موضوع متکدیان و کودکان کار بررسی شد

موضوع متکدیان و کودکان کار بررسی شد

مسائل و مشکلات متکدیان و کودکان کار  با حضور معاون سیاسی امنیتی استاندار و مدیران استان در کمیسیون فرهنگی شورای شهر بررسی شد
به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی شهر یزد، رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی ورزشی شورای شهر در جلسه این کمیسیون که روز دوشنبه 11 دی ماه96 برگزار شد به دغدغه اعضا شورای شهر در مباحث اجتماعی اشاره و تصریح کرد: این موضوع از دغدغه هایی است که اعضای شورا جزو وظایف خود می دانند و در پیگیری مشکلات این حوزه شورا و شهرداری آماده همکاری هستند. 
عامری موضوع اتباع را یادآور شد و اظهارداشت: در بحث مهاجرین و اتباع معتقدیم به واسطه زندگی آنها در یزد نمی توانیم نسبت به حضورشان در یزد بی تفاوت باشیم و هرکس به واسطه وظیفه ای که بر عهده دارد بابد جزو برنامه های خود قرار دهد.
رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر یزد با تاکید بر حضور بهزیستی در این طرح افزود: در جمع آوری متکدیان این اقدام با همکاری مددکاران بهزیستی انجام شود تا به واسطه حضور این مددکاران اجتماعی در کنار مامورین شهرداری، این کودکان ترس و رفتارهای دیگری در مواجه با حضور مامورین نداسته باشند و امیدوارم با همت همه مسئولین استان این مباحث ساماندهی خواهد شود.
در ادامه مدیرکل امور اجتماعی استانداری یزد ضمن تشکر از دغدغه مندی شورا در ورود به مشکلات حوزه اجتماعی گفت: از مطالبات مردم هم معضل متکدیان است که این موضوع برطرف شود. 
جوادیان زاده ضمن تشکر از دستگاه های متولی امر و با تاکید بر مصوبات و شرح وظایف دستگاه ها، خواستار اقدامات جدی تر در این حوزه شد.
در ادامه شهرداری، نیروی انتظامی، بهزیستی و دادگستری ضمن ارائه گزارش اقدامات؛ دیدگاه های خود را بیان کردند. 
معاون سیاسی امنیتی استاندار یزد در این جلسه با اشاره به چالش‌های اجرای طرح ساماندهی متکدیان و کودکان خیابانی اظهار داشت: همکاری دستگاه قضایی تا حدودی می‌تواند راهگشای کار در این زمینه باشد.
محمدعلی طالبی با بیان اینکه بحث تکدی گری از دو جنبه آزاردهنده است؛ ادامه داد: تکدی گری نباید به مزاحمت برای مردم و به‌ویژه گردشگران تبدیل شود و شهر جهانی یزد را زیر سؤال ببرد.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار یزد جنبه دیگر این موضوع را کودکان کار و متکدی دانست و گفت: کودکان متکدی در معرض آسیب‌های دیگری نیز قرار می‌گیرند و شرایطی که در کشور داریم موجب شده تا حساسیت خاصی را در موضوع تکدی گری کودکان داشته باشیم.
وی با بیان اینکه نباید مانع حضور کودکان و سایرین در خیابان‌ها شویم؛ افزود: بارها طرح‌های جمع‌آوری اجراشده است و گزارش‌هایی را نیز داشتیم که کودکان به دلیل مشکلات اقتصادی خانواده‌ها مجبور به نان‌آوری برای خانواده هستند.
طالبی با تأکید بر اینکه همه ما در مسئولیتی که داریم باید نسبت به بازخورد و عواقب فعالیت‌های این حوزه بی اندیشیم و مشکلات بعدی را نیز ببینیم؛ تصریح کرد: این موضوع مسئولیت ما و مددکاران اجتماعی را سنگین‌تر می‌کند و لازم است عملکردی سنجیده ارائه کنیم.
وی با اشاره به اینکه مددکاران اجتماعی نیز در طرح‌های جمع‌آوری که درگذشته اجرا شده بود حضور داشت؛ افزود: ضرورت دارد که اکنون نیز به این شکل عمل شود و عوامل شهرداری نیز تلاش را بر این بگذارند تا جمع‌آوری با کمترین تنش روحی همراه باشد و بتوانیم در کنار اقدامات ارزنده مرکز نگهداری، آرامش را برای کودکان داشته باشیم.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار یزد با اشاره به اینکه قرار است مرکزی با کمک خیران در شهر یزد برای ساماندهی و نگهداری کودکان ایجاد شود؛ بیان داشت: در این زمینه باید از تمامی ظرفیت‌ها استفاده کنیم و بخشی از کار را نیز به سمتی ببریم که سازمان‌های مردم‌ نهاد و خیران در این زمینه‌ها به‌ویژه آموزش خانواده‌ها ورود کنند.