صورتجلسه هشتادویکمین جلسه پنجمین دوره شورای اسلامی شهریزد


صورتجلسه  هشتادویکمین جلسه پنجمین دوره شورای اسلامی شهریزد             

 

 

 

 

 

 

هشتادویکمین جلسه شورای اسلامی شهریزد (فوق العاده) با تلاوت آیاتی ازکلام ا...مجید درساعت 16/30  روز شنبه مورخ 97/4/16 با حضور اکثریت اعضاء تشکیل گردید :  

درابتدا ریاست شورا با سلام و صلوات برمحمد وآل محمد (ص) وآرزوی توفیق روزافزون همکاران ارجمند فرارسیدن سالروز شهادت ششمین امام شیعیان و رئیس مذهب جعفری حضرت امام جعفرصادق (ع) را بر همگان تسلیت عرض نمود و از خداوند متعال خواست توفیقی به همه ما بدهد تا بتوانیم جزء رهروان راستین آن امام بزرگوار و سایر ائمه اطهار (ع) باشیم . وی در ادامه با گرامیداشت روز مالیات و آرزوی موفقیت برای مدیران و کارکنان آن مجموعه و با عرض تبریک فرارسیدن سالروز جهانی شدن شهریزد از سوی یونسکو و با تقدیر و تشکر از کلیه مسئولین و دست اندرکاران مربوطه جهت کسب این افتخار بزرگ اظهار داشت این شورا در نظر دارد به پاس خدمات ارزشمند و اقدامات مؤثر و مناسب انجام شده از سوی آنان در روز شنبه مورخ 97/4/23 با اهداء لوح سپاس تجلیل به عمل آورد.

سپس ایشان ضمن ارائه توضیحات درخصوص برگزاری مراسم افتتاحیه کتاب سال یزد با عنوان جایزه ویژه حضرت آیت ا... شهید صدوقی، از آقای دکتر عباسی عضو محترم شورا به پاس انتخاب آثار ایشان در آن مراسم تقدیر و تشکر نمود.

سپس ایشان درخصوص انعقاد تفاهم اولیه با ایتالیایی ها جهت انرژی خورشیدی در پشت بام با همکاری شرکت برق منطقه ای و توزیع برق، جلسه برگزار شده با حضور مدیران آب منطقه ای و شرکت آب و فاضلاب و مؤسسه کوثر در رابطه با پساب و واگذاری ده درصد اراضی متعلق به مؤسسه کوثر در باغ شهر در مسیر یزد به تفت به شهرداری ، جلسه برگزارشده با حضور شهردار محترم و فرماندهی نیروی انتظامی جهت تشکیل پاسگاه دراجرائیات شهرداری ، جلسه برگزار شده با حضور مدیر کل بازرسی استان با شهردار محترم و معاونین و مدیران شهرداری برای انجام کاربازرسی در شهرداری و ضرورت  همکاری با نمایندگان آن سازمان، حضور مستمر و به موقع اعضای شورا به عنوان نماینده در کمیسیونهای ماده صد مطالبی را عنوان و از اعضای شورا خواست تا در مراسم آغاز عملیات اجرایی ساخت مجموعه فرهنگی آذریزدی که قرار است روز سه شنبه مورخ 97/4/19 برگزار شود حضور فعال داشته باشند. 

در ادامه جلسه آقای پاک نژاد در سخنان پیش از دستور با عرض تسلیت شهادت حضرت امام جعفر صادق (ع) و گرامیداشت فرارسیدن سالروز جهانی شدن شهر یزد، ضمن ابراز گلایه ازشهرداری درخصوص عدم دعوت از اعضای شورا جهت حضور در جلسات کمیته فنی بررسی و تصویب طرحهای عمرانی شهری، خواهان بررسی آن طرحها برابرضوابط ومقررات توسط مراجع مربوطه ازجمله شوراو شورای ترافیک استان گردد. هم چنین نسبت به جابجایی طرح اجرایی خیابان در دست احداث حد فاصل بلوار مدرس تا میدان قرآن و توافق فی مابین شهرداری و موسسه کوثر برای اخذ 10% از اراضی باغ شهر کوثر را نوعی الحاق عملی به شهر و مغایر و مخالف با قانون دانسته و آن را بعنوان توسعه سطحی شهر و برخلاف مصالح دانست.

سپس آقای عباسی در سخنان پیش از دستور ضمن تقدیر و تشکر از رئیس سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی به پاس برگزاری جشن های فرهنگی در سطح محلات و ایجاد روحیه نشاط و شادابی برای مردم، درخصوص کارگروه برگزارشده در اداره راه و شهرسازی بابت بازآفرینی شهری مطالبی را عنوان نمود و درادامه از شهرداری خواست با حمایت شورا، از هرگونه تخلفات ساختمانی درشهر از جمله تخلفات شاخص ممانعت و برخوردهای قانونی به عمل آورند.

در ادامه بر اساس دستور کار جلسه هریک از رؤسای کمیسیونهای داخلی شورا به صورت خلاصه، گزارشی از نحوه عملکرد آن کمیسیون در روزهای اخیر را جهت استحضار ارائه نمودند.

سپس با توجه به حضور آقای موسوی نماینده محترم مردم یزد و اشکذر در مجلس شورای اسلامی در جلسه ، در ابتدا ریاست شورا با عرض خیرمقدم و خوشامدگویی به ایشان خواستار پی گیری مسائل مختلف استان منجمله واگذاری معدن دی نوزده و نامه ارسالی از سوی شورا به وزیر محترم راه و شهرسازی جهت اختصاص پروازهای بین المللی از شهر یزد و نیز بحث منابع پایدار برای شهرداری گردید.

در ادامه آقای موسوی بیوکی نماینده محترم مردم یزد و اشکذر در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت با توجه به هماهنگی های بعمل آمده و آمادگی وزیر محترم ارتباطات جهت بازدید از شهر یزد ، شورا هر چه زودتر ، موضوعات مربوط به شهر هوشمند جهت مطرح شدن آماده و جمع بندی نماید و همچنین با عنایت به آمادگی فراکسیون بانوان مجلس شورای اسلامی جهت بازدید از شهر یزد بابت فعالیت های فرهنگی پیشنهاد نمود کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورا با همکاری مدیر کل اداره امور اجتماعی استانداری مسائل و مشکلات را آماده تا با حضور آن بزرگواران مورد رسیدگی و بررسی قرار گیرد.

سپس ایشان  با اشاره به اهمیت عملکرد ستاد بازآفرینی شهری و همچنین ضرورت اجرای زیر ساخت های شهری و نیز بهبود وضعیت حمل و نقل شهری به خصوص خطوط ریلی و هوایی خواستار جمع بندی موانع و مشکلات موجود گردید تا در صورت ضرورت با دعوت از وزیر محترم راه و شهرسازی و کارشناسان مربوطه در یزد موضوعات مورد بررسی و تصمیم گیری قرار گیرد.

وی درادامه درخصوص خط انتقال آب ازخلیج فارس باهمکاری شرکت گل گهروچادرملوونیز پی گیری های صورت گرفته در این زمینه از سوی آقای دکتر تابش، نماینده محترم مردم اردکان در مجلس شورای اسلامی و نیز چگونگی انتقال آب جدید از استان چهارمحال و بختیاری، منطقه خرسان و ضرورت تأمین اعتبارات مالی آن در بودجه سال 98 کشور جهت انجام این مهم، مطالبی را عنوان نمود و از شورای اسلامی شهر خواست تا در جهت اجرای پروژه شبکه فاضلاب شهری و تکمیل آن در شهر یزد توسط شهرداری در اسرع وقت موضوع را بررسی و به تصویب برسانند.

سپس سایر اعضای شورا هم ضمن عرض خیرمقدم و خوشامدگویی و عرض تسلیت شهادت حضرت امام جعفر صادق (ع) مطالبی را در خصوص طرح انتقال آب به یزد، شرایط و نحوه واگذاری معدن دی نوزده و ایجاد درآمدهای پایدار با مشارکت مردم ، مهاجرت پذیری و گسترش حاشیه نشینی در شهر، ساماندهی حضور اتباع بیگانه و مهاجرین خارجی در یزد به خصوص افاغنه و ساخت مهمانشهر جهت نظارت و کنترل آنان، ضرورت نوسازی ناوگان اتوبوسرانی مطرح و بحث و تبادل نظر نمودند.

در ادامه با توجه به درخواست و هماهنگی بعمل آمده قبلی سرکار خانم یادگار مدیر انجمن حمایت از بیماران کلیوی در جلسه شورا حضور یافت و در خصوص اقدامات و فعالیت های خوب صورت گرفته با همکاری خیرین در جهت ساخت مجتمع حضرت ثامن الحجج (ع) مخصوص بیماران کلیوی و سایر مسائل و مشکلات پیش روی آن انجمن جهت استحضار اعضای شورا توضیحات کامل و جامع ارائه نمود .

سپس ایشان خواستار مساعدت مالی از سوی شهرداری بابت تکمیل آن مجتمع با توجه به اعتبارات دیده شده از سوی شورا در بودجه سال گذشته گردید و همچنین از شهرداری به خصوص سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی خواست تا در صورت امکان، در جهت ایجاد روحیه و نشاط و شادابی بیماران برنامه های شاد و مفرح در آن انجمن برگزار نمایند. وی در ادامه از اعضای شورا خواست تا در مراسم افتتاح و بهره برداری آن مجتمع که قرار است همزمان با میلاد سراسر با سعادت حضرت امام رضا(ع) برگزار شود حضور داشته باشند.

در ادامه جلسه با توجه به پیشنهاد آقای دکتر جمالی نژاد شهردار محترم در خصوص حضور هر یک از معاونین خود برای ارائه عملکرد آن معاونت و سازمان های زیرمجموعه از دو هفته آینده برای توضیحات در جلسات علنی حضور یابند که مورد موافقت اعضا قرار گرفت.

 

مصوبات :

 

فروش املاک از طریق مزایده عمومی

 

  1. لایحه دوفوریتی شماره970015542-97/3/30شهرداریجیزدثبت دبیرخانه شورابه شماره971000981-97/3/30:

« شورای محترم اسلامی شهر – موضوع : فروش املاک از طریق مزایده عمومی– احتراماً به استناد ماده80 قانون تشكيلات، وظايف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران مصوب 1375 با اعمال آخرین تغییرات و اصلاحات تا سال 96، بدین وسیله به پیوست یک نسخه از لیست املاک قابل فروش شهرداری منضم به نظریه کارشناسی رسمی دادگستری مورخ 97/3/19 جهت استحضار ارسال می گردد. خواهشمند است موضوع را در شورای اسلامی شهر مطرح و اجازه فرمایید شهرداری نسبت به فروش املاک مذکور از طریق مزایده عمومی اقدام نماید. ضمناً آقایان مشتاقیون و حاجی رضایی جهت ارائه توضیحات بیشتر معرفی می شوند. مهدی جمالی نژاد- شهردار یزد»

موضوع درصحن علنی شورا مطرح با عنایت به بررسی های به عمل آمده از سوی کمیسیون بودجه و توضیحات نایب رئیس آن کمیسیون و پس از بحث و تبادل نظر و استماع نظرات مخالف و موافق ضمن موافقت با پیشنهاد فوق، مقررگردید شهرداری درصورت نداشتن برنده درمزایده، برای هرکدام از قطعات چنانچه بخواهد بجای طلب پیمانکار زمین را تهاتر نماید، پیشنهادهای خود را طی لایحه به شورا جهت بررسی و هرگونه تصمیم گیری ارائه نماید.

 

طرح پیشنهادی جهت اجرای شبکه فاضلاب شهری توسط شهرداری

 

2-طرح پیشنهادی دوفوریتی تنی چند از اعضای شورا (آقایان : سفید، آزادی، ابوترابی، عباسی وسرکار خانم جورابی) ثبت دبیرخانه شورا بشماره 971001247-97/4/16 بشرح زیر:

«ریاست محترم شورای اسلامی شهریزد، موضوع : اجرای شبکه فاضلاب شهری و تکمیل آن در شهر یزد توسط شهرداری- پساب و فاضلاب در نظام مدیریت نوین شهری وتوسعه فضاهای سبز شهرها به خصوص در حوزه گرم و خشک از اهمیت بالایی برخوردار است و به لحاظ اقتصادی سوددهی سرمایه گذاری در حوزه پساب های شهری قابل توجه است.از سوی دیگر تجربه سال های گذشته حکایت از سرمایه گذاری حوزه صنعت در اجرای شبکه فاضلاب و نهایتاً استفاده از فاضلاب شهری در جهت تنها توسعه بخش صنعت است که این امر علاوه بر تبعات منفی زیست محیطی امکان استفاده شهروندان و مدیریت شهری از پسماندهای شهری محدود می نماید.

بر این اساس به شهرداری تکلیف می شود لایحه اجرای ادامه شبکه فاضلاب شهری و تکمیل آن در شهر یزد و برنامه اجرایی ، اقتصادی و عملیات آن را طی دو هفته به شورا منعکس نماید. بدیهی است دراین صورت شهرداری یزد به نمایندگی از شهروندان یزدی امکان استفاده از پساب شهری را در مصارف نافع برای شهر و شهروندان خواهد داشت علاوه بر اینکه سود اقتصادی آن درآمدی پایدار برای شهرداری خواهد بود.

موضوع درصحن علنی شورا مطرح و پس از بحث و تبادل نظر و استماع نظرات مخالف و موافق، طرح پیشنهادی فوق مورد تصویب قرار گرفت.

 

مجمع خیرین شهرساز

 

3- لایحه شماره970002293-97شهرداری یزدثبت دبیرخانه شورابه شماره 971000109-27/1/97:

« شورای محترم اسلامی شهر – موضوع : مجمع خیرین شهرساز– احتراماً به استناد ماده80 قانون تشكيلات، وظايف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران مصوب 1375 و اصلاحیه بعدی آن ، بدین وسیله در راستای تقویت مشارکت حداکثری شهروندان گرامی و خیرین محترم که در گذشته نقش به سزایی در قوام و دوام افتخارآمیز شهر تاریخی و دارالعباده یزد ایفاد نموده اند و همچنین بازگشت به بند یک صورتجلسه شماره 19 مورخ 29/7/96 آن شورای محترم بدینوسیله به پیوست مفاد اساسنامه پیشنهادی مجمع خیرین شهرساز جهت استحضار تقدیم می گردد. خواهشمند است موضوع را در شورای اسلامی شهر مطرح و در صورت تصویب مراتب را جهت اقدامات بعدی امر به ابلاغ فرمایید. ضمناً آقایان مشتاقیون و صلواتی به عنوان نماینده جهت ارائه توضیحات بیشتر معرفی می شوند. مهدی جمالی نژاد- شهردار یزد»

موضوع درصحن علنی شورا مطرح با عنایت به بررسی های به عمل آمده از سوی کمیسیون نظارت ، تلفیق و حقوقی شورا و توضیحات ریاست آن کمیسیون پس از بحث و تبادل نظر و استماع نظرات مخالف و موافق، پیشنهاد فوق بصورت آزمایشی تا یک سال مورد موافقت قرار گرفت و مقرر گردید شهرداری بعد از گذشت یک سال موارد پیشنهادی خود را جهت اصلاح به شورا برای بررسی و هر گونه تصمیم گیری ارسال نماید.

 

احداث فرهنگسرا به نام  مرحوم مهدی آذر یزدی

 

4- نامه شماره970009200-97/4/16 شهرداری یزدثبت دبیرخانه شورابه شماره 971001240-97/4/16 :

« جناب آقای مهندس سفید – ریاست محترم شورای اسلامی شهر یزد – با سلام و صلوات بر محمد و آل محمد(ص)- احتراماً در راستای تحقق برنامه مصوب احداث پنج فرهنگسرا در پنج منطقه شهر به استحضار می رساند شهرداری در نظر دارد مجموعه فرهنگی با محوریت یادمان زنده یاد مهدی آذر یزدی شامل ساخت المان حجمی مقبره، ساماندهی آرامستان محلی خرمشاد و بهره برداری از فضای فرهنگی موجود را طی مراسم کلنگ زنی در روز سه شنبه 97/4/19 با حضور اعضای محترم شورای اسلامی شهر و جمعی از مسئولین و فرهیختگان شهر در محل آرامگاه مرحوم آذر یزدی واقع در بلوار باهنر ابتدای خیابان آذر یزدی برگزار نماید. لذا خواهشمند است دستور فرمایید ضمن اقدامات قانونی لازم، نقطه نظرات سازنده آن شورای محترم را اعلام فرمایند. مهدی جمالی نژاد- شهردار یزد»

موضوع درصحن علنی شورا با حضور شهردار محترم مطرح، با عنایت به توضیحات ایشان و پس از بحث و تبادل نظر و استماع نظرات مخالف و موافق، پیشنهاد فوق مبنی برساخت اولین مجموعه فرهنگی با عنوان زنده یاد مهدی آذر یزدی مورد تصویب قرار گرفت.

 

جلسه با ذكرصلوات درساعت  20/20  خاتمه يافت.