دويست ‌وشصت ودومین جلسه چهارمين دوره شوراي‌اسلامي شهريزد

صورتجلسه 

دويست ‌وشصت ودومین جلسه شوراي‌اسلامي شهريزد باتلاوت آیاتی ازکلام ا...مجید درساعت 45/18 شنبه مورخ 1/12/94 با حضور تمامی اعضاء تشكیل گرديد :

درابتدا رياست شورا باسلام وصلوات برمحمدوآل محمد(ص) وآرزوي توفيق روزافزون همكاران ارجمند، پيشاپيش فرارسيدن ايام فاطميه ،سالروز شهادت بی بی دوعالم حضرت فاطمه زهرا (س)تسلیت عرض نمود.

وی درادامه از همه اقشار مردم دعوت نمود تا همچون گذشته با شرکت گسترده ویکپارچه خود در عرصه انتخابات حضور فعال داشته باشند تا با این کار دشمنان این نظام را ناامید و مأیوس نمایند .

سپس آقای فقیه خراسانی با توجه سفر قریب الوقوع ریاست محترم جمهوری به یزد ونشست انجام شده با حضور استاندار محترم برای هماهنگی های لازم جهت ملاقات حضور اعضای این شورا با دولتمردان برای بیان مسائل ومشکلات شهری وهمچنین پی گیریهای لازم را برای هرگونه همکاری ازسوی اداره منابع طبیعی استان جهت واگذاری زمین به منظوراحداث پارک وفضای سبز ونیز جلسه برگزارشده باحضور آقای دکتر نقصان محمدی مدیرکل اداره راه وشهرسازی مبنی بربازدید ازجاده محمودی منتهی به کشتارگاه صنعتی و احداث جاده کنارگذر در میدان میوه وتره بار جهت استحضار اعضای شورا ارائه نمود.

مصوبات :

     طرح اجرایی ادامه خیابان 24 متری شهید فتوحی   

 

1- نامه شماره940060238-26/11/94 شهرداری ثبت دبیرخانه شورابه شماره941004713- 26/11/94 :

« رئیس محترم شورای اسلامی شهر یزد موضوع : ارسال طرح اجرایی ادامه خیابان 24 متری شهید فتوحی احتراماً با عنایت به درخواست شهرداری منطقه یک در خصوص تهیه طرح اجرایی ادامه خیابان 24 متری شهید فتوحی، به پیوست چهار نسخه از طرح اجرایی مذکور به انضمام گزارش توجیهی و لوح فشرده طرح مربوطه ارسال می گردد.مستدعی است پس از بررسی و تایید نتیجه را به شهرداری اعلام فرمایند. عظیمی زاده – شهردار یزد »

موضوع درصحن علنی شورا مطرح با عنایت به بررسی های بعمل آمده درکمیسیون عمران شورا و توضیحات ریاست آن کمیسیون وپس از بحث وتبادل نظر و استماع نظرات مخالف و موافق ، طرح اجرایی فوق مورد تأیید قرار گرفت .

 

     طرح سرمایه گذاری داخلی وخارجی    

2- پیرو بند یک صورتجلسه مورخ 12/11/94 در رابطه با طرح پیشنهادی اعضای شورا بابت جذب سرمایه گذاران داخلی وخارجی موضوع درصحن علنی شورا مطرح با عنایت به بررسی های بعمل آمده از سوی کمیسیون عمران با حضور مسئولین مربوطه وپس از بحث وتبادل نظر مقرر گردید طرح ذیل به اداره کل امور اقتصاد ودارایی جهت مطرح شدن درنشست سرمایه گذاران با ریاست استاندار محترم و دبیری مدیرکل اموراقتصاد ودارایی وسایرمسئولین دستگاههای اجرایی مرتبط با سرمایه گذاری برگزار               می گردد ، ارسال شود :  

بسمه تعالی

عنوان طرح

پردیس ملل و استانها

ارائه کننده وناظر

شورای اسلامی شهر یزد

متولی ومجری

شهرداری یزد

دستگاههای بالا دستی

وزارت امورخارجه/ وزارت کشور/استانداری/ شورای اسلامی شهر/ میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور/ سرپرستی بانکها / اداره راه وشهرسازی/ شرکت مسکن سازان/اداره کل اقتصاد و دارایی

دستگاههای استانی

استانداری/ فرمانداری / شورای اسلامی شهر/ شهرداری/اداره کل میراث فرهنگی وصنایع دستی و گردشگری استان یزد

شرح مختصر

شورای اسلامی شهر وشهرداری یزد به عنوان مرکز وقلب طرح دراستان در اقدامی مبتکرانه برای اولین بار درایران تصمیم به احداث مجموعه استانی وبین المللی تحت عنوان پردیس ملل و استانها در بافت تاریخی و ارزشمند شهر یزد با هدف احیای بافت تاریخی ، ارتقای جایگاه شهرو شناساندن آن در سطح کشور و بین المللی و جذب سرمایه گذاران اقتصادی . پردیس ملل استان یزد به عنوان مجموعه ای از واحدهای چندمنظوره با محوریت کاربری فرهنگی ، اقتصادی ، سیاحتی ودرمانی می باشد که پس از هماهنگی های لازم دراختیار سفارتخانه های کشورهای متقاضی و استانداران سایر استانها قرار          می گیرد .

دلیل انتخاب شهر یزد

شهر یزد ازمیان ده شهر از قدیمی ترین شهرهای تاریخی جهان قراردارد که همچنان قابل سکونت است و زندگی درآن پس از هزاران سال جریان دارد . بافت تاریخی وخشتی آن جزء دست نخورده ترین بافت های تاریخی کشور وگسترده ترین بافت خشت خام درجهان است .یونسکو این شهر را ارزشمند ترین بافت خشت خام جهان و دومین شهر تاریخی همچنان پابرجا و زنده پس از ونیز ایتالیا می شناسد. به این ویژگی ها باید معماری منحصر به فرد و یکپارچه ای را افزود که برخی شاخصه های آن همچون بادگیر با فناوری چشمگیر ومحیطی امن برای سرمایه گذاری وتوریست ودرکمتر شهری از جهان و سایر استانها با این گستردگی ،قدمت وکیفیت یافت می شود. یزد امروزه درمرکزیت رفت وآمد گردشگران ورودی به کشور قرارداد و به همراه اصفهان وشیراز سه مقصد اصلی در لیست بازدید گردشگران و مثلث طلایی گردشگری فرهنگی و تاریخی ایران را شکل می دهد. انبوهی از جاذبه های تاریخی و بناهای برجسته در یزد، به این شهر شخصیتی فرهیخته و فاخر می دهد که نشان می دهد توسعه را دراین شهر باید برمحور گردشگری و کاربری های فرهنگی قرارداد .

محوریت شهرداری

از آنجا که شورای شهر نهادی مردمی وشهرداری نهادی عمومی است و درعرف بین الملل نیزحکومت های محلی با ماهیت غیردولتی خود ، نقش فعالی درزمینه دوستی وتبادلات فرهنگی بین الملل مختلف و شهروندان کشورها وسایر استانها ایفا می کنند لذا در دیپلماسی عمومی شهرداری و شوراها بعنوان متولی ومسئول اصلی مدیریت شهرها،تفاهم نامه ها ومعاهده های همکاری را درقالب پروژه های مشترکی همچون بحث خواهرخواندگی و نمایشگاهها وبنگاههای اقتصادی تحقق می بخشند و تحت نظارت وزارت امور خارجه و سفارت های کشورها و وزارت کشور به اجرای پروژه های مشترک و تبادل هیئت های مختلف می پردازند .

اهداف طرح

هدف اصلی این پروژه احیای بافت تاریخی و ارزشمند شهر یزد و معرفی هرچه بهتر و گسترده تر آن درسطح جهانی وسایر استانها به همراه فرهنگ ، آداب و رسوم ویژگی های شهر یزد و مردمان آن است . در مرحله بعد توسعه پایدار گردشگری وجذب گردشگر و همین طور سرمایه گذار برای پروژه ها وفرصت های سرمایه گذاری تعریف شده برای شهر و استان مورد نظر است که می تواند دربخش های مختلف اعم از عمرانی وزیرساخت ،گردشگری صنعت، معدن ، تجارت و ... صورت پذیرد و منافع حاصل از آن کلیه بخش ها و دستگاهها را بهره مند سازد . با عنایت به صنعتی بودن شهر یزد ،وجود معادن پرشمار دراستان وبا درنظر گرفتن مزیت های نسبی درعین محدودیت (گردشگری بیابانی و استفاده گسترده از انرژی خورشیدی درعین کم آبی ) ، جذب سرمایه های خارجی با افزایش شناخت کشورهای مقصد از یزد وهمین طور حضور پررنگ تر نمایندگان وسفارت های آنان یک راهبرد کلیدی ویک نیاز روزافزون است . درعین حال درفضای پررقابت امروز ، برندسازی وشناخته شدن یک اصل است که می توان با گسترش ارتباطاتی از این دست ، سریعتر و مؤثرتر به معرفی یزد و فرصت ها و پتانسیل هایش پرداخت .

مراحل پروژه

در مرحله اول شهرداری و شورای اسلامی شهر یزد با کمک نهادها وسازمان های ذیربط به شناسایی و مکانیابی نقاط مناسب در سطح ناحیه تاریخی خود می نماید که حیث استراتژیک ، امنیتی و جغرافیایی دارای حداکثر مزیت باشند . در مرحله دوم با لکه گذاری و پیش بینی آینده طرح پلاک هایی مشتمل بر خانه های قدیمی و زمین های موجود در طرح با همکاری نهادها یا دستگاهها ، به مرور تملک شده و محدوده پردیس ملل و استانی مشخص می شود . سعی برآن خواهد بود که با رعایت ملاحظات و ضوابط ، کمترین تأثیر بر چارچوب و چینش تاریخی محلات ومرزهای موجود را داشته و یکپارچگی و انسجام طرح با بافت کاملاً حفظ شود . درمرحله بعد پلاک های شناسایی شده درقالب لیست پیشنهادی و براساس اولویت واگذاری مورد آماده سازی قرار می گیرد . متراژ واحد هامی تواند متفاوت باشد ولی حتی المقدور یکسان و با کاربری های فرهنگی به عنوان مرکز فرهنگی ، مراکز سرمایه گذاری هنری ومهمانسرای استانها و کشورهای انتخاب شده تعیین می گردد . همزمان شهرداری وشورای شهر یزد از طریق مدیریت امور بین الملل و وزارت کشور و دبیرخانه ویژه ای که به این منظور شکل می گیرد با همکاری وزارت امورخارجه وسایر سازمان های مربوطه یادشده شروع به رایزنی ،مکاتبه وشناسایی کشورها و استانهایی می نماید که بیشترین حجم مبادلات فرهنگی تجاری را با مجموعه استان دارند و یا پتانسیل آن را دارند وهمین طور بیشترین تعداد گردشگران وتعامل اقتصادی رادریزد به خود اختصاص می دهند و یا اینکه یزد مقصد مناسبی برای شهروندانشان محسوب می شود . در مرحله نهایی شهرداری یزد به عنوان متولی طرح ، با هماهنگی استانداری و نمایندگی وزارت امور خارجه از سفیران کشورها و استانداری انتخاب شده دعوت به عمل می آورد تا ضمن بازدید از یزد و فرصت های سرمایه گذاری آن ، از نزدیک با جزئیات طرح آگاهی پیدا کنند و هماهنگی لازم برای مراحل بعد صورت پذیرد .

مزایای طرح

علاوه بر مزایای ذکرشده شورای شهر و شهرداری یزد با ایجاد تسهیلات لازم برای واگذاری ملک  طبق ضوابط به کشورها واستانهای متقاضی از لیست نهایی ،این امکان را برای آنها فراهم می سازد تا با دراختیار داشتن فضای کافی در یک شهر تاریخی گردشگر پذیر و صنعتی و تجاری ، به ایجاد مرکزی فرهنگی و اقتصادی برای کشور و استان خود با امکان ساخت موزه و همن طور مهمان سرا بپردازند تا هر زمان هیئت های سیاسی ، تجاری ، فرهنگی ، ورزشی یا حتی شهروندان خاصی از آن کشور و استان ها قصد بازدید از یزد را داشتند امکان استقرار درمرکزی با نام و پرچم کشور و برند استان خود را داشته باشند که حتی می تواند (درصورت هماهنگی لازم) حائز اختیارات محدود کنسولی نیز باشد و بخشی از نیازهای تبعه آن کشور را درصورت نیاز برطرف سازد .ذکر این نکته ضروری است که هرگونه ساخت وساز یا مرمت وبازسازی درقالب این طرح و تمام مراحل با رعایت کلیه ضوابط ساخت وساز دربافت های تاریخی و فرسوده وبا عنایت به محوریت شورای شهر و شهرداری و نظارت لازم منطبق با نظرات کارشناسان ومهندسین میراث فرهنگی انجام خواهد شد .

 

 

 

 

 

     متمم و اصلاح بودجه سازمان مدیریت پسماند      

3- نامه شماره940059073-20/11/94 شهرداری ثبت دبیرخانه شورابه شماره941004638- 21/11/94 :

«جناب آقای حجت الاسلام زارع ریاست محترم شورای اسلامی شهر یزد موضوع : ارسال متمم و اصلاحیه بودجه سال 1394سازمان مدیریت پسماند با سلام وصلوات برمحمد وآل محمد (ص) احتراماً بدينوسيله  ، به پیوست یک نسخه ازمتمم واصلاحیه بودجه سال جاری سازمان مدیریت پسماند که طی بند 5 مصوبه مورخ 20/10/1394 هیئت مدیره وطی بند 5 مصوبه مورخه 28/10/1394 شورای سازمان به تصویب رسیده است جهت استحضار ، بررسی و تصویب تقدیم می گردد. عظیمی زاده – شهردار یزد »

موضوع درصحن علني شورا مطرح با عنايت به بررسي هاي بعمل آمده در كميسيون برنامه وبودجه و توضيحات ریاست آن كميسيون و پس از بحث وتبادل نظر و استماع نظرات مخالف و موافق متمم واصلاح بودجه سازمان فوق مورد تصويب قرار گرفت .

 

     عوارض صدور پروانه در ناحیه تاریخی      

4- لایحه شماره940059158-20/11/94 شهرداری ثبت دبیرخانه شورابه شماره941004622- 20/11/94 :

« احتراماً باستناد ماده71 قانون تشكيلات، وظايف وانتخابات شوراهاي اسلامي كشوروانتخاب شهرداران مصوب سال 1375واصلاحيه بعدي آن، بدینوسیله باعنایت به اینکه برابر نقشه طرح تفصیلی جدید شهر یزد قسمتی از محدوده های مناطق شهرداری به محدوده بافت تاریخی اضافه گردیده و نظربه مصوبه اخیرشورای اسلامی شهر مبنی بر تعمیم معافیت عوارض صدور پروانه بافت قدیم در سطح شهر پیشنهاد می گردد محدوده های اضافه شده به بافت  تاریخی فوق الذکر مشمول معافیت عوارض صدور پروانه و تراکم مربوط به بافت قدیم پذیرفته شده قبلی نگردد.خواهشمند است موضوع را در شوراي اسلامي شهر مطرح و در صورت تصويب مراتب را امر به ابلاغ فرمائيد. ضمناً آقاي دهستانی به عنوان نماينده جهت ارائه توضيحات بيشتر معرفي مي گردد . عظیمی زاده – شهردار یزد »

موضوع درصحن علني شورا مطرح با عنايت به بررسي هاي بعمل آمده در كميسيون برنامه وبودجه و توضيحات ریاست آن كميسيون و پس از بحث وتبادل نظر و استماع نظرات مخالف و موافق پيشنهاد فوق مورد تصويب قرار گرفت .

 

    طرح پیشنهادی         

5- طرح پیشنهادی تنی چند از اعضای شورا (آقایان کاشفی زاده ،فقیه خراسانی ،رادمنش،پاک نژاد ، زارع ، خباززاده ،نیکنام ) ثبت دبیرخانه شورا بشماره 941004673-25/11/94 به شرح زیر :

« ریاست محترم شورای اسلامی شهر یزد موضوع : تذکر به روابط عمومی های وابسته به شهرداری . ضمن تذکر به روابط عمومی شهرداری و مناطق و دوایر و سازمانهای مختلف شهرداری در خصوص رعایت ضوابط و مقررات در ارتباط با تبلیغات و انعکاس عملکرد و ... و عدم استفاده از داربست و ابزار و وسائل متخلفانه در مکانهای غیرمجاز ، بدینوسیله مکلف می گردند در قالب توافق با سازمان فرهنگی ورزشی جهت انجام امور فوق از استندها مکانهای مجاز در اختیار آن سازمان استفاده نمایند تا در آینده شاهد تخلفات مسئولین امر در شهرداری در این زمینه نبوده و الگو و بهانه ای جهت متخلفین فراهم نگردد. »

موضوع درصحن علنی شورا مطرح ، پس از بحث وتبادل نظر و استماع نظرات مخالف،موافق ضمن موافقت با طرح پیشنهادی فوق ،مقررگردید شهرداری نسبت به اجرای مصوبه قبلی شورا دراین رابطه اقدام نماید وهمچنین درصورت تخلف مراتب از طریق مراجع ذیصلاح به تخلفات اداری گزارش نماید .

 

جلسه با ذكر صلوات درساعت 20/21خاتمه يافت.