تحقق‌ شهر هوشمند به مدیریت واحد شهری نیاز دارد

تحقق‌ شهر هوشمند به مدیریت واحد شهری نیاز دارد

رییس کمیسیون شهر هوشمند شورای یزد با بیان این‌که شهر هوشمند صرفاً آوردن فناوری برای مدیریتی شهری نیست و در برخی مواقع برگشتن به اصالت فرهنگی و شهری است، گفت: تحقق اهداف شهر هوشمند به مشارکت عمومی و مدیریت واحد شهری نیاز دارد.
«حمیدرضا قمی» در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا-منطقه یزد، با بیان این‌که شهر هوشمند ضرورتی اجتناب ناپذیر است، اظهار کرد:‌ طبق اطلاعات بدست آمده تا سال 2030 حدود 85 درصد جمعیت دنیا شهرنشین می‌شوند و این در حالی است که استان یزد قبل از دیگر شهرهای جهان و در حال حاضر درگیر افزایش شهرنشینی شده است.
وی تدوین رویکرد جدید را از جمله ضرورت‌های اجرایی برای اداره شهر دانست و افزود:‌ شهر هوشمند نهضتی اجرایی برای مدیریت شهرهای بزرگ با ابعاد مختلف است.
رییس کمیسیون شهر هوشمند شورای اسلامی یزد با بیان این‌که شهر هوشمند صرفاً آوردن فناوری برای مدیریتی شهری نیست، گفت: در برخی مواقع برگشتن به اصالت فرهنگی و شهری از جمله مصادیق شهر هوشمند محسوب می‌شود.
قمی توجه به انرژی‌های پاک و تجدیدپذیر را یکی از مهمترین رویکردهای اجرایی شهر هوشمند دانست و بیان کرد: متأسفانه امروزه یزد هیچ نسبتی با معیارهای گذشته‌ خود در حوزه انرژی پاک و تجدیدپذیر ندارد.
این مسئول ایجاد زیرساخت‌های لازم برای استفاده از حمل و نقل انسان محور، ‌ایجاد خدمات ساده برای کاهش رفت و آمدها و توجه به انرژی‌های پاک را از جمله اقدامات در دستور کار برای رسیدن به اهداف شهر هوشمند در یزد عنوان و تصریح کرد:‌ جذب مشارکت جمعی به منظور همکاری مردم در مدیریت شهری ضروری است.
سخنگوی شورای اسلامی یزد در ادامه با اشاره به ظرفیت خوب مردم شهر میراث جهانی در خصوص فعالیت جمعی،‌ گفت: ما در کمیسیون شهر هوشمند سعی کردیم با استفاده از فناوری‌های نوین نظیر نرم‌افزار شهربین شرایط لازم برای مشارکت جمعی در خصوص مدیریت شهری را تسهیل و افزایش دهیم.
قمی استفاده از تکنولوژی و فناوری نوین برای مشارکت عمومی در اداره شهر را مستلزم فرهنگ‌سازی مناسبت دانست و بیان کرد:‌ اعتماد اولین نیاز برای توسعه فرهنگ عمومی در راستای استفاده از تکنولوژی مشارکت جمعی در مدیریت شهری است.
وی کسب اطلاع از چگونگی انعکاس مطالبات مردمی را از دیگر بایدهای ضروری در راستای جذب مشارکت عمومی عنوان کرد و افزود:‌ امروزه اگر از خطای پیمانکاران و مسئولان تصویر تهیه شود شخص خاطی نمی‌تواند جواب ندهد و این اولین گام در راستای توسعه مدیریت شهری است.
رییس شورای اسلامی شهرستان یزد در بخش دیگری از سخنان خود بهبود ناوگان حمل و نقل عمومی، میکانیزه کردن حمل و نقل عمومی و استفاده از دوچرخه را از جمله اقدامات در دستور کار مدیریت شهری دانست و تصریح کرد:‌ به نظر من ساماندهی و توسعه ناوگان حمل و نقل عمومی در یزد به برنامه هفت تا 10 ساله نیاز دارد.
این مسئول پیاده محوری، ‌حمل و نقل پاک و رایج بودن استفاده از حمل و نقل عمومی را از جمله مولفه‌های شهر هوشمند در حوزه حمل و نقل دانست و بیان کرد: علی‌رغم وجود سابقه درخشان یزد در بحث حمل و نقل انسان محور، متأسفانه امروزه شاهد وجود دغدغه‌های جدی در این حوزه هستیم.
وی عدم وجود فرهنگ مناسب برای استفاده از وسایل حمل و نقل فردی نظیر موتورسیکلت و خودروهای شخصی را از جمله دلایل جدی در حوزه مدیریت شهری عنوان کرد و افزود: طبق برنامه‌ریزی‌های انجام شده به تدریج فضاهای شهری برای عبور خودروهای شخصی تنگ و بلعکس مسیر دوچرخه سورای، ‌حمل و نقل عمومی پاک و پیاده محوری در این مسیرها تقویت می‌شوند.
رییس کمیسیون شهر هوشمند شورای اسلامی یزد با بیان این‌که مرکز شهر باید پیاده محور شود،‌گفت:‌ قرارداد اجرایی طرح دوچرخه‌های هوشمند با 600 دوچرخه امضا و در دستور کار قرار شهرداری گرفته است.
قمی تقویت ناوگان حمل و نقل عمومی،‌ اصلاح خطوط، نوسازی و بهسازی اتوبوس‌های شهری را از دیگر اقدامات در دستور کار شهرداری یزد در راستای برنامه پیاده محوری دانست و بیان کرد:‌ کسب دستاوردهای بزرگ در این حوزه مستلزم نهادینه کردن فرهنگ عدم استفاده از موتورسیکلت به عنوان وسیله‌ نقلیه‌ای با قدرت مانور غیرمعمول و غیراستاندارد است.
این مسئول در ادامه با بیان این‌که مدیریت واحد شهری یکی از نیازهای جدی توسعه و ارتقای خدمات شهرداری است، اظهار کرد: عدم همکاری دستگاه‌های مختلف با مدیریت شهری چالش‌های خدماتی این سازمان را افزایش و همکاری لازم در این حوزه مسیر توسعه شهری را افزایش می‌دهد.
وی راه‌اندازی آپ موبایل ویژه حمل و نقل عمومی در یزد را از دیگر اقدامات انجام شده و در دستور کار کمیسیون شهر هوشمند دانست و بیان کرد:‌ طبق برنامه‌ریزی‌های انجام شده این نرم‌افزار 15 مهرماه در شهر یزد افتتاح و بروی تمام مسایل حمل و نقل عمومی یزد نصب می‌شود.
سخنگوی شورای شهر یزد تأکید کرد: کسب اطلاع از مسیر حرکت اتوبوس و اطلاع از زمان رسیدن به ایستگاه‌های مد نظر از جمله ویژگی‌های این آپ موبایلی در یزد است.