مراحل صدور پروانه ساخت بررسی شد

مراحل صدور پروانه ساخت بررسی شد

به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی شهر یزد، در جلسه کمیسیون شهرسازی، معماری و عمران شورای اسلامی شهر یزد که روز شنبه 16 دیماه برگزار شد، با حضور رئیس و اعضای هیئت مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان یزد و کارشناسان حوزه شهرسازی شهرداری، مراحل صدور پروانه ساختمان مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

در ابتدای این جلسه رئیس کمیسیون شهرسازی، معماری و عمران شورای شهر، با اشاره به اینکه در شهرداری مراحل مکانیزه کردن صدور پروانه های ساختمانی در دستور بررسی قرار دارد گفت: سازمان فاوا شهرداری در این زمینه در حال بررسی موضوع می باشد و باید شرایطی فراهم شود تا صدور پروانه ساختمان بصورت هوشمند و بدون وقفه انجام شود.

محسن عباسی در ادامه ضمن اشاره به این موضوع که هزینه تخلفات ساختمانی باید بالا باشد تا مردم به سمت ساخت و ساز مقاوم با پروانه ساخت روی آورند گفت: متاسفانه هزینه تخلف ساخت و ساز بسیار پائین تر از هزینه صدور پروانه است و این موضوع مشوقی شده است تا  اکثر مردم به جای گرفتن پروانه ساخت به سمت تخلف روی آورند.

وی خواستار ارائه بسته های تشویقی مناسب برای صدور پروانه ساخت شد و افزود: برخی از شهروندان که  برای صدور پروانه ساختمانی به نظام مهندسی ساختمان مراجعه می کنند از عدم  ارئه به موقع نقشه ساختمان و طولانی شدن آن گلایه دارند که در این زمینه باید رفع مشکل شود.

در ادامه فرشید رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان یزد گزارشی از فعالیت این نهاد ارائه و گفت: مسیر طولانی صدور پروانه ساخت و ساز در نظام مهندسی وجود ندارد و مشکل زمان بیشتر به نقشه هایی است که زمان مشخص و معینی به سازمان ارسال نمی شود.

وی افزود: همچنین باید دفاتر نظام مهندسی بیشتر مورد منترل و ارزیابی قرار بگیرد و نباید در این دفاتر رسیدگی به امور مرتبط با شلوغی و زمان طولانی همراه باشد.

در نهایت مقرر شد در ابتدا کارگروهی جهت فرهنگ سازی صدور پروانه های ساختمانی و ساخت و سازه های غیر مجاز تشکیل و در این زمینه اطلاع رسانی و آگاهی بخشی صورت پذیرد و در ادامه نظام مهندسی ساختمان استان آنالیز قیمت ها و سیر مراحل صدور پروانه ساخت را جهت بررسی به شورا ارسال نماید تا در جلسه ای مشترک دیگر موضوع صدور پروانه ساخت و ساز مکانیزه به صورت جدی صورت پذیرد.

عباسی در پایان خاطرنشان کرد : باید مردم آگاه شوند که ساخت و ساز از طریق صدر پروانه ساخت، ضمن استحکام ایمنی بنا، هزینه کمتری را نسبت یه ساخت و ساز با تخلف در بر خواهد داشت.