سیصد و پنجاه و یکمین جلسه چهارمین دوره شوراي ‌اسلامي شهر يزد

 صورتجلسه 

سیصد و پنجاه و یکمین جلسه شوراي ‌اسلامي شهر يزد با تلاوت آیاتی ازکلام ا...مجید در ساعت 10/18 روز شنبه مورخ 9/11/95 با حضور اکثریت اعضاء تشكیل گرديد :

درابتدا ریاست شورا با سلام وصلوات برمحمد وآل محمد (ص) وآرزوی توفیق روزافزون همکاران ارجمند و با گرامیداشت فرارسیدن ایام ا... مبارک دهه فجر از خداوند متعال خواست توفیقی به همه ما بدهد تا در انجام وظایف موفق بدارد و تصمیماتی که دراین جلسه اتخاذ میگردد مورد رضایت حق تعالی و شهروندان عزیز قرار گیرد.

سپس آقای خباززاده در سخنان پیش از دستور درخصوص بررسی های صورت گرفته از سوی کمیسیون برنامه وبودجه شورا با حضور مسئولین و کارشناسان مربوطه بابت تعرفه عوارض سال 96 شهرداری مطالبی را عنوان و با توجه به آماده بودن آن خواستار تشکیل جلسات فوق العاده از سوی شورا جهت مطرح شدن آن در صحن علنی گردید. وی در ادمه از شهرداری (سازمان پارکها و فضای سبز) خواست تا در صورت کاشت درختان در سطح معابرشهری از درختان مثمر استفاده نمایند.

در ادامه سرکار خانم امینی در سخنان پیش از دستور با اشاره به حادثه ناگوار و آتش سوزی ساختمان پلاسکو، از شهرداری خواست هرچند وقت یکبار از مجتمع های مسکونی و تجاری در سطح شهر از لحاظ فنی وایمنی بازدید تا درصورت تخلف مراتب را کتباً گزارش تا رفع عیب گردد واگر دراین زمینه شهرداری پیشنهاد دارد و مراتب را طی لایحه ای جهت بررسی و هرگونه تصمیم گیری به شورا ارائه نماید تا اگرخدای ناکرده اتفاقی پیش آمد شهرداری مقصر نباشد.

سپس آقای فقیه خراسانی در سخنان پیش از دستور، گزارشی از جلسه شورای اسلامی شهرستان که با حضور مدیرعامل سازمان آتش نشانی و معاونت سازمان میراث فرهنگی و گردشگری برگزار شده بود از مباحث و مطالب آن جلسه از جمله تأمین امکانات و تجهیزات اولیه جهت اطفای حریق به خصوص خرید سیستم و اعلام اطفای حریق، ضرورت احداث ایستگاه آتش نشانی در سطح شهر، توجه ویژه به بازارخان یزد بدلیل نداشتن دسترسی نامناسب وهمچنین بعضی از ساختمانهای مدارس شهر یزد که فرسوده شده اند و نیز قنوات موجود در شهر یزد، تأمین نیروی مناسب و دادن آموزشهای لازم و خرید ماشین آلات، تأمین اعتبارات لازم جهت خرید بالابر، احداث ایستگاه مجزا جهت شهرک صنعتی، ارائه و خواستار تعیین تکلیف شهرداری درخصوص استحکام بنای ساختمانی منطقه دو شهرداری گردید . وی در ادامه از شهرداری خواست موضوع بخشودگی جرائم بابت اخذ وام از بانک صادرات جدی بگیرند و در صورت صلاحدید یک نفر به عنوان مسئول جهت پیگیری های لازم انتخاب کنند .

درادامه جلسه آقای عظیمی زاده شهردار محترم ضمن آرزوی توفیق روزافزون، از تمامی اعضای شورا دعوت نمود تا در مراسم بهره برداری از پروژه زیرگذر میدان حضرت آیت ا... خاتمی که قرار است در روز سه شنبه همزمان با آغاز ایام ا... مبارک دهه فجر برگزار گردد، حضور فعال داشته باشند . وی در ادامه درخصوص تأمین امکانات و تجهیزات و خرید لوازم مورد نیاز جهت سازمان آتش نشانی پیشنهاد نمود در ابتدا باید با بررسی های لازم موارد درخواستی را جمع بندی و مراتب را طی لیستی به سازمان شهرداریها جهت تأمین اعتبار به خصوص خرید بالابر هیدرولیکی با توجه به ضرورت و نیاز برای خرید ارسال نمائیم.

سپس ایشان درخصوص بالابر خریداری شده براساس مجوز شورا و نیز احداث ایستگاه آتش نشانی در منطقه مهرآوران و محمودآباد و ضرورت تعامل و همکاری سایر دستگاهها حتی با انعقاد تفاهم نامه با اداره راه وشهرسازی، سازمان نظام مهندسی با شهرداری جهت جلوگیری از هرگونه خطرات احتمالی توضیحاتی ارائه نمود.

درادامه جلسه با توجه به درخواست و هماهنگی های به عمل آمده قبلی از سوی آقای موسوی بیوکی نماینده محترم مردم یزد و اشکذر در مجلس شورای اسلامی آقایان نقصان محمدی مدیر کل محترم اداره راه و شهرسازی، آقای کریمی مدیر کل محترم اداره ثبت و اسناد، آقای فرشید رئیس محترم سازمان نظام مهندسی ساختمان، آقای قضاوتی دادستان محترم یزد، آقای خادمی مدیرکل محترم دفتر فنی امور عمرانی و حمل و نقل ترافیک استانداری و سایر مدعوین درخصوص نظارت و پیشگیری بر ساخت و سازهای غیرمجاز در سطح شهر در جلسه شورا حضور یافتند که درابتدا ریاست شورا ضمن عرض خیرمقدم و خوشامدگویی به میهمانان بزرگوار و ابراز امیدواری جهت تصمیم گیریهای مناسب در این نشست صمیمی با همفکری و تعامل و همکاری تمامی دستگاههای مربوطه و حتی مالکین با رعایت ضوابط و مقررات در ساخت و سازها از لحاظ شهرسازی و تصمیم گیری درخصوص اراضی قولنامه ای جهت صدور پروانه و اقدامات خوب و موثر صورت گرفته توسط شورای شهر و شهرداری برای تسهیل در صدور پروانه ساختمانی و تخفیف های لحاظ شده جهت احداث ساختمان تا زیربنای 400 متر بتوانیم شاهد داشتن شهری خوب و سالم و بدور از هرگونه حوادث و اتفاقات ناگوارباشیم . وی در ادامه خواهان برگزاری این گونه جلسات به صورت مستمر گردید و پیشنهاد نمود در صورت هماهنگی جلسه بعدی در نیمه دوم اسفند برگزار شود .

سپس آقای مطهریان با عرض خیرمقدم به میهمانان خواستار تسریع درابلاغ ضوابط طرح تفضیلی شهر یزد از سوی مسئولین مربوطه جهت تسهیل در کارهای شهرداری و نظام مهندسی برای ساخت و سازهای اصولی و منظم در سطح شهر گردید و در ادامه اظهار داشت  هزینه هایی که نظام مهندسی برای تائید نقشه از مردم دریافت می کند به مراتب بیشتر از هزینه ای است که شهرداری بابت صدور پروانه های ساختمانی اخذ می نماید و شورای اسلامی شهر یزد با توجه به مصوبات اخیر خود درخصوص رایگان نمودن عوارض جهت ساخت و ساز تا زیر بنای400 متر مربع ، سازمان نظام مهندسی به چه دلیل تعرفه خود را افزایش داده تا مردم نتوانند به دلیل هزینه های زیاد آن مجوزهای لازم را بگیرند که ما باید در این زمینه همفکری نمائیم، تا بتوانیم مردم را جهت صدور پروانه ساختمانی برای ساخت و ساز های اصولی تشویق و ترغیب نمائیم .

سپس آقای خباززاده با عرض خیرمقدم و خوش آمد گویی به میهمانان پیشنهاد نمود در جهت تعامل و همکاری های بیشتر بین دستگاه های مرتبط و در راستای جمع بندی نهایی مسائل و مشکلات مربوط به ساخت و سازها ، در این زمینه کارگروهی تخصصی تشکیل تا موارد بهتر مورد بحث و بررسی و      تصمیم گیری قرار بگیرد.

در ادامه جلسه آقای خادمی مدیر کل محترم دفتر فنی امور عمرانی ، حمل و نقل و ترافیک استانداری ضمن تقدیر و تشکر از برپایی این نشست و با بیان اینکه پرونده های مربوط به تخلفات ساختمانی در سال جاری در سطح شهر یزد زیاد می باشد که در اکثر ساخت و سازها هیچ یک از این قوانین و مقررات مربوط به کمیسیون های ماده پنج، صد، قانون حفظ کاربری اراضی باغی و زراعی و نظام مهندسی درآن رعایت نشده است که باید مسئولین مربوطه درجهت بهبود این وضعیت یک فکر اساسی نمایند.

وی در ادامه توضیحاتی درخصوص بررسی های انجام شده در رابطه با ضوابط طرح تفضیلی شهر یزد که درحال حاضر هم مورد بحث و بررسی و بازنگری قرار گرفته و نیز کارگروه لازم در این زمینه تشکیل شده و در روز های آتی نهایی می گردد ارائه نمود.

وی در ادامه با اشاره به عوامل موثر در ساخت و سازهای غیر مجاز بخصوص اراضی فاقد سند و مدارک معتبردرحاشیه شهر یزد و تفکیک اراضی به قطعات زیرحد نصاب توسط بنگاه های املاک که یکی از عناصر تشکیل دهنده ساخت و سازهای غیرمجاز در سطح شهر بشمار می آیند بویژه در منطقه اسکان و حسن آباد، از مسئولین مربوطه خواست با شناسایی آن افراد جهت جلوگیری از این معضل اقدام،  تا ان شاا... شاهد ساخت و ساز های غیرمجاز کمتری در سطح شهر باشیم و بتوانیم با ایجاد یکسری راهکارهای مناسب برای اراضی مشاعی و بدون سند مردم راجهت تشویق به ساخت و ساز اصولی سوق دهیم.

درادامه جلسه آقای نقصان محمدی مدیر کل محترم اداره راه و شهرسازی با عرض تبریک فرار رسیدن ایام الله مبارک دهه فجر و تقدیر و تشکر از برپایی این نشست، اظهار داشت طرح تفضیلی شهر یزد با همت مسئولین مربوطه آخرین جلسه آن در حال انجام است که امیدواریم در روزهای آتی ضوابط طرح تفضیلی شهر یزد را مصوب و به نهادهای مربوطه ابلاغ نماییم تا شاهد ساخت و سازهای اصولی در سطح شهر باشیم.

وی در ادامه اظهار داشت طبق آمار ساختمان هایی که با پیمانکار و مجری تعیین شده ساخته می شود از هرحیث اصول و ضوابط فنی و شهرسازی بخصوص استحکام بنا کاملاً درآنها دیده می شود که ما در حال حاضر در سطح شهر با ساخت و سازهای غیر اصولی که در حال انجام است همیشه به دلیل عدم رعایت ضوابط و مقررات ساخت وساز با مشکل مواجه بودیم ، که باید در مقابل اینگونه ساخت وسازها آگاه و هوشیار باشیم و نسبت به جلوگیری و مرتفع نمودن آن مسائل و مشکلات با همت و همکاری دستگاه های مربوطه جلوی ساخت و ساز ها را بگیریم.

وی در ادامه تصریح کرد رویکردی که به شهر و مدیریت شهری دادیم نباید درآمد محور باشد بلکه باید بصورت کیفیت محور و هویت محور باشد و اقداماتی که مالکین در ساخت و سازها انجام می دهند و نسبت به ضوابط و مقررات توجهی ندارند می تواند ناشی از عدم آگاهی آنان از قوانین و مقررات  ملی ساختمان ، ندادن آموزش های عمومی ، دخالت افرادی که صلاحیت ساخت وساز را ندارند بخصوص استاد بناها و معمارهای ساختمان دانست که همه ما مسئولین باید با تعامل و همکاری طبق شرح وظایف و قوانینی که قانون گذار برای ما دیده است عمل تا شاهد کاهش چشمگیری در ساخت و ساز غیر مجاز باشیم.

وی درادامه ابراز امیدواری نمود که این گونه جلسات باید استمرار داشه باشد و آن اداره آمادگی هرگونه همکاری که منجر به نفع مردم شود را دارد .

درادامه آقای عظیمی زاده شهردار محترم با عرض خیرمقدم و خوش آمدگویی به میهمانان گرامی اظهار داشت ساخت و سازها در شهر یزد بیشترین عامل اصلی آن ناهماهنگی های موجود بین دستگاههای مختلف می باشد و ما باید در ابتدا خودمان را ملزم به اجرا و نظارت دقیق جهت ساخت و سازهای با کیفیت نمائیم ولی در حال حاضر می خواهیم مسئولیت را از خود مرتفع و تقصیر ها را به گردن یکدیگر بیاندازیم که باید در این زمینه راهکارهای مناسبی را با تعامل و همفکری تمام مسئولین و رؤسای ادارات مربوطه و با یک برنامه ریزی اصولی با ایجاد راههای تسریع و تسهیل در صدور پروانه های ساختمانی مردم را جهت ساخت و ساز قانونی ترغیب نماییم.

وی در ادامه اظهار داشت عوامل مختلفی در شکل گیری تخلفات وجود دارد و هنگامی که مالک نفعش را در تخلف ببیند ضوابط را رعایت نمی کند و چون باید هزینه های زیادی را جهت اخذ مجوزهای لازم برای ساخت وساز ها بدهد سعی می کند از این کار خودداری و به خلاف سازی روی آورد.

که ما امیدواریم بتوانیم با ساز و کارهای مناسب شاهد ساخت وسازهای واقعی با نظارت کامل در سطح شهر باشیم که شهرداری با اخذ مجوز از شورای اسلامی شهردرخصوص صدور پروانه های ساختمانی به صورت رایگان تازیربنای400 مترمربع را اقدام نموده و دیدگاه شهرداری در ساخت و سازها اصلاً نگاه درآمدی نمی باشد و شهرداری با توجه به داشتن امکانات و تجهیزات درحال حاضر با هرگونه ساخت و ساز غیر مجاز در سطح سکونت گاههای غیررسمی درحاشیه شهر تا آنجا که در توان دارد برخورد قانونی می نماید.

 در ادامه جلسه آقای فرشید رئیس محترم سازمان نظام مهندسی ساختمان استان ضمن گرامیداشت یاد وخاطره شهدای حادثه پلاسکو و تشکر از برپایی این جلسه خواستار استمرار اینگونه جلسات گردید.

 وی در ادامه اظهار داشت عوامل مختلفی وجود دارد که همگی دست به دست هم میدهیم تا تخلفات ساختمانی صورت گیرد وی در این راستا پیشنهاد نمود باید یک کارگروه با حضورکارشناسان قوی تشکیل شود تا تمامی عوامل و مسائل و مشکلات دیده شود و به دور از هرگونه جانب داری موضوع با همکاری و تعامل مسئولین دستگاهای مرتبط مورد بررسی و تصمیمات اساسی و ضروری اتخاذ گردد بخصوص در زمینه تفکیک اراضی که این موضوع از عوامل مهم می باشد که باید نظارت کامل و دقیقی شود.

وی در ادامه با اشاره به رکود ایجاد شده در ساخت و سازها اظهار داشت سازمان نظام مهندسی بسته حمایتی ویژه ای را در زمینه ساخت و سازها تهیه نموده که در آن تخفیف بسیار ویژه ای در حوزه ساخت و ساز به شهروندان داده شد تا آنان به ساخت و ساز های مجاز تشویق نماید وی ابراز امیدواری نمود که این اقدام می تواند یک پایداری در ساخت و سازها بوجود آورد.

درادامه آقای جواهری ضمن تشکر از برپایی این نشست اظهار داشت مواردی که ما می خواهیم در بحث ساخت و سازهای غیر مجاز آسیب شناسی نمائیم باید این کار بصورت تخصصی و نظرات دستگاههای مرتبط را با یک کار کارشناسی بسنجیم تا بتوانیم راهکارهای مناسبی را درجهت ساخت و سازهای غیرمجاز و تشویق مردم در گرفتن مجوزهای قانونی ازمراجع مربوطه سوق دهیم و باید درساخت و سازها نظارت کارگاهی داشته باشیم تا مالک را موظف به رعایت ضوابط و مقررات نمائیم.

در ادامه جلسه آقای کریمی مدیر کل محترم اداره ثبت اسناد ضمن تشکر از برپایی این نشست درخصوص بلامانع بودن اجرای قانون تحصیل برای آن دسته از مالکین که قبلاً از سوی شهرداری مفاصاحساب دریافت نموده اند و همچنین صدور سند قبل از احداث اعیان، اصلاح قانون در خصوص بعضی از اراضی بخصوص زمین های قولنامه ای که باید تعهد رسمی اخذ گردد و در صورت بروز هرگونه مشکل تمامی منافع به مالک اصلی برسد توضیحاتی ارائه نمود وی در ادامه از مسئولین مربوطه خواست با توجه به این که زمین های بزرگ در داخل شهر کم و درحاشیه شهر زیاد می باشد نظارت جامع و کامل برعملکرد بنگاه داران املاک داشته باشیم تا آنان نتوانندزمین ها را به قطعات کوچکتر تقسیم و در اختیار مردم قرار دهند.

سپس آقای اولیاء با تقدیر و تشکر از برپایی این نشست، اظهارداشت رویکرد شهرداری در حال حاضر با توجه به ارسال پرونده های تخلفی به کمیسیون های ماده صد ودادن تراکم در کمیسیون های توافقات نشان می دهد که آن رویکرد به صورت درآمدی می باشد، چرا باید درآمدهای شهرداری متکی به آراء کمیسیون های ماده صد و فروش تراکم باشد و شهردرای باید به دنبال درآمدهای پایدار و مستمر باشد واگر روزی ساخت و سازهای غیرمجاز تمام شود شهرداری منابع مالی خود را از کجا میخواهد تأمین کند و سازمان نظام مهندسی در حال حاضر می تواند با توجه به جایگاه قانونی که دارد با تعامل و همکاری با شهرداری با یک برنامه ریزی با متخلفین درساخت و سازها برخورد نماید .

سپس آقای قضاوتی دادستان محترم استان ضمن عرض تبریک ایام ا... مبارک دهه فجر و آرزوی توفیق روزافزون برای مقام معظم رهبری اظهارداشت درخصوص کنترل و نظارت بیشتر در ساخت و سازها درابتدا باید بنگاه های املاک در سطح شهر را که فاقد مجوز قانونی در حال انجام فعالیت هستند شناسایی و با همکاری نیروی انتظامی همچون سالهای گذشته با آنان برخورد قانونی صورت گیرد و هچنین با شرکت تعاونی های مسکن بعضی از ادارات که متاسفانه آنان برخلاف موازین قانونی نسبت به تفکیک زمینهایی که مسأله دار بوده به مردم واگذار می نمایند و شاکی های زیادی دارند برخوردهای لازم صورت پذیرد که دستگاه قضایی استان آمادگی دارد تا با همکاری تمامی دستگاه های مربوطه با شناسایی این گونه افراد برخورد قانونی نماید . وی در ادامه با اشاره به ضرورت رعایت قوانین و مقررات در ساخت وسازها و همکاری دستگاه قضایی استان در این زمینه با شهرداری،جهت اجرای احکام صادر شده از سوی کمیسیونهای ماده صد و برخورد جدی با متخلفین در ساخت و سازهای غیرمجاز از اولویت کاری آن مجموعه دانست و تسریع نمود تمامی دستگاههای خدمات رسان مکلف هستند تا زمانی که شهرداری در جهت تمامی ساخت و سازها پایان کارصادر نکرده به هیچ وجه خدماتی ارائه ننمایند که با این عمل می توان جلوی بعضی از ساخت و سازهای غیراصولی را درهمان اوایل کار گرفت . وی در ادامه یکی از وظایف شورای شهر را  ارتقاء سطح فرهنگ حقوقی مردم دانست و به پاس اقدامات و فعالیت ارزنده صورت گرفته توسط شهرداری با حمایت شورا به خصوص در بحث تبلیغات برای نشر فرهنگ حقوقی و حضور مستمر و به موقع اعضای شورا در ستاد دیه استان تقدیر و تشکر نمود.

درادامه جلسه آقای موسوی بیوکی نماینده محترم مردم یزد و اشکذر در مجلس شورای اسلامی با اشاره به حوادث اخیر رخ داده در شهرستان یزد بابت تخریب ساختمان تجاری در خیابان کاشانی و به قتل رساندن زرگرجوان یزدی و همچنین حادثه ناگوار و تلخ در ساختمان پلاسکو و به شهادت رسیدن جمعی از آتش نشانان فداکار و خدوم اظهارداشت ما باید تمامی مسائل و مشکلات مربوط به ساختمانهای غیرمجاز را شناسایی و همه دستگاه ها با توجه به وظایفی که دارند باید در این زمینه با تعامل و همکاری، یکدیگررا یاری نمایند تا به فضل خدا شاهد چنین مسائل و اتفاقات ناگوار در سطح شهرنباشیم . وی در ادامه در جهت صدور پروانه ساختمانی، احراز مالکیت، داشتن نقشه طبق مقررات ملی ساختمان و ضوابط طرح تفضیلی شهر، رعایت مقررات در اجرا و نظارت کامل به ساخت و سازها از نکات مهم و ضروری برشمرد و از مسئولین مربوطه خواست تا با تعامل و همفکری طبق ضوابط و مقررات، ساز و کارهای مناسبی درجهت ارتقاء نظام ساخت و ساز در شهر یزد و جلوگیری از هرگونه ساخت و ساز غیراصولی و بدون مجوز در نظر بگیرند و از دادستان محترم درخواست نمود تا مجدداً مکاتبات لازم را با تمامی دستگاه های خدمات رسان داشته باشند تا قبل از هرگونه ساخت و سازی و ارائه خدمات در ابتدا مالکین از شهرداری مجوزهای لازم را اخذ نمایند تا شاهد ساخت و سازهای با نظم و اصولی در شهر یزد باشیم . سپس ایشان درخصوص برنامه های مجلس شورای اسلامی بابت برنامه ششم توسعه و تصویب بودجه سال 96 کشور و نگاه بیشتر به شهرداریها، بازنشستگان، معدن کاران، آلودگی هوا و اختصاص 7/2 درصد عوارض مالیات بر ارزش افزوده برای اداره کل ورزش و جوانان و غیره توضیحاتی ارائه نمود.

 

جلسه با ذكر صلوات درساعت 30/21 خاتمه يافت.