هفتادوسومین جلسه پنجمين دوره شورای اسلامی شهریزد


صورتجلسه هفتادوسومین جلسه شورای اسلامی شهریزد       

 

 

 

 

 

هفتادوسومین جلسه شورای اسلامی شهریزد(فوق العاده) با تلاوت آیاتی ازکلام ا...مجید درساعت16/30شنبه مورخ 97/3/12 با حضور اکثریت اعضاء تشکیل گردید :  

درابتدا ریاست شورا باسلام و صلوات بر محمدوآل محمد(ص) و آرزوی قبولی طاعات و عبادات با عرض تسلیت به مناسبت فرارسیدن سالروز ضربت خوردن و شهادت مولای متقیان حضرت علی بن ابیطالب (ع) از خداوند متعال خواست توفیقی به همه ما بدهد تا بتوانیم از فیوضات معنوی این ماه بزرگ به خصوص در لیالی قدر بهره های لازم ببریم و با تأسی از آن امام همام و سایر امامان بزرگوار در راهی که آنان حرکت می کنند قدم برداریم .

سپس ایشان فرارسیدن سالروز ارتحال ملکوتی بنیانگذار مقدس جمهوری اسلامی ایران حضرت امام  خمینی (ره) و همچنین شهدای قیام خونین پانزده خرداد را بر ملت شهید پرور ایران تسلیت عرض نمود.

وی درادامه گزارشی از جلسه برگزارشده درمعیت آقای ابوترابی عضو محترم شورا و آقای دکتر جمالی نژاد شهردار محترم با اداره اوقاف و هیأت امنای مزار خرمشاه و تفاهم نامه منعقد شده جهت انجام فعالیتهای فرهنگی و برداشتن دیوار مقبره مرحوم آذر یزدی و ساخت المان ایشان و ساماندهی پل ارتباطی به طرف حسینیه در قالب مدت ذکر شده جهت اجرای آن برای استحضار اعضای شورا توضیحاتی ارائه نمود.

سپس ایشان لوایح ارسالی از سوی شهرداری درخصوص واگذاری دو واحد آپارتمان به شهرداری بابت قسمتی از بدهی، تملک پلاک در طرح  تقاطع دانش پایه به قندهاری و تملک پلاک در طرح تعریض گذر       پیراعلم و همچنین طرح های پیشنهادی اعضاء بابت بازآفرینی محلات و عدم استفاده آب انتقالی درفضای سبز شهری و ارجاع آنها به کمیسیون های مربوطه جهت اطلاع اعضاء قرائت نمود.

در ادامه جلسه آقای شایق در خصوص جلسه برگزار شده در معیت سرکار خانم جورابی در شرکت آب و فاضلاب استان درخصوص تبصره سه مطالبی را عنوان که مقرر گردید موضوع فوق در جلسه علنی بعدی شورا مورد بررسی و تصمیم گیری قرار گیرد.

 

 

مصوبات :

 

شیوه نامه اجرایی نحوه انتخاب حسابرس منتخب شورا

 

 

1- رونوشت نامه شماره 2109/97-97/02/29 رئیس شورای عالی استانها ثبت دبیرخانه شورا به شماره 971000667-3/3/97 درخصوص ابلاغ یک نسخه از شیوه نامه اجرایی مربوط به نحوه انتخاب حسابرس منتخب شورا برای حسابرسی از شهرداری، سازمان ها، شرکت ها و موسسات وابسته و تابعه ، موضوع درصحن علنی شورا مطرح با عنایت به بررسی های به عمل آمده از سوی مسئول امور مالی شورا و توضیحات ایشان و پس ازبحث وتبادل نظر واستماع نظرات مخالف وموافق، درخصوص تبصره یک از ماده 3 آن شیوه نامه اعضای کارگروه حسابرسی به شرح ذیل تعیین و معرفی شدند :

1- رئیس کمیسیون بودجه به عنوان رئیس کارگروه

 1. سرکار خانم عامری به عنوان یک نفر از اعضای کمیسیون بودجه
 2. آقای شایق به انتخاب هیئت رئیسه شورا
 3. یک حسابدار رسمی یا صاحبنظر متخصص درامر حسابرسی که به تائید کمیسیون بودجه شورا برسد.
 4. معاون محترم مالی و اقتصادی شهرداری به عنوان نماینده تام الاختیار شهرداری
 5. آقایان خاکباز و معین الدین به عنوان کارشناسان خبره در امور حسابرسی و مالی

 

*ضمناً درخصوص تبصره دو ازماده 8 آن شیوه نامه مبنی بر تعیین موسسات حسابرسی منتخب در سطح مناطق، سازمانها، شرکتها و موسسات وابسته و تابعه به نحوی خواهد بود که یک موسسه حسابرسی بیش از 20 درصد حسابرسی صورت های مالی را بر عهده نداشته باشد، حذف گردید.  

 

تعیین نرخ ایاب و ذهاب دانش آموزان سال تحصیلی 98 - 97

 

2- لایحه شماره970011039-97/03/06 شهرداری ثبت  دبیرخانه   شورا بشماره971000701-97/03/06 بشرح ذیل:

«ریاست محترم شورای اسلامی شهریزد، موضوع: نرخ ایاب و ذهاب دانش آموزان ، باسلام وصلوات برمحمد وآل محمد(ص)، احتراماً باستناد ماده71 قانون تشكيلات، وظايف وانتخابات شوراهاي اسلامي كشور

وانتخاب شهرداران مصوب سال1375واصلاحيه بعدي آن،  بدین وسیله به پیوست نامه شماره 973001587 مورخ 97/02/26 سازمان حمل و نقل بار و مسافر به انضمام جدول پیشنهادی نرخ ایاب و ذهاب سرویس دانش آموزان در سال تحصیلی 98-97 ارسال می گردد. خواهشمند است موضوع را در شوراي اسلامي شهر مطرح و در صورت تصويب مراتب را امر به ابلاغ فرمائيد. ضمناً آقاي محمدرضا شفیعی به عنوان نماينده جهت ارائه توضيحات بيشتر معرفي مي گردد. مهدی جمالی نژاد- شهردار یزد.»

موضوع درصحن علنی شورا مطرح با عنایت به بررسی های به عمل آمده از سوی کمیسیون بودجه با حضور مسئولین مربوطه و توضیحات ریاست آن کمیسیون و پس ازبحث وتبادل نظر و استماع نظرات مخالف و موافق،  پیشنهاد فوق در خصوص کرایه ایاب و ذهاب یک سال تحصیلی دانش آموزان ویژه خودروهای سواری تاکسی جهت سال تحصیلی 98- 97 از صفر تا 15 کیلومتر نسبت به سال گذشته با دوازده درصد (12%) افزایش و بالاتر از 15 کیلومتر نسبت به سال گذشته با پانزده درصد (15%) افزایش و همچنین کرایه ایاب و ذهاب یک سال تحصیلی دانش آموزان ویژه خودرو مینی بوس جهت سال تحصیلی 98- 97 از صفر تا 5 کیلومتر و بالاتر از 5 کیلومتر نسبت به سال گذشته با دوازده درصد (12%) افزایش مورد تصویب قرار گرفت. ضمناً مقرر گردید شهرداری ( سازمان حمل و نقل بار و مسافر) جهت اطلاع رسانی کامل به شهروندان محترم از طریق استندها و بیلبوردهای تبلیغاتی و ... اقدامات لازم به عمل آورد.

 

شیوه نامه انضباطی سازمان حمل و نقل بار و مسافر  

 

 

3- لایحه شماره960048144-96/10/09 شهرداری ثبت  دبیرخانه   شورا بشماره961002912-96/10/09 بشرح ذیل:

«ریاست محترم شورای اسلامی شهریزد، موضوع: شیوه نامه انضباطی ، باسلام وصلوات برمحمد وآل محمد(ص)، احتراماً باستناد ماده71 قانون تشكيلات، وظايف وانتخابات شوراهاي اسلامي كشوروانتخاب شهرداران مصوب سال 1375واصلاحيه بعدي آن، پیرو لایحه شماره 960000202 مورخ 96/01/07 موضوع ارسال شیوه نامه انضباطی شرکت ها و رانندگان فعال در حوزه حمل و نقل عمومی مسافر ، بدینوسیله مجددا ً درخواست سازمان حمل و نقل بار و مسافر  منضم به شیوه نامه پیشنهادی مربوطه  تقدیم می گردد.خواهشمند است موضوع را در شوراي اسلامي شهر مطرح و در صورت تصويب مراتب را امر به ابلاغ فرمائيد.ضمناً آقاي محمدرضا شفیعی به عنوان نماينده جهت ارائه توضيحات بيشتر معرفي     مي گردد. مهدی جمالی نژاد- شهردار یزد.»

 موضوع درصحن علنی شورا مطرح با عنایت به بررسی های به عمل آمده از سوی کمیسیون نظارت ، تلفیق وحقوقی شورا و توضیحات ریاست آن کمیسیون و پس ازبحث وتبادل نظر و استماع نظرات مخالف و موافق، شیوه نامه انضباطی اصلاح شده ( با حذف جرائم نقدی ) مورد تصویب قرار گرفت . 

 

درخواست مساعدت

 

 

4- لایحه دوفوریتی شماره970012552-97/03/12 شهرداری ثبت  دبیرخانه   شورا بشماره971000815-97/03/12 بشرح ذیل:

«ریاست محترم شورای اسلامی شهریزد، موضوع: درخواست مساعدت، باسلام وصلوات برمحمد وآل محمد(ص)، احتراماً به استناد ماده80  قانون تشكيلات، وظايف وانتخابات شوراهاي اسلامي كشور و انتخاب شهرداران مصوب 1/03/75 با اعمال آخرین تغییرات و اصلاحات تا تاریخ 96/04/20، با عنایت به بازدید بعمل آمده اخیر، شهرداري يزد در نظر دارد جهت آزادی زندانیان  مبلغ 140/000/000ریال و جهت خرید اجناس برای زندانیان110/000/000 از محل کمک به نیازمندان جمعأ به مبلغ 250/000/000 ریال تأمین اعتبار و پرداخت نماید. لذا با توجه به مراتب یاد شده،  در صورت صلاحدید موافقت فرمایید نیمی از آن از محل اعتبار کمک به نیازمندان بودجه آن شورای محترم اسلامی و نیمی دیگر از محل اعتبار کمک به نیازمندان بودجه شهرداری یزد هزینه و پرداخت گردد. خواهشمند است موضوع در شورای محترم اسلامی شهر مطرح و نتیجه را جهت اقدامات بعدی امر به ابلاغ فرمایید. مهدی جمالی نژاد- شهردار یزد.»

موضوع درصحن علنی شورا مطرح و پس ازبحث وتبادل نظر و استماع نظرات مخالف وموافق، مقرر گردید شهرداری مبلغ یکصد و ده میلیون ریال (110/000/000 ریال ) جهت خرید اجناس برای خانواده زندانیان بومی و همچنین مبلغ یکصد و چهل میلیون ریال (140/000/000 ریال ) صرفاً برای آزادی زندانیانی که بومی می باشند دروجه ستاد دیه استان پراخت نماید.

 

طرح پیشنهادی

 

5- طرح پیشنهادی تنی چند از اعضای شورا (آقایان : سفید، قمی،آزادی، کاشفی زاده، ابوترابی وسرکار  خانم ها : جورابی و عامری ) ثبت دبیرخانه شورا بشماره 961003460-11/11/96 بشرح زیر:

«ریاست محترم شورای اسلامی شهریزد، موضوع: طرح الزام شهرداری یزد و شرکت ها و سازمان های تابعه به اجرای قانون انتشار ودسترسی آزاد به اطلاعات ، باسلام ، احتراماً بسیاری از صاحبنظران اعقتاد دارند که دسترسی آزاد به اطلاعات و نظارت مستقیم توسط شهروندان بهترین شیوه جلوگیری از فساد در نهادهای عمومی است . قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات که درسال 1387 مصوب گردید، تمامی سازمانهاونهادهای وابسته به حکومت و موسسات خصوصی ارائه دهنده خدمت عمومی ملزم به پاسخگویی به درخواست های شهروندان درخصوص انتشار اطلاعات درخواستی شان باشند. به طور خلاصه این قانون نهادهای ذکر شده را ملزم به انتشار اطلاعات زیر می کند:

آمار رسمی

آیین نامه ها و ضوابط، اطلاعات قراردادها

آیین نامه های مشارکت اشخاص در اجرای اختیارات سازمان

ساز و کارهای شکایت شهروندان از تصمیمات و اقدامات

اهداف، وظایف، سیاست ها و خط مشی و ساختار

اختیارات و وظایف ماموران ارشد دستگاه

اسناد و مکاتبات اداری

روشها و مراحل ارائه خدمات سیستم به جامعه

انواع اطلاعات نگهداری شده و آیین نامه دسترسی به آنها

در همین راستا در تیرماه سال 1396 سامانه اجرایی این قانون رونمایی گردید و بسیاری از نهادها به آن پیوستند اما هنوز شهرداری یزد را اجرایی نکرده و به این سامانه اضافه نشده است .

مفاد طرح

ماده 1 : شهرداری یزد ملزم می شود ظرف مدت حداکثر سه ماه پس از تصویب این دستورالعمل اقدامات لازم را جهت اجرای قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات و پیوستن به سامانه سراسری اجرایی این قانون به نشانی foia.iran.govرا انجام دهد.

ماده 2 : شهرداری یزد ملزم می شود حداکثر ظرف مدت 6 ماه پس از تصویب این دستورالعمل نسبت به طراحی سامانه ای جهت انتشار اقدامات زیر اقدام نماید:

 1. بودجه سالانه
 2. گزارش تفریغ بودجه
 3. گزارش عملکرد سالانه
 4. اطلاعات قراردادهای شهرداری و سازمان ها و شرکت های تابعه با نهادهای حقوقی یا اشخاص حقیقی
 5. گزارشات ترک مناقصه ها و مزایده ها

 

 

 1. اسناد و مکاتبات اداری
 2. انواع اطلاعات نگهداری شده و آیین نامه دسترسی به آن ها
 3. روش ها و مراحل ارائه خدمات به شهروندان
 4. سازو کارهای شکایت شهروندان از تصمیمات یا اقدامات شهرداری یزد، سازمانها و شرکت های تابعه
 5. اختیارات و وظایف مأموران ارشد شهرداری یزد ، سازمانها و شرکت های تابعه
 6. آیین نامه های مشارکت اشخاص در اجرای اختیارات شهرداری یزد، سازمانها و شرکت های تابعه

ماده 3 : شهرداری یزد موظف است گزارش اقدامات خود جهت اجرای این دستورالعمل را علاوه بر انتشار عمومی به صورت سالیانه به شورای شهر تقدیم کند.»

موضوع درصحن علنی شورا مطرح با عنایت به بررسی های به عمل آمده از سوی کمیسیون نظارت ، تلفیق و حقوقی شورا و توضیحات ریاست آن کمیسیون و پس ازبحث وتبادل نظر و استماع نظرات مخالف و موافق، ضمن موافقت با کلیات طرح پیشنهادی فوق مقرر گردید شهرداری با رعایت آئین نامه مصوب شورایعالی استانها به شماره 4657/91-91/09/21 ظرف مدت دو ماه  نسبت به مهیا نمودن  زمینه های اداری ، فنی و مکانیزه آن  جهت اجرا اقدام نماید.

 

سفر اعضاء شورا به خارج از کشور

6- موضوع سفرهای اعضاءشورا به خارج از کشور مطرح و مصوب گردید که :  

الف- سفرها تنها با تصویب شورا انجام پذیرد.

ب- در سفرهای مصوب مأموریتی به افراد اعزامی تعلق نمیگیرد.

ج- شهرداری و شورا تنها متقبل تأمین بلیط از یزد تا مقصد و بازگشت به یزد می باشند و سایر هزینه ها را تعهد نمی نمایند.

 

معرفی نماینده

 

7- با عنایت به لزوم توسعه حمل ونقل بین شهری ودرراستای پیگیری موضوع پروژه احداث خط  حومه ای ریلی استان طبق بند هفت صورتجلسه مورخ 97/02/29، مراتب مجدداً در صحن علنی شورا مطرح

 

 

و پس از بحث وتبادل نظر و استماع نظرات مقرر گردید آقایان سفید و قمی به عنوان نمایندگان این شورا جهت اعزام به کشورروسیه برای بازدید از کارخانه ساخت قطار شهری تعیین و معرفی شدند.   

 

جلسه با ذكرصلوات درساعت  19/40  خاتمه يافت.