صورتجلسه پنجاه و هفتمین جلسه شورای اسلامی شهر یزد(دوره ششم)

صورتجلسه پنجاه و هفتمین جلسه شورای اسلامی شهر یزد(دوره ششم) 

 

 

 

 

                    صورتجلسه شورای اسلامی شهر یزد

 

تاریخ جلسه : شنبه مورخ 1401/1/20 از ساعت 16 الی  18/20

شماره جلسه :   57

نوع جلسه :  فوق العاده

مکان جلسه : صحن علنی

 

 

اعضای شورای شهر حاضر در جلسه شورا (اجرای ماده 16 قانون شوراها):

ردیف

نام و نام خانوادگی

        امضاء

   ورود

خروج

ردیف

نام و نام خانوادگی

         امضاء

  ورود

خروج

1

محسن ابوترابی

 

16

18/20

7

فخرالسادات خامسی

 

16

18/20

2

محمدعلی اعتباری

 

16

18/20

8

فاطمه زارع بیدکی

 

16

18/20

3

مجید تجملیان

 

16

18/20

9

عزیزا... سیفی

 

16

18/20

4

بی بی فاطمه حقیرالسادات

 

16

18/20

10

مرتضی شایق

 

16

18/20

5

محمد باقر پارسائیان

 

16

18/20

11

محمدمهدی نیکونژاد 

 

16

18/20

6

سیدمحمدناصرحیدری

 

16

18/20

 

 

 

 

 

 

در ابتدا ریاست شورا با سلام و صلوات بر محمد و آل محمد (ص) و با درود به  ارواح پاک و مطهر شهیدان و امام راحل (ره) و آرزوی سلامتی و تندرستی مقام معظم رهبری و با گرامیداشت سالروز شهادت محمد باقر صدر و خواهرش بنت الهدی در نوزدهم فروردین سال 59 که به فرمایش امام راحل ایشان امید جهان اسلام و حامی انقلاب اسلامی بوده اند را یادآور شد .

در ادامه از برنامه دادگستری استان در خصوص حضور در مساجد در سی شب ماه رمضان تقدیر و تشکر نموده و از شهردار و اعضای محترم شورا درخواست نمود همچون سال گذشته با حضور در محلات و نشست با مردم در جهت رفع مشکلات آنان تلاش لازم را معمول دارند. ضمناً از سازمان فرهنگی، ورزشی اجتماعی شهرداری برای اجرای سی برنامه با عنوان کودکان فیروزه ای در شب های ماه مبارک رمضان تقدیر و تشکر نمود. همچنین ایشان با یادآوری روز 20 فروردین ، روز ملی فناوری هسته ای و گرامیداشت شهدای انرژی هسته ای و نیز شهادت سید مرتضی آوینی و روز هنر انقلاب اسلامی و یادآوری قطع رابطه سیاسی آمریکا با ایران در سال 59 یاد و خاطره شهدای گرانقدر را گرامی داشته و از خداوند متعال علو درجات را برای ایشان مسئلت نمود.

سپس آقای نیکونژاد در سخنان پیش از دستور، ضمن آرزوی قبولی طاعات و عبادات و تبریک روز ملی فناوری هسته ای ، با توجه به نامگذاری سال 1401 توسط مقام معظم رهبری به نام سال تولید،‌ دانش بنیان و اشتغال آفرین، بیان نمود که از سال 90 تاکنون محور همه شعارهای سال در حوزه اقتصادی و حمایت از تولید داخلی بوده است. هرچند که رسانه های فارسی زبان خارجی و برخی افراد در داخل کشور سعی بر تبلیغات منفی علیه شعار سال برای بی اثر ساختن آن دارند اما نباید فراموش کرد که این شعارها علاوه بر آنکه برای طیفی از جامعه و به ویژه کارگران امید آفرین است،‌ یک نقشه راه و تلاشی برای نهادینه کردن این مهم است. همه می دانیم که توجه به تولید ملی و اشتغال آفرینی جزو واژگان پر استفاده این سالها بوده امری نیست که یک شبه محقق شود بلکه مسیری است که همه مسئولان و مردم باید آن را بپذیرند و به یک فرهنگ عمومی تبدیل شود به نحوی که رهبر معظم انقلاب کلید واژه نام گذاری ها را مسئله تولید ملی ذکر کرده اند. سال 96 سال اقتصاد مقاومتی تولید و اشتغال، سال 97 با عنوان تولید و حمایت از کالای ایرانی،‌ سال 98 رونق تولید،‌ سال 99 جهش تولید،‌ سال 1400 تولید،‌ پشتیبانی ها و مانع زدایی ها و امسال هم تولید،‌ دانش بنیان و اشتغال آفرین نام نهادند که در همه این سالها بحث تولید محور اصلی شعارها بوده است.

وی با تاکید بر اینکه در نام گذاری سالها از سوی رهبر معظم انقلاب باید بر دو نکته توجه شود اذعان داشت: اول اینکه این نام گذاری ها یک ریل گذاری و جهت دهی کلی برای نظام و کشور است و دومین نکته هم این است که رهبر معظم انقلاب تعیین سیاست های کلی نظام را بر عهده دارند و اجرا،‌ نظارت و قانون گذاری آن بر عهده قوای سه گانه است و اگر در تحقق این شعارها مشکلاتی وجود دارد ناشی از کم کاری برخی دستگاه ها است و امسال که با نام تولید،‌ دانش بنیان و اشتغال آفرین مزین شده،‌ باید همه مسئولان و مردم شهر توجه داشته باشند و مدیران یک نگاه سازمانی به پشت سر خود بیاندازند و با شناسایی نقاط ضعف و قوت،‌ فرآیندها را بهتر کنند و به صورت جدی و با رویکرد جهادی در مسیر تحقق شعار سال حرکت کند و از همین ابتدا هر مسئولی فرض کند که به پایان سال رسیده و قرار است گزارش عملکرد خود را در ارتباط با شعار سال بیان کند و بر همین اساس هر روز برای تحقق آن عمل کند. الحمدالله در کشور زیرساخت های خوبی برای بروز نوآوری ها و دانش بنیان ایجاد شده و در حوزه علم و فناوری هم اتفاقات بسیار خوبی رخ داده و حوزه فن آوری به مأمنی برای پیشرفت جوانان تبدیل شده است. لازم است از شرکت های دانش بنیان فعال و نیمه فعال حمایت لازم را انجام دهیم و شرکت های غیرفعال را در صورتی که قابل فعال شدن نیست از لیست حذف شوند تا آمارهایی که داریم واقعی سازی شوند و به ویژه مراحل اداری ایجاد شرکت های دانش بنیان را اصلاح کنیم چرا که متاسفانه الان برخی شرکت ها برای گرفتن مجوز باید هفتخوان سخت و خسته کننده اداری را طی کند و چه بسا در این راه از اصل کار خود که تولید دانش بنیان است زده شود.

ایشان اعلام نمودند شورای اسلامی و شهرداری آمادگی پذیرش هر گونه همکاری و دریافت پیشنهادات اجرایی از سوی نخبگان و شرکت های دانش بنیان را دارد تا انشاالله بتواند به نحو شایسته شهر را دانش بنیان اداره کند.مدیریت شهری در زمینه های متعدد خدمات رسانی، توسعه خدمات شهری، ایجاد درآمدهای پایدار و سایر موارد نیازمند شرکت های دانش بنیان می باشد و مدیریت شهری جهت ایجاد اشتغال و رونق آن برای تحقق شعار سال ابتدا باید به دنبال شناخت نیازهای شهری و در حیطه وظایف خود باشد و پس از آن باید به دنبال ایده های کارآمد جهت رفع آن باشیم.

درپایان خاطرنشان کرد، در این مسیر توجه به نخبگان بومی از راهبردهای اصلی و 13 گانه شورای اسلامی شهر است که در سال گذشته به شهرداری ابلاغ گردید اما با توجه به کثرت ایده ها و نیازهای یک شهر می‌توان فعالیت های نوآورانه و فناورانه را مدیریت کرد تا زمینه اشتغال اشخاص خوش فکری که می توانند به شهر خود خدمت کنند فراهم شود.

 
ردیف

         دستور جلسه

           نظرکمیسیون ذیربط

شماره جلسه

تاریخ جلسه

1

طرح پیشنهادی دوفوریتی

-

-

-

خلاصه مفید مذاکرات :

 

 

  1. طرح پیشنهادی دو فوریتی تعدادی از اعضای شورا (آقایان سیفی ، شایق ، تجملیان، پارسائیان، نیکونژاد و سرکار خانم ها حقیرالسادات، زارع وخامسی) ثبت‌ دبیرخانه‌ شورا به‌ شماره 1401/1/20-101000059:

«رياست محترم شوراي اسلامي شهر يزد  -سلام علیکم – احتراماً ، پیرولایحه ارسالی از سوی شهرداری ثبت دبیرخانه شورا به شماره 401003762-11/11/1400 با موضوع ارسال آئین نامه مغایرت های بازدید برای تعیین جریمه تخلفات ساختمانی تا سقف 100 مترمربع به منظور ایجاد تسهیل و تسریع درپاسخگویی به مراجعه کنندگان و همچنین کاهش هزینه و زمان رسیدگی به سایر پرونده ها در کمیسیون های ماده صد که بر اساس بند دو صورتجلسه شماره 50 این شورا مورخ 4/12/1400 مورد تصویب قرارگرفت وهیأت تطبیق شهرستان نسبت به آن مصوبه اعتراض و شورا در جهت پاسخ بر مصوبه خود تاکید و اصرارنمود و موضوع برای تعیین تکلیف نهایی برابر ضوابط از سوی فرمانداری به هیات حل اختلاف استان ارجاع گردیده و همچنین با توجه به پیگیری های بعمل آمده بدلیل اینکه شهرداری در هنگام تهیه پیش نویس آئین نامه مغایرت در بازدیدها سقف تخلفات را به اشتباه تا 100 مترمربع اعلام نموده است. این در حالیست که سقف تخلفات برابر لایحه از 50 مترمربع تجاوز نمی نماید. لذا بدینوسیله اینجانبان امضاء کنندگان ذیل پیشنهاد مینمایند :  تا در راستای رفع مشکلات و جلوگیری از سرگردانی و معطلی و پاسخگویی به موقع به مراجعه کنندگان و با توجه به نظر کارشناسان فنی و تخصصی شورای حل اختلاف با اصلاح عنوان سقف تخلفات ساختمانی تا 100 مترمربع به 50 مترمربع صرفاً برای یکبار بدون ارسال به کمیسیون ماده صد طبق سایر موارد مندرج در آئین نامه ارسالی بر اساس لایحه قبلی رفع اعتراض صورت می گیرد. لذا پیشنهاد اصلاح عنوان مذکور از 100 مترمربع به 50 مترمربع دارد. »

 

موضوع درصحن علنی شورا مطرح ، پس از بحث و تبادل نظر و استماع نظرات مخالف، موافق و رأی‌گیری بعمل آمده بصورت علنی، طرح پیشنهادی فوق مورد تصویب قرار گرفت. 

از مجموع 11 رأی: 9 موافق: (سیفی–  شایق - حقیرالسادات - نیکونژاد -   زارع -  حیدری - اعتباری- خامسی- پارسائیان) 1 مخالف (ابوترابی)

1ممتنع (تجملیان)


 
ردیف

         دستور جلسه

           نظرکمیسیون ذیربط

شماره جلسه

تاریخ جلسه

2

بررسی اعتراض فرمانداری

-

-

-

خلاصه مفید مذاکرات :

 

2- نامه شماره6503  مورخ 1401/1/16 ارسالی از سوی فرمانداری ثبت دبیرخانه شورا به شماره  101000031 مورخ  1401/1/17در خصوص اعتراض هیأت تطبیق شهرستان یزد نسبت به بند شش صورتجلسه شماره 55 مورخ 1400/12/28 این شورا بابت اصلاح و متمم بودجه عمرانی 1400 سال شهرداری یزد، مراتب در صحن علنی شورا مطرح، پس از بحث وتبادل نظر و استماع نظرات مخالف، موافق و رأی گیری بعمل آمده بصورت علنی، مقرر گردید اصلاحیه بودجه مصوب منضم به اظهار نظر هیأت تطبیق شهرستان یزد جهت اجرا به شهرداری ابلاغ گردد

 

از مجموع 11 رأی: 11 موافق: (سیفی–  نیکونژاد -  زارع- حیدری- اعتباری-  تجملیان –پارسائیان- ابوترابی- خامسی -شایق – حقیرالسادات)

 
ردیف

         دستور جلسه

           نظرکمیسیون ذیربط

شماره جلسه

تاریخ جلسه

3

تشکیل کمیسیون خانواده

فرهنگی - بر اساس بند یک صورتجلسه شماره 37 مورخ 15/10/1400 مبنی بر تشکیل کمیسیون بانوان و خانواده، موضوع تغییر نام این کمیسیون به کمیسیون خانواده در جلسه 16/01/1401 با حضور اعضای کمیسیون فرهنگی مورد بررسی قرار گرفته،تأیید و جهت تصویب به صحن شورا ارائه می گردد.

28

     1401/1/16

خلاصه مفید مذاکرات :

 

 

3.پیرو بند یک صورتجلسه شماره 38 مورخ 1400/10/15 مبنی بر تشکیل کمیسیون بانوان و خانواده و با توجه به طرح و تصویب موضوع تغییر نام در کمیسیون فرهنگی ، اجتماعی ورزشی ، موضوع در صحن علنی شورا مطرح ، پس از بررسی و استماع نظرات مخالف ، موافق و رأی گیری بعمل آمده بصورت علنی ، با تغییر نام کمیسیون از بانوان و خانواده به کمیسیون خانواده موافقت گردید.

از مجموع 11 رأی: 8 موافق: (سیفی–  نیکونژاد -  زارع- حیدری- اعتباری-  تجملیان –پارسائیان- ابوترابی) 1 مخالف (خامسی) 2 ممتنع (شایق – حقیرالسادات)

 

در ادامه اعضای کمیسیون با اخذ رأی مخفی مشخص گردیدند:

اعضای کمیسیون، آقایان اعتباری – پارسائیان- شایق و سرکار خانم ها حقیرالسادات و زارع

 
ردیف

         دستور جلسه

           نظرکمیسیون ذیربط

شماره جلسه

تاریخ جلسه

4

ارسال طرح های ترافیکی میدان صاحب الزمان، میدان جانباز و تقاطع محمود آباد

عمران- موضوع در کمیسیون با حضور کارشناسان شهرداری مطرح ، پس از بررسی و بحث و تبادل نظر موارد به شرح زیر مورد تصمیم گیری و تصویب قرار گرفت :

1- در خصوص طرح ترافیکی میدان صاحب الزمان پس از بررسی گزینه های پیشنهادی ، مقرر گردید شهرداری گزینه شماره 5 و با طراحی روگذر را برای بررسی و تصمیم گیری نهایی به شورا ارسال نماید.

2- در خصوص طرح ترافیکی میدان جانباز : پس از بررسی و بحث وتبادل نظر طرح پیشنهادی مورد تصویب قرار گرفت.

3- در خصوص طرح ترافیکی تقاطع محمود آباد: مقرر گردید در صحن شورا برای استحضار اعضای محترم شورا مطرح شود.

23

                 1400/12/23

خلاصه مفید مذاکرات :

 

 

4.نامه شماره4000484351400/12/9شهرداری یزدثبت دبیرخانه شورا به شماره 1400/12/9-401004074:

« ریاست محترم شورای اسلامی شهر یزد- موضوع – ارسال طرح های ترافیکی میدان صاحب الزمان، میدان جانباز و تقاطع محمود آباد- با سلام و صلوات بر محمد و آل محمد(ص)- احتراماً طرح های ترافیکی میدان جانباز و تقاطع محمودآباد که قبلاً مصوبه شورای ترافیک آنها اخذ شده و همچنین طرح اصلاحی میدان صاحب الزمان به همراه سایر گزینه های بررسی شده به پیوست ارسال می گردد، خواهشمند است در شورای شهر مطرح و نتیجه امر به ابلاغ گردد. ابوالقاسم محی الدینی- شهردار یزد»

موضوع در صحن علنی شورا با حضور مسئولین مربوطه شهرداری مطرح ، با عنایت به بررسی های بعمل آمده در کمیسیون عمران و توضیحات ریاست آن کمیسیون ، پس از بحث و تبادل نظر و استماع نظرات مخالف، موافق و رأی‌گیری بعمل آمده بصورت علنی، موارد به شرح زیر مورد تصمیم گیری قرار گرفت:

  • طرح ترافیکی میدان صاحب الزمان : با احداث زیر گذر موافقت گردید ضمناً شهرداری نسبت به تهیه طرح اجرایی و پی گیری اخذ مصوبات از شورای ترافیک و کمیسیون ماده 5 اقدام نماید.

از مجموع 11 رأی: 11 موافق: (سیفی–  شایق - حقیرالسادات - نیکونژاد -  زارع- حیدری- اعتباری- خامسی- تجملیان –پارسائیان- ابوترابی)

  • طرح بلوار ولایت : با توجه به توضیحات ریاست محترم کمیسیون عمران و پیرو بازدیدهای انجام شده ، توسط استاندار و هیأت همراه ، مقرر گردید شهرداری نسبت به تهیه طرح اجرایی و پی گیری اخذ مصوبات از شورای ترافیک و کمیسیون ماده 5 اقدام نماید.
  • طرح تقاطع محمود آباد مقرر گردید شهرداری نسبت به بازنگری گزینه های پیشنهادی اقدام و پس از آن طرح نهایی را به شورا ارسال نماید.

 

جلسه با ذکر صلوات در ساعت  18/20  خاتمه یافت.