صورتجلسه دویست و یازدهمین جلسه شورای اسلامی شهریزد


 

 

 

 

صورتجلسه شورای اسلامی شهر یزد

 

 

 

تاریخ جلسه : روز چهارشنبه مورخ 98/11/2از ساعت 8  تا 11

شماره جلسه :   211

نوع جلسه : عادی

مکان جلسه : صحن علنی

 

 

اعضای شورای شهر حاضر در جلسه شورا (اجرای ماده 16 قانون شوراها):

 

 

ردیف

نام و نام خانوادگی

        امضاء

   ورود

خروج

ردیف

نام و نام خانوادگی

         امضاء

  ورود

خروج

1

سید حسین آزادی

 

8

11

6

غلامعلی سفید

 

8

11

2

محسن ابوترابی

 

8

11

7

ونوس عامری

 

8

11

3

سید محمدعلی

 پاک نژاد

 

8

9:50

8

محسن عباسی

 

8

11

4

الهه جورابی

 

8

9:20

9

مهدی کاشفی زاده

 

8

11

5

مرتضی شایق

 

8

11

10

سپنتا نیکنام

 

8:25

11

 

 

اعضای غایب در جلسه :

 

ردیف

نام و نام خانوادگی

سمت

علت غیبت

1

حمیدرضا قمی

رئیس کمیسیون شهر هوشمند و بهبود روشها

ماموریت به مشهد مقدس

 

 

 

خلاصه مطالب مطروحه توسط رئیس شورا : نطق ها و مذاکرات

 

در ابتدا ریاست شورا با سلام و صلوات بر محمد و آل محمد(ص) ضمن گرامیداشت فرا رسیدن روز هوای پاک، ابراز امیدواری نمود تا همه مسئولین مربوطه با تعامل و همکاری جهت حفظ هوای پاک که یکی از نیازهای اصلی مردم است بتوانند با یک برنامه‌ریزی صحیح از این مسئولیت خطیر و بزرگ سربلند و گامهای مؤثر و مثبت در این زمینه بردارند که سایر اعضای شورا در این زمینه مطالبی را عنوان که مقرر شد موضوع آلودگی هوای یزد از سوی کمسیون خدمات و محیط زیست شهری مورد بررسی قرار گیرد.

وی در ادامه با توجه به سفر ریاست محترم قوه قضائیه به یزد پیشنهاد نمود بهتر بود مسئولین مربوطه هماهنگی‌های لازم جهت ارائه نقطه نظرات، دیدگاه‌های و پیشنهاد‌های این شورا برای بیان مسائل و مشکلات شهری و در جهت حل آن به عمل می آورند.

سپس از اعضای شورا خواست تا در جلسه‌ای که از سوی شهردار محترم بابت تذکرات داده شده جهت حسابرسی شهرداری امروز عصر در دفتر ایشان برگزار می‌شود، حضور بهم رسانند.

در ادامه جلسه آقای عزیزی شهردار محترم یزد ضمن تقدیم بودجه پیشنهادی سال 99 شهرداری به شورا، گزارشی از چگونگی تنظیم و تدوین آن بودجه با حضور معاونین، مدیران مناطق، رؤسای تمامی سازمان‌های وابسته مدیران داخلی با برگزاری جلسات متعدد و با استفاده از نقطه نظرات و پیشنهادات اعضای شورا با اولویت بندی بودجه برای انجام پروژه های نیمه تمام، منابع و مصارف با اجرای سیاستهای کلی، الگوی مصرف و همچنین کلیات بودجه در بخش منابع از جمله درآمدهای عمومی، واگذاری دارائی‌های سرمایه‌ای، استفاده از مازاد سنواتی، وام دریافتی از بانکها، کمک بلاعوض، اوراق مشارکت و نیز کلیات مصارف بودجه در هزینه‌های جاری و عمرانی جهت استحضار اعضا شورا ارائه نمود.

سپس ریاست شورا ضمن تقدیر و تشکر از اقدامات خوب صورت گرفته از سوی شهرداری در جهت تدوین بودجه سال 99 با اولویت و زمان‌بندی نمودن بودجه ابراز امیدواری نمود با توجه به افزایش بودجه شهرداری نسبت به سال گذشته با تلاش و کوشش بیشتر در سایه تعامل و همکاری دستگاه‌های دولتی و نظارت بتوانیم بودجه واقعی داشته باشیم و خدمات بیشتری را برای مردم و آبادانی شهر ارائه نماییم.

سپس لایحه یک فوریتی ارسالی از سوی شهرداری ثبت دبیرخانه شورا به شماره:  981004682 – 98/10/28 درخصوص تخصیص اعتبار پروژه تقاطع غیر هم سطح آتش‌نشان مطرح با توجه به  توضیحات شهردار محترم و استماع نظرات اعضای شورا مقرر گردید موضوع با قید یک فوریت به کمیسیون مشترک بودجه و عمران ارجاع تا در اولین فرصت با حضور مسئولین مربوطه موضوع بررسی و نتیجه را جهت تصمیم گیری نهایی به شورا گزارش نمایند.

سپس با توجه به حضور آقای مرتضایی مدیر درآمدهای عمومی شهرداری بخش هایی دیگری از تعرفه عوارض پیشنهادی شهرداری جهت اجرا در سال 99 که قبلا در کمیسیون بودجه با حضور مسئولین مورد بررسی قرار گرفته بود از جمله عوارض پذیره تجاری تک واحدی، عوارض پذیره مجتمع‌ها و چند واحدی تجاری، اداری و درمانی، صنعتی، هتل و مهمان‌پذیر و آئین‌نامه اجرای تبصره سه اصلاحی ماده 101 قانون شهرداری ها با توضیحات ریاست آن کمیسیون مطرح مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

 

 

 
ردیف

دستور جلسه

نظرکمیسیون ذیربط

شماره جلسه

تاریخ جلسه

1

تملک قسمتی از پلاک 3/13411  بخش 5 یزد

بودجه : موضوع در جلسه فوق العاده كميسيون بودجه مطرح و پس از بررسي انجام شده با پيشنهاد شهرداري موافقت گرديد

فوق العاده

98/11/1

خلاصه مفید مذاکرات :  دقت و توجه بیشتر شهرداری هنگام تنظیم بودجه – جلوگیری از جابه‌جایی اعتبارات- عدم کاهش ردیف اعتباری خیابان بوستان جهت تکمیل آن – ضرورت اجرایی طرح شهرداری در آن مسیر

 

 

 

  1. لایحه‌یک‌فوریتی‌شماره98/11/1 – 980058602 شهرداری یزد ثبت دبیرخانه شورابه‌شماره‌98/11/1-981004771:

 «ریاست محترم شورای اسلامی شهر یزد- موضوع: تملک قسمتی از پلاک 3/13411  بخش 5 یزد- باسلام و صلوات بر محمد و آل محمد(ص)- شورای محترم اسلامی شهر یزد- احتراماً به استناد ماده 80  قانون تشكيلات، وظايف و انتخابات شوراهاي اسلامي كشور و انتخاب شهرداران مصوب 75/03/01 با اعمال آخرین تغییرات و اصلاحات تا سال 96 ؛ بدين وسيله  به استحضار مي رساند شهرداري يزد در نظر دارد نسبت به تملك قسمتی از  پلاك ثبتي 3/13411 بخش 5 يزد  به كد نوسازي شماره 8002  – 88 – 72  –  3  متعلق به شرکت ریتاکو واقع در طرح تقاطع بلوار شهید دشتی به بلوار شهید جعفرزاده و میدان شهیدآقابابایی اقدام نمايد كه در اين خصوص توافقنامه اي في مابين تنظيم كه در ازاي واگذاري قسمتی از ملك موصوف و بر اساس ارزيابي انجام شده جمعاً مبلغ 26.845.550.000ريال  بابت غرامت ملك در طرح تعيين و پس از لحاظ حق تشرف باقیمانده ملک به مبلغ 37.578.380.000 ریال، شرکت مبلغ 10.732.830.000ریال به شهرداری بدهکار می گردد که مقرر شده در  وجه شهرداری پرداخت گردد. ضمناً شرکت موظف به انتقال قسمت در مسیر به نام شهرداری می باشد. علي هذا با عنايت به مشروحه فوق ضمن ارسال تصوير توافق نامه منضم به نمايي از برگ ارزيابي و نقشه مربوطه كه موقعيت پلاك بر روي آن مشخص گرديده ، خواهشمند است موضوع  را در شوراي اسلامي شهر مطرح و با توجه به اینکه تملک مربوط فاقد ردیف اعتباری در سال جاری می­باشد اجازه فرمائيد از محل کاهش  ردیف­های  بودجه تملك ادامه خيابان بوستان با کد 15310200205 به مبلغ10.000.000.000 ریال، تملك و آزادسازي راستگرد ميدان شهداي محراب جنب پايانه مسافربري درون شهري با کد 189 15310200 به مبلغ 6.845.550.000 ریال و تملك و آزادسازي پاركينگ هاي سطح منطقه 3 با کد 15310200195 به مبلغ 10.000.000.000ریال و تخصیص به طرح مذکور اقدامات بعدي معمول گردد. ضمناً در صورت نياز آقاي عبدالعلی صداقتی  جهت ارائه توضيحات بيشتر معرفي مي شود.جمال الدین عزیزی- شهردار یزد»

 

موضوع در صحن علنی شورا مطرح با عنایت به بررسی های بعمل آمده از سوی کمیسیون بودجه با حضور مسئولین مربوطه و توضیحات ریاست آن کمیسیون و پس از بحث و تبادل نظر و استماع نظرات مخالف و موافق و رأی گیری بعمل آمده بصورت مخفی، پیشنهاد فوق مورد تصویب قرار گرفت.

(از مجموع 10 رأی : 9 موافق – 1 مخالف)

 

 

ردیف

دستور جلسه

                  نظرکمیسیون ذیربط

شماره جلسه

تاریخ جلسه

2

تفریغ بودجه سال 96 شهرداری یزد

بودجه: برگزاری جلسات متعدد با حضور کارشناسان ، مسئولین و مشاورین و تصویب آن و تکالیف تعیین شده طبق بندهای ذیل

72

98/9/28

خلاصه مفید مذاکرات :  ضرورت پاسخگویی شهرداری ظرف مدت 2 ماه جهت تکالیف تعیین شده – شفاف سازی مسائل مالی

 

2. پیرو بند یک صورتجلسه شماره 203 مورخ 98/9/30 این شورا در خصوص تصویب حسابرسی سال 96 شهرداری یزد وهمچنین نامه شماره 97009885 - 97/2/31 شهرداری یزد ثبت دبیرخانه شورا به شماره 971000800 – 97/3/12، منضم به گزارش تفریغ بودجه شهرداری یزد برای سال 96 دراجرای ماده 71 قانون شهرداریها، مراتب در صحن علنی شورا مطرح با عنایت به جلسات متعدد برگزار شده با حضور مشاورین، مسئولین وکارشناسان مربوطه و بررسی‌های بعمل آمده از سوی کمیسیون بودجه و توضیحات ریاست آن کمیسیون و پس از بحث و تبادل نظر و استماع نظرات مخالف و موافق و رأی‌گیری بعمل آمده بصورت مخفی، ضمن تصویب تفریغ بودجه سال 96 شهرداری یزد، مقرر گردید شهرداری نسبت به تکالیف تعیین شده به شرح زیر حداکثر ظرف مدت دو ماه اقدام و پاسخ های لازم را به شورا ارائه نماید:

1- گزارش خلاصه بودجه و تعادل درآمدها و اعتبارات شهرداری یزد در پایان سال1396از حیث درآمد ها و هزینه ها به شرح گزارش ابرازی شهرداری بعنوان پیوست این گزارش میباشد.

1-1-باتوجه به متمم بودجه و اصلاح بودجه سال 1396 که بر اساس عملکرد واقعی شهرداری تهیه شده ، عملا مغایرتها حذف شده و امکان تعیین و تحلیل علل بروز مغایرتهای بودجه با عملکرد به صورت کامل میسر نمی باشد.

لذا لازم است مقررگردد :

1-1-1-ابتدا ضمن تطبیق بودجه اولیه مصوب شورا  با عملکرد شهرداری طی سال 1396که توسط حسابرس رسیدگی شده است مغایرتهای مربوطه به صورت ریالی و درصدی استخراج و اعلام گردد.

2-1-1- علل بروز مغایرت های مذکور با توجه به بودجه مصوب اولیه و تغییرات بعدی  بهمراه مستندات مربوطه به شورای اسلامی شهر ارائه گردد.

2- اهم سایر موارد قابل ذکر مرتبط با گزارش ارسالی به شرح زیر است.

1-2- با توجه به گزارش موسسه حسابرسی ایساتیس محاسب کویر(حسابدار رسمی) شهرداری ،مانده حسابها و اسناد دریافتنی و مانده حسابها و اسناد پرداختنی را با استفاده از گزارش مذکور و بویژه مانده های راکد شهرداری، ضمن انجام اصلاحات لازم و پیگیری اقلام قابل وصول از طریق شهرداری، پیشنهادات خود را طی لایحه‌ای به شورای اسلامی شهر اعلام نماید.

2-2-اقدامات و برنامه های شهرداری در خصوص ممیزی و ارزش گذاری املاک عمومی و اختصاصی متعلق به شهرداری و همچنین چگونگی رعایت ماده 47 آئین نامه مالی شهرداری را اعلام فرمایند.

3-2- اقدامات و برنامه های شهرداری در خصوص شناسایی، ثبت  و وصول درآمد های مربوط به آراء کمیسیونها و عوارض نوسازی شهروندان به تفکیک اعلام گردد.

4-2- لازم است شهرداری گزارش حساب مازاد انباشته در دوره منتهی به پایان اسفند ماه96 را بهمراه اجزای تشکیل دهنده حساب مذکور مشتمل بر گردش بدهکار و بستانکار و بویژه منابع استفاده شده از حساب مازاد طی دوره مورد رسیدگی را ارائه نماید.

5-2- شهرداری دلایل عدم ارائه صورتهای مالی و تفریغ بودجه حسابرسی شده  سال 1396 در موعد مقرر را اعلام نماید.

6-2- اقدامات شهرداری در خصوص فعال نمودن واحد حسابرسی داخلی جهت جمع آوری اطلاعات و عملکرد واحدهای شهرداری و سازمانهای تابعه را اعلام فرمایند.

7-2- شهرداری یزد با توجه به گزارش حسابرسی، موسسه حسابرسی ارقام نگر آریا در خصوص رسیدگی به حسابهای سال مالی منتهی به پایان اسفند 1396، نسبت به انجام تکالیف شورای اسلامی شهر در موعد مقرر اقدام مقتضی معمول نماید.

8-2- شهرداری نسبت به تدوین برنامه و بودجه عملیاتی و استقرار نظام کنترلی بودجه و به خدمت گرفتن ابزار لازم در این خصوص از جمله برنامه کنترل پروژه، اقدام لازم معمول دارد.

9-2-  اقدامات لازم جهت نظارت قبل از خرج از جمله ثبت اقلام بودجه، هزینه ها و کنترل اعتبارات صورت پذیرد.

10-2- مقادیر مرتبط با در صد پیشرفت کار پروژه ها و مقادیر مرتبط با درآمد ها مشخص و اعلام گردد.

(از مجموع 8 رأی :  8موافق)

 

 
ردیف

دستور جلسه

نظرکمیسیون ذیربط

شماره جلسه

تاریخ جلسه

3

جابجایی بودجه جهت  تامین اعتبار بعضی از ردیف های بودجه ابلاغی به منطقه بافت تاریخی

عمران : با حضور مسئول مربوطه مطرح ، پس از بررسي و بحث و تبادل نظر پيشنهاد فوق مورد تصويب قرار گرفت.

109

98/10/28

خلاصه مفید مذاکرات :   تقویت دایره امانی منطقه تاریخی جهت انجام کارهای عمرانی بیشتر – ضرورت حصارکشی مخروبه های موجود در سطح شهر – ضرورت بازپیرایی پارک‌های سطح شهر – نظارت بیشتر بر عملکرد پیمانکاران و ناظرین پروژه ها و برخورد قانون با آنان در صورت تخلف

 

 

 

 3-لایحه‌شماره 98/10/23-980056490 شهرداری یزدثبت دبیرخانه شورابه شماره 98/10/23-981004582:

«ریاست محترم شورای اسلامی شهر یزد-موضوع: موضوع: جابجایی بودجه جهت  تامین اعتبار بعضی از ردیف های بودجه ابلاغی به منطقه بافت تاریخی-باسلام و صلوات بر محمد و آل محمد (ص)-احتراماً به استناد ماده80 قانون تشكيلات، وظايف و انتخابات شوراهاي اسلامي كشور و انتخاب شهرداران مصوب 75/3/1 با اعمال آخرین تغییرات و اصلاحات تا سال 96، بدین وسیله به پیوست درخواست منطقه بافت تاریخی به شماره 980912617  مورخ 1398/09/27 تقدیم و پیشنهاد می نماید اجازه فرمایید نسبت به جابجایی بودجه طبق جدول ذیل اقدام لازم معمول گردد. خواهشمند است موضوع را در شوراي اسلامي شهر مطرح و در صورت موافقت مراتب را جهت اقدامات بعدی امر به ابلاغ فرمائيد. ضمناً آقاي سیدمحمود کشفی پور به عنوان نماينده جهت ارائه توضيحات بيشتر معرفي مي گردد. جمال الدین عزیزی- شهردار یزد»

 

 

 

 

 

ردیف

کد اعتباری

عنوان ردیف بودجه

اضافه شود به مبلغ(ریال)

کسر شود به مبلغ (ریال)

1

15381100004

خريد وسائل نقليه و ماشين آلات عمراني

 

5.000.000.000

2

15330800041

بدنه سازی کالبدی پارکها و معابر

 

6.000.000.000

3

15360900257

بدنه سازی مسجد جامع

 

3.000.000.000

4

جدید

بازپیرایی پارک مهر

14.000.000.000

 

5

15330400011

احداث پارکینگ های درون محله ای در سطح منطقه بافت تاریخی

 

2.500.000.000

6

15330100187

تکمیل و تجهیز بلوارها و خیابان ها در سطح منطقه بافت تاریخی

 

2.000.000.000

7

15350400016

حصارکشی مخروبه ها و رفع خطر

4.500.000.000

 

 

 

موضوع در صحن علنی شورا مطرح با عنایت به بررسی های بعمل آمده از سوی کمیسیون بودجه با حضور مسئولین مربوطه و توضیحات ریاست آن کمیسیون و پس از بحث و تبادل نظر و استماع نظرات مخالف و موافق و رأی‌گیری بعمل آمده بصورت مخفی، پیشنهاد فوق مورد تصویب قرار گرفت.

ضمناً مقرر گردید شهرداری به لحاظ عملکرد ضعیف و نامناسب پیمانکار مربوطه و همچنین ناظر پروژه برابر ضوابط و مقررات برخورد نماید.

 (از مجموع 8 رأی :  7موافق – 1 رای ممتنع)

جلسه با ذکر صلوات در ساعت  21  خاتمه یافت.