ثبت یزد بعنوان هفتمین شهر یادگیرنده جهان

ثبت یزد بعنوان هفتمین شهر یادگیرنده جهان

لوح پیوستن یزد به شهر‌های جهانی یادگیرنده جهان امروز در نشست شورای شهر یزد رونمایی شد.
دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو در ایران طی این نشست گفت: یزد از امروز یکی از هفت شهر یادگیرنده ایران در جهان است.
حجت الله ایوبی، پیوستن یزد به این شبکه را یک اتفاق مهم ملی دانست و گفت: امروز دنیا پذیرفته است که ما در فرهنگ دینی و ارزشی ایران دارای ارزش‌ها و شیوه‌هایی هستیم که امروز بازگشت به این شیوه‌ها را دنیا می‌بیند.
دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو در ایران افزود: برای ارتقای امر آموزش باید از طریق هنر و معماری شهر عمل کرد و از همه ظرفیت‌های فرهنگی موجوداستفاده کرد. در و دیوار شهر، زندگی مردم، اتاق مدیران و مکان‌های عمومی باید آموزنده باشد و پیام‌های علمی، آموزشی، دینی و ارزش‌های ملی و فرهنگی را منتقل کنند.
وی افزود: در روز‌های اخیر از شهر‌های مشهد و هشت گرد نیز به عنوان شهر‌های یادگیرنده ایران معرفی شدند و پیش از این شهر‌های اراک، شیراز، بهبهان و کاشان چهار عضو شهر‌های یادگیرنده ایران در جهان بودند.
نشان شهر یادگیرنده از سوی مؤسسه UIL که یکی از مؤسسات سازمان ملل است، به شهر‌هایی اعطا می‌شود که ایده مؤثر در ایجاد فضای یادگیرنده دارند.
شبکه جهانی شهر‌های یادگیرنده (GNLC) از چهار سال گذشته کار خود را آغاز کرد. اکنون ۲۲۴ شهر از ۵۲ کشور جهان از جمله پکن، هامبورگ، آتن، مکزیکوسیتی، دوبلین، شانگهای، پالرمو، سانتیاگو، اوکایاما و بوچئون به عضویت این شبکه جهانی درآمده‌اند.