ششصدو دهمين جلسه سومين دوره ‌شوراي اسلامي شهريزد

ششصدو دهمين جلسه سومين دوره ‌شوراي اسلامي شهريزد
   صورتجلسه
ششصدو دهمين جلسه ‌شوراي اسلامي شهريزد با تلاوت آیاتی ازکلام ا... مجید درساعت 30/18 يك‌شنبه مورخ 6/12/91 با حضور تمامي اعضاء تشكیل گرديد:
در ابتدا رياست شورا با سلام و صلوات بر محمد و آل محمد(ص) و آرزوي توفيق روزافزون همكاران ارجمند، در خصوص اتفاقات ناگوار و تأسف بار تخريب و مسدود شدن خط لوله انتقال آب از استان اصفهان به يزد و ضرر و زيان و خسارت هاي وارده به تأسيسات و بيت‌المال ابراز گلايه نمود و از مسئولين استان خواست تا با پي‌گيري‌هاي مستمر خود با هماهنگي وزارت كشور و ساير مسئولين كشوري و رايزني‌هاي لازم با مسئولان استان اصفهان هر چه زودتر ضمن برخورد جدي و قانوني با عوامل اين حادثه ناخوشايند، نسبت به بازسازي و راه‌اندازي مجدد خط لوله انتقال آب به استان يزد جهت رفاه و آسايش شهروندان اقدامات اساسي و لازم را به عمل آورند.
سپس هر يك از اعضاي شورا با محكوم نمودن اين حركت زشت و ناپسند و خسارت جبران ناپذير اين عمل ناگوار ضمن تأكيد بر پي‌گيري جدي مسئولين استان در جهت حل و فصل اين موضوع حياتي و مهم، اطلاعيه‌اي را به شرح زير صادر نمودند:
« متأسفانه اطلاع يافتيم در تاريخ 4/12/91 عده اي افراد مغرض يا بي‌اطلاع در يكي از روستاهاي شرق استان اصفهان به تأسيسات انتقال آب به يزد و شهرهاي مجاور با وضع تأسف باري حمله‌ور شدند. و موجب قطع آب و خسارت هنگفتي به اين تأسيسات گرديدند كه براي جبران خسارت بوجود آمده و برقراري مجدد انتقال آب به زمانی طولانی و تامين اعتباري بالغ بر سي ميليارد تومان نياز است كه معلوم نيست اين هزينه ها چگونه تامين گردد. یقیناً در اين مدت شهروندان صبور و نجيب يزدي و ساير شهرهاي در مسير با مشكلات جدي و بحران كم آبي مواجه خواهند شد، که عواقب آن قابل پیش‌بینی است. در اينجا اين سوال مطرح است كه آيا ساير استان‌ها مواهب خداوندی و پتانسيل‌های استان را خود تماماً مصرف مي‌كنند يا در كشور توزيع مي‌شود و همه استان‌ها به یاری هم می‌آیند یا خیر.
عليهذا بيم آن مي رود كه صبر مردم به سرآمده خداي ناخواسته مقابله به مثل صورت گيرد كه نتيجه آن به ضرر منافع مردم و كشور باشد لذا علاج واقعه را قبل از وقوع بايد كرد.
شوراي اسلامي شهر يزد با اعتراض به آنچه اتفاق افتاده است و هشدار به عواقب سوء آن از مسئولين محترم اعم از مسئولين كشوري و مسئولين دو استان اصفهان و يزد مخصوصاً شوراهاي اسلامي شهرهاي مربوطه تقاضاي برخورد جدي با عاملين اين‌گونه حوادث را داريم تا درس عبرتي براي افراد خاطي باشد و امور بين دو استان همسايه و دوست ديرينه ، كمافي السابق با همكاري و تعامل بطور عادلانه حل و فصل شود و بي جهت موجب فتنه انگيزي نگردد. ضمناً ضروری است از اين شبكه حياتي به نحو احسن مراقبت و محافظت شود.»
در ادامه جلسه آقاي حرزاده در سخنان پيش از دستور در خصوص كميسيون توافقات شهرداري‌ در مناطق سه گانه و صدور مجوزهاي لازم جهت كاربري تجاري و ايجاد مشكلات ، تورم و تبعات جبران ناپذير به دليل افزايش يافتن اين‌گونه تجاري‌هاي موجود در سطح شهر به خصوص مجتمع‌هاي تجاري، ضمن ارائه ديدگاهها و نظرات خود، از شهرداري خواست تا دقت لازم و توجه كافي در اين زمينه داشته باشد.
سپس آقاي عظيمي زاده شهردار محترم گزارشي از پروژه‌هاي عمراني شهرداري در خصوص آسفالت معابر و كوچه‌هاي مناطق سه گانه شهرداري و ساماندهي و آسفالت بلوار فقيه خراساني- رنگ‌اميزي سنگ جداول و درخت‌كاري ، گلكاري توسط سازمان پارك‌ها با توجه به نزديك شدن ايام نوروز، تأمين قسمتي از پاركينگ مجتمع تجاري ستاره در محله خلف باغ و نصب تابلوي آن به عنوان پاركينگ عمومي جهت اطلاع شهروندان ساماندهي تأسيسات (تيرهاي برق) ميدان شهيد باهنر ارائه نمود.
در ادامه آقاي مطهريان از جلسه برگزار شده كميسيون هيأت حل اختلاف ماده 38 اصلاحي آيين‌نامه‌ معاملات شهرداري‌ها در خصوص رسيدگي و حل اختلاف شهرداري با پيمانكار پروژه كارخانه كمپوست (شركت تراكتورسازي تبريز)، از بررسي‌هاي بعمل آمده و نتايج حاصله در آن كميسيون توضيحات كامل و جامع ارائه نمود كه در اين راستا ساير اعضاي شورا هم در جهت تعيين تكليف وضعيت نهايي و حل اختلاف آن پروژه، نقطه نظرات و پيشنهادهاي خود را مطرح، كه پس از بحث و تبادل نظر مقرر گرديد شهرداري طي توافقي، مشروط بر ضبط سپرده حسن انجام كار قرارداد ماشين‌آلات بدون گرفتن خسارت و عدم پرداخت باقي‌مانده طلب پيمانكار پروژه ، اقدامات لازم معمول نمايد.
 
 
 مصوبات :
 
     طرح پيشنهادي دبيرخانه معماري و شهرسازي اسلامي
 1- طرح پيشنهادي دبيرخانه معماري و شهرسازي اسلامي جهت ارائه به مهندسين مشاور آرمان شهر براي لحاظ نمودن آن در طرح تفضيلي شهر يزد، موضوع در صحن علني شورا مطرح با عنايت به بررسي هاي به عمل آمده در كميسيون فرهنگي اجتماعي شورا و توضيحات رياست آن كميسيون و پس از بحث و تبادل نظر و استماع نظرات مخالف و موافق، موارد به شرح زير مورد تصويب قرار گرفت :
رديف 1 ) موارد پيشنهادي :
الف) : پيشنهاد مي شود با توجه به پهنه بندي ضوابطي صورت گرفته در طرح تفصيلي و همچنين لزوم مراعات حقوق مكتسبه شهروندان در مناطقي كه داراي سابقه سكونتي چندين ساله مي باشند. ضابطه مندي سازي تراكمي به ترتيبي صورت گيرد تا از احداث بناهاي مرتفع و مشرف به منزل مسكوني پيشگيري به عمل آيد.
ب) : پيشنهاد مي شود در طرح تفضيلي ضوابطي در راستاي الزام به ساخت نمازخانه با بهترين جانمايي ها براي فضاهاي عمومي همانند مجتمع هاي تجاري، مسكوني، پاركها و سينماها و ... در نظر گرفته شود.
ج ) : پيشنهاد مي شود استفاده از طرح ها و كتيبه هايي با محتواي مذهبي، فرهنگي و اجتماعي (معماري اسلامي) در بدنه سازي ها تأكيد شود .
رديف 2 ) موارد تكميلي :
الف) ضوابط و مقررات مربوط به نحوه احداث بنا و تأمين پاركينگ : درتعبيه ورودي كاربري هاي مذهبي در مجاورت معابر اصلي، عقب نشيني به عرض حداقل 5 متر و به عمق حداقل 4 متر الزامي است. اين فضاهاي باز پيش بيني شده در مقابل كاربري هاي فوق مي بايد به طرز مناسبي طراحي، كفسازي و درختكاري شود، به نحوي كه باعث ايجاد پاركينگ برمعبر نگردد. اين عقب نشيني به صورت گشايش فضايي جهت تردد عبور مراجعين در نظر گرفته مي شود . بديهي است رعايت پاركينگ مورد نياز براي اين گونه اين گونه بناها به ميزان مورد نياز الزامي است.
 ب) نحوه استقرار ساختمان در زمين و چگونگي عدم اشرافيت : در تمام ساختمان ها با توجه به موقعيت پلاك و عدم تعارض همسايگان، سطح اشغال مي تواند در جبهه هاي مختلف باشد؛ اما توصيه مي شود كه سطح اشغال در شمال قطعه پيش بيني شود. در صورتيكه كشيدگي قطعات شرقي – غربي باشد، بهتر است سطح اشغال در قسمت غرب زمين باشد .
ردبف3 ) موارد اصلاحي : ( نحوه استقرار ساختمان در زمين و چگونگي عدم اشرافيت)
الف ) در هيچ يك از سطوح خارجي بنا نمي توان ايوان ( بالكن، تراس )، پنجره يا هواكش مشرف به قطعه مالكيت مجاور احداث نمود، مگر اينكه از حد مالكيت مجاور حداقل 3 متر عقب نشيني صورت گرفته باشد. در اين حالت ارتفاع قسمت غيربازشو پنجره ها و جان پناه ايوان در طبقات فوقاني، بايد حداقل 7/1 متر از كف مربوطه بوده و در مورد پنجره ها با استفاده از شيشه مات و يا مصالح مشابه، بيرون آنها غير قابل رؤيت گردند. براي رعايت عدم اشرافيت دائمي مي توان از حفاظهاي ثابت مناسبي كه مانع ديد شود در پشت پنجره ها نصب شود؛ استفاه نمود. (نظير سايه روشن ثابت) 
ب ) ارتفاع كف پنجره براي فضاهاي سرويس(دستشويي،حمام‌و ...)حداقل7/1 متر از كف آن طبقه مي‌باشد.
ج ) احداث جان پناه به ارتفاع حداقل 7/1 متر براي ايوان مشرف به حياط پلاك مقابل و بام بناهايي كه سطح طبقه قابل سكونت قرار دارند، الزامي است . براي بالاترين بام بناها احداث جان پناه با حداقل ارتفاع 90 سانتيمتر و ترجيحاً به صورت مشبك اجرا گردد. به خصوص در جان پناه‌ها رعايت آيين‌نامه 2800 و موارد تكميلي آن جهت اجراء از عناصر قائم فلزي در فواصل مشخص الزامي است.
 
     اخذ تسهيلات  جهت خريد آمبولانس
 
2-لايحه‌ دوفوريتي ‌شماره200/910056178-5/12/91شهرداري ‌ثبت‌ دبيرخانه‌ شورا به‌ شماره911005052- 5/12/91 :
«احتراماً باستناد ماده71 قانون تشكيلات، وظايف وانتخابات شوراهاي اسلامي كشوروانتخاب شهرداران مصوب سال 1375واصلاحيه بعدي آن، با عنايت به نياز اين شهرداري به خودرو حمل جنازه به پيوست نامه شماره 91334 مورخ 1/12/91 مدير كل محترم امور شهري و شوراهاي استانداري منضم به نامه دفتر هماهنگي خدمات شهري سازمان شهرداري‌ها و دهياري‌ها جهت پي‌گيري اخذ تسهيلات قرض‌الحسنه خريد آمبولانس جهت استحضار و در صورت صلاحديد موافقت با اقدام لازم ارسال مي‌گردد. ضمناً پس از تصويب كليات پيشنهاد فوق مبلغ وام، كارمزد، دوره بازپرداخت و بانك عامل متعاقباً به آن شوراي محترم اعلام خواهد شد. خواهشمند است موضوع را در شوراي اسلامي شهر مطرح و در صورت تصويب امر به ابلاغ فرماييد. ضمناً آقاي شبانكاره به عنوان نماينده جهت ارائه توضيحات بيشتر معرفي مي‌گردد.عظيمي‌زاده- شهردار يزد.»
 
موضوع در صحن علني شورا مطرح ، پس از بحث و تبادل نظر و استماع نظرات مخالف و موافق پيشنهاد فوق مورد تصويب قرار گرفت.
 
 
     معرفي نماينده 
 
3-نامه‌ ‌شماره400/910054017-23/11/91شهرداري ‌ثبت‌ دبيرخانه‌ شورا به‌ شماره911004855- 23/11/91 :
« جناب آقاي فقيه خراساني رياست محترم شوراي اسلامي شهر- موضوع: معرفي نماينده- باسلام و صلوات بر محمد و آل محمد(ص)- احتراماً با عنايت به ماده 18 موضوع تسري آيين‌نامه مالي شهرداري تهران به مراكز استان‌ها كه به موجب اين ماده تصميمات كميسيون معاملات پس از موافقت شهردار و تصويب شوراي اسلامي بايد به مناقصه گذار ابلاغ شود و همچنين با توجه به بند 2 نامه شماره 9606 مورخ 28/10/91 فرمانداري، خواهشمند است دستور فرماييد يكي از اعضاي محترم به عنوان نماينده دائم در كميسيون مذكور به شهرداري معرفي گردد. عظيمي زاده- شهردار يزد»
موضوع در صحن علني شورا مطرح، پس از بحث و تبادل نظر و استماع نظرات ، آقاي حميدرضا مطهريان بعنوان نماينده شورا در اين زمينه تعيين و انتخاب شد.
 
     ايراد فرمانداري 
 
4- نامه شماره 11198-5/12/91 فرمانداري محترم يزد ثبت دبيرخانه شورا به شماره 911005042-5/12/91 در خصوص ايراد آن فرمانداري نسبت به بند سه صورتجلسه 23/11/91 بابت واگذاري شبكه بي‌سيم 1830، موضوع مجدداً در صحن علني شورا مطرح پس از بحث و تبادل نظر و استماع نظرات مخالف و موافق مقرر گرديد موارد به شرح زير به عنوان پاسخ به فرمانداري ارسال گردد:
الف : مقرر گرديد شهردار محترم به صورت سه ماهه و بر اساس اختيارات مربوطه نسبت به عقد قرارداد و در صورت نياز جهت تمديد مجدد قرارداد با شركت شاهد شرق خراسان طبق ضوابط و مقررات جاري اقدام نمايد.
ب : با توجه به رديف 2 ماده 31 آيين‌نامه معاملات و بر اساس بررسي‌هاي بعمل آمده و همچنين بازديدهاي انجام شده از سازمان تاكسيراني مشهد و نحوه فعاليت آن سازمان و استفاده از نقطه نظرات كارشناسان نرم افزاري شركت شاهد شرق خراسان و چگونگي مديريت آنها در بسته نرم‌افزاري موجود، از نظر اين شورا و شهردار محترم كاملاً منحصر به فرد مي‌باشد.
 
 
 
 
جلسه با ذكر صلوات درساعت 22 خاتمه يافت.