سيصد و هفتاد و يكمين جلسه سومين دوره شوراي اسلامي شهريزد

سيصد و هفتاد و يكمين جلسه سومين دوره شوراي اسلامي شهريزد
صورتجلسه
    سيصد و هفتاد و يكمين جلسه شوراي اسلامي شهريزد با تلاوت آیاتی ازکلام ا... مجید درساعت 10 صبح روزچهار‌شنبه مورخ 24/6/89  با حضور اكثريت اعضاء تشكیل گرديد:
   در ابتدا رياست شورا با سلام وصلوات برمحمد وآل محمد (ص) ، از حضور گسترده مردم دارالعباده يزد در گردهمايي جهت محكوم نمودن هتك حرمت به ساحت مقدس قرآن كريم تقدير و تشكر و از خداوند متعال عزت و سربلندي مسلمانان جهان را مسئلت نمود. سپس ايشان با اشاره به سخنان استاندار محترم در جلسه شوراي اداري استان مبني بر عدم رعايت قانون توسط بعضي شوراهاي اسلامي شهر و روستا در پاره‌اي از مسائل، از استاندار محترم خواست تا در صورتي كه مواردي را سراغ دارند كه اين شورا خلاف ضوابط و مقررات عمل نموده بصورت مكتوب به اين شورا اعلام نمايند.
سپس آقاي كوچك زاده در خصوص عدم حضور اعضاي كميسيونهاي ماده صد (نمايندگان وزارت كشور- قوه قضائيه) در جلسه‌اي‌كه به منظور وحدت رويه جهت صدور آراء و مسائل و مشكلات در حال حاضر به ميزباني كميسيون عمران در شورا تشكيل شده بود ابراز گلايه نمود و خواستار تشكيل جلسه ديگري در اين زمينه با حضور كليه اعضاي كميسيونها شد.
در ادامه جلسه با توجه به هماهنگي‌هاي بعمل آمده قبلي آقاي مهندس رضايي سرپرست جديد سازمان ميراث فرهنگي گردشگري و صنايع دستي يزد و همراهان، آقاي ميروكيلي شهردار محترم، آقاي نبوي‌زاده مشاور محترم شورا و تعداد ديگري از كارشناسان مدعو در جلسه شورا حضور يافتند كه در ابتدا آقاي فقيه خراساني ضمن عرض خيرمقدم و خوشامدگويي به ميهمانان ارجمند اظهار داشت با توجه به مسائل و مشكلات اجتماعي موجود در بافت تاريخي سازمان ميراث فرهنگي با تلاش و همكاري ساير نهادهاي ذيربط با يك برنامه‌ريزي هدفمند جهت ساماندهي و بهبود وضعيت حال حاضر آن بافت اقدامات اساسي و ضروري معمول نمايند.
سپس آقاي رضايي سرپرست سازمان ميراث فرهنگي با تقدير و تشكر از رياست و اعضاي شورا بخاطر برپايي اين جلسه ضمن ارائه سوابق خدمتي خود در ميراث فرهنگي اظهار داشت سازمان در جهت پيشبرد اهداف خود برنامه‌هايي را مد نظر دارد كه مهمترين هدف ما ارتقاء بافت تاريخي و ميراث فرهنگي يزد مي‌باشد كه اميدواريم بتوانيم در جهت تحقق اهداف با تعامل و همكاري ساير نهادها به خصوص شوراي شهر، شهرداري و همچنين ساير دستگاه‌هاي مربوطه به اين مهم دست يابيم وي در ادامه نظريات و ديدگاه‌هاي خود را در خصوص محدوده تاريخي يزد و فرصتها و تهديدهاي مربوطه ارائه نمود.
سپس آقاي مهندس نبوي زاده نظريات خود را در خصوص توجه بيشتر به بخش‌هاي محدودتر ولي با ارزش بافت و اجازه نوسازي در فضاهاي مخروبه و معطل مانده، با برنامه منسجم را خواستار شد، بعد از آن هر كدام از اعضاي شورا با ذكر اهميت بناها و مجموعه‌هاي تاريخي يزد و لزوم رسيدگي بيشتر به آنها، و نيز ذكر بخشي از مشكلات مربوط به اين بخش وسيع، اعم از مشكلات فرهنگي، اجتماعي بهداشتي و ايمني و امنيتي را مطرح كردند و الگوهاي پيشنهادي خود را براي آينده آن ارائه نمودند، عموماً آنها به لزوم بازنگري در ميزان محدوده ثبتي بافت تاريخي و تقليل آن ، توجه بيشتر به بخش‌هاي با ارزش و احياء هم كالبد و هم فرهنگ و هويت تاريخي آن مجموعه‌ها را خواستار شدند و بازنگري در مقررات مربوطه جهت تسهيل امور زندگي شهروندان و رفع نيازهاي آنها، جلوگيري از سكونت افراد غير ايراني و معتاد و غيره در اين بخش و توجه به اين نكات در ضوابط و مقررات طرح تفصيلي جديدي كه در دست بررسي است تأكيد داشتند و به پاره‌اي از قوانين از جمله قوانين مربوط به لزوم تاييد طرح‌هاي جامع و تفصيلي از طرف شورا، قبل از تصويب نهايي آنها، اشاره كرده وبه ايراد قانوني مربوط به عدم كسب رضايت مالكين در زمان ثبت محدوده بافت مذكور توجه دادند و ضرورت پي‌گيري آن را از طريق ديوان عدالت اداري خواستار شدند، شهردار يزد گزارش انجام پروژه كف سازي تعدادي از بازارهاي قديمي يزد به طور مشترك با سازمان ميراث فرهنگي يزد در سال گذشته را ارائه نمود و خواستار تداوم اين روش موفق در سالهاي آتي گرديد، همچنين در اين جلسه به لزوم تسريع در ايجاد شبكه‌هاي معابر پيش‌بيني شده در طرح تفصيلي فعلي كه مواردي از آن در گذشته نيز اجرا شده است، و اين امر موجب احياي محدوده مذكور و ايجاد جاذبه بيشتر براي سكونت در آن خواهد گرديد را متذكر شدند.
 
 
مصوبات :
 
     طرح پيشنهادي اعضاي شورا در خصوص نامگذاري ميدان قرآن
1- طرح پيشنهادي اعضاي شورا به نام‌هاي «آقايان ميرحسيني، كوچك‌زاده، حرزاده، خباززاده‌يزدي، مطهريان،فقيه خراساني وسركارخانم‌هاوزيري و حيدري» ثبت دبيرخانه شورا به شماره 2036-24/6/89 :
موضوع : نامگذاري ميدان قرآن.
توضيح : « با توجه به هتك حرمت كلام‌ا... مجيد توسط عده‌اي مزدور و متعصب جاهل كه با چراغ سبز كشيش منحرف و وابسته به استكبار قصد برپايي و تداوم جنگ‌هاي صليبي را در سر مي‌پرورانند پيشنهاد مي‌گردد در اقدامي عاجل و در راستاي سرسپردگي اعضاء شوراي اسلامي شهر به قرآن كريم يكي از ميادين شهر ترجيحاً ميدان جديدالاحداث واقع در بلوار موسوم به خاتم به نام ميدان قرآن نامگذاري گردد.»
موضوع در صحن علني شورا مطرح پس از بحث و تبادل نظر طرح پيشنهادي فوق مورد تصويب قرار گرفت.
 
      اراضي مهرآوران جهت احداث مسجد
2- لايحه شماره 502/21828-13/5/89 شهرداري يزد ثبت دبيرخانه شورا به شماره 1781-13/5/89 :
« احتراماً باستناد ماده 71 قانون تشكيلات، وظايف و انتخابات شوراهاي اسلامي كشور و انتخاب شهرداران مصوب سال 1375 و اصلاحيه بعدي آن، پيرو نامه شماره 505/22807 مورخ 28/6/86 و بازگشت به مصوبه بند 2 صورتجلسه مورخ 7/7/86 در خصوص واگذاري يك قطعه زمين با كاربري مذهبي جهت احداث مسجد در 93 هكتاري مهرآوران طبق قرارداد (تصوير پيوست) با عنايت به اينكه آقاي كاظمي‌فرد جهت اجراي مفاد آن تا كنون مراجعه ننموده است، لذا نامه شماره 176337/89 مورخ 23/4/89 سازمان اوقاف و امور خيريه در خصوص معرفي آقاي عباس ميرحاجيان بعنوان نماينده هيئت امناء به آن شوراي محترم ارسال مي‌گردد. خواهشمند است موضوع در شوراي اسلامي شهر مطرح، و نتيجه را جهت اقدام بعدي به اين شهرداري اعلام فرماييد.
ضمناً در صورت نياز آقاي قانع جهت ارائه توضيحات بيشتر معرفي مي‌گردد. ميروكيلي-شهرداريزد»
موضوع در صحن علني شورا مطرح، با عنايت به بررسي‌هاي بعمل آمده و پس از بحث و تبادل نظر و استماع نظرات موافق، مخالف ضمن موافقت با پيشنهاد فوق مقرر گرديد شهرداري بر اساس ضوابط و مقررات مربوطه اقدامات لازم معمول نمايد.
 
      هزينه خدمات اداره اجرائيات
3- لايحه شماره 204/20744-7/5/89 شهرداري يزد ثبت دبيرخانه شورا به شماره 1743-10/5/89 :
« احتراماً باستناد ماده 71 قانون تشكيلات، وظايف و انتخابات شوراهاي اسلامي كشور و انتخاب شهرداران مصوب سال 1375 و اصلاحيه بعدي آن، به پيوست ليست اخذ هزينه خدمات اداره اجرائيات، كنترل و انتظامات و همچنين سازمان مديريت پسماند شهرداري يزد، ارسال مي‌گردد، خواهشمند است پس از بررسي و تصويب امر به ابلاغ فرماييد.
ضمناً آقاي محتشمي به عنوان نماينده جهت ارائه توضيحات بيشتر معرفي مي‌گردد. ميروكيلي-شهرداريزد»
موضوع در صحن علني شورا مطرح، با توجه به بررسي‌هاي بعمل آمده و توضيحات رياست كميسيون خدمات شهري و پس از بحث و تبادل نظر و استماع نظرات موافق، مخالف موارد به شرح ذيل مورد تصويب قرار گرفت:
1-3- افزایش هرگونه هزینه خدمات اداره اجرائیات تا انجام موارد ذیل ممنوع میباشد.
2-3- با توجه به بازدید اکیپ ده نفره اعزامی از شورا وشهرداری یزد از مقر مشترک اجرائیات ونیروی انتظامی وتأئید چگونگی اقدام آن مجموعه توسط اکثریت اکیپ مربوطه ، شهرداری ملزم می گردد تا پایان مهرماه سال 89 با استفاده از افراد مجرب وترجیحاً چند نفر از عوامل اجرائیات اصفهان نسبت به راه اندازی مجموعه به سبک وسیاق اصفهان اقدام نماید .
3-3- شهرداری تا پایان آبان ماه درجهات اربعه شهر موظف است رأساً ویا باکمک بخش خصوصی جهت پارک لدر وگریدر - تراکتور وکامیونت های حامل مصالح ساختمانی و.... محل مناسبی ایجاد واحداث نماید .
4-3- شهرداری موظف است تا پایان مهرماه با کمک سازمانهای مسئول از قبیل راهنمایی ورانندگی - اتحادیه صنفی وسائط نقلیه سنگین وکامیونداران وانجمن صنفی کامیونداران استان وسایر مراجع مسئول اقدام به ساماندهی وکد گذاری آنها با محوریت اجرائیات و در محل اجرائیات اقدام نماید .
5-3- سازمان فاوا باید مکلف گردد نسبت به تهیه نرم افزاری با توجه به مبانی قانونی و آئین نامه ها ودستورالعمل های اجرایی اقدام نماید .
6-3- شهرداری ملزم است قانون پسماند را به ویژه مواد 16و 17 و... را بطور کامل به مرحله اجراء گذارد .
7-3- با توجه به هماهنگی های بعمل آمده با دادگستری واحد حقوقی ملزم می گردد تا نسبت به استقرار یکی از شوراهای حل اختلاف شهر یزد در محل اجرائیات اقدام تا تخلفات مربوط به شهرداری وسازمانهای ذیربط درآن مورد رسیدگی قرارگیرد .
8-3- افزایش ویا براقراری هر گونه بهای خدمات بایستی فرمول آن دقیقاً ارائه وبرقراری بهای خدمات متناسب با ضرر وزیان وعواقب مربوط به تخلف باشد .
9-3- معاون خدمات شهری موظف است شیوه نامه وآئین نامه ای در رابطه با کلیه تخلفات تعریف شده ماده 55 قانون شهرداریها بگونه ای تدوین نماید وتا پایان مهرماه سال جاری به شورا ارسال نمایند .
10-3- شهرداری موظف است با هماهنگی دادسرای شهرستان یزد اقدامات لازم در رابطه با تخصیص دادیاری ویژه تخلفات شهرداری در دادسرا اقدام نماید . لازم به ذکر است دراین رابطه با دادستان محترم هماهنگی های لازم صورت گرفته است .
11-3- اجرائیات موظف است در زمان ترخیص وسایط نقلیه متخلف اعم از وسائط نقلیه ساختمانی سنگین ویا نیمه سنگین وسبک قبل از ترخیص متخلف را ملزم به ارائه گواهی برگ ترخیص از راهنمایی و رانندگی بنماید .
12-3- اجرائیات ملزم است راننده ویا مالک خودرو را جهت تسویه حساب با مراجع ذیربط در شهرداری به منظور اخذ مفاصا حساب به شهرداری معرفی نماید .
13-3- در رابطه با موضوع قرارداد نیروی انتظامی با اداره اجرائیات مقررگردید قرارداد نیروی انتظامی با اداره اجرائیات شهرداری تا پایان فروردین سال 90 تمدید گردد .
14-3- سامانه 137 درصورت امکان در زیر مجموعه اداره اجرائیات درآمده ودر صورت عدم امکان در محل اجرائیات بی سیم مرکزی نصب تا بلافاصله پیامهای سامانه 137 را گرفته ونسبت به خواسته شهروندان اقدام نماید .
 
جلسه درساعت  45/12 با ذكر صلوات خاتمه يافت.