صورتجلسه یکصد و دومین جلسه پنجمین دوره شورای اسلامی شهریزد


صورتجلسه یکصد و دومین جلسه پنجمین دوره شورای اسلامی شهریزد           

 

 

 

 

 

 

یکصد و دومین جلسه شورای اسلامی شهریزد (عادی) با تلاوت آیاتی از کلام ا...مجید درساعت 8 صبح  روز چهارشنبه مورخ 97/7/18/ با حضور اکثریت  اعضاء تشکیل گردید :  

درابتدا ریاست شورا با سلام و صلوات بر محمد و آل محمد (ص) و آرزوی توفیق روز افزون همکاران ارجمند و با گرامیداشت روز جهانی پست و سالروز تولد بزرگ مرد یزدی و ایران شناس معاصر مرحوم دکتر ایرج افشار و با گرامیداشت روز بزرگ حافظ شاعر ایرانی این شخصیت بین المللی از اعضای شورا خواست تا در همایشی که به همین مناسبت قرار است در روز جمعه مورخ 97/7/20 در سالن هلال احمر برگزار شود حضور فعال داشته باشند. وی در ادامه به مناسبت فرا رسیدن روز جهانی کودک اظهار داشت کودکان در جامعه در واقع  بی صداترین، کم توقع ترین و آسیب پذیرترین و در عین حال، آینده سازترین افراد جامعه هستند که به همه اعضا شورا سفارش نمود تا از وظایف خود در مقابل کودکان غافل نشوند و با برنامه ریزی های لازم برای ایجاد مراکز فرهنگی جهت تربیت آنان اقدامات ضروری و اساسی به عمل آورند.

سپس ایشان در خصوص تعیین شهردار یزد اظهار داشت با توجه به نقش ذاتی شورا بر اساس قوانین و مقررات از مسئولین و مقامات رسمی و غیررسمی، تشکل ها و مردم خواست این اجازه را به شورا بدهند تا با بررسی های همه جانبه با فراغت بال بیشتر بتوانند جهت تعیین شهردار یزد تصمیم گیری نمایند و از کارشکنی و کارهای ناخوشایند از سوی بعضی از مسئولین و مردم جلوگیری شود تا شورا بتواند آنچه را که قانونی است اعمال نماید.

وی در ادامه در خصوص جلسات برگزار شده و نشست های صورت گرفته با حضور مسئولین مربوطه و جمع بندیهای انجام شده در جهت ساماندهی اتباع بیگانه به خصوص در مرکز شهر و بافت تاریخی و احداث مهمانشهر برای سکونت آنان مطالبی را عنوان و از نظرات هیأت محترم تطبیق شهرستان در رابطه با اصرار شورا برابر ضوابط و مقررات بر مصوبه خود و ارجاع دادن آن موضوع از سوی هیأت تطبیق به هیأت حل اختلاف و رسیدگی به شکایات استان برای بررسی و اظهار نظر توضیحاتی ارائه و خواستار تعامل و هماهنگی هر چه بیشتر مسئولین در جهت برطرف نمودن مسائل و مشکلات شهری برای رفاه حال شهروندان محترم گردید.

 

مصوبات

 

ارسال گزارش عملکرد شش ماهه اول سال 97 شهرداری

1- نامه شماره970038327-97/7/11 سرپرست شهرداری یزدثبت دبیرخانه‌شورابه  شماره 971002426-97/ :

« جناب آقای سفید- رئیس محترم شورای اسلامی شهر– موضوع : ارسال گزارش عملکرد شش ماهه اول سال 97-با سلام و صلوات بر محمد و آل محمد (ص)- احتراماً  بازگشت به نامه شماره 971002145 مورخ 21/6/97 بدینوسیله به پیوست گزارش درآمد هزینه شش ماهه اول سال 1397، به انضمام ترازنامه آزمایشی و صورت گردش وجوه نقد جهت استحضار و دستور اقدام لازم تقدیم می گردد. سید علی مشتاقیون- سرپرست شهرداری یزد»

مراتب در صحن علنی شورا مطرح ، با عنایت به جلسات متعدد برگزار شده از سوی کمیسیون بودجه با حضور مسئولین مربوطه و توضیحات ریاست آن کمیسیون و پس از بحث و تبادل نظر و استماع نظرات مخالف و موافق، عملکرد شش ماهه اول سال 97 شهرداری جهت انتشار برای اطلاع عموم، مورد تصویب قرار کرفت.

 

تکالیف تعیین شده بابت حسابرسی سال 95 به شهرداری

 

2- نامه شماره 1703- 97 مورخ 24/2/97 موسسه حسابرسی فراز مشاورثبت  دبیرخانه ‌شورا به   شماره 971000514-26/2/97  در خصوص ارسال گزارش حسابرس مستقل و صورت های مالی شهرداری یزد برای سال مالی منتهی به 30 اسفند ماه سال 1395 مراتب در صحن علنی شورا مطرح با عنایت به جلسات متعدد برگزار شده و بررسی‌های بعمل آمده از سوی کمیسیون بودجه با حضور مسئولین مالی مربوطه و توضیحات ریاست آن کمیسیون و پس ازبحث و تبادل نظر و استماع نظرات مخالف و موافق، بدینوسیله تکالیف تعیین شده در 32 بند به شرح زیر مورد تصویب قرار گرفت و مقرر گردید مدیران و کارکنان شهرداری ضمن همکاری کامل با حسابرسان و با هماهنگی با واحد حسابرسی داخلی شهرداری موارد ذیل در اسرع وقت رفع و گزارش روند اجرا و مفاد تکالیف تعیین شده را حداکثر تا پایان دی ماه سال 97 کتباً به شورا گزارش نمایند:

1-2-  شهرداری مکلف است صورتهای مالی تلفیقی بر اساس دستورالعملهای ابلاغی وزارت کشور تهیه و به حسابرسان ارائه دهد.

2-2- شهرداری مکلف است ضمن پیگیری دریافت پاسخ تاییدیه ها ی ارسالی و  رفع  مغایرات احتمالی، من بعد نیز همه ساله  قبل از ارائه گزارش حسابرسان ، هماهنگی های لازم از طریق واحد حسابرسی داخلی انجام تا پاسخ تاییدیه های ارسالی اخذ و ضمن رفع  مغایرات احتمالی به حسابرسان ارائه گردد.

3-2- شهرداری مکلف است گزارشات  منظم مربوط به  صورت مغایرت بانکی(حداقل ماهیانه)  را تهیه و به حسابرسان  ارائه نماید.

4-2- اقدامات لازم جهت رعایت مفاد ماده 78 قانون شهرداریها به عمل آید . ضمن اینکه صورت مغایرت  مربوط به اختلاف بین بانک سپرده و سپرده اشخاص تهیه و به حسابرسان ارائه گردد .

5-2- شهرداری مکلف است ضمن رفع مغایرات مرتبط با اسناد دریافتنی ، اقدامات لازم جهت ارائه گزارشات کاملی از اسناد دریافتنی مشتمل  بر تاریخ دریافت ، تاریخ سررسید ، وضعیت اسناد ، مودی و نوع درآمد مربوطه را به حسابرسان ارائه دهد . در این ارتباط شهرداری میتواند پس از ارائه برنامه خود و تصویب کمیته حسابرسی شورای اسلامی شهریزد، جهت تسریع در امور ازموسسات حسابرسی عضو جامعه حسابداران رسمی استفاده نماید

6-2-  شهرداری مکلف است ضمن ارائه اطلاعات کامل حسابهای دریافتنی، مشخصات حسابهای سنواتی و راکد را جهت وصول یا تعیین تکلیف در اسرع وقت ارائه نماید . در این ارتباط شهرداری میتواند پس از ارائه برنامه خود و تصویب کمیته حسابرسی شورای اسلامی شهر یزد، جهت تسریع در امور از موسسات حسابرسی عضو جامعه حسابداران رسمی استفاده نماید.

7-2-شهرداری مکلف به انجام اقدامات حقوقی جهت وصول اسناد برگشتی در اسرع وقت می باشد .ضمنا لیست کامل اسناد برگشت شده به تفکیک موردی و تجزیه سنی در اولین جلسه کمیسیون بودجه شوراتوسط شهرداری ارائه گردد .

8-2-  شهرداری مکلف است از طریق واحد حسابرسی داخلی، به صورت منظم ودوره ای ،اقدامات لازم در خصوص تطبیق حسابهای فی مابین با سازمانهای تحت پوشش خود را  انجام و نسبت به رفع مغایرات احتمالی حسابها اقدام نماید .

9-2- شهرداری مکلف است کلیه وجوهی که ماهیت درآمد دارد را ابتدا به حساب بانک درآمد واریز  نماید و  سپس بر حسب ماهیت به حسابهای مربوطه منتقل نماید .

10-2- شهرداری مکلف است  وصول مطالبات خود از دستگاههای اجرائی را از طریق  معاونت مربوطه در استانداری پیگیری نماید.

11-2- با توجه به اینکه شهرداری بیش از 50 %  سهام شرکت فرآوری موادپروتئینی را در اختیار دارد . نسبت به ارائه گزارش بر اساس استانداردهای حسابداری اقدام نماید .

12-2- پیگیریهای لازم در خصوص اخذ مفاصا حساب از سازمان  تامین اجتماعی و  ارزش افزوده به عمل آید .

13-2-  شهرداری مکلف است علی الحسابها و پیش پرداختها را پس از تعیین تکلیف،وصول و یا هزینه آنها را قطعی نماید . ضمن اینکه در شناسایی علی الحسابها ، استانداردهای حسابداری بخش عمومی رعایت گردد  .

14-2- با توجه به تغییر رویکرد سیستم حسابداری شهرداری از نقدی به تعهدی تعدیل شده ، لازم به کنترل مانده حسابهای اموال و انبار با سامانه حسابداری می باشد. به گونه ای اینکه مانده هر دو سیستم فاقد مغایرت باشد .

15-2- واحداملاک و اداره حقوقی شهرداری  با همکاری  بخش خصوصی اقدامات لازم جهت دریافت اسناد مالکیت اموال عمومی واختصاصی  متعلق به شهرداری را انجام دهند .

16-2- در شناسایی اموال رعایت استانداردهای حسابداری بخش عمومی انجام پذیرد .

17-2-  شهرداری مکلف است اقدامات لازم در خصوص تسویه پیش پرداختها را به عمل آورد .

18-2-  شهرداری مکلف است مغایرت ریالی فی مابین حسابداری و املاک را مشخص و به حسابرسان  ارائه نماید . ضمن اینکه با توجه به تغییر رویکرد حسابداری شهرداری در ثبت تملکات ، استانداردهای حسابداری رعایت گردد.

19-2- با توجه به نقدینگی موجود در شهرداری نسبت به پرداخت بدهی ها بر اساس جدول تجزیه سنی آنها عمل گردد .

20-2- واحدهای درآمد و حسابداری هر ساله قبل از بستن حسابها  مانده حسابها در دفاتر را مغایرت گیری نمایند و دلائل مغایرت  در صورتی که نیاز به ثبت حسابداری نباشدرا به طور مشخص به حسابرسان گزارش نمایند .

21-2-  در خصوص مشارکتهای شهرداری ، ثبت های حسابداری بر اساس استانداردهای حسابداری در دفاتر صورت پذیرد .

22-2- سامانه درآمدی شهرداری می بایست قادر به ارائه کلیه گزارشات مدنظر حسابرسان باشد . در صورتی که امکان اخذ بخشی از این گزارشات وجود ندارد جهت رفع موضوعات اقدامات لازم در این خصوص به عمل آید .

23-2-شهرداری مکلف است ضمن ارائه اطلاعات کامل مطالبات خودبابت عوارض عمومی و اختصاصی، گزارش مربوط به هزینه کرد عوارض دریافتی را به عموم شهرندان ارائه نماید .

24-2-  با توجه به تغییر رویکرد  سیستم حسابداری شهرداری از نقدی به تعهدی تعدیل شده ، رعایت استانداردهای حسابداری جهت ثبت سرمایه گذاریهای انجام پذیرفته شده صورت گیرد .

25-2- مستندات مربوط به املاک اجاره داده شده به حسابرسان ارائه و نسبت به رفع مغایرت اقدام و سازوکار مناسب جهت وصول درآمدهای مذکور ایجاد گردد .

26-2- شهرداری در وصول عوارض از شهروندان با توجه قوانین موجود اقدام نماید .

27-2- آمار ومستندات مربوط به فروش اموال منقول و غیر منقول  که قابل مقایسه با صورتهای مالی باشد تهیه و برای حسابرسی سنوات آتی به حسابرسان ارائه گردد .

28-2- کلیه  اسناد تضمینی نزد شهرداری ،  در حسابهای انتظامی ثبت و گزارش گردد .

29-2- در خصوص پرداختهای پرسنلی ، شهرداری ملزم به رعایت قوانین می باشد .

30-2- اقدامات لازم در خصوص ارسال به موقع پرونده ها به کمیسیونهای مربوطه و پیگیری و اجرای آراء مذکور بعمل آید

 31-2-  شهرداری مکلف به رعایت آئین نامه مالی  و معاملاتی مربوط به شهرداریها از جمله موارد ذکر شده در گزارش حسابرسی می باشد .

32-2- شهرداری  مکلف است با بهره برداری از نظرات افراد متخصص و با هماهنگی کمیته حسابرسی نسبت به امکان سنجی و رفع مشکلات سیستم مالی موجود اقدام و یا نسبت به تهیه و استقرار سیستم نرم افزاری کارآمد و تدوین فرآیندهای مورد نیاز با استفاده از استاندارد های حسابداری بخش عمومی اقدام نماید. به نحوی که از ابتدای سال 98 نرم افزار جامع مالی و عملیاتی در سطح شهرداری یزد و سازمان های تابعه  بطور کامل استقرار یابد.

 

تعیین روز فرهنگی

 

3- نامه شماره149/ک /ت -16/5/97 دبیر مجمع مشورتی روسای شوراهای اسلامی کلانشهرها و مراکز استان ها ثبت دبیرخانه‌شورابه  شماره 971001714-97/5/16 :

« روسای محترم شوراهای اسلامی کلانشهرها و شهرهای مراکز استان ها (اعضای محترم مجمع مشورتی)- با سلام و احترام- در راستای بازخوانی ظرفیت ها و فرصت های کلانشهرها و شهرهای مراکز استان ها و حسب هماهنگی صورت پذیرفته با نهادهای موثر در لحاظ روز فرهنگی شهرهای مزبور و تقویت برندینگ شهری و تمهیدات اجرایی هم افزایی در این راستا با سایر سازمان ها و نهادهای موثر در این حوزه مراتب به شرح ذیل جهت استحضار و صدور دستور مقتضی و ارسال موارد حداکثر تا پایان شهریور ماه 97 حضورتان ایفاد می گردد.

الف) تاریخ دقیق روز فرهنگی شهر

ب) تصویر مصوبه شورای شهر در این خصوص

ج) معرفی شاخصه های روز فرهنگی شهر حداکثر در یک صفحه A4 در قالب ارسال دو فایل فرمت pdf  ،word

د) تصاویر شاخص معرفی شهر (روز فرهنگی) و در قالب ارسال 3 صفحه A4 فرمت JPG

و) لطفاً موارد درخواستی به ایمیل دبیرخانه مجمع مشورتی روسای شوراهای اسلامی کلانشهرها و مراکز استان ها ارسال گردد. اباذر صرامی- دبیر مجمع مشورتی روسای شوراهای اسلامی کلانشهرها و مراکز استان ها»                                      

مراتب در صحن علنی شورا مطرح ، با عنایت به بررسی های بعمل آمده از سوی کمیسیون فرهنگی اجتماعی ورزشی و توضیحات ریاست آن کمیسیون و پس از بحث و تبادل نظر و استماع نظرات مخالف و موافق ضمن یادآوری نامگذاری روز 12 دی ماه سالروز ورود مقام معظم رهبری به یزد به عنوان روز یزد، تاریخ های 18 تیر ماه (روز ثبت جهانی یزد) و 6 شهریور ماه (روز سنبله) به عنوان روز یزد پیشنهاد و مقرر شد روزهای یاد شده طی نامه ای به شورای فرهنگ عمومی استان ارسال تا ضمن نظرخواهی از آن شورای محترم، مراتب مجدداً در صحن علنی برای تصمیم گیری نهایی صورت پذیرد.

 

جلسه با ذكر صلوات در ساعت  10/35  خاتمه يافت.