سيصد و هفتادو هفتمين جلسه سومين دوره شوراي اسلامي شهريزد

سيصد و هفتادو هفتمين جلسه سومين دوره شوراي اسلامي شهريزد
صورتجلسه
   سيصد و هفتادو هفتمين جلسه شوراي اسلامي شهريزد با تلاوت آیاتی ازکلام ا... مجید درساعت 30/18  يك‌شنبه مورخ 18/7/89  با حضور اكثريت اعضاء تشكیل گرديد:
   در ابتدا رياست شورا با سلام وصلوات برمحمد وآل محمد (ص)، فرا رسيدن اول ذيقعده سالروز ولادت با سعادت حضرت فاطمه معصومه (س) را بر همگان تبريك و تهنيت عرض نمود سپس گزارشي از مأموريتشان به استان گلستان در خصوص برگزاري اجلاس رؤساي شوراهاي اسلامي استان با حضور آقاي دكتر محمود احمدي‌نژاد رياست محترم جمهوري در آن اجلاس و موارد مهم مطرح شده از جمله موضوع هدفمند كردن يارانه‌ها و كمك نمودن شهرداريها در اين زمينه، تخصيص و منظور نمودن بودجه جهت ساخت شوراهاي فرادست ، تشكيل جلسات هر شش ماه يكبار با حضور وزير محترم كشور، استانداران، رؤساهاي شوراهاي اسلامي استانها به منظور بررسي مسائل و مشكلات و پي‌گيري آن از طرف هيأت دولت ارائه نمود. در ادامه با توجه به اعتصاب نمودن تعدادي از رانندگان بخش خصوصي اتوبوسراني بدليل داشتن مشكلات مالي فراوان و استهلاك بالاي خودروها و پايين بودن قيمت بليط كه با حضور آقاي سيفي فرماندار محترم در جمع آنان و قول‌هاي داده شده مبني بر پي‌گيري اعتبارات دولتي براي آن سازمان از طريق وزارت كشور جهت حل مسائل و مشكلات مالي و همچنين اعتصاب تعدادي از كارگران شركتي سازمان پاركها و فضاي سبز بدليل معوق ماندن حقوق آنان مطالبي را عنوان نمود و از مديران عامل آن سازمانها و ساير مسئولين مربوطه خواست تا با برنامه‌‌ريزي اصولي و هدفمند جهت درآمدزايي بيشتر و پي‌گيريهاي لازم در جهت اخذ اعتبارات دولتي براي سازمانها از هيچ كوششي دريغ ننمايند تا شاهد اينگونه مسائل و مشكلات در سطح سازمانهاي وابسته به شهرداري نباشيم وي در ادامه مجدداً تأكيد نمود تا شهرداري با انتشار و توزيع قبوض نوسازي بصورت شش‌ماهه و همچنين پي‌گيريهاي لازم جهت اخذ وام بانكي با هماهنگي شورا جهت جبران مشكلات مالي هر چه سريعتر اقدامات لازم و اساسي معمول نمايد ايشان در ادامه پيشنهاد نمود با توجه به اينكه عوارض اوليه كليه خودروها كه از تهران تحويل گرفته مي‌شود، وجه آن عوارض به حساب شهرداري تهران واريز مي‌گردد، شهرداري يزد با هماهنگي استانداري نسبت به پي‌گيري اين موضوع در جهت پرداخت و واريز اوليه آن عوارض به حساب خود شهرداريها در مراكز استانها صورت گيرد.
سپس آقاي ميرحسيني ضمن ابراز نگراني در رابطه با اعتصاب رانندگان بخش خصوصي اتوبوسراني و همچنين كارگران شركتي سازمان پاركها و فضاي سبز از شهرداري خواست با برنامه‌ريزي بيشتر و تدابير لازم مسائل و مشكلات را به گونه‌اي حل نمايند كه شاهد چنين حركات و رفتارهايي نباشيم وي در ادامه از شهرداري خواست تا در جهت احقاق حق خود برخورد جدي و قانوني با متخلفيني كه بصورت غيرمجاز در سطح شهر ساخت وساز انجام مي‌دهند و همچنين اجراي احكام تخريب مربوط به ساختمان هامانيان واقع در بلوار دانشجو، ساخت وساز صورت گرفته روبروي سازمان بازرگاني و روشن شدن وضعيت باسكول واقع در ميدان ميوه و تره‌بار فعلي داشته باشد.
ايشان در ادامه خواستار بررسي گزارش ارائه شده شهرداري بابت درآمد-هزينه شش ماهه از سوي شورا گرديد.
در ادامه جلسه آقاي پارساييان گزارشي از مأموريت خود به تهران كه با معيت تني چند از اعضاي شورا و مسئولين شهرداري در دوره آموزش بودجه و ماليه شهرداريها حضور داشتند مطالبي را عنوان نمود.
سپس باتوجه به مسائل ومشكلات مالي‌سازمان پاركهاخواستار برنامه‌ريزي بيشترجهت افزايش درآمدزايي وكاهش هزينه‌ها بخصوص‌در پاركهاي درون‌محله‌اي وهمچنين تغييروضعيت پارك شادي شد.
در ادامه آقاي خباززاده يزدي در خصوص اعتصاب صورت گرفته توسط رانندگان بخش خصوصي اتوبوسراني بدليل مسائل و مشكلات مالي كه در حال حاضر بعنوان نماينده شورا در آن سازمان مي‌باشد اظهار داشت شهرداري در اين زمينه هيچگونه كوتاهي ننموده و هميشه سازمان را در مسائل مالي كمك و ياري نموده ولي از مسئولين سازمان اتوبوسراني انتظار مي‌رود تا پي‌گيريهاي لازم و جدي در جهت اخذ اعتبارات دولتي تخصيص يافته براي سازمان داشته باشند تا انشاءا... در آينده شاهد چنين مشكلاتي نباشيم وي در ادامه از شهرداري خواست با توجه به ساخت وسازهاي صورت گرفته در منطقه سه و ساير مناطق در جهت اجراي احكام و وصول نمودن جرائم تلاش جدي و مضاعف از خود نشان دهد.
در ادامه جلسه نقطه نظرات و پيشنهادات اعضاي شورا به شرح ذيل مطرح مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت:
- ضرورت تشكيل جلسات مستمرمديريت بحران جهت شهرداري و سازمانهاي وابسته و پي‌گيري مسائل و مشكلات در حال حاضر شهرداري از طريق نمايندگان مردم يزد در مجلس شوراي اسلامي ، استاندار و ....
- برنامه‌ ريزي ‌اصولي ‌و هدفمند جهت ‌درآمدزايي ‌بيشتر بصورت كوتاه مدت ، ميان مدت‌ و بلند مدت براي شهرداري و سازمانهاي وابسته وهمچنين شناسايي ‌موارد مشكل‌دار جهت‌ حل‌ آنها  قبل‌ از وقوع اعتراض‌ كاركنان.
- تأسيس واحد اقتصادي در شهرداري براي بررسي روشهاي كسب درآمد.
- ضرورت استقرار كارمند بصورت مأمور در تهران براي پي‌گيري جذب اعتبارات دولتي از وزارت كشور و سازمان شهرداريها.
- انتشار و توزيع قبوض نوسازي بصورت شش‌ماهه.
- پي‌گيري اخذ وام توسط شهرداري با هماهنگي شورا و همچنين اقدامات لازم در جهت وصول چكهاي برگشتي و بدهي شهروندان به شهرداري بر اساس احكام صادر شده توسط كميسيون ماده صد بخصوص متخلفين بزرگ.
سپس آقاي پيرنيا سرپرست اداري و مالي شهرداري كه به عنوان كفيل شهرداري در جلسه حضور داشتند توضيحاتي را در خصوص اعتصاب صورت گرفته توسط رانندگان بخش خصوصي اتوبوسراني و كارگران شركتي سازمان پاركها و فضاي سبز ارائه نمود و اظهار داشت اعتصاب كنندگان هيچ كدام با شهرداري قراردادي ندارند آنان بصورت شركتي در سازمانها مشغول به فعاليت هستند وشهرداري هم تا كنون كمك‌هاي فراتر از آنچه كه در بودجه سال 89 پيش‌بيني شده و توسط شورا به تصويب رسيده به سازمان اتوبوسراني و پاركها شده است كه ما اميدواريم با همكاري و حمايت شورا بازهم بتوانيم در راستاي حل مسائل و مشكلات پيش آمده با جابه جايي اعتبارات لازم به آن سازمانها كمك نماييم.
وي در ادامه گفت با توجه به تشكيل ستاد بحران در شهرداري برنامه‌ريزيهاي لازم صورت گرفته تا بتوانيم متخلفين بزرگي كه تا كنون با شهرداري تسويه حساب ننمودند بدهي‌هاي خود را به شهرداري جهت جبران مسائل مالي پرداخت نمايند.
در ادامه جلسه با توجه به هماهنگي‌هاي بعمل آمده قبلي آقاي اسكندري رياست محترم سازمان بازرگاني به اتفاق آقاي رحيمي معاون مربوطه كه در رابطه با مزاياي طرح هدفمند كردن يارانه‌ها و نحوه همكاري اين شورا جهت اجرايي شدن قانون حمايت از حقوق مصرف‌كنندگان و آيين‌نامه مربوطه در جلسه شورا حضور يافتند كه در ابتدا رياست شورا ضمن عرض خيرمقدم و خوشامدگويي به ميهمانان ارجمند و تقدير و تشكر از عملكرد خوب سازمان بازرگاني اظهار داشت اميدواريم با همكاري و تعاملي كه در حال حاضر بين سازمان بازرگاني و شوراي شهر وجود دارد بتوانيم در جهت خدمت به مردم صادقانه تلاش كنيم.
سپس هر يك از اعضاي شورا ضمن عرض خيرمقدم و خوشامدگويي به ميهمانان محترم و آرزوي موفقيت براي آنان مطالبي را در خصوص تعامل دو سويه بين شوراي شهر و سازمان بازرگاني جهت تحقق و پيشبرد اهداف آن سازمان براي اجراي هدفمند كردن يارانه‌ها و اجرايي شدن قانون حمايت از حقوق مصرف‌كنندگان ، نظارت بر چگونگي افزايش قيمت‌هاي ارزاق عمومي مردم، چگونگي نظارت بر قيمت‌ها و ثبت نرخ اجناس به خصوص در فروشگاههاي بزرگ، چگونگي اجراي هدفمند كردن يارانه‌ها و افزايش نرخ آب ، برق، گاز و غيرو و پيش‌ آمدن تورم و نگراني‌هاي مردم در اين زمينه، شفاف سازي و بررسي آثار سوء و مديريت نمودن اجراي هدفمند كردن يارانه‌ها، چگونگي نظارت بر نرخ كرايه سرويس مدارس و افزايش چشمگير نرخ كرايه نسبت به سال گذشته، برگزاري نمايشگاههاي بين‌المللي و همكاري با شهرداري در جهت احداث ميدان مركزي ميوه و تره‌بار مطرح نمودند.
در ادامه جلسه آقاي اسكندري ضمن تقدير و تشكر از رياست و اعضاي شورا بخاطر برپايي اين جلسه اظهار داشت اميدواريم با تعامل و همكاري شوراي شهر و ساير مسئولين بتوانيم در اجراي هدفمند كردن يارانه‌ها در يزد موفق باشيم وي در ادامه يكي از اهداف قانون هدفمندكردن يارانه‌ها را اجراي عدالت اقتصادي و جلوگيري از قاچاق كالاهاي ارزان از كشور به كشورهاي همسايه توسط شبكه‌هاي سازمان يافته بر شمرد و گفت هدفمند كردن يارانه‌ها به سه بسته سياسي، ذخيره‌سازي 13 قلم كالا، بحث گندم و آرد، همچنين بحث نظارت مي‌باشد كه در اين راستا اگر تعامل و همكاري بين ساير ادارات و مسئولين نباشد نمي‌توان به تنهايي كاري انجام داد و يك عزم و اراده ملي مي‌خواهد تا كار به ثمر برسد.
ايشان با اشاره به حركت بازرگاني به سمت مردمي كردن فعاليت‌ها افزود تشكيل هر چه سريعتر انجمن ملي حمايت از حقوق مصرف كنندگان در استان و شهرستان يزد مي‌تواند يكي از آن نمونه‌ها باشد كه يكي از اعضاي شوراي عمومي، نماينده شوراي اسلامي شهر مي‌باشد كه با فراخوان داوطلبين عضويت در انجمن ملي حمايت از حقوق مصرف كنندگان شهرستان يزد ثبت نام و طي مراحل قانوني اين انجمن شروع بكار خواهد نمود تا بر اساس شرح وظايف پيش‌بيني شده در قانون و آيين‌نامه آن از قبيل كنترل كيفيت و قيمت كالاها و احياناً تشكيل پرونده متخلفين اقدام نمايند.
وي در ادامه گفت در حال حاضر نه هزار واحد صنفي بدون پروانه و بصورت غير قانوني در يزد انجام فعاليت مي‌نمايند كه اين آمار بالايي مي‌تواند نسبت به استانهاي ديگر در سطح كشور باشد كه پيشنهاد نمود در جهت بررسي و رسيدگي اين موضوع كميته‌اي با حضور نمايندگان شوراي اسلامي شهر، شهرداري، سازمان بازرگاني تشكيل تا اين مشكل حل و فصل گردد.
در ادامه جلسه مطالب به شرح ذيل مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت:
-در صورتيكه پيشنهاد بارانداز عمومي كشور در زمينه صادرات وو واردات كالا (بندر خشك) در يزد در دست اقدام قرار گيرد در حوزه‌هاي مختلف مؤثر گردد.
- تا كنون يارانه‌ها بجاي اينكه صرف توليد شود صرف مصرف مي‌شده كه غيرقابل قبول است و اين مسئله يكي از اهداف قانون هدفمند كردن يارانه‌ها جهت رفع آن معضل مي‌باشد.
- مصرف انرژي در ايران 17 برابر ژاپن و 2 برابر چين مي‌باشد و اين وضعيت قابل توجيه نيست.
- ضروري است براي جبران تورم احتمالي كه به علت اجراي قانون هدفمند كردن يارانه‌ها پيش خواهد آمد تمهيدات لازم صورت پذيرد تا قدرت خريد مردم كاهش نيابد و تبعات اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي آن به حداقل برسد.
- تا كنون سي درصد يارانه آرد و نان به ضايعات تبديل مي‌شده كه با تمهيدات اخير تقليل خواهد يافت.
- سال 1390 سال تجارت آزادگندم اعلام شده است.
- با مديريت سازمان بازرگاني استان يزد در سالجاري يك ميليون و ششصد هزار جلد دفترچه براي دانش‌آموزان به نرخ مناسب تهيه شده است.
-برگزاري نمايشگاههاي پاييزه در خصوص نيازمنديهاي مردم اقدامات خوبي در راستاي كاهش سطح عمومي قيمتها صورت پذيرفت كه اعضاي شوراي اسلامي شهر يزد از اقدامات بازرگاني تشكر نمودند.
- ضرورت پي‌گيري احداث 5 مورد بازارچه محلي جهت عرضه كالا و همچنين استفاده از بازارچه‌هاي موجود در منطقه امام شهر بدين منظور مورد تأكيد قرار گرفت.
 
جلسه درساعت  22 با ذكر صلوات خاتمه يافت.