبصره ( 1 ) ماده ( 3 ) قانون نحوه خريد و تملك اراضي و املاك مصوب 17/11/1358 مرتبط با وزارتخانه ها ، مؤسسات ، شركتهاي دولتي ، بانكها و مؤسسات و نهادهاي عمومي غير دولتي
اعتبارات مصوب
6
تصويب نهائي خريد ملك يا ميزان خسارت و انجام معامله موضوع تبصره ( 1 ) ماده ( 3 ) قانون نحوه خريد و تملك اراضي و املاك مصوب 17/11/1358 مرتبط با اشخاص حقيقي و حقوقي مستثني از بند 5 فوق الذكر
هر مورد يك ميليارد ريال
7
تصويب نهائي خريد ملك يا ميزان خسارت و انجام معامله موضوع تبصره ( 1 ) ماده ( 3 ) قانون نحوه خريد و تملك اراضي و املاك مصوب 17/11/1358 مرتبط با اشخاص حقيقي و حقوقي مستثني از بند 5 فوق الذكر توسط كميسيون متشكل از نماينده شهردار ، نماينده شوراي اسلامي شهر و معاون ذيربط شهرداري بيش ار ارقام بند 6 فوق الذكر
هر مورد بيش از يك ميليارد ريال
8
تصويب و تأييد جابجائي و استقراض از حسابهاي بانكي موضوع مواد 39 و 40 آئين نامه مالي شهرداريها ( به استثناء حساب مربوط به عوارض كسر پاركينگ ) 
هر مورد دو ميليارد ريال
9
تصويب و تأييد پرداخت از محل اعتبارات ماده 16 بودجه مصوب
هر مورد بيست ميليون ريال
10
تصويب و تأييد پرداخت از محل اعتبارات ماده 17 بودجه مصوب
هر مورد ده ميليون ريال
11
تصويب و تأييد استرداد وجوه متقاضيان پس از عدم موافقت كميسيون ماده 5 و وجوه حاصل از عوارض و درآمد از محل ديون و يا مازاد ( براي هر مورد )
اعتبارات مصوب
12
تصويب انجام معامله در رابطه با جوي آب كوچه و .... باستناد ماده 19 قانون نوسازي
هر مورد سيصد ميليون ريال
 
تبصره 1 : ايجاب مي نمايد اينجانب اختيار لازم را داشته باشم تا برحسب صلاحديد و به مسئوليت خود و به موجب حكم كتبي بخشي از اختيارات تصويب و انجام معاملات بندهاي فوق را به طور منجز به معاونين ، مديران مناطق و واحدهاي ستادي ، مديران عامل سازمانهاي تابعه و غير مستقل واگذار نمايم .
تبصره 2 : مستند به ماده 79 قانون شهرداري حسب تشخيص اينجانب ، قائم مقام ذيحسابان تعيين و ده روز قبل از صدور حكم به آن شوراي محترم معرفي ، در صورتيكه شورا نظري نداشت ، پس از گذشت زمان موصوف احكام آنان صادر خواهد شد .
تبصره 3 :  شوراي اسلامي شهر در جهت اجراي بند ( 8 ) و ( 14 ) ماده 71 قانون شوراها اصلاحی مورخ 27/8/1386 ( وظايف شوراي اسلامي شهرها) نظارت هاي لازم را معمول داشته و شهرداري مكلف به همكاري با ناظران شوراي اسلامي شهر مي باشد . در هر مورد با درخواست شوراي اسلامي شهر صورتحساب درآمد و هزينه هر يك از معاملاتي كه مستند به تفويض اختيار فوق انجام شده ، به شورا ارسال خواهد شد .
خواهشمند است ضمن طرح موضوع در کميسيونهای مرتبط و جلسات آن شورای محترم , ترتيبی اتخاذ گردد تا پس از تصويب امر به ابلاغ فرمايند .. ميروكيلي – شهردار يزد »
موضوع در صحن علني شورا مطرح، با عنايت به بررسي‌هاي بعمل آمده و توضيحات رياست كميسيون برنامه و بودجه و پس از بحث و تبادل نظر و استماع نظرات مخالف وموافق، موارد به شرح ذيل مورد تصميم‌گيري قرار گرفت:
رديف يك:
الف- تصويب انجام معاملات اعم از خريد، فروش، مقاطعه، اجاره و استيجاره از طريق مناقصه عمومي و حراج يا مزايده با رعايت مقررات مربوطه تا سقف اعتبارات مصوب ، مورد تصويب قرار گرفت.
ب-  تصويب انجام معاملات اعم از خريد، فروش، مقاطعه، اجاره و استيجاره از طريق مناقصه محدود و حراج يا مزايده با رعايت مقررات مربوطه تا سقف مبلغ يك ميلياردو پانصد ميليون ريال (1.500.000.000ريال) مورد تصويب قرار گرفت.
رديف دو :
مشروط به حضور نماينده شوراي شهر با حق رأي و كارشناس مربوطه تا سقف اعتبارات مصوب مورد تصويب قرار گرفت.
رديف سه :
تصويب انجام معاملات موضوع ماده 31 آيين نامه مالي  مشروط به حضور نماينده شورا (كميسيون برنامه و بودجه) تا اعتبارات مصوب مورد تصويب قرار گرفت.
ضمناً در اين زمينه براي سازمان فاوا تا سقف مبلغ يك ميليارد ريال (1.000.000.000ريال) مورد تصويب قرار گرفت.
رديف چهار :
تصويب انجام معاملات با ترك تشريفات مناقصه براي هر پروژه يك مرتبه تا سقف مبلغ پانصد ميليون ريال (500.000.000ريال) مورد تصويب قرار گرفت.
رديف پنج :
تا سقف مبلغ يك ميلياردو پانصد ميليون ريال (1.500.000.000ريال) مورد تصويب قرار گرفت.
رديف شش :
تا سقف مبلغ يك ميليارد ريال (1.000.000.000ريال) مورد تصويب قرار گرفت.
رديف هفت:
تا سقف مبلغ يك ميليارد ريال (1.000.000.000ريال) مورد تصويب قرار گرفت.
 
رديف هشت:
تا سقف مبلغ دو ميليارد ريال (2.000.000.000ريال) مورد تصويب قرار گرفت.
رديف نه :
تا سقف مبلغ بيست ميليون ريال (20.000.000ريال) مورد تصويب قرار گرفت.
رديف ده:
براي هر مورد تا سقف مبلغ ده ميليون ريال (10.000.000ريال) مورد تصويب قرار گرفت.
رديف يازده :
تا سقف اعتبارات مصوب ، مورد تصويب قرار گرفت.
رديف دوازده :
براي هر مورد تا سقف مبلغ سيصد ميليون ريال (300.000.000ريال) مورد تصويب قرار گرفت.
تبصره يك :
ضمن موافقت مقرر گرديد شهرداري احكام تفويض اختيار را به شوراي شهر نيز ارسال نمايد.
تبصره دو :
مورد تصويب قرار گرفت.
تبصره سه :
مورد تصويب قرار گرفت.
 
     نامگذاري معابر    
 
 
- لايحه شماره470/49498-28/10/90 شهرداري ثبت دبيرخانه شورا به شماره 4397- 28/10/90 :
« احتراماً باستناد ماده71 قانون تشكيلات، وظايف وانتخابات شوراهاي اسلامي كشوروانتخاب شهرداران مصوب سال 1375واصلاحيه بعدي آن، به پيوست يك نسخه صورتجلسه مورخ 30/8/90 كميته نامگذاري معابر سازمان رفاهي تفريحي شامل پنج رديف معابر بالاي 12 متر و چهار رديف معابر زير 12 متر ارسال مي‌گردد، خواهشمند است موضوع در شوراي محترم اسلامي شهر مطرح و در صورت موافقت مراتب را امر به ابلاغ فرماييد. ضمناً آقايان عسكري و ادهمي به عنوان نماينده جهت ارائه توضيحات بيشتر معرفي مي‌گردند. ميروكيلي- شهردار يزد.»
موضوع در صحن علني شورا مطرح، با توجه به بررسي‌هاي بعمل آمده و توضيحات رياست كميسيون فرهنگي ، اجتماعي و پس از بحث و تبادل نظر و استماع نظرات مخالف و موافق موارد به شرح جدول ذيل مورد تصويب قرار گرفت:
 
« نامگذاري معابر و اماكن عمومي شهر يزد »
 
رديف
                                                            واقع در كوي (محله)
نام قبلي
نام دقيق پيشنهادي
        نام مصوب
1
بلوار حضرت وليعصر بلوار كارگر ميدان ابتداي بلوار شيخ كليني
فاقد نام
ميدان شهيد سيدمحمد كاظم حسيني‌زاده
ميدان شهيد سيد محمد كاظم حسيني‌زاده
2
انتهاي بلوار خيرآباد خيابان صنايع دفاع
صنايع دفاع
خيابان صنايع دفاع
خيابان صنايع دفاع
3
بلوار كوثر بعد از پل حجاب اولين خيابان سمت راست
فاقد نام
خيابان اسكندر اصلاني
بدليل نامناسب بودن مكان مربوطه،مقررگرديدمحل‌ديگري به نام ايشان نامگذاري شود.
4
بلوار استقلال جنب ميدان شهداي كسنويه كوچه نبش كارگاه محمد
فاقد نام
خيابان گلشن
خيابان گلشن
5
بلوار 17 شهريور ابتداي بلوار شيخ كليني
فاقد نام
ميدان شهيد حسن رشيدي
ميدان شهيد حسن رشيدي
 
 
جلسه با ذكر صلوات درساعت 10 خاتمه يافت.