صورتجلسه نود و سومین جلسه پنجمین دوره شورای اسلامی شهریزد


صورتجلسه نود و سومین جلسه پنجمین دوره شورای اسلامی شهریزد              

 

 

 

 

 

 

نود و سومین جلسه شورای اسلامی شهریزد (عادی) با تلاوت آیاتی از کلام ا...مجید درساعت 30/7 روز چهارشنبه مورخ 7/6/97 با حضور تمامی اعضاء تشکیل گردید :  

درابتدا آقای سفید با عرض تبریک فرا رسیدن اعیاد قربان و غدیرخم و با گرامیداشت هفته دولت ، یاد و خاطره شهیدان بزرگوار رجایی و باهنر و آرزوی موفقیت و سربلندی برای یکایک دولتمردان و با عرض خیرمقدم و خوشامدگویی به میهمانان ارجمند آقای حیدری سرپرست محترم فرمانداری و آقای پیش داد دبیر کارگروه تطبیق شهرستان ، از مسئولین استان خواست با توجه به اتفاقات اخیر بابت درگذشت دو تن از نوجوانان فوتبالیست یزدی در کشور گرجستان و همچنین درگذشت دختر نوجوان یزدی در یکی از بیمارستان های یزد، با تشکیل کارگروه حقیقت یاب موضوعات را برای شفاف سازی و روشن شدن آن مسائل بررسی نمایند تا به یاری خدا دیگر شاهد چنین حوادث ناگواری نباشیم.

سپس آقای حیدری سرپرست محترم فرمانداری با عرض تبریک عید سعید غدیر خم و با گرامیداشت هفته دولت ابراز امیدواری نمود تا بتوانیم با سرلوحه قرار دادن نحوه کار و زندگی شهیدان والامقام رجایی و باهنر تداوم دهنده راه آن بزرگواران باشیم و در ادامه اظهار داشت شورا نهادی مردمی است که دارای وظایف و مسئولیت های خاصی می باشند که باید در راستای رفع موانع و مشکلات که پیش روی مردم می باشد تلاش نمایند و با توجه به اینکه شهر یزد دارای فرهنگ و تمدن کهن و برند خاص و جهانی می باشد باید تصمیمات آن اصولی و بر اساس نظرات کارشناسی صورت گیرد و همچنین شورا باید خودش را به بدنه مردم و تشکل ها و دولت نزدیک و ارتباطش را قوی نماید تا تشکل های فرهنگی اجتماعی که در سطح شهر یزد فعالیت دارند به عنوان شورایار کمک کار شورای شهر باشند تا بتوانند با مسائل و مشکلات در سطح شهر به خصوص محلات و یا انتظاراتی که مردم در جهت نظافت و پاکیزگی شهر و خدمات رسانی که از سوی شهرداری دارند در جهت رفع آن شورا را یاری و کمک نمایند.

وی در ادامه از اعضای شورا و شهردار محترم به پاس خدمات و تلاش های ارزنده صورت گرفته تقدیر و تشکر نمود و برای یکایک آن عزیزان و سایر مسئولین آرزوی موفقیت و سربلندی نمود.

در ادامه آقای دکتر جمالی نژاد شهردار محترم ضمن عرض خیرمقدم و خوشامدگویی به میهمانان ارجمند و عرض تبریک عید سعید غدیر خم و با گرامیداشت هفته دولت اظهار داشت با توجه به مصوبه مجلس در خصوص بازنشستگی بعضی از مدیران، این موضوع می تواند شرایط سختی را به وجود آورد که ما باید با همدلی و همفکری و انسجام بیشتر به دلیل شرایط خاص پیش آمده و با همکاری مردم حتی در سطح کشور برای امنیت و پایداری این نظام تلاش و همت نمود.

در ادامه با توجه به دستور کار جلسه آقای حبیبی مدیر کل محترم دادگستری، آقای جعفری معاون محترم سیاسی و اجتماعی فرمانداری ، آقای حداد معاون محترم دادستانی، آقای جوکار از مرکز آسیب های اجتماعی دادگستری، آقای دشتی نژاد از اتحادیه صنف املاک، آقای فرهمند معاون محترم معماری و شهرسازی شهرداری، آقای مرتضایی مدیر درآمدهای شهرداری در خصوص بررسی چگونگی برخورد با متخلفین بنگاههای املاک در جلسه شورا حضور یافتند.

که در ابتدا ریاست شورا با عرض خیرمقدم و خوشامدگویی به میهمانان ارجمند و عرض تبریک عید سعید غدیر خم و آرزوی موفقیت برای یکایک آن عزیزان، در خصوص مصوبه اخیر شورا در جهت اصلاح مصوبات قبلی بابت ماده 101 حق سرانه تفکیکی و ضرورت برخورد با متخلفین و نیز مطرح شدن آن موضوع در هیأت تطبیق شهرستان برای ملزم نمودن تمامی بنگاههای املاک در سطح شهر به نصب بنر جهت آگاهی خریداران زمین و همچنین اطلاع رسانی آن موضوع از طریق رسانه و مطبوعات و صدا وسیما مطالبی را عنوان نمود. سپس آقای جمالی نژاد شهردار محترم با عرض خیرمقدم و خوشامدگویی به میهمانان گرامی و عرض تبریک عید سعید غدیر خم اظهار داشت بعضی از واسطه ها و بنگاه داران املاک بدون رعایت ضوابط و مقررات با تفکیک نمودن اراضی زیر حد نصاب به برنامه ریزی شهری و مسائل شهرسازی آسیب های جدی وارد می نمایند که حتی بعضی از دستگاه ها هم بدون اخذ مجوز لازم از سوی شهرداری و سایر مراجع مربوطه به این مشکلات دامن می زنند که امیدواریم بتوانیم این مشکل را با کمک و همکاری یکدیگر حل و فصل نماییم.

در ادامه آقای فرهمند معاون معماری و شهرسازی شهرداری اظهار داشت تفکیک اراضی غیر مجاز بخصوص در حریم شهر که در آینده نه چندان دور جزء شهر محسوب می گردد را باید  جلوگیری و کنترل نمود و این معضل را ، همت تمامی دستگاههای مربوطه می طلبد تا با تعامل و همکاری یکدیگر آن را کنترل و ساماندهی نمود و کارهایی را که می توان انجام داد از جمله اجرای طرح جامع حریم شهر یزد و پهنه حریم ، جلو تفکیک اراضی غیر مجاز و رشد حاشیه نشینی در شهر را گرفت و با ایجاد اداره حریم در شهرداری نظارت کامل و بیشتری بر حریم شهر داشته باشیم.

سپس آقای جعفری معاون محترم سیاسی اجتماعی فرمانداری اظهار داشت مسئولین مربوطه باید در این زمینه با متخلفین برخورد ریشه ای داشته باشند و باید آن دسته از بنگاه داران املاکی که فاقد پروانه هستند برخورد قاطع و مغازه آنها را پلمپ نمود و همچنین بنگاه داران املاکی که دارای مجوز هستند و از سوی آنان کم کاری صورت می گیرد و بر خلاف ضوابط و مقررات اراضی را به فروش می رسانند با ساماندهی آنان می توان نظارت بیشتری بر عملکرد آنان داشت و در صورت لزوم برخورد قانونی مناسب با آنان شود.

 در ادامه آقای دشتی نژاد نماینده اتحادیه صنف املاک اظهار داشت اکثر بنگاه های املاک در سطح شهر استیجاری و فاقد پروانه کسب هستند که این مسئله باید ریشه یابی و با متخلفین برخورد صورت گیرد و همچنین کسانی که دارای اراضی بزرگ هستند و بدون اخذ مجوز از مراجع مربوطه نسبت به تفکیک و فروش آن اقدام می نمایند بخصوص زمین های موات باید شهرداری با همکاری اداره راه و شهرسازی با تعامل تمامی بنگاه داران املاک دارای مجوز، اقدامات لازم جهت دادن اطلاعات ضروری و اولیه به مشتری بدهند تا به یاری خدا مشکلی برای کسی پیش نیاید.

وی در ادامه خواستار برگزاری کلاس های آموزشی برای بنگاه داران املاک دارای مجوز، برخورد جدی با بنگاه داران بدون مجوز و پلمپ مغازه آنان و همچنین جلوگیری از تفکیک اراضی توسط بعضی از دستگاهها جهت کارکنان خود بخصوص در خارج از محدوده شهر گردید.

در ادامه جلسه آقای حداد زاده معاون محترم دادستانی با عرض تبریک هفته دولت و تقدیر و تشکر از اعضای شورا بخاطر برپایی این جلسه اظهار داشت شهرداری می تواند در خصوص کسانی که بدون مجوز اقدام به تفکیک اراضی می نمایند بخصوص شرکت تعاونی های ادارات و سایر اشخاص، دادخواست خود را  به مراجع قضایی بدهند تا برخورد قانونی با آنان صورت پذیرد و از شهرداری خواست در خصوص ساخت و سازها در مجاورت پارک کوهستان که اغلب آنان بدون مجوز می باشند نظارت و دقت بیشتری داشته باشند و دستگاه قضایی این آمادگی را دارد تا با همکاری شهرداری در خصوص رفع این گونه مسائل با تنظیم دادخواست از سوی واحد حقوقی شهرداری، برخوردهای قانونی با افراد متخلف داشته باشند.

سپس آقای جوکار از معاونت پیشگیری آسیب های اجتماعی دادگستری در خصوص تصرفات غیرقانونی و نیز جلسات برگزار شده با حضور مسئولین اداره راه و شهرسازی با شناسایی بنگاه های املاک بدون مجوز و تکالیف تعیین شده جهت برخورد با آنان بخصوص اراضی روبروی پارک کوهستان مطالبی را عنوان نمود.

در ادامه سایر اعضای شورا با عرض خیرمقدم و خوشامدگویی به میهمانان ارجمند و عرض تبریک عید سعید غدیر خم و با گرامیداشت هفته دولت و یاد و خاطره شهیدان رجایی و باهنر، نقطه نظرات و پیشنهادهای خود را در مورد چگونگی تفکیک اراضی و فروش آن ، ضرورت برگزاری دوره های آموزشی از سوی شهرداری به مشاورین املاک جهت آشنایی آنان با ضوابط طرح تفصیلی جدید شهر یزد در خصوص اراضی خارج و داخل محدوده، لزوم اطلاع رسانی با مشارکت سایر دستگاههای مربوطه، لزوم برخورد جدی و قاطع با افراد خاطی که بدون مجوز اقدام به تفکیک اراضی می نمایند بخصوص دلالان، دادن اطلاعات صحیح به خریداران زمین توسط بنگاه داران املاک، ضرورت ساماندهی بنگاه داران املاک مطرح و بحث و تبادل نظر نمودند.

سپس آقای حبیبی مدیر کل محترم دادگستری استان با عرض تبریک دهه امامت و ولایت و گرامیداشت هفته دولت و یاد و خاطره شهیدان رجایی و باهنر و آرزوی طول عمر با عزت برای مقام معظم رهبری و تقدیر و تشکر از اعضای شورا بخاطر برپایی این جلسه اظهار داشت این وظیفه همه ما است که با افراد متخلف و کسانی که بدون اخذ مجوزهای لازم نسبت به تفکیک اراضی و همچنین تجاوز به اراضی دولتی می نمایند برخورد جدی و قاطع نماییم و باید راهکارهایی در جهت پیشگیری از این اتفاقات داشته باشیم تا هیچگونه ساخت و ساز غیرمجاز صورت نگیرد و دستگاه قضا زمانی می تواند به این مسائل ورود پیدا کند که جرمی اتفاق افتاده باشد.

وی در ادامه خواستار تعطیلی بنگاه های بدون پروانه کسب و پلمپ آنان با همکاری نیروی انتظامی، اجرای قانون در بنگاه های مجاز و نظارت بر عملکرد آنان و برخورد قاطع با افراد خاطی و معرفی آنان به مراجع قضایی، ارائه راهکارهای مناسب جهت تسریع و تسهیل در امور مردم و مراجعین و کم کردن تشریفات قانونی برای صدور پروانه ساختمانی از سوی شهرداری، تقویت واحدهای حقوقی، شهرسازی، اجرائیات شهرداری برای جلوگیری از ساخت و سازهای غیرمجاز و بی رویه در شهر و آسیب شناسی آن، استعلام از تمامی ادارات مربوطه برای ساخت و سازها گردید که در پایان مقرر شد :

  1. شهرداری نسبت به اطلاع رسانی کامل و جامع به نحو مقتضی با استفاده از شیوه های مختلف من جمله بیلبوردهای تبلیغاتی، رسانه های عمومی و الزام متصدیان بنگاههای ملکی به نصب مقررات موضوع ماده 101 قانون شهرداری با هماهنگی اتحادیه مربوطه در محل کار خود اقدام نماید.
  2. اتحادیه بنگاههای املاک کلیه اعضاء را مکلف به نصب نقشه طرح تفصیلی منطقه شهرداری مربوطه در محل کار خود نموده و تهیه لوازم نرم افزاری لازم جهت توجیه کامل خریدار و فروشنده از وضعیت ملک را در دستور کار خود قرار دهد به نحوی که از فرجه حداکثر یک ساله کلیه بنگاههای املاک سطح شهر خریدار و فروشنده بطور کامل از وضعیت ملک مورد معامله اعم از مسائل و موضوعات ملکی، کاربری و شهرسازی به شیوه های نوین مطلع نمایند.
  3. نظر به تأکید مدیر کل محترم دادگستری استان به جدیت و پیگیری و رسیدگی به شکایات شهرداری در خصوص موضوع تفکیک غیرمجاز و موارد مرتبط لازم است ادارات اجرائیات و حقوقی شهرداری تقویت و نسبت به تهیه گزارش و تنظیم شکوائیه در خصوص کلیه پرونده های مربوطه در اسرع وقت اقدام نمایند.
  4. با عنایت به ضرورت نظارت کامل و فراهم آوردن امکان برخورد قانونی با افراد خاطی در این زمینه مقرر شد اداره محترم اماکن نیروی انتظامی ضمن برخورد قانونی قاطع با بنگاههای ملکی بدون مجوز سریعاً نسبت به تعطیلی آنها اقدام کند.
  5. به منظور حصول اطمینان از اجرای دقیق مفاد صورتجلسه مقرر شد جناب آقای برزگری، مشاور محترم حقوقی شهردار بعنوان مسئول هماهنگی و پی گیری صورتجلسه انتخاب تا ان شاءا... ضمن پی گیری قاطعانه موضوع گزارش عملکرد واحدهای مربوطه را محضر ریاست محترم دادگستری و شورای اسلامی شهر و شهردار محترم بصورت فصلی تقدیم نمایند.

 

 

مصوبات

 

تعیین هیئت رئیسه

 

1-بر اساس ماده 18 قانون تشکیلات و وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور (آخرین اصلاحات) در خصوص برگزاری هیأت رئیسه شورا ، مراتب در صحن علنی شورا مطرح و پس از تعیین کاندیداها و رأی گیری بعمل آمده با برگه نفرات ذیل بعنوان اعضای هیئت رئیسه سال دوم پنجمین دوره شورای اسلامی شهر یزد از این تاریخ به مدت یک سال تعیین و انتخاب شدند:

 

الف – آقای غلامعلی سفید با 11 رأی موافق بعنوان رئیس

ب – آقای مرتضی شایق با 10 رأی موافق بعنوان نایب رئیس

ج – آقای سید محمد علی پاک نژاد با 8 رأی موافق بعنوان منشی اول

د – آقای مهدی کاشفی زاده با 8 رأی موافق بعنوان منشی دوم

هـ - آقای محسن عباسی هرفته با 10 رأی موافق بعنوان سخنگو

 

 

تعیین اعضای کمیسیون های داخلی شورا

 

2- بر اساس بند یک ماده 14 آیین نامه اجرایی تشکیلات، انتخابات داخلی شوراهای اسلامی شهرها در خصوص انتخاب و تعیین اعضا جهت عضویت در کمیسیون های داخلی شورا، مراتب در صحن علنی شورا مطرح وپس از تعیین کاندیداها و رأی گیری بعمل آمده بابرگه،مواردبه شرح ذیل موردتصویب قرار گرفت:

الف – کمیسیون بودجه،درآمدپایداروسرمایه گذاری: آقایان آزادی ، قمی ، نیکنام و سرکار خانم ها عامری و جورابی

ب – کمیسیون شهرسازی، معماری و عمران : آقایان آزادی، سفید،عباسی، شایق و سرکار خانم جورابی

ج – کمیسیون خدمات شهری : آقایان کاشفی زاده، نیکنام، عباسی، سفید ، پاک نژاد

د – کمیسیون فرهنگی، اجتماعی ورزشی : آقایان قمی،سفید، آزادی، ابوترابی و سرکار خانم عامری

هـ -کمیسیون میراث فرهنگی،گردشگری وروابط بین الملل: آقایان آزادی،نیکنام،عباسی وسرکارخانم هاعامری و جورابی،

و – کمیسیون شهرهوشمند و بهبود روشها : آقایان کاشفی زاده، قمی، آزادی و سرکار خانم ها عامری جورابی

ز- کمیسیون نظارت، تلفیق و حقوقی : آقایان پاک نژاد،آزادی، نیکنام و سرکار خانم هاعامری وجورابی،

ضمناً مقرر گردید روسای کمیسیون های قبلی نسبت به تشکیل اولین جلسه طبق روال قبلی جهت تعیین هیئت رئیسه اقدام نمایند.

 

بازپراخت اقساط اوراق مشارکت جهت طرح توسعه حمل و نقل عمومی

 

3- لایحه دوفوریتی شماره 970030679-7/6/97شهرداری یزدثبت دبیرخانه شورابه شماره 971001968-7/6/97:

« شورای محترم اسلامی شهر– موضوع : در خصوص بازپرداخت اقساط اوراق مشارکت جهت طرح توسعه حمل ونقل عمومی – با سلام و صلوات بر محمد و آل محمد (ص) – احتراماً باستناد ماده80  قانون تشكيلات، وظايف و انتخابات و اصلاحات تا سال 96 ، پیرو لایحه شماره 970017138 مورخ 6/4/97 که طی بند 2 صورتجلسه شماره 78 مورخ 6/4/97 به تصویب آن شورای محترم رسیده است، به استحضار می رساند بر اساس نامه شماره 23980 مورخ 21/5/97 معاون امور شهرداریهای سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور (تصویر پیوست)، تعهدات شهرداری در رابطه با بازپرداخت اقساط اوراق مشارکت مبلغ مذکور که در بودجه سالیانه شهرداری پیش بینی ی گردد، به استناد بند 13 ماده 76 وظایف شورای اسلامی شهر می بایست به تصویب آن شورا محترم برسد، خواهشمند است موضوع را در شورای اسلامی شهر مطرح و در صورت تصویب مراتب را جهت اقدامات بعدی امر به ابلاغ فرمایید. ضمناً آقای حمید دهقان مدیر مهندسی و ایمنی ترافیک به عنوان نماینده جهت ارائه توضیحات بیشتر معرفی می شود. مهدی جمالی نژاد- شهردار یزد. »

موضوع در صحن علنی شورا مطرح با حضور شهردار محترم مطرح ، با توجه به توضیحات ایشان و پس از بحث و تبادل نظر و استماع نظرات مخالف و موافق ، پیشنهاد فوق مورد تصویب قرار گرفت.

 

جلسه با ذكر صلوات در ساعت 12  خاتمه يافت.