دیدار آزادی نایب رئیس شورای شهر و عزیزی شهردار یزد با شهردار استانبول

دیدار آزادی نایب رئیس شورای شهر و عزیزی شهردار یزد با شهردار استانبول

با پیگیری و محوریت کمیسیون میراث فرهنگی، گردشگری و روابط بین الملل شورای اسلامی شهر و با هماهنگی وزارت امور خارجه جمهوری و همچنین سفارت ایران در استانبول، چهارشنبه 15 آبان ماه ملاقاتی بین شهردار یزد و شهردار استانبول شکل گرفت.
در این دیدار که نمایندگانی از سازمان جهانی تبلیغات (IAA)، جمعی از مدیران شهرداری استانبول، كارشناس كنسول گري ايران در استانبول، سید حسین آزادی نایب رئیس شورای اسلامی شهر و جعفر امین مقدم مدیر مرکز خلاقیت و فناوری های نوین شهری شهرداری نیز حضور داشتند، ابتدا شهردار استانبول ضمن خوشامد گویی و ابراز خرسندی از حضور هیات ایرانی به معرفی شهر استانبول از منظر تاریخی پرداخت.
در این دیدار شهردار یزد به تشریح خصوصیات شهر یزد از جهات گوناگون پرداخت و خاطرنشان کرد: سازمان جهانی یونسکو پس از ارزیابی های خود، یزد را به لحاظ حفظ اصالت تاریخی، جریان زندگی در بافت قدیم، پایداری و توجه به محیط زیست و زندگی مسالمت آمیز ادیان در کنار یکدیگر، شایسته عنوان میراث جهانی دانسته است.
وی بر پتانسیل های بالقوه و بالفعل این شهر تاریخی تاکید کرد و به فعالیت های مدیریت شهری در راستای برند سازی و شناساندن یزد به جهانیان از طریق ساز و کارهایی همچون تلاش برای کسب عنوان اولین پایتخت شهرهای پایدار جهان، پایتخت کتاب یزد و پذیرش یزد برای حضور در شبکه شهرهای یادگیرنده در جهت معرفی یزد در مجامع ملی و بین المللی پرداخت.
شهردار یزد در راستای ظرفیت سازی در حوزه گردشگری و اقتصاد شهری، خواستار تبادل دانش، تجربیات و همکاری شهرهای استانبول و یزد در زمینه مرمت و احیاء بناهای تاریخی و نیز تعریف مکانیزم های مشخص برای حضور گردشگران در دو شهر یزد و استانبول شد.
عزیزی همچنین ضمن دعوت از شهردار استانبول برای حضور در یزد، پیشنهاد خواهرخواندگی دو شهر را نیز مطرح نمود.
در ادامه این دیدار امام اوغلو شهردار استانبول ضمن استقبال از پیشنهادهای شهردار یزد، اظهار داشت: به لحاظ پیشینه تاریخی و اشتراکات فرهنگی و ساختاری دو کشور و به تبع آن شهرهای یزد و استانبول، همکاری های دوجانبه حائز اهمیت بسیار بوده و می بایست مدیران اجرایی تمام توان خود را برای هم افزایی و حرکت مشترک در جهت نیل به توسعه پایدار به کار گیرند.
وی خاطر نشان کرد: در حال حاضر مبادلات دو کشور در حوزه گردشگری در سطح خوبی قرار دارد اما برای رسیدن به نقطه آرمانی می بایست تلاش گسترده ای صورت پذیرد.