تخلفات ساخت و ساز، خط قرمز شهرداری و شورای شهر یزد

تخلفات ساخت و ساز، خط قرمز شهرداری و شورای شهر یزد

عضو هیات رئیسه شورای اسلامی شهر یزد با اشاره به اقدامات شهرداری برای تسهیل در صدور پروانه‌های ساختمانی، بخشی از دلایل کاهش تخلفات ساخت و ساز در یکی دو سال اخیر را ناشی از تصمیمات شهرداری برای تسهیل در صدور پروانه ساختمانی و بخشی از آن را نیز نتیجه رکود بازار ساخت و ساز می‌داند.
به گزارش همشهری«الهه جورابی» با اشاره به شرایط صدور پروانه ساختمانی در گذشته می‌گوید: شهرداری برای تسهیل در صدور پروانه ساختمانی اقدامات شاخصی را در دستور کار قرار داده است و از سوی دیگر اطلاع رسانی به مردم درباره عواقب ساخت و ساز غیرمجاز را برای شهر و شهروندان با جدیت دنبال می‌کند.
وی با اشاره به تخریب تعدادی از ساخت و سازهای غیرمجاز بیان می‌کند: قصد شهرداری خسارت به مردم نیست اما مردم باید آگاه باشند که عواقب ساخت و ساز غیرمجاز همین است از این رو نباید به امید بخشش و چشم پوشی به ساخت و ساز غیرمجاز روی آورند.
عضو هیات رئیسه شورای اسلامی شهر تاکید می‌کند: مردم باید مطلع شوند که تخلفات خط قرمز است و عبور از آنها ممکن نیست. اینکه تخلف را مرتکب شوند و سپس خلافی پرداخت کنند، باید از سیستم شهرداری برچیده شود.
وی با بیان اینکه بخشی از تخلفات ساخت و ساز ناشی از تفکیک‌های غیراصولی زمین‌های بزرگ است، می‌افزاید: شورای شهر و شهرداری در این راستا پیگیر زمین‌خواران و تفکیک‌های غیراصولی را گرفته‌اند و از سوی دیگر به مردم نیز اعلام شده است برای زمین‌های کمتر از 150مترمربع مساحت، پروانه صادر نخواهد شد از این رو این آگاهی بخشی از بروز بسیاری از تخلفات جلوگیری خواهد کرد.
عضو هیات رئیسه شورای اسلامی شهر می‌گوید: توجه به واحد اجرائیات شهرداری نیز در این دوره افزایش یافته است و شاهد تلاش‌های شبانه روزی ماموران شهرداری برای برخورد با تخلفات ساخت و ساز هستیم که نقش مهمی در کاهش بروز تخلفات دارد.
وی با تاکید بر اینکه شرایط صدور پروانه ساختمانی چه در شهرداری و چه در سازمان‌های دیگر باید تسهیل شود، می‌گوید: یکی از اقدامات مورد نظر کاهش هزینه‌های نظام مهندسی است و در این باره جلسات مشترکی با مسئولان نظام مهندسی ساختمان برگزار شده است و پیگیر کاهش این هزینه‌ها هستیم.
جورابی همچنین به هوشمندسازی روند صدور پروانه ساختمانی اشاره می‌کند و  اظهار امیدواری می‌کند: با همکاری رسانه‌ها و آگاهی بخشیدن به شهروندان شاهد کاهش تخلفات ساخت و ساز در یزد باشیم.