پانصدودومين جلسه سومين دوره شوراي اسلامي شهريزد

پانصدودومين جلسه سومين دوره شوراي اسلامي شهريزد
صورتجلسه
 
   پانصدودومين جلسه شوراي اسلامي شهريزد با تلاوت آیاتی ازکلام ا... مجید درساعت 30/18 روز‌يكشنبه مورخ 16/11/90 با حضور كليه اعضاء تشكیل گرديد:
در ابتدا رياست شورا با سلام وصلوات بر محمد وآل محمد(ص) و با گراميداشت ايام ا... مبارك دهه فجر، فرا رسيدن هفته وحدت وسالروز ميلاد سراسربا سعادت پيامبر گرامي‌اسلام حضرت محمد مصطفي (ص) و همچنين ميلاد مسعود ششمين امام همام حضرت امام جعفر صادق (ع) را تبريك و تهنيت عرض نمود .
سپس با توجه به هماهنگي بعمل آمده قبلي با حضور آقايان ميروكيلي شهردار محترم ،زرگرباشي معاونت معماري شهرسازي و فلاح كارشناس آن حوزه موضوع تدقيق خطوط محدود شهر يزد مطرح و هر يك از اعضاي شورا ديدگاهها و نظرات خود را در اين زمينه ارائه و بحث وتبادل نظر نمودند .
در ادامه جلسه با توجه به اطلاع قبلي آقاي مهندس شيرمحمدي رئيس شوراي اسلامي شهر مشهد در جلسه شورا حضور يافتند كه در ابتدا رياست شورا ضمن عرض خيرمقدم وخوشامدگويي به ايشان اظهار داشت اميد است بتوانيم با استفاده از سوابق و تجربيات ارزنده جنابعالي و عملكرد خوب شوراي اسلامي شهر مشهد در جهت الگو گرفتن براي عمران و آباداني شهر يزد گامهاي مؤثر و مثبت برداريم . سپس هر يك از اعضاي شورا ضمن گراميداشت ايام مبارك دهه فجر و پيروزي شكوهمند انقلاب اسلامي و تبريك به مناسبت فرا رسيدن هفته وحدت وعرض خيرمقدم وخوشامدگويي به ميهمان ارجمند نظرات ، پيشنهادها و سؤالات خود را درخصوص ميزان تحقق بودجه شهرداري مشهد در سال 90 و نحوه بررسي بودجه تلفيقي و عملياتي ، استفاده از روش حسابداري نقدي و تعهدي ، اوراق قرضه مشاركت ، اشتغالزايي جوانان ، نحوه اجراي وصول بدهي ادارات و دستگاههاي دولتي بابت ساخت وسازها ، صنعت توريسم ، ساخت اماكن تفريحي جهت كسب درآمد ، اجراء و تحقق مديريت واحد شهري ، نحوه موافقت اصولي جهت ساخت و سازها ، راههاي تسريع درصدور پروانه ،  دفاتر كارگذاري با همكاري بخش خصوصي ، دفن پسماندهاي خانگي ، نحوه درآمد زدايي سازمانهاي وابسته به شهرداري و پرداخت ماليات ، نظارت بر پروژه هاي عمراني از لحاظ كميت و كيفيت ، حمل و نقل انبوه عمومي ، تهيه و تصويب طرح هاي عمراني ، نحوه ثبت بافت تاريخي و قديم ، نحوه گردش مالي فرهنگسراهاي شهرداري و درآمد سازمان فرهنگي شهرداري مشهد ، چگونگي نظارت بر نرخ اجناس و نحوه نظارت و كنترل شهرداري مشهد در اطراف حرم مطهر ، مطرح نمودند .
درادامه آقاي شيرمحمدي رئيس شوراي اسلامي شهر مشهد با عرض تبريك به مناسبت فرا رسيدن ايام مبارك دهه فجر و پيروزي انقلاب اسلامي و تقدير و تشكر و ابراز خرسندي بابت حضور در جلسه ، ابتدا گزارشي از نحوه عملكرد شوراي اسلامي شهر مشهد در خصوص بررسي تدقيق خطوط محدود شهر مشهد مطالبي را عنوان نمود سپس در رابطه با سؤالات مطرح شده از سوي اعضاي اين شورا ونحوه اجرا و عمل نمودن شوراي اسلامي شهر و شهرداري مشهد دراين زمينه توضيحات كامل و جامعي ارائه نمود و درادامه از نحوه عملكرد كار كميسيونهاي داخلي آن شورا وحضور اعضاي شورا در جلسات و بررسي لوايح شهرداري ، طرح مسائل ومشكلات مردمي و تشكيل كميته نظارتي در هر منطقه شهرداري با حضور سه نفر از اعضاي شورا ، شهردار منطقه ، كارشناسان شهرداري در هر هفته جهت استحضار اعضاي شورا گزارشي ارائه نمود .
در ادامه جلسه آقاي خباززاده يزدي رئيس كميسيون برنامه وبودجه شورا ضمن تحليل بودجه سال 91 شهرداري ، پيشنهاد نمود با توجه به مغايرتهاي موجود در بودجه سال 91 شهرداري و سازمانهاي وابسته در سالهاي گذشته ، بودجه آنها به صورت تلفيقي و همزمان جهت شفاف سازي بيشتر مورد بررسي و تصميم گيري قرار گيرد .  
مصوبه :
 
 
          خط محدوده تدقيق شده شهر يزد  
 
1- نامه شماره310/ 26373-8/6/90 شهرداري يزد ثبت دبيرخانه شورا به شماره 2400-17/6/90 :
« شوراي اسلامي شهر – با سلام وصلوات برمحمد و آل محمد (ص) ؛ با عنایت به ماده 5 قانون تعاریف محدوده و حریم شهر، روستا و شهرک و نحوه تعیین آن و عطف به ابلاغیه طرح جامع و تاکید آن بر تدقیق خط محدوده شهر توسط شهرداری و حسب صورتجلسه مورخ 17/05/1390 استانداری یزد درخصوص تدقیق خط محدوده شهر یزد به استحضار می رساند که شهرداری یزد با توجه به اینکه تهیه طرح تفصیلی شهر در مراحل نهایی خود می باشد؛ الزاما می باید نسبت به تدقیق خط محدوه شهر اقدام نماید.در این راستا و به جهت افزایش دقت در تعریف و پیاده سازی خط محدوده مصوب طرح جامع، نیاز به رقومی سازی آن خط (که دارای مقیاس 10000/1 می باشد) و انطباق آن بر روی نقشه با مقیاس 2000/1 سال 1386 مورد تائید سازمان نقشه برداری کشور و تصاویر ماهواره ای جدید شهر بر مبنای عوارضات و نقاط و محورهای تعریف شده آن خط بوده است. با انجام این مهم در محیط GIS و CAD و مد نظر داشتن حداکثر دقت مشخص شد که علاوه بر تناقص بین خط محدوده طرح جامع و خط محدوده سال 1371در اراضی مجاور کارخانه شهید قندی، ابهامات و تناقضات متعدد دیگری در خط محدوده طرح جامع به عنوان آخرین خط مصوب شهر با خط محدوده قانونی سال 1371 در سایر نقاط شهر و همچنین با خط محدوده طرح تفصیلی که بر اساس طرح جامع مصوب سال 1365 (مشاور شهر ) بوده است؛            وجود دارد.
از طرفی مرز و محدوده شهر یزد در نقشه های طرح جامع، با یکدیگر مغایراست. چنانکه خط محدوده شهر در نقشه تعریف شده برای مرز محدوده شهر با سایر نقشه های موضوعی طرح جامع دارای مغایرت است. از جمله در مرز محدوده یزد و شاهدیه – یزد وروستای اکرمیه درمجاورت کارخانه دانه سا - یزد و حمیدیا در محدوده بلوار شهید دشتی و بلوار جهاد. همچنین بعضاً فواصل تعریف شده بین نقاط خط محدوده با ابعاد آن بر روی نقشه دارای تناقض است.
از آنجایی که طی هر کدام از خطوط مربوطه (خط محدوده طرح تفصیلی، خط محدوده قانونی سال 1371 و خط محدوده طرح جامع) حقوقاتی برای شهر و شهروندان ایجاد شده است و برحسب موارد اشاره شده در ابلاغیه طرح جامع توسط وزیر محترم مسکن و شهرسازی که عنوان شده است «خط محدوده و حریم شهر در طرح تفصیلی تدقیق می شود» و با توجه به اینکه تهیه طرح تفصیلی شهر یزد مراحل نهایی خود را می گذراند؛ این شهرداری با همکاری مشاور طرح تفصیلی (مشاور آرمانشهر) نسبت به بررسی کامل و انطباق دقیق خطوط سه گانه محدوده شهر بر روی نقشه 2000/1 سال 1386 و تصویر ماهواره ای word view2 با قدرت تفکیک کمتر از cm50 (تصویر مربوط به تاریخ 28/02/1389) اقدام نموده و نقشه تدقیقی و پیشنهادی خود را به انضمام گزارش مستندی از نحوه انجام کار و مغایرت های موجود (Power point) تهیه نموده است.
بر این اساس به پیوست 3 نسخه نقشه و 3 نسخه تصویر ماهواره ای شهر یزد که بر روی آنها خط محدوده تدقیق شده و پیشنهادی شهرداری و همچنین مطابقت آن با خط محدوده طرح جامع و تفصیلی مشخص است؛به انضمام CD گزارش مربوطه ارسال می گردد.
لازم به ذکر است که در خصوص طرح آماده سازی اراضی کارخانه شهید قندی که نحوه وصل عوارضات آن طی بند 1 صورتجلسه مورخ21/4/89 به تصویب شورای اسلامی شهر یزد رسیده است؛ توسط اداره کل مسکن و شهرسازی اعلام شده است که اراضی موردنظر خارج از محدوده شهر یزد می باشد و بر اساس ضوابط و قوانین، امکان بررسی و تصویب آن طرح مقدور نمی باشد.
درخصوص طرح آماده سازی اراضی شهید قندی و موقعیت آن نسبت به خط محدوده شهر، مواردی را به شرح زیر بیان می نماید.
بر اساس نقشه مصوب محدوده قانونی سال 1371 شهر یزد و تعاریف نقاط و محورهای آن و خصوصاً نقاط 51 تا 54 ، فاصله نقطه 52 تا 53 برابر با 680 متر و منطبق بر ضلع شرقی جاده جنب کارخانه تابان تا تقاطع جاده فوق با خیابان اصلی کارخانه شهید قندی ذکر شده است. همچنین ذکر شده است که منظور از خیابان مجاور کارخانه شهید قندی، توسعه اخیر آن می باشد.
در این خصوص و با توجه به خط محدوده طرح جامع در این محل و همچنین خط ترسیم شده سال 1371 به نظر می رسد که مواردی به شرح زیر دارای ایراد بوده و قابل تأمل می باشد.
1- در تعریف محور 52-53 صراحتاً قید شده است که منظور از خیابان اصلی کارخانه شهید قندی، خیابان مجاور توسعه آن کارخانه است. با توجه به ساخت و سازها و توسعه کالبدی کارخانه به نظر می رسد که منظور از خیابان اصلی مجاور کارخانه شهید قندی، خیابانی است که در حال حاضر در مجاورت کارخانه قرار دارد و امتداد آن به بلوار شهید قندی می رسد. به عبارتی طبق تعریف ارائه شده، منظور از خیابان اصلی مجاور کارخانه شهید قندی، بلوار شهید قندی نمی باشد.
2- با توجه به بند فوق و تعریف خیابان مجاور کارخانه شهید قندی به جای بلوار شهید قندی در ترسیم خط محدوده شهر، مشخص می گردد که فاصله نقطه 52 تا نقطه 53 حدود 860 متر است. فاصله ای که در تعریف خط محدوده سال 1371 به اشتباه و به صورت 680 متر ذکر شده است.
3- حتی چنانچه طبق تعاریف خط محدوده مصوب سال 1371 فاصله 680 متری نقطه 52 در امتداد نقطه 53 ترسیم شود، باز هم مشخص می گردد که خط نهایی محدوده شهر در نقشه محدوده قانونی سال 1371 به صورت اشتباه ترسیم شده است. زیرا نقطه 53 در فاصله حدود 110 متری انتهای پوسته بلوار شهید قندی قرار می گیرد و بر این اساس مساحت قابل توجهی (94/2 هکتار) از اراضی طرح آماده سازی ارائه شده در محدوده شهر یزد قرار می گیرد.
با توجه به اینکه چنین مغایرت و اشتباهاتی در ترسیم خط محدوده سال 1371 رخ داده است؛ مراتب عیناً توسط مشاور طرح جامع در تعریف خط محدوده شهر یزد، ترسیم و مصوب شده است. 
براین اساس و با عنایت به بند 11 ماده 76 قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شور اهای اسلامی کشور و تبصره 3 ماده 5 قانون تعاریف محدوده و حریم شهر، روستا، خواهشمند است دستور فرمائید نسبت به بررسی و تأیید نقشه خط محدوده تدقیق شده و پیشنهادی شهرداری یزد اقدام نموده تا پس از آن اقدام لازم جهت تصویب نهایی توسط دبیرخانه شورای عالی شهرسازی و معماری کشور انجام گردد. ميروكيلي – شهردار يزد »
موضوع در صحن علني شورا مطرح با عنايت به جلسات برگزار شده متعدد با حضور كارشناسان مربوطه و نيز بررسي هاي بعمل آمده و توضيحات رياست كميسيون عمران شورا و پس از بحث و تبادل نظر و استماع نظرات 0مخالف و موافق ، خط تدقيقي پيشنهادي شهرداري يزد در خصوص محدوده شهر يزد مورد تأئيد قرار گرفت .
 
 
 
جلسه با ذكر صلوات درساعت 30/21 خاتمه يافت.