شوراي اسلامي شهر يزد

مرتضي شايق


لزوم شناسنامه دار کردن طرح‌های شهری

عضو کمیسیون معماری، شهرسازی وعمران شورای اسلامی شهر یزد با اشاره به سرانجام طرح خیابان قیام، بر ضرورت شناسنامه دار کردن طرح‌های شهری تاکید کرد.

«مرتضی شایق» اظهار کرد: با توجه به اینکه هیچ کس مسئولیت سرانجام خیابان قیام را به عهده نگرفت، باید از این پس طرح هایی که اجرا می شود مجری و طرح ریز آن مشخص می شود تا افراد نتوانند از زیر بار مسئولیت شانه خالی کنند.

وی تاکید کرد: همچنین باید در اجرای طرح‌های جدید و تکمیل طرح‌هایی که در دست اقدام بوده و یا در حال انجام است بر اساس نیازسنجی درست و طرح‌های مشخص و تفصیلی شهر فعالیت کنیم.

وی گفت: مسائل عمرانی شهر مورد اهمیت است که لحاظ شده است و پروژه های نیمه تمام جزو اولویت هاست و ضمن برنامه محور بودن بودجه، نظرات معاونت معماری شهرسازی اعمال می شود.

شایق خواستار توجه به این موارد در بررسی بودجه سال آینده شد و افزود:  هدف و شاخص های بودجه باید مشخص شود. پروژه‌ها باید در بودجه اولویت بندی شوند و شاخص های هر بخش تعریف شود.

این عضو کمیسیون معماری، شهرسازی وعمران با اشاره به ضرورت توسعه فضای سبز و تخریب باغ‌های شهر در همین شرایط، اظهار کرد: برخی از مردم به ‌بهانه‌های مختلف اقدام به خشک کردن درخت‌های درب منازل خود کرده‌اند که همین موضوع خسارت بسیار زیادی به حساب می‌آید.

وی با اشاره به ضرورت توسعه فضای سبز گفت: افزایش سرانه فضای سبز که در دوره چهارم شورا هم دنبال شده ادامه می یابد و  این سرانه همه ساله افزایش و در بودجه لحاظ شده است.

شایق با اشاره به اینکه شهر یزد در حال حاضر با آلودگی‌های بسیاری روبه‌رو است، بیان کرد: دمای 45درجه‌ای که در شهر یزد اعلام می‌شود مربوط به سالن‌های فرودگاه است نه خیابان‌های بسیار داغ و سوزان یزد، در این شرایط آلودگی‌های بسیار زیادی از سوی صنایع مختلف در استان یزد هم ایجاد می‌شود که این موضوع برای مردم ناراحت‌کننده شده است که تنها چاره فعلی آن توسعه فضای سبز و استفاده از باغات طبیعی شهر یزد است.

وی با تاکید بر ضرورت تسریع در بهره‌برداری از پارک‌های جدید شهر اظهار کرد: قطعا تامین روشنایی، جدول‌گذاری و پیاده‌روسازی پارک‌ها، مراجعه به سایر پارک‌های شهری مجاور را کاهش خواهد داد و از ازدحام پارک ها می کاهد.

این عضو شورای اسلامی شهر یزد با اشاره به استقبال شایسته مردم از پارک‌های شهری از جمله پارک طبیعت،ادامه داد: مشکلات ناشی از ازدحام شهروندان در پارک‌های شهری بسیار است و باید برای جلوگیری از بروز آنها، چاره‌ای اندیشید.

وی به کمبود جای پارک، نیمکت، سرویس بهداشتی و دیگر نیازهای شهروندان در زمان مراجعه به پارک‌ها اشاره کرد  گفت: پارک غدیر از جمله پارک‌هایی است که بعد از ظهر و شب، جای سوزن انداختن ندارد و این وضعیت نگران کننده است.

این عضو شورای شهر یزد همچنین به سیاست های شورای شهر در خصوص روانسازی  و تسهیل در صدور مجوزات علی الخصوص پروانه ساختمانی اشاره و بیان کرد: در راستای تسهیل در روند صدور پروانه ساختمانی و تشویق شهروندان جهت اخذ پروانه ساختمانی برای اراضی مجاز از نظر شهرسازی، پروانه مسکونی تک واحدی تا متراژ زیربنای حداکثر 400 متر مربع تا پایان سالجاری از پرداخت عوارض زیربنا معاف است.

وی تصریح کرد: همچنین برای روان سازی و تسهیل در صدور پروانه و گواهی های پس از آن، آئین نامه اجرائی توسط شهرداری پیشنهاد و پس از بررسی های كارشناسانه طی جلسات مختلف مورد تصویب شورای اسلامی شهر یزد قرار گرفت.