ششصدو چهل و يكمين جلسه ‌سومين دوره شوراي اسلامي شهريزد

ششصدو چهل و يكمين جلسه ‌سومين دوره شوراي اسلامي شهريزد
   صورتجلسه
ششصدو چهل و يكمين جلسه ‌شوراي اسلامي شهريزد با تلاوت آیاتی ازکلام ا... مجید درساعت 30/16 يك‌شنبه مورخ 9/4/92 با حضور اكثريت اعضاء تشكیل گرديد:
در ابتدا رياست شورا با سلام و صلوات بر محمد و آل محمد(ص) و آرزوي توفيق روزافزون همكاران ارجمند ، فرا رسيدن سالگرد شهادت سومين شهيد محراب حضرت آيت‌ا... صدوقي و ارتحال فرزند بزرگوارش حضرت حجه‌الاسلام‌والمسلمين حاج‌شيخ‌محمدعلي‌صدوقي‌امام جمعه فقيد يزد را به همشهريان تسليت عرض نمود و از خداوند متعال علو درجات و غفران الهي براي آنان و ساير گذشتگان مسئلت نمود.
وي در ادامه از اعضاي شورا خواست هر چه زودتر نقطه نظرات و پيشنهادهاي خود را در خصوص تفريغ بودجه سال‌هاي‌74 لغايت90 شهرداري‌براساس‌گزارشات‌ارائه شده‌توسط اعضاي‌كارگروه با حضور شهردارمحترم‌‌به‌شورا ارائه تا موضوع‌درصحن‌علني‌‌شوراموردبررسي‌وتصميم‌گيري‌نهايي قرار گيرد.
سپس سركار خانم وزيري در سخنان پيش از دستور اظهار داشت يكي از بزرگترين سرمايه شهر تاريخي يزد فرهنگ و تمدن ديرپاي آن است كه بي‌شك توسعه اماكن مذهبي با توجه به حضور عاشقان و علاقمندان به خاندان عصمت و طهارت و ساير ائمه معصومين(ع) براي مؤمنين شهر دارالعباده يزد يكي از ضروريت‌هاي مهم و جدي محسوب مي‌شود بنابراين با عنايت به پروژه در دست اقدام طرح توسعه مكان مقدس حضرت امامزاده جعفر(ع) عليرغم اقدامات خوب و مؤثر صورت گرفته تا كنون از سوي شهرداري با حمايت شوراي اسلامي شهر جهت تملك و آزادسازي پلاك‌هاي مجاور آن آستانه، اكنون مورد اعتراض و ايراد اداره كل ميراث فرهنگي و گردشگري يزد براي حفظ بافت تاريخي قرار گرفته است كه اميدواريم اين موضوع با اخذ نظر كارشناسان و صاحب نظران در حوزه ميراث فرهنگي در راستاي رفع مشكلات و تنگناهاي فضاي عبور و مرور و روان سازي ترافيك اين مهم حل و فصل و برنامه‌ريزي‌هاي لازم به عمل آيد وي در ادامه از علاقمندان خواست و پيشنهادهاي خود را در اين زمينه در اختيار شورا قرار دهند تا به ياري خدا بتوانيم ضمن تأمين نيازهاي عموم شهروندان در استفاده از فضاهاي ديني و فرهنگي شهر كه جزء تاريخ و مواريث فرهنگي شهر يزد محسوب مي‌گردد حمايت و حفاظت نماييم.
در ادامه جلسه آقاي عظيمي‌زاده شهردار محترم در ابتدا از اقدامات صورت گرفته توسط شهرداري در خصوص تملك پلاك‌هاي انجام شده بابت اجراي طرح توسعه آستان مقدس حضرت امامزاده جعفر(ع) و نيز طرح‌هاي تاييد آن در كميسيون ماده پنج جهت اجراي كامل آن پروژه گزارش كامل و جامع ارائه نمود و در ادامه از اعتراضات و ايرادات صورت گرفته توسط سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري يزد به دليل تخريب تك بناهاي انجام شده و جلوگيري از اجراي ادامه آن طرح مطالبي را عنوان و خواستار تشكيل كارگروه براي برنامه‌ريزي جهت حفظ بافت تاريخي و ادامه اجراي طرح با حمايت شورا و ساير مسئولين مربوطه گرديد.
سپس ايشان از رايزني‌هاي انجام شده توسط نماينده محترم مردم يزد و صدوق در مجلس شوراي اسلامي و مدير كل تربيت بدني استان جهت واگذاري تيم فوتبال سنگ آهن بافق يزد به شهرداري براي حضور نماينده يزد در مسابقات ليگ آزادگان توضيحاتي را براي استحضار اعضاي شورا ارائه نمود.
در ادامه و بر اساس دستور كار جلسه با حضور آقاي كريمي مدير عامل سازمان اتوبوسراني موضوع افزايش نرخ كرايه بابت جابه‌جايي هر مسافر شهري توسط سازمان و بخش خصوصي مطرح گرديد كه در ابتدا رياست شورا با اشاره به اعتراضات وشكايات مردمي بابت افزايش‌ نرخ‌ خطوط اتوبوسراني و مشكلات ايجادشده‌براي‌شهروندان‌مطالبي‌راعنوان نمود وخواستار اصلاح مصوبه شورادراين زمينه گرديد.
سپس هر يك از اعضاي شورا ضمن بيان ديدگاهها و نقطه نظرات خود خواستار پي‌گيري جدي شهرداري و سازمان اتوبوسراني در جهت جذب و وصول اعتبارات دولتي تخصيص يافته براي شهر يزد در اين زمينه شدند.
در ادامه آقاي كريمي مدير عامل سازمان اتوبوسراني در رابطه با بعضي از مسائل و مشكلات مالي سازمان از جمله نداشتن نيروي انساني كافي با توجه به بازنشست شدن بعضي از كاركنان آن سازمان در سال گذشته و عدم پرداخت سنوات خدمتي آنان و نداشتن مجوزهاي لازم جهت جذب نيرو و گران شدن قطعات ولوازم يدكي خودروها و غيرو و همچنين پرداخت فقط يك پنجم از اعتبارات تخصيص يافته دولتي سهميه شهر يزد در سال 91 توسط وزارت كشور و نبود اعتبارات كافي و لازم براي پرداخت بدهي سازمان ارائه نمود.

 در ادامه جلسه با توجه به هماهنگي‌هاي بعمل آمده قبلي با آقاي نوربخش مدير كل محترم امور مالياتي استان، آقاي رضايي معاون آن اداره بعنوان نماينده در جلسه شورا حضور يافت و در خصوص معافيت و بخشودگي پرداخت ماليات توسط سازمان‌هاي وابسته شهرداري به خصوص سازمان عمران، موضوع مورد بررسي و بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

 
 مصوبات :
 
     نرخ كرايه جابه‌جايي مسافر توسط اتوبوس‌هاي شهري
 
 
 1- پيرو بند يك صورتجلسه مورخ 11/2/92 شورا در خصوص تعيين نرخ كرايه جابه جايي هر مسافر توسط اتوبوس‌هاي شهري با توجه به اعتراضات و شكايات مردمي به دليل افزايش نرخ آن، موضوع مجدداً در صحن علني شورا با حضور شهردار محترم و مدير عامل سازمان اتوبوسراني مطرح، با عنايت به توضيحات نامبردگان و ارائة نقطه نظرات اعضاي شورا و پس از بحث و تبادل نظر و استماع نظرات مخالف و موافق، كاهش نرخ كرايه جابه‌جايي هر مسافر در كليه خطوط شهري از مبلغ دو هزارو پانصد ريال (2.500ريال) به مبلغ دو هزارريال (2.000ريال) مورد تصويب قرار گرفت. ضمناً مقرر گرديد كميسيون نظارت و پي‌گيري در رابطه با چگونگي افزايش نرخ و كاهش مسيرهاي مربوطه، قيمت تمام شده جابه‌جايي مسافر، چگونگي پرداخت يك سوم هزينه تمام شده كرايه توسط وزارت كشور بررسي و نتيجه را جهت تصميم‌گيري به شورا گزارش نمايد.

 

 
     تفويض اختيار به سرپرست ناحيه تاريخي    
 
2- لايحه‌شماره200/920012639-23/3/92‌شهرداري‌يزدثبت ‌دبيرخانه‌ شورا به‌ شماره921000914-23/3/92:
«احتراماً باستناد ماده71 قانون تشكيلات، وظايف وانتخابات شوراهاي اسلامي كشوروانتخاب شهرداران مصوب سال 1375واصلاحيه بعدي آن، مستند به تبصره الحاقي به بند 3 اصلاحي ماده 45 قانون شهرداري و تبصره ذيل بند 14 ماده 71 قانون شوراها اصلاحي مورخ 27/8/1386 (وظايف شوراي اسلامي شهرها) و به منظور تسريع در امور جاري، مستدعي است تا تبصره يك تفويض اختيار شماره 130/91004655مورخ11/10/1391 موضوع بند1صورتجلسه‌مورخ21/1/1392شوراي‌محترم اسلامي شهر به شرح ذيل اصلاح گردد:
تبصره يك : ايجاب مي‌نمايد اينجانب اختيار لازم را داشته باشم تا بر حسب صلاحديد و به مسئوليت خود و به موجب حكم كتبي بخشي از اختيارات تصويب و انجام معاملات ذكر شده در لايحه و مصوبه مربوط به ستون مناطق به سرپرست ناحيه تاريخي نيز ابلاغ نمايم. خواهشمند است ضمن طرح موضوع در كميسيون‌هاي مرتبط و جلسات آن شوراي محترم، ترتيبي اتخاذ گردد تا پس از تصويب امر به ابلاغ فرمايند. ضمناً آقاي روستايي به عنوان نماينده جهت ارائه توضيحات بيشتر معرفي مي‌گردد. عظيمي‌زاده- شهردار يزد»
موضوع در صحن علني شورا مطرح، با عنايت به بررسي‌هاي بعمل آمده در كميسيون برنامه و بودجه شورا و توضيحات رياست آن كميسيون و پس از بحث و تبادل نظر و استماع نظرات مخالف وموافق، پيشنهاد فوق مورد تصويب قرار گرفت.
 
 
     خريد و نصب ست ورزشي    
 
3- لايحه‌شماره200/920004979-9/2/92‌شهرداري‌يزدثبت ‌دبيرخانه‌ شورا به‌ شماره921000391-9/2/92:
«احتراماً باستناد ماده71 قانون تشكيلات، وظايف وانتخابات شوراهاي اسلامي كشوروانتخاب شهرداران مصوب سال 1375واصلاحيه بعدي آن، با عنايت به نامه شماره 470/911903481 مورخ 11/10/91 سازمان رفاهي و تفريحي با عنايت به خريد و نصب دو ست ورزشي در محل اداره آموزش و پرورش استثنايي رسوليان و آيت‌ا... خاتمي در سال 90 توسط شركت فراسواسپورت و عدم پرداخت وجه مربوطه به اين شركت، با توجه به تصويب اين موضوع طي بند 3 صورتجلسه 6/8/91 و بند 2 صورتجلسه مورخ 9/10/91 هيأت مديره سازمان، شهرداري يزد در نظر دارد نسبت به پرداخت مبلغ 65.200.000ريال از محل كد 512416009 (ساير كمكها و پرداخت‌ها به بخش عمومي) در وجه شركت فوق‌الذكر اقدام نمايد. خواهشمند است موضوع را در شوراي اسلامي شهر مطرح و در صورت تصويب امر به ابلاغ فرماييد. ضمناً آقاي خليلي پور به عنوان نماينده جهت ارائه توضيحات بيشتر معرفي مي‌گردد. عظيمي‌زاده- شهردار يزد»
موضوع در صحن علني شورا مطرح، با عنايت به بررسي‌هاي بعمل آمده در كميسيون برنامه و بودجه شورا و توضيحات رياست آن كميسيون و پس از بحث و تبادل نظر و استماع نظرات مخالف وموافق، پيشنهاد فوق مورد تصويب قرار گرفت.
 
 
     ساماندهي مزار جوي هرهر
 
4- در خصوص ساماندهي مزار جوي هرهر يزد، موضوع در صحن علني شورا مطرح، با عنايت به بررسي‌هاي بعمل آمده با حضور مدعوين در كميسيون نظارت و پي‌گيري شورا و توضيحات رياست آن كميسيون و پس از بحث و تبادل نظر و استماع نظرات مخالف و موافق، موارد به شرح زير مورد تصويب قرار گرفت:
الف: مقرر گرديد در جهت ساماندهي و برقراري و افزايش امنيت مزار جوي هرهر و جلوگيري از حضور شبانه افراد بزهكار، ولگرد و معتاد، شهرداري نسبت به تخريب و حذف ديوار بين آن مزار و خيابان مهدي اقدام نمايد. ضمناً اتاقك‌ها و حجره‌هاي متروكه موجود آن مزار كه امكان تخريب آن وجود دارد اقدام نمايد.
ب : دفن اموات در آن مزار تحت هيچگونه شرايطي مجاز نبوده و در صورت برخورد قبل از دفن ميت شهرداري با هماهنگي نيروي انتظامي، اداره بهداشت و محيط زيست در جهت جلوگيري دفن ميت اقدام نمايد. ضمناً هيأت امناي مصباح الهدي مستقر در آن مكان در صورت مشاهده مي‌تواند موضوع را به مراجع ياد شده فوق اعلام نمايد.
 
 
جلسه با ذكر صلوات درساعت 30/19 خاتمه يافت.