صورتجلسه سیصد و نوزهمین جلسه شورای اسلامی شهر یزد

صورتجلسه سیصد و نوزهمین جلسه شورای اسلامی شهر یزد                    

 

 

 

صورتجلسه شورای اسلامی شهر یزد

 

تاریخ جلسه :   شنبه مورخ 1400/2/25  از ساعت 17 الی 19/10

شماره جلسه :   319

نوع جلسه :  فوق العاده

مکان جلسه : صحن علنی

 

 

اعضای شورای شهر حاضر در جلسه شورا (اجرای ماده 16 قانون شوراها):

 

ردیف

نام و نام خانوادگی

        امضاء

   ورود

خروج

ردیف

نام و نام خانوادگی

         امضاء

  ورود

خروج

1

سید حسین آزادی

 

17

19/10

7

ونوس عامری

 

17

19/10

2

محسن ابوترابی

 

17

19/10

8

محسن عباسی

 

17

19/10

3

سید محمد علی پاک‌نژاد

 

17

19/10

9

حمیدرضا قمی

 

17

19/10

4

الهه جورابی

 

17

19/10

10

مهدی کاشفی زاده

 

17

19/10

5

غلامعلی سفید

 

17

19/10

11

سپنتا نیکنام

 

17

19/10

6

مرتضی شایق

 

17

19/10

 

 

 

 

 

 

 

 


خلاصه مطالب مطروحه توسط رئیس شورا : نطق ها و مذاکرات

 

 

قبل از دستور:

 

در ابتدا ریاست شورا با سلام و صلوات بر محمد و آل محمد(ص) و آرزوی قبولی طاعات و عبادات فرا رسیدن عید سعید فطر بر همگان تبریک و  تهنیت عرض نمود.

وی در ادامه با گرامیداشت روز ارتباطات و روابط عمومی، از سخنگوی شورا خواست در جهت انتشار عملکرد این شورا با توجه به اقدامات خوب و موثر انجام شده در طول دوره پنجم با همکاری روابط عمومی شورا و شهرداری برای انعکاس به شهروندان محترم اقدامات لازم و اساسی به عمل آورند و نیز برای تمامی کسانی که در جهت خدمت گزاری رابط بین مردم و مسئولین هستند، توفیقات آنان جهت خدمت رسانی هر چه بیشتر به مردم از درگاه قادر باریتعالی مسئلت نمود.

سپس ایشان با گرامیداشت فرا رسیدن روز جهانی موزه و میراث فرهنگی، در خصوص اقدامات خوب و موثر صورت گرفته از سوی شورا با همکاری استانداری، اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری و اداره پست در رابطه با ساماندهی موزه حیدرزاده واقع فهادان و راه اندازی موزه پست توضیحاتی ارائه نمود.

 

دستور کار جلسه :

در ادامه جلسه ابلاغیه ارسالی از سوی شعبه دهم دادگاه عمومی حقوقی شهرستان در خصوص شکایت آقای عالم گیر اعلم جهت ابطال بند 5 صورتجلسه شماره 277 مورخ 99/9/5 و حضور یکی از اعضای شورا برای دفاع و ارائه توضیحات در جلسه ای که قرار است مورخ 1400/3/5 در آن مرجع قضایی برگزار گردد مطرح ، که پس از بحث و تبادل نظر و استماع نظرات مقرر گردید موضوع به آقای قضاوتی مشاور محترم حقوقی شورا جهت تنظیم لایحه یا حضور وی در آن جلسه به عنوان نماینده شورا برای ادای توضیحات ارجاع گردید.

 

 

 
ردیف

         دستور جلسه

           نظرکمیسیون ذیربط

شماره جلسه

تاریخ جلسه

1

در خصوص نحوه هزینه کرد عوارض شهرداری به منظور ساماندهی اتباع خارجی

-

-

                   -

خلاصه مفید مذاکرات : ضرورت هر گونه همکاری شهرداری با اداره اتباع به ویژه در بحث ساماندهی اتباع- دقت نظر لازم و کافی از سوی مراجع مربوطه در مکاتبات با شورا و نگه داشتن جایگاه قانونی شورا و پاسخگویی به نشان اعتراض توسط کمیسیون نظارت، تلفیق و حقوقی

 

 

 

 1. لایحه‌دوفوریتی شماره 1400/2/25-400006709 شهرداری‌یزدثبت‌دبیرخانه‌شورابه شماره 1400/2/25-401000622 :

« شورای محترم اسلامی شهر یزد - موضوع: در خصوص نحوه هزینه کرد عوارض شهرداری به منظور ساماندهی اتباع خارجی - با سلام و صلوات بر محمدوآل محمد (ص)- احتراماً باستناد ماده80 قانون تشكيلات، وظايف و انتخابات شوراهاي اسلامي كشور و انتخاب شهرداران مصوب 1/3/75 با اعمال آخرین تغییرات و اصلاحات تا سال 96 ، بدین وسیله به پیوست نامه اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی به شماره 491 مورخ 29/01/1400 به همراه ضمائم و مفاد نحوه هزینه کرد سهم اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری در سال 1400 برای استحضار  ارسال می گردد. خواهشمند است موضوع را در شوراي اسلامي شهر مطرح و در صورت موافقت مراتب را جهت اقدامات بعدی امر به ابلاغ فرمائيد. ضمناً آقاي علی محمد مرتضایی به عنوان نماينده جهت ارائه توضيحات بيشتر معرفي مي گردد..جمال الدین عزیزی- شهردار یزد»

 

موضوع درصحن علنی شورامطرح، پس از بحث و تبادل نظر و استماع نظرات مخالف، موافق و رأی‌گیری بعمل آمده بصورت علنی، پیشنهاد فوق به شرح زیرمورد تصویب قرار گرفت :

الف- به شهرداری اجازه داده می شود بهای خدمات شهری در سال 1400 را به شرح جدول ذیل از اتباع خارجی که دارای مدارک اقامتی مورد تایید وزارت کشوردرآمایش 16و هویت 15 می باشند، دریافت نماید:

 

تعداد خانوار

مبلغ به ریال

تعداد خانوار

مبلغ به ریال

1 نفره

2.250.000

4 نفره

4.200.000

2 نفره

2.400.000

5 نفره و بالاتر

5.000.000

3 نفره

3.600.000

 

ب- تصمیم گیری در خصوص اعمال تخفیف یا معافیت اقشار آسیب پذیر اتباع خارجی از پرداخت هزینه خدمات شهری برابر فهرست اعلامی از سوی وزارت کشور، به اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری یزد تفویض اختیار می‌شود.

ج- شهرداری موظف است 50 درصد از کل وجوه عوارض خدمات شهری واریزی توسط اتباع و مهاجرین خارجی به حساب شهرداری را در راستای هزینه های ساماندهی، تحت نظارت اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری یزد در سطح استان هزینه نماید.

موارد مجاز هزینه عبارتند از :

 1. انجام فعالیت های فرهنگی، اجتماعی و امنیتی نظیر: توانمندسازی خانواده های کودکان کار و خیابانی، حمایت و کمک به مدارسی که بیش از 50 درصد دارای جمعیت دانش آموزان اتباع خارجی می باشند، کمک به ایجاد و ساخت و بهسازی فضاهای آموزشی، برگزاری مسابقات و برنامه های فرهنگی- ورزشی و هنری و ...
 2. بهره گیری از پشتیبانی و خدمات نیروی انتظامی در جهت دستگیری و برخورد با اتباع خارجی غیرمجاز و انجام فعالیت های امنیتی- انتظامی مورد نیاز در امر ساماندهی اتباع خارجی
 3. اجرای پروژه های عمرانی و ایجاد امکانات درمانگاهی، مدارس و ... در مناطق اسکان پناهندگان آسیب پذیر
 4. بهسازی محیط اردوگاه های مراقبتی و تأمین هزینه های جاری آن و پرداخت هزینه های چکاپ کارکنان اردوگاهها و پرسنل مرتبط با طرح ساماندهی و تأمین مواد غذایی مایحتاج اردوگاههای مراقبتی
 5. پرداخت قبوض آب ، برق، تلفن، گاز اداره کل و هزینه سوخت خودروهای مورد استفاده در امرساماندهی اتباع خارجی
 6. پرداخت بیمه خودروهای مورد استفاده در اجرای طرح های جمع آوری و ساماندهی اتباع خارجی
 7. پرداخت مطالبات کارکنان شاغل در طرح های ساماندهی و با بکارگیری نیروهای شرکتی ضروری در امور مرتبط با اتباع مهاجر و پناهنده که مجوز آن به تایید اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور رسیده باشد.
 8. سایر موارد خاصی که با توجه به نیاز استان و شرایط و مقتضیات و یا تایید اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور اعلام می گردد.

ضمناً مقرر گردید کمیسیون نظارت، تلفیق و حقوقی شورا در خصوص نوع نگارش و مکاتبه صورت گرفته از سوی وزارت محترم کشور و اداره کل محترم امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری یزد جهت اخذ مصوبه، اعتراض خود را جهت حفظ نمودن جایگاه قانونی شورا تهیه تا بصورت مکتوب به آنان اعلام  شود.

 

از مجموع 11 رأی : 10  موافق (سفید- عباسی- آزادی - قمی- عامری-جورابی -ابوترابی –کاشفی زاده- پاک نژاد- شایق)  1 مخالف (نیکنام)

 

 

 

 

 

 

 
ردیف

دستور جلسه

           نظرکمیسیون ذیربط

شماره جلسه

تاریخ جلسه

2

تنظیم و تدوین اساسنامه انجمن یزد پژوهی

در کمیسیون فرهنگی ، اجتماعی ورزشی با حضور مشاورین حقوقی شورا مطرح و موارد به شرح زیر مورد تصویب قرار گرفت.

   

خلاصه مفید مذاکرات : ایجاد انجمن یزد پژوهی برای شناسایی و صیانت از میراث معنوی، فرهنگی و هویتی شهر یزد و غیره در سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری یزد

2.درخصوص تنظیم و تدوین اساسنامه انجمن یزد پژوهی ، مراتب در صحن علنی شورا مطرح ، با عنایت به بررسی‌های صورت گرفته از سوی کمیسیون فرهنگی، اجتماعی، ورزشی شورا با حضور مسئولین مربوطه و مشاورین حقوقی شورا و توضیحات نائب رئیس آن کمیسیون و پس از بحث و تبادل نظر و استماع نظرات مخالف و موافق و رأی گیری بعمل آمده بصورت علنی ،اساسنامه مذکور در ده (10) ماده  به شرح  زیر مورد تصویب قرار گرفت :

مقدمه:

در راستای بند 7 ماده 80 قانون تشکیلات ، وظایف و انتخابات شورای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران و به منظور شناسایی و صیانت از میراث معنوی، فرهنگی و هویتی شهر یزد در حوزه­های تاریخ، فرهنگ، جامعه، هنر، معماری، جغرافیا و منابع طبیعی و معرفی این میراث، انجمن یزدپژوهی که در این اساسنامه  «انجمن» نامیده می­شود، در زیرمجموعه سازمان فرهنگی، اجتماعی وورزشی شهرداری یزد ایجاد می‌گردد.

                                                                      اساسنامه انجمن یزد پژوهی

ماده 1- وظایف و اختیارات انجمن عبارت است از:

الف: شناسایی و معرفی میراث فرهنگی و اجتماعی یزد.

ب: ایجاد بانک اطلاعاتی یزدشناسی و تدوین دانشنامه یزد. 

پ: آگاهی­بخشی عمومی نسبت به پیشینه فرهنگی، تمدنی و هویّتی یزد.

ت: ساماندهی پژوهش­های مرتبط با اهداف انجمن و برقراری ارتباط میان نهاد دانشگاه و دیگر مراکز پژوهشی برای مدیریت بهینه پژوهش­ها.

ث: برگزاری دوره های آموزشی، نشست­ها و همایش های مرتبط با اهداف انجمن، مشارکت و مساعدت در برگزاری همایش­های مرتبط در بخش­­های دولتی و غیر دولتی.

ج: مدیریت‌ طرح­های پژوهشی مرتبط با اهداف انجمن که مورد نیاز سازمان ها و نهادهای دولتی و غیر دولتی است.

چ: انتشار آثار مرتبط با اهداف انجمن. 

ماده 2- ارکان انجمن عبارتند از:

الف: هیئت امنا

ب: ریاست انجمن

پ: شوراهای پژوهشی

ماده 3- هیئت امنای انجمن وظیفه ترسیم چشماندازهای کلی انجمن، وضع مقررات داخلی و انجام سایر تکالیف مذکور در این اساسنامه را بر عهده دارد.

ماده 4- هیئت امنای انجمن مرکب است از رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری یزد، عضو ناظر شورای اسلامی شهر در سازمان مذکور و نه نفر از کارشناسان آگاه به اهداف و وظایف انجمن با پیشنهاد رئیس سازمان فرهنگی ، اجتماعی و ورزشی و با تصویب هئیت مدیره سازمان پیش­گفته.

در صورت انصراف، استعفا یا عدم امکان استمرار عضویت هر یک از نه نفر فوق، فرد صالح دیگری با انتخاب هیئت امنا جایگزین خواهد شد؛ بگونه­ای که کارشناسان آگاه عضو هیئت امنا همیشه نه نفر باشند.

ماده 5- مصوبات هیئت امنا با دو سوم آراء حاضران رسمیت می­یابد.

ماده 6- هیئت امنا از میان اعضای خود سه نفر را به ترتیب به عنوان رئیس، دبیر جلسات و بازرس تعیین میکند. بازرس هیئت امنا موظف است گزارش­های دوره­ای منظمی از روند کار انجمن تهیه و به هیئت امنا ارائه کند.

ماده 7- رئیس انجمن با تصویب هیئت امنا وحکم رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری یزد به مدت سه سال به این سمت منصوب می­گردد.

ماده 8- رئیس انجمن، بالاترین مقام اجرایی انجمن است و در مقابل هیئت امنا، شهرداری و دیگر مراجع قانونی پاسخگو خواهد بود.

ماده 9- هر یک از شوراهای پژوهشی انجمن مرکب است از سه نفر کارشناس به پیشنهاد رئیس انجمن و تصویب هبئت امنا. این شورا ها می­توانند در صورت نیاز از ظرفیت علمی سایر اشخاص علاقمند نیز بدون حق رأی استفاده نماید.

ماده 10-هرگونه تغییر در این اساسنامه یا انحلال انجمن تنها در صلاحیت شورای اسلامی شهر یزد است.

از مجموع 10رأی : 7 موافق (سفید - آزادی - نیکنام - عامری - عباسی- جورابی- قمی) 2رأی مخالف ( ابوترابی - پاک نژاد) 1ممتنع ( کاشفی زاده )   

 
ردیف

         دستور جلسه

           نظرکمیسیون ذیربط

شماره جلسه

تاریخ جلسه

3

تعدیل نرخ و زمان برابر اظهار نظر هیأت محترم تطبیق شهرستان بابت کارت پارک الکترونیک

بودجه- با حضور مسئولین مربوطه مطرح و پس از بحث و تبادل نظر و استماع نظرات به شرح زیر اصلاح و مورد تصویب قرار گرفت.

164

         1400/2/1

خلاصه مفید مذاکرات : بررسی و اصلاح موارد بر اساس اظهار نظر اعضای محترم هیأت تطبیق شهرستان

 

 

 

3.پیرو بند یک ردیف «ب» صورتجلسه شماره 1400/2/4-314 این شورا در خصوص اظهار نظر هیأت محترم تطبیق شهرستان بابت بند 4 صورتجلسه شماره 1400/1/14-309 در رابطه با تعدیل نرخ ها و زمان جهت کارت پارک الکترونیک، مراتب در صحن علنی شورا مطرح، با عنایت به بررسی های بعمل آمده از سوی کمیسیون‌ بودجه با حضور مسئولین مربوطه شهرداری و توضیحات ریاست آن کمیسیون و پس از بحث و تبادل نظر و استماع نظرات مخالف، موافق و رأی گیری بعمل آمده بصورت علنی، موارد به شرح زیر مورد تصویب قرار گرفت:

 •   توقف در 30 دقیقه اول رایگان
 •   توقف بعد از 30 دقیقه اول برای هر 30 دقیقه 25.000ریال و تا سه ساعت
 •  توقف بیش از سه ساعت غیرمجاز بوده مشمول جرائم و اعمال قانون خواهد شد.
 •  خیابان قیام برای یک ساعت اول رایگان و برای ساعت های بعدی هر 30 دقیقه پنجاه هزارریال (50.000ریال) محاسبه گردد.

 

 

     از مجموع 9 رأی : 9  موافق (سفید- عباسی- ابوترابی-جورابی - آزادی - پاک نژاد – کاشفی زاده -قمی -نیکنام)   

 

 

 

 

 

 
ردیف

         دستور جلسه

           نظرکمیسیون ذیربط

شماره جلسه

تاریخ جلسه

4

طرح صورتجلسه شرکت فراز درصحن شورای اسلامی شهر

بودجه-  موضوع در كميسيون مطرح و پس از بحث و تبادل نظر و با توجه به بررسي بعمل آمده مقرر گرديد متن ذيل در پاسخ به درخواست شهرداري ارسال گردد :

با توجه به مصوبه شورا طي بند 5 صورتجلسه شماره 66 مورخ 1397/02/15 با موضوع تاييد صورتجلسات تنظمي توسط شهرداري دررابطه با پروژه آسمان مربوط به شركت فراز ، كليه صورتجلسات تنظيمي پيوست لايحه از جمله صورتجلسه1396/11/07 مورد مخالفت قرار گرفته و شورا تكليف شهرداري را در مصوبه خود (تصوير پيوست )بصورت قطعي اعلام نموده است

195

         1400/2/25

خلاصه مفید مذاکرات : اعلام پاسخ به شهرداری بر اساس مصوبات شورا

 

 

4. نامه شماره 1400/2/13-400005163 شهرداری‌یزدثبت‌دبیرخانه‌شورابه شماره 1400/2/13-401000497 :

«جناب آقاي  مهندس سفید - ریاست محترم شورای اسلامی شهر یزد -موضوع: طرح صورتجلسه شرکت فراز درصحن شورای اسلامی شهر - با سلام و صلوات برمحمد و آل محمد (ص)- احتراماً باعنایت به بند 4 صورتجلسه شماره 980051034 مورخ 1398/10/2 قابلیت اجرای آن منوط به تصویب شورای محترم اسلامی شهر یزد گردیده است؛ فلذا خواهشمند است به جهت جلوگیری از تضییع منافع عمومی شهر، دستور فرمائید موضوع در صحن شورای اسلامی شهرمطرح و تصویب و یا عدم تصویب آن امر به ابلاغ فرمائید.جمال الدین عزیزی- شهردار یزد»

 مراتب در صحن علنی شورا مطرح، با عنایت به بررسی های صورت گرفته از سوی کمیسیون بودجه و توضیحات ریاست آن کمیسیون و پس از بحث و تبادل نظر و استماع نظرات مخالف، موافق و رأی گیری بعمل آمده بصورت علنی، مقرر گردید متن ذیل به عنوان پاسخ به شهرداری اعلام گردد:

« با توجه به مصوبه شورا طي بند 5 صورتجلسه شماره 66 مورخ  1397/2/15با موضوع تاييد صورتجلسات تنظیمي توسط شهرداري دررابطه با پروژه آسمان مربوط به شركت فراز ، صورتجلسه مورخ 1396/11/7 مورد مخالفت قرار گرفته و شورا تكليف شهرداري رادر مصوبه خود(تصوير پيوست) بصورت قطعي اعلام نموده است.»

 

از مجموع 10 رأی : 7 موافق (سفید- عباسی – شایق-عامری- آزادی - ابوترابی - جورابی)   3 ممتنع (کاشفی زاده- قمی –  پاک نژاد )


 

 
ردیف

دستور جلسه

           نظرکمیسیون ذیربط

شماره جلسه

تاریخ جلسه

5

پرونده مربوط به شرکت عمرانی یزدباف

نظارت:  موضوع در كميسيون مطرح با توجه به بازديد صورت گرفته و بررسي عكس هاي هوايي و اينكه در هر 25 متر مربع كمتر از يك درخت وجود دارد مشمول عنوان باغ نمي گردد.

133

        1400/2/20

خلاصه مفید مذاکرات :  با توجه به بررسی عکس های هوایی  و اينكه در هر 25 مترمربع كمتر از يك درخت وجود دارد، مشمول عنوان باغ نمي گردد.

 

5.نامه شماره 4015012671400/2/9 سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری یزد ثبت دبیرخانه شورا به شماره 401000457-1400/2/11 :

 

« ریاست محترم شورای اسلامی شهر یزد، موضوع : درخصوص پلاک 1231 فرعی 3 مجزا شده از 6460 اصلی واقع در بخش 8 یزد به مالکیت شرکت عمرانی یزدباف- با سلام وصلوات برمحمد وآل محمد(ص)- احتراماً به پیوست مدارک درخصوص پلاک 1231 فرعی 3 مجزا شده از 6460 اصلی واقع در بخش 8 یزد با کد نوسازی 1-19-2-4 به مالکیت شرکت عمرانی یزدباف به حضور ایفاد، خواهشمند است دستورات مقتضی صادر فرمایید. سید علیرضا رسولی– سرپرست سازمان»

 

موضوع در صحن علنی شورا مطرح، با عنایت به بررسی های بعمل آمده از سوی کمیسیون نظارت، تلفیق و حقوقی با حضور مشاورین، مسئولین و کارشناسان مربوطه و پس از بحث وتبادل نظر و استماع نظرات مخالف و موافق و رأی گیری بعمل آمده بصورت علنی، نامه فوق مستند به اجزاء 1 و 5 از بند "د" ماده ۱ آئين نامه اجرايي قانون حفظ و گسترش فضاي سبز در شهرها و بند اول از پاسخ شوراي عالي استان‌ها به استعلام شوراي اسلامي شهر يزد (موضوع نامه شماره 981002643 مورخ 98/7/3)، باتوجه به بازدید بعمل آمده  و نیز  بررسي عكس‌هاي هوايي ، و اینکه در هر 25 مترمربع کمتر از یک درخت وجود دارد مشمول عنوان باغ نمی گردد.

 

 

از مجموع 10 رأی : 8  موافق (سفید- آزادی -عامری -قمی - پاک نژاد– شایق – جورابی– کاشفی زاده)   1ممتنع (عباسی) 1مخالف (ابوترابی)

 

 

 

           جلسه با ذکر صلوات در ساعت  19:10  خاتمه یافت.