همه دستگاه ها برای پیشبرد امور بايد تعامل داشته باشند

استاندار يزد تاكيد كرد :

 

در شصت و سومين جلسه شوراي اسلامي شهر يزد كه با حضور استاندار و همراهان برگزار شد ، مسائل و مشكلات سطح شهر يزد مورد بررسي و تبادل نظر قرار گرفت.
در اين جلسه مرتضي شايق رئيس شوراي اسلامي شهر يزد ضمن خيرمقدم به ميهمانان ، از عدم پرداخت 30 درصدي سهم اتوبوسراني توسط دولت خبرداد و افزود : ناوگان حمل ونقل اتوبوسراني بايد به روز شود.
وي با اشاره به تصويب بودجه سال آينده شهرداري توسط شوراي شهر خاطرنشان ساخت : اولويت امر به اتمام پروژه هاي نيمه تمام و منطقه محوري اختصاص داده شده است.
در ادامه اعضاي شوراي اسلامي شهر و شهردار يزد مطالبي چون مسئله آب ، افاغنه ، نشاط شهر، آلودگي هوا و زيست محيطي ، سهم صنعت در فضاي سبز ، ايجاد فرهنگسرا براي جوانان ،ساخت وساز و گسترش بي رويه شهر ، نامناسب بودن منظر شهري ايجاد كانون هاي فرهنگي ، كم توجهي مسئولين به مصوبات شورا ، پارك قرآني تقويت شهرداريها در نظام مديريتي دوگانگي مجوز تاكسي ها كلانشهر شدن ، بافت تاريخي و غيره را مطرح كردند.
سید محمد میر محمدی استاندار یزد در اين نشست ضمن  تسلیت ایام فاطمیه و تبریک فرارسیدن نوروز و سال جدید ، از حاضرین به دلیل بیان مشکلات و نقطه نظرات خود، قدردانی کرد .
استاندار یزد با اشاره به لزوم آینده نگری شوراها و شهرداریهای استان در تصویب طرح ها و لوایح شهری گفت: باید برای هر کاری که می خواهیم انجام دهیم، آینده را مد نظر بگیریم تا با لحاظ همه جوانب در اجرای طرح ها، دچار مشکل نشویم.
وی بر لزوم عمل گرایی و پرهیز از دادن شعار در مسئولیتها تاکید نمود و گفت: باید دید، بین بیان مطالب و حرفهایی که زده می شود و کاری که صورت میگیرد، چه تناسبی برقرار است .
استاندار یزد بر لزوم واقع نگری و توجه به امکانات موجود برای برنامه ریزیها تاکید و خواستار طرح مباحث بر اساس داشته های موجود، پتانسیلهای فنی، نیروهای اجرایی و اعتبارات مربوطه شد .
میرمحمدی سپس به نظر برخی از اعضاء شورای اسلامی شهر یزد در خصوص بحث تامین اعتبارات شورا پرداخت و اعتبارات تخصیصی را در قانون ، مشخص دانست و آمادگی استانداری را برای پیگیری تخصیص اعتبارات مصوب دولتی اعلام داشت.
وی سپس به روند تخصیص اعتبارات از سوی دولت اشاره کرد و گفت: فرایند تخصیص اعتبار بدین صورت است که مجلس شورای اسلامی، اعتبارات را با توجه به پیش بینی درآمدهای سال آتی کشور مصوب می کند و اگر این پیش بینی محقق نشد ، طبیعتاً اعتبار نیز تخصیص نمی یابد. به عنوان مثال، برای طرحهای عمرانی در سال جاری ، 30 درصد اعتبارات مصوب تخصیص یافته، چرا که درآمد های پیش بینی شده دولت محقق نشده است.
عالی ترین مقام اجرایی استان یزد، آشنایی با قانون و جزئیات آنرا برای نمایندگان مردم در شورا بسیار ضروری دانست و این امر را موثر در حرکت شورا در چارچوب قانون ذکر کرد و گفت: در تصویب طرحها و لوایح، باید تمامی جوانب امر را سنجید و کلیه توجیهات اقتصادی، فنی و فرهنگی آنرا لحاظ کرد.
میرمحمدی افزود: برخی مسائلی که اکنون مطرح می شود، به دلیل بی توجهی هایی است که در گذشته صورت گرفته و تمام جوانب امر سنجیده نشده و لازم است که برای انجام هر کاری، احتمالات آینده آنرا نیز در نظر بگیریم و پیش بینی های لازم را انجام دهیم تا با مشکلات مواجه نگردیم.
وی ضمن تاکید به شورای اسلامی شهر یزد مبنی بر استفاده از مشاورین حقوقی مجرب برای رفع ضعفهای حوزه قانون و مباحث قضایی، از اعضاء شورا سوال نمود که چرا با توجه به وجود طرح مصوب تفصیلی شهر یزد و طرح جامع موجود، همچنان شاهد آمار 70 درصدی ساخت و سازهای غیر مجاز در یزد هستیم و ضمن طرح این سوال، بر لزوم بررسی این امر و مشخص شدن نقاط ضعف اجرای آن تاکید کرد.
میرمحمدی بسیاری از ضعفهای موجود را مرتبط با شیوه مدیریت دانست و ادامه داد:به عنوان مثال می بینیم که افراد، ساخت و ساز غیر مجاز انجام می دهند و اینکار برایشان مقرون به صرفه است و حاضرند که جریمه صورت گرفته از سوی کمیسیون ماده صد را پرداخت کنند و این هزینه برای ایشان از هزینه کسب مجوز قانونی کمتر است . باید دید که اگر در این مورد، قانون ایراد دارد آنرا اصلاح کرد و در موارد دیگر نیز باید اینچنین عمل شود.
استاندار ادامه داد: در همه موارد باید به این نحو عمل کنیم که اگر قانون، ضعف دارد، به سمت اصلاح آن حرکت کنیم و اگر ضعف از شیوه مدیریت و نحوه اجراست، آنرا درست کنیم.
وی تاکید نمود که امروز، استانداری به طور کامل در خدمت همه دستگاه ها برای رفع مشکلات و مسائل مردم است و از همه مسئولین خواست تا هر کجا در امر خدمات رسانی به مردم، دچار مشکل هستند، آنرا با مستندات و جزئیات لازم ارائه نموده تا کار، پیگیری و مشکل رفع شود.
میرمحمدی در ادامه به مشکل تخریب باغات و تبدیل آن به منازل مسکونی اشاره کرد و آنرا ناشی از عدم توجه مناسب به جهت گیری ها در توسعه شهری ذکر نمود و افزود: اگر افراد امیدی به خدمات دهی شهری به این مناطق در آینده نداشتند، این اتفاق نمی افتاد، گرچه این مورد با توجه به قانون حفظ کاربری اراضی زراعی و باغات ، قابل پیگیری است و باید این موضوع در کمیسیون مربوطه به بحث گذاشته شده و راهکاری برای آن اندیشیده شود.
وی با ضروری خواندن لحاظ فضای سبز شهری مناسب در طراحی های صورت گرفته بر لزوم توجه به این امر تاکید کرد.
لزوم ساخت مهمان پذیر جهت ساماندهی اسکان مهاجرین افغانی در یزد، از دیگر مباحث مطروحه از سوی استاندار بود. وی در این باره افزود: در سه شهر اشکذر، میبد و اردکان، مهمان پذیرهایی برای ساماندهی اسکان افاغنه ایجاد شده و این امر در یزد نیز باید صورت پذیرد و هم اکنون معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری یزد پیگیر این موضوع است تا تمامی مهاجرین ، اعم از افرادیکه در بافت تاریخی یزد یا اماکن دیگر سکونت دارند، تحت پوشش این مهمان پذیر قرار گیرند و تمهیداتی نیز اندیشیده شده تا کنترل و نظارت لازم نیز بر این مهمان پذیر و افراد ساکن در آن، از سوی مراجع مربوطه صورت پذیرد.
میرمحمدی با انتقاد از روند بهسازی و احیاء بافت قدیم یزد ، بر لزوم اقدام عملی در این خصوص تاکید کرد و افزود: باید پیرامون هر آنچه می گوییم ، تمام جوانب امر را در نظر بگیریم و در عمل، وارد میدان شویم و آنچه در بحث نگهداری، مرمت و بازسازی بافت موثر است را انجام دهیم تا از تخریب آن جلوگیری شود.
استاندار سپس بر لزوم توجه جدی صنایع استان به بحث گسترش فضای سبز و محیط زیست اشاره کرد و گفت: موضوع تعهدات صنعت در فضای سبز حتماً باید عملیاتی شود و صنایع مکلف هستند که طرح های اجرایی در زمینه فضای سبز داشته باشند و ادارات منابع طبیعی و صنعت، معدن و تجارت نیز باید بر این امر نظارت جدی کنند.
میرمحمدی سپس با اشاره به طرح موضوع توجه به حسینیه ها و کانون های مساجد توسط یکی دیگر از اعضاء شورای اسلامی شهر یزد ، استان یزد را از نظر برخورداری کمّی از این اماکن، غنی توصیف کرد و گفت: باید از تمام ظرفیتهای موجود، برای جذب افراد به مساجد و حسینیه ها بهره ببریم و این اماکن را تقویت کرده و آنها را به مکانی برای صدور فرهنگ موثر به جامعه بدل کنیم و ترتیبی اتخاذ شود که نسل جوان روز به روز به این اماکن جذب شود و همواره باید دغدغه ما این باشد که چگونه می توانیم جوانانمان را شیفته مساجد و حسینیه ها کنیم.
وی در بخش دیگری از صحبت خود به لزوم تعامل همه دستگاه ها برای پیشبرد امور با شهرداری ها از یک سو و با هم از سوی دیگر اشاره نمود.
عالی ترین مقام اجرایی استان یزد در پاسخ به ابراز نگرانی یکی دیگر از اعضاء شورای اسلامی شهر یزد پیرامون احتمال تاثیر گذاری مهاجرین بر فرهنگ و زندگی مردم استان گفت: فرهنگ پذیری ما دو طرفه است و باید به این سوال بپردازیم که چرا احتمال میدهیم که آنها بر فرهنگ ما تاثیر گذار باشند و چرا ما نباید بر آنها اثر گذار باشیم؟ همه باید در این زمینه نقش خود را ایفا کنند و هر کس در رفتار و منش و گفتار خود باید با رعایت صداقت، ادب، زیبایی، اخلاق و خوش حلقی، تاثیرات فرهنگی را نمایندگی نماید. این امر برای من سوال بزرگی است که چرا استانی با این سابقه تاریخی و فرهنگ غنی و اعتقادات عمیق مردمانش و نیروهای فرهیخته ای که دارد، باید از تاثیر فرهنگ غیر بومی و مهاجرین ابراز نگرانی کند؟
وی سپس به طرح ادغام شهر حمیدیا به یزد اشاره نمود و بر لزوم شروع انجام تعهدات شهرداری در این خصوص تاکید کرد و گفت: هر زمان که شهرداری آغاز به انجام تعهدات خود پیرامون این مصوبه نماید، دستور ادغام حمیدیا به یزد را صادر خواهیم کرد.
عالی ترین مقام اجرایی استان در پاسخ به یکی دیگر از اعضاء شورای اسلامی شهر یزد در خصوص لزوم تبدیل این شهر به قطب پزشکی ایران گفت: خوشبختانه، یزد هم اکنون نیز به عنوان قطب پزشکی ایران شناخته می شود و برای تحقق بیش از پیش این امر، تا کنون جلساتی با نمایندگان مجرب جامعه پزشکی استان نیز برگذار شده تا در دو حوزه بحث ایجاد آموزشگاه پرستاری و شناسایی عوامل سرطان زا در استان نیز، اقداماتی صورت پذیرد.
میرمحمدی در پایان با اشاره به مبحث پارک قرآنی یزد، بر اجرای مصوبات دولت در این خصوص تاکید و ضمن تشکر مجدد از همه اعضائ شورای اسلامی شهر یزد برای بیان دغدغه ها و مشکلات موجود، محور همه امور را، قانون دانست و از شورای اسلامی یزد خواست تا اگر لازم است که مواردی از طریق استانداری پیگیری شود، آنرا با جزئیات و مستندات اعلام کنند تا هم برای رفع مشکل اقدام شده و هم در بحث بودجه، این موارد لحاظ گردد.