تخلفات ساختمانی بررسی شد

تخلفات ساختمانی بررسی شد

در جلسه کمیسیون عمران، موضوع تخلفات ساختمانی با حضور شهردار و مدیران مناطق بررسی شد
به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی شهر یزد، در ابتدای جلسه کمیسیون شهرسازی، معماری و عمران که با حضور شهردار و مدیران مناطق شهرداری برگزار شد در ابتدا مدیران مناطق و مسئولین اجرائیات نظرات و پیشنهادات خود را پیرامون راهکارهای کاهش تخلفات ساختمانی ارائه نمودند.
کمبود امکانات خودروِ، نیروی انسانی، تسهیلات صدور پروانه، تعامل و همکاری نظام مهندسی ساختمان با شهرداری، آموزش پرسنل و فرهنگ سازی از مهترین مواردی بود که مدیران شهرداری به آنها اشاره کردند.
شهردار یزد با اشاره به این نکته که این گونه تخلفات ساختمانی  در شان مردم نیست گفت: برای حفظ  اصالت شهر یزد باید در کنار فرهنگ سازی، اجرای حکم تخریب را در ساختمانهای غیرمجاز به طور جدی داشته باشیم.
جمالی نژاد در ادامه یادآور شد: عزم شهرداری در حوزه ساخت و ساز غیر مجاز بسیار جدی است و کاهش هزینه صدور پروانه ساختمانی در دستور کار شهرداری قرار دارد.
رئیس کمیسیون عمران در این جلسه گفت: موج تخریب اخیر که در شهر اتفاق افتاد نشان داد شهرداری در برخورد با تخلفات ساختمانی جدی است اما باید بسته های تشویقی برای شهروندان  فراهم شود تا مردم به سمت ساخت و ساز مجاز و قانونی سوق داده شوند.
عباسی افزود: بحث نظارت هوشمند در دستور کار است و مکانیزه کردن اخذ پروانه ساختمانی مرحله به مرحله بحث شده و در کمیسیون شهرهوشمند در حال بررسی است تا بتوانیم زمان اخذ پروانه کوتاه ومشکلات هم در این زمان کوتاه مشخص شود.
مرتضی شایق عضو کمیسیون عمران شورای شهر خواستار اصلاح قوانین شهرداری شد و تصریح کرد: قوانین شهرداری مربوط به سالهای گذشته است که در حال حاضر با تخلفاتی که بصورت روزانه و با امکانات پیشرفته ساخته می شود قابل مقایسه نیست و این قوانین بازدارنده نخواهد بود.
رئیس شوراو عضو کمیسیون عمران در ادامه عدم برنامه ریزی برای کنترل جمعیت در شهر را از مهمترین مشکلات در زمینه ساخت و ساز غیرمجاز برشمرد و افزود: تا زمانی که برای مهاجرت برنامه نداشته باشیم این مشکل وجود دارد و در این زمینه دستگاه های مختلف باید ورود پیدا کنند و این موضوع ساماندهی شود.
سفید به تسهیلات صدور پروانه ساخت، کنترل ونظارت از طریق غیرحضوری را از دیگر موارد موثر در ساخت وساز مجاز دانست.
جورابی عضو دیگر کمیسیون عمران شورای شهر هم خواستار مشخص شدن حریم شهر توسط شهرداران مناطق شد و افزود: با داشتن طرح تفضیلی جدید شهر، بسیاری از زمین خواران از ارائه این طرح سوء استفاده می کنند که باید این موضوع در شهرداری های مناطق در نظر گفته شود.