توجه به امکانات رفاهی ساکنین در بافت تاریخی

توجه به امکانات رفاهی ساکنین در بافت تاریخی

در جلسه علنی شورای اسلامی شهر یزد که با حضور سید حسینی معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری برگزار شد راهکارهای حفظ و نگهداری بافت تاریخی شهر یزد مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی شهر یزد

در ابتدای این نشست حجت الاسلام عباس زارع رئیس شورای اسلامی شهر یزد ضمن تشکر از عواملی که چند سال برای ثبت جهانی بافت تاریخی شهر یزد همت و تلاش کردند  گفت : تلاش و زحمات آقای سید حسینی  معاون هماهنگی امورعمرانی استانداری در هماهنگی بین ادارت  در ر استای ثبت جهانی بافت تاریخی  یزد قابل تحسین بود و خدارو شاکریم که امروز  شاهد خوشحالی مردم در سراسر کشور هستیم .

در ادامه دکتر کاشفی زاده عضو هیئت رئیسه شورای اسلامی شهر یزد  ضمن تبریک به مردم ایران و بخصوص ساکنین شهر یزد به لحاظ جهانی شدن بافت تاریخی خواستار تشکیل کارگروهی از ارگانهای مرتبط ، جهت حفظ و نگهداری بافت تاریخی شد و افزود: این مسئله باید بعد از ثبت جهانی مورد بررسی بیشتر قرار بگیرد تا مشکلات بعدی پیش نیاید.

محمد فقیه خراسانی رئیس کمیسیون تحول و املاک شورای اسلامی شهر یزد هم با موثر دانستن  نقش روحانیون و مردم در حفظ بافت تاریخی یادآور شد:  باید به این بافت با یک دید ملی نکاه کرد و بودجه کشوری برای آن در نظر گرفت و در کنار آن به مسئله رفاه مردم و ساکنین آنجا توجه زیادی داشت.

حجت السلام حمید رضا مطهریان رئیس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر یزد مسئله رفاه ساکنین بافت را مهم ارزیابی کرد و ادامه داد:  باید با امکانات رفاهی مناسب که در بافت می توان تهیه کرد مردم را ترغیب و علاقمند کرد که در این بافت زندکی کنند چرا که زندگی در این بافت باعث آبادانی آن می شود و همچنین  باید بعضی از ضوابط دست و پاگیر که در این منطقه قرار دارد از بین برود.

خباززاده یزدی رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر یزد  خواست تا شهر یزد را به عنوان اولین منطقه آزاد ویژه تجاری و گردشگری بافت تاریخی کشور با برخورداری از کلیه شرایط منطقه آزاد ویژه گردشگری و زیرنظر معاونت محترم ریاست جمهوری معرفی گردد و اگر این موضوع در هیات دولت مصوب شود می تواند حداقل پاسخی به همت و همچنین اعتبار و تلاش همه گذشتگان و یزدی ها در طول تاریخ باشد.

سپنتا نیکنام و رادمنش دو عضو دیگر شورای اسلامی شهر یزد هم خواستار  مشارکت مردمی در حفظ بافت تاریخی شدند و  در ادامه افزودند : باید نقش جهانی شدن بافت برای مردم بازگو شود و مردم بدانند که این جهانی شدن چه تاثیری می تواند برای شهرشان داشته باشد و مردم را با مزایای این ثبت آشنا کنیم تا آنها در حفظ و نگهداری بافت بهترین نقش را ایفا کنند.

توجه به امکانات رفاهی ساکنین  در بافت تاریخی ، توجه به جایگاه مردمی و بزرگان علمی و مذهبی که در ثبت بافت نقش مهمی داشتند،  داشتن مدیرت واحد شهری در بافت و کاهش تعرفه آب و برق و گاز در بافت تاریخی در جهت ترغیب مردم به زندگی در بافت تاریخی از مهمترین مواردی بود که دیگر اعضای شورا به آن اشاره کردند.

سپس سید حسین معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار ضمن تشکر از همراهی و همت اعضای شورای اسلامی شهر یزد و جدیتی که در راستای جهانی شدن بافت تاریخی شهر یزد داشتند یادآور شد: ثبت جهانی هر یزد  کار بسیار بزرگ و سختی بود که به سرانجام رسید و این کاری بود که می بایست همه با هم همدل بودیم که خداروشکر این اتفاق بزرگ برای یزد هم رخ داد که بعد از ثبت،  ادامه دادن آن یعنی حفظ و نکهداری آن طبق ضوابطی که به یونسکو ارائه شده بسیار مهم می باشد.

در پایان جلسه علنی شورای اسلامی شهر یزد با اهداء لوح سپاس از تلاش و زحمات معاون عمرانی استاندار تقدیر گردید.