صورتجلسه ششمين جلسه كميسيون شهر هوشمند


صورتجلسه ششمين جلسه كميسيون شهر هوشمند و بهبود روشها

 

 

 

 

 

 

ششمين جلسه كميسيون شهر هوشمند و بهبود روشها با تلاوت كلام ا... مجيد و با حضور اعضاي كميسيون و میهمانان جلسه سركارخانم زابلي تخصص حقوق مالکیت معنوی و فکری، آقای دكترسالاري مديرعامل منطقه وي‍ژه علم وفناوري يزد و همراهان، آقای مهدي فعالي معاونت برنامه ريزي شهرداري، آقای مسعودتاج آبي مديرعامل سازمان فاوا شهرداري، در روز يكشنبه مورخ 96/11/01ساعت 14.15 با دستور كار بررسي مالكيت معنوي و فكري، بررسي تفاهم نامه منطقه ويژه علم و فناوري و بررسي برنامه ها وبودجه پيشنهادي سال 97 سازمان فاوا شهرداري تشكيل گرديد.

در ابتداي جلسه ، حميدرضا قمي رئيس كميسيون شهرهوشمند و بهبود روش ها ضمن خیرمقدم به میهمانان ، دستورکار جلسه را مطرح نمود. سپس خانم زابلی ضمن ارائه توضیحاتی در خصوص حقوق مذکور ، برند شهري و اموال فكري شهر را يكي از مهم ترين دارائي هاي شهري دانست.

در ادامه، مباحث مالكيت معنوي و فكري، تفاهم نامه منطقه ويژه علم و فناوري،  و برنامه ها و بودجه پيشنهادي سال 97 سازمان فاوا شهرداري مورد بررسی قرار گرفت. پس از بحث وتبادل نظرو استماع نظرات مخالف و موافق اعضای کمیسیون و میهمانان حاضر در جلسه، موارد ذيل مورد تصويب قرار گرفت:

مصوبات:

 1.   به علت زمان محدود، ادامه گزارش سرکارخانم زابلی در خصوص حقوق مالکیت معنوی و فکری به جلسه آتی موکول گردید.
 2. ضمن بررسي دقيق تفاهم نامه منطقه ویژه علم و فناوری توسط اعضاي كميسيون و متوليان امر، اين تفاهم نامه با تغییرات ذیل مورد موافقت قرار گرفت.

تعهدات طرفین

 • استقرار آن دسته از شرکت­های فناور که از طریق منطقه ویژه علم و فناوری که در قالب شرکت  های نوپا معرفی می شوند، در اماکن مسکونی همه محدوده هاي شهر یزد به نحوي كه به عنوان كاربري هاي غيرمرتبط تلقي نگردد.
 • مقرر گردید شرکت های فناور و دانش بنیان متقاضی ساخت دفاتر خود در محدوده های مصوب شهر یزد که طبق ضوابطی خاص به تأیید شهرداری خواهد رسید از پرداخت کلیه وجوه شامل عوارض شهرداری هزینه اخذ مجوزهای مربوطه معاف گردند. (طبق ماده 47 در برنامه چهارم توسعه، شرکت های مستقر در پارک های علم و فناوری از مزایای مناطق آزاد برخوردارند و از برخی معافیت ها از جمله عوارض مختلف که عوارض شهرداری را نیز شامل می شود، برخوردار خواهند بود.) و برای حمایت از شرکت های فناور و دانش بنیان، شهرداری یزد با اولویت از شرکت های دانش بنیان و فناور داخل یزد اقدام کنید.
 • مقرر گردید بهره برداری از فضاهای مناسب شهرداری جهت عرضه محصولات فناور در سطح شهر در قالب قراردادهای اجاره، مشارکت و ... با شرایط ویژه در اختیار منطقه ویژه علم و فناوری قرار گیرد.
 • خدمات تخصصی مورد نیاز شهرداری در قالب قرارداد با مراکز دانشگاهی، پارک و منطقه ویژه علم و فناوری (اعم از دولتی و غیر دولتی) به صورت ترک تشریفات قانونی(طبق ضوابط و مقررات) اقدام شود.
 • سالانه از تابلوهاي در اختیار شهرداری یزد جهت ترویج فرهنگ فناوری و نوآوری و اطلاع رسانی به شهروندان با پیشنهاد منطقه ویژه علم و فناوری به امور مربوطه اختصاص یابد.
 • مقرر گردید "شورای ترویج فرهنگ فناوری و نوآوری" با محوریت شهرداری یزد و با همکاری منطقه ویژه علم و فناوری یزد ایجاد گردد.
 • مقرر گردید مرکز خلاقیت و فناوری های نوین شهری در شهرداری ایجاد و در راستای ارتباط قوی تر با شرکت های فنآور و نوآور، در مجموعه پارک علم و فناوری اقبال مستقر گردد.
 • با توجه به نقش محوری شهرداری یزد جهت مطالعه و اجرای پروژه "شهر هوشمند یزد"، مقرر گردید پس از تصویب دبیرخانه شورای عالی عتف (علوم، تحقیقات و فناوری) و شورای اسلامی شهر یزد، شهرداری یزد پشتیبانی و مشارکت لازم در تحقق اجرای پروپوزال پیشنهادی موسسه AIT در چارچوب قوانین و مقررات و تأیید شهرداری را بعمل آورد.
 • مقرر گردید در راستای مدیریت یکپارچه بهره برداری از فیبرهای نوری، شهرداری ظرفیت خالی فیبر نوری خود را با شرایط مناسب با مدل های تجاری مورد توافق، در اختیار سازمان عامل منطقه ویژه علم و فناوری یزد قرار دهد.

*همچنين در پايان مقرر گرديد در پايان تفاهم نامه نام و عنوان رئيس هيات مديره منطقه ويژه علم و فناوري يزد افزوده گردد تا ايشان هم اين تفاهم نامه را ملاحظه و امضاء نمايند.

 1. ضمن بررسی بودجه پیشنهادی سال 97 سازمان فاوا مقرر گردید فایل بودجه پیشنهادی در اختیار اعضاي کمیسیون قرار گیرد تا بودجه را بررسی و ضمن اعلام تغییرات به سازمان فاوا، بودجه تکمیلی در جلسه آتی مطرح شود.

جلسه در ساعت 16.30 با ذكر صلوات به پايان رسيد.