وقف محور توسعه یزد قرار گیرد / رفع نیازهای شهری با مشارکت اوقاف

وقف محور توسعه یزد قرار گیرد / رفع نیازهای شهری با مشارکت اوقاف


وقف محور توسعه یزد قرار گیرد / رفع نیازهای شهری با مشارکت اوقاف

 

در نشست اعضای شورای اسلامی شهر و مدیران اوقاف و امور خیریه استان که به مناسبت هفته وقف برگزار شد بر تعامل مدیریت شهری و مجموعه وقف و استفاده از ظرفیت موقوفات در شهر تاکید شد.
مدیرکل اوقاف و امور خیریه در نشست با اعضای شورای اسلامی شهر با گرامیداشت هفته وقف گفت: شورای شهر با حفظ منافع شهر می تواند از ظرفیت های وقف در اداره بهتر شهر استفاده کند. وقف بهترین سرمایه برای کمک به شهر است تا آحاد جامعه از برکات آن برخوردار شوند.
حجت الاسلام حسین زارع زاده افزود: شهرداری با تسهیل شرایط برای ورود سرمایه گذار و رفع موانع، زمینه توسعه بیشتر و استفاده از امکانات وقف را فراهم کند و اداره کل اوقاف آماده هرگونه همکاری در این بخش است.
وی ادامه داد: در بسیاری از شهرها موقوفات از پرداخت عوارض و حق تشرف معاف هستند اما در یزد شهرداری نسبت به وصول آن اقدام می کند که لازم است با هماهنگی هم این موضوع حل شود. عواید مجموعه های تجاری وقف عام المنفعه و در امور فرهنگی هزینه می شود که درخواست داریم شهرداری با نگاه مثبت به وقف وارد شود.
نایب رئیس شورای شهر یزد هم در این نشست با تاکید بر همکاری اوقاف و شهرداری گفت: همکاری متقابل این دو دستگاه توسعه شهر را به دنبال دارد و بیشترین همکاری ها باید بین شهرداری و اوقاف در سطح شهر انجام گیرد.  
عزیزاله سیفی افزود: شهرداری اقدامات موثری را در بافت تاریخی انجام داد که در این بافت، عوارض اخذ نمی شود و حمایت های خوبی را تاکنون در این محدوده شاهد بودیم.  
وی پیشنهاد داد تا کارگروهی مشترک از نمایندگان اوقاف، شهرداری و شورای شهر تشکیل گردد تا ضمن بررسی وضعیت در شهرهای دیگر، مدل های مناسب برای یزد شناسایی و اجرایی گردد و تا جایی که قانون اجازه دهد به موقوفات کمک خواهد شد.
رئیس شورای اسلامی شهر یزد وقف را ارزشمندترین سرمایه دانست و تصریح کرد: با ظرفیت هایی که در یزد داریم می توان وقف را محور توسعه استان قرار داد و با تعامل تمامی دستگاه ها این امر محقق خواهد شد.
غلامحسین دشتی افزود: در فرهنگ عمومی ما شهرداری یک نهاد سخت گیر و اوقاف به عنوان نهادی بسته مطرح می شود که با نیت های خیری که واقفان در هزینه کرد وقف داشته اند باید این نگاه ها تغییر کند.
وی با تاکید بر شناسایی ظرفیت های دستگاه ها در همکاری با شهرداری اظهارداشت: با هر یک از ادارات و مجموعه ها که جلسات مشترک برگزار شد، پیشنهاد از سوی ما مطرح گردید تا بسته پیشنهادی ارائه کنند و ضمن انتظارات از شهرداری، اقدامات خود بیان کنند که پیشنهادی تاکنون به شورا ارائه نشده است.
دشتی در پایان با تقدیر از مدیرکل اوقاف در برگزاری این جلسه اظهارداشت: در کارگروه مشترک ظرفیت ها و تعهدات طرفین شناسایی و ضمن فهرست همکاری ها، موانع و مشکلات بررسی و در قالب سند همکاری به شورای شهر ارائه گردد.