شوراي اسلامي شهر يزد

سيدحسين آزادي


قانون مند شدن بودجه در شورای پنجم

نائب رئیس کمیسیون بودجه و سرمایه گذاری و درآمد پایدار شورای اسلامی شهر یزد گفت: بودجه امسال و نقشه راهبردی شهرداری یزد مناسب این شهر نبوده و دارای نواقص فنی است. بودجه 6 ماهه اول امسال 300 میلیارد بود که تنها 130 میلیارد آن محقق شد. به همین دلیل از ابتدای شروع به کار شورا با مشکلاتی روبرو بودیم  و در نتیجه برای جلوگیری از بروز دوباره مشکلات این چنینی قانونمند کردن بودجه را پیگیر شدیم.

«سید حسین آزادی» افزود:  برای اولین بار و در یک اقدام کم نظیر فراخوان مشارکت از شهروندان در راستای تدوین بودجه سال 97 و توسعه آتی شهر به انجام رسید که به نوعی اطلس نیازسنجی از همشهریان بود.

وی ادامه داد: داشتن ایده و آرزو برای شهر یزد، مشارکت ذی نفعان (از جمله شهروندان، اعضای شورای شهر، معاونت ها، مناطق و مدیریت های شهرداری)، تمرکز بر اتمام پروژه های نیمه تمام، تعریف پروژه های جدید با رویکرد ارزش آفرینی حداکثری، تعریف پروژه های کلان با رویکرد گردشگری و ارتقاء کیفیت فضای شهری، حرکت به سمت تقدم و تصویب پروژه ها و تخصیص منابع پروژه های دارای طرح مصوب، تدوین بودجه پیشنهادی به صورت تجمیع شامل شهرداری مرکز، مناطق و سازمان ها، محوریت مناطق شهرداری در خدمت به شهروندان با رویکرد محله محوری و راه اندازی واحد خزانه داری در راستای انضباط مالی و ارتقای شفافیت از ویژگی های بودجه پیشنهادی است.

وی در ادامه نظم دادن به پروژه های درشت دانه و ریز دانه، ارتقای رویکرد کیفی شهر با هدف بازگرداندن هویت اصیل شهر در قالب بازآفرینی بافت های فرسوده، کاهش آلاینده ها و افزایش کیفیت زیست محیطی شهر، توسعه حمل و نقل عمومی و تقویت الگوی پیاده محوری در هسته تاریخی شهر، ارتقای فضای سبز شهر با رویکرد حجمی، توسعه زیرساختهای گردشگری با مشارکت بخش خصوصی، افزایش برنامه های فرهنگی، اجتماعی و ورزشی با رویکرد افزایش سرزندگی اجتماعی در مردم، ساماندهی فضاهای باز شهری در راستای تعاملات اجتماعی و توزیع عادلانه امکانات و خدمات با رویکرد توانمند سازی محلات کمتر برخوردار را از عمده اولویت های بودجه پیشنهادی سال 97 برشمرد.

آزادی با اشاره به اهمیت جذب سرمایه گذار در پروژه های شهرداری تاکید کرد: برای تحقق این هدف سراغ سرمایه گذاران بسیاری همچون یزدی‌های خارج از استان رفتیم و توانستیم مشارکت های قابل توجهی را جذب کنیم.

وی با بیان اینکه هر هفته 2 جلسه در کمیسیون بودجه تشکیل می شود، ادامه داد:  در این جلسات موضوعات مربوط به سرمایه گذاران و طرح های عمرانی و گردشگری مورد بررسی قرار می گیرند.