بيست‌وچهارمين جلسه ‌چهارمين دوره شوراي اسلامي شهر يزد

بيست‌وچهارمين جلسه ‌چهارمين دوره شوراي اسلامي شهر يزد
      صورتجلسه
بيست‌وچهارمين جلسه ‌شوراي اسلامي شهر يزد با تلاوت آیاتی ازکلام‌ا...مجید ‌درساعت 7صبح روزسه شنبه مورخ 14/8/92 با حضور كليه اعضاء تشكیل گرديد:
در ابتدا رياست شورا با سلام و صلوات برمحمد وآل محمد(ص) ، فرا رسيدن ماه محرم ، ماه پيروزي خون بر شمشير و شهادت حضرت اباعبدا... الحسين (ع) و هفتادو دوتن از ياران باوفاي آن حضرت را تسليت و تعزيت عرض نمود و ازخداوند متعال توفيق حضور درمجالس و عزاداري خالصانه و بهره گيري هرچه بيشتر مكتب عاشورايي و همچنين شفاعت آن امام همام وساير ائمه اطهار(ع) درآخرت براي همگان مسئلت نمود.
سپس حجت الاسلام مطهريان به مناسبت ايام سوگواري آن امام بزرگوار درمدح ومنقبت ايشان مديحه سرايي نمود و درادامه براساس دستوركارجلسه درخصوص برخي از موارد ومسائل داخلي شورا مطالبي مطرح و مورد بررسي وبحث وتبادل نظر گرديد .
سپس آقاي مدرسي در رابطه با بازديد انجام شده توسط اعضاي كميسيون عمران شورا و همچنين بررسي هاي انجام شده درخصوص واگذاري غرفه هاي ميدان ميوه و تره بار جهت استحضار اعضاي شورا گزارشي ارائه نمود ودرادامه از پيگيري هاي صورت گرفته توسط ايشان درخصوص احداث ونصب پل هاي عابر پياده مكانيزه در سطح شهر با همكاري و مشاركت شهرداري موارد به شرح زير ارائه نمود :
الف- برای پیشرفت و رسیدن به یک شرایط قابل قبول، درساخت پل هاي مكانيزه یک متولی می خواهد که مدیریت واحد تبلیغات شهری را در دست بگیرد.
ب- متولی شرایط فنی و مهندسی، استانداردها، باید و نبایدها را استخراج کند تا بتواند در هر زمان قیمت هر متر مربع از پل مکانیزه را برآورد کرده و ملاک عمل قرار دهد. این امر با کمک و راهنمایی و اعتماد به کنندگان این کار مقدور می باشد.
ج- اولویت بندی پل های مکانیزۀ ضروری در سطح شهر و برگزاری فراخوان عمومی کشوری در جهت استفاده ساخت و بهره برداری از فضاهای تبلیغاتی این پل ها.
د- شهرداری می تواند با استفاده از نظر کارشناسان ، فضای واگذار شده را بعنوان آورده شهرداری و سهم الشراکه در نظر بگیرد. لیکن لازم به ذکر است که رفع موانع موجود در سطح شهر (معارض) بر عهده شهرداری می بایست باشد تا سرعت و انگیزه مشارکت کننده و سرمایه گذار در سطح بالاتری قرار بگیرد و رقابت در جهت کسب این امتیاز در سطح وسیع تری شکل بگیرد.
هـ - واگذاری تک به تک پل ها بر اساس مراجعه و بدون برگزاری مزایده عمومی، مشکلات متعدد و در پی آن توقعات را شکل می دهد. چراکه ترک مزایده و تشریفات را لازم دارد، هیمن طور اختیارات شهردار برای پل های عابر پیاده در سطح محدودی است و این کار باید در کمیسیون مربوطه بررسی شده، مجدداً در صحن شورا رأی گیری شود و به تایید فرمانداری برسد که خود یک زمان طولانی را به هدر می دهد و مضافاً با معضل فرمانداری روبرو می شویم. مگر اینکه شورا تصویب کند که کل اختیارات به عهده شهردار باشد و بررسی و اعلام نظر در مورد تقاضای وارده یک بازه زمانی محدود لحاظ شود.
و- موضوع آخر اینکه سازمان رفاهی- تفریحی که متولی سامان دهی فضای شهری است در این امر خاص مأمور شود و از صفر تا صد، ارزیابی، برآورد، قیمت گذاری، برگزاری مزایده، نظارت به ساخت، مدیریت و بهره برداری و زمان واگذاری پل های مکانیزه را به عهده بگیرد. تا بتواند شناسنامه و اطلاعات فنی کامل را پیرامون پل های مکانیزه گردآوری کند.
چرا که در حال حاضر برگزاری مزایده یا جذب سرمایه گذار و عقد قرارداد بر عهده امور مشارکت ها   می باشد ولی زمان واگذاری و چگونگی تعامل بر عهده سازمان رفاهی- تفریحی است که منجر به نقش و ایجاد نارضایتی می شود و نشان از وجود مراکزمتعدد تصمیم گیری بصورت موازی کاری می باشد. جالب اینکه همکاران در نظر داشته باشند زمانی که فضا برای پل مکانیزه در یزد واگذار می شود کسی بر کم و کیف اجرا و نحوه بهره برداری نظارت ندارد.
ولی در شهرهای موفق برای هر یک پل ها مأموری از پرسنل شهرداری وجود دارد که البته نزدیک و در مسیر عبور و تردد باشد تا در هر صبح و شام بر زمان شروع و پایان کار پله های برقی نظارت داشته و زمان آن را ثبت کند.
حتی وقتی به هر دلیلی پل خراب شود، عیب را ثبت می کند و مشخص می شود با توجه به نوع عیب چقدر زمان باید صرف شود تا به راه اندازی مجدد برسد و چه قطعه ایی خراب شده یا تعویض شده، دلیل خرابی بررسی و ثبت می شود و نهایتاً یک شناسنامه برای آن پل تنظیم می شود تا بتوان عمر مفید و میزان کارآیی آن را برآورد کرده و در تصمیم گیریهای بعدی لحاظ کرد.
درادامه جلسه آقاي رادمنش درخصوص موضوع تفكيك زباله از مبدأ توسط شهرداري مطالبي را عنوان نمود و خواستار پي گيري جدي شهرداري براي اجراء با اخذ مجوزهاي لازم از سوي شورا گرديد .
مصوبات :
     احداث پلهاي مكانيزه عابر پياده   
 
 
1- نامه شماره 200/920022657-29/5/92 شهرداري ‌يزد ثبت‌ دبيرخانه شورا بشماره 921001736- 29/5/92:
رياست محترم شوراي اسلامي شهر يزد – موضوع : احداث پلهاي مكانيزه عابر پياده – با سلام و صلوات برمحمد و آل محمد(ص) احتراماً پيرو لايحه شماره 200/910053078 مورخ 17/11/91 موضوع ارسال فهرست محلهاي مورد نظر جهت احداث پلهاي مكانيزه عابر پياده همراه با شاخصهای پيشنهادی مربوط به دوره مشاركت و محاسبه درآمد و هزينه آنها ،خواهشمنداست با عنايت به ضرورت تسريع در انعقاد قراردادهاي مشارکتی احداث پل مكانيزه به منظور حفظ جان شهروندان و اهميت زمان براي سرمايه گذاران وشهرداري ، و همچنين درجهت پرهيز از مكاتبات موردي و افزايش رضايت داوطلبين مشاركت در امر احداث پل هاي مذكور ،دستور فرماييد لايحه تقديمی فوق در اسرع وقت در صحن شوراي اسلامي شهرمطرح و نسبت به تصويب فهرست‌ارسالي عنايت‌لازم معمول نمايند. ضمناً آقايان ميرشمسي و رمضاني جهت اداي توضيحات بيشتر معرفي مي گردند. عظيمي زاده – شهردار يزد »
 
« لايحه شماره 200/910053078-17/11/91 شهرداري ‌يزد »
«احتراماً باستناد ماده71 قانون تشكيلات، وظايف وانتخابات شوراهاي اسلامي كشوروانتخاب شهرداران مصوب سال 1375واصلاحيه بعدي آن، همانگونه كه استحضارداريد احداث پلهاي عابر پياده مكانيزه نقش بسزايي در روان سازي ترافيك و كاهش تصادفات درون شهري و ايجاد امنيت رواني براي عابرين پياده دارند . با توجه به عدم تكافوي بودجه سنواتي و آمادگي بهره برداران تبليغاتي براي سرمايه گذاري دراين امر و با عنايت به بند 5 صورتجلسه مورخ 25/9/91 هيأت عالي سرمايه گذاري شهرداري ، بدينوسيله به پيوست ليست محاسبه درآمد – هزينه و تعيين دوران مشاركت دراحداث تعداد 53 دستگاه پل موردنياز شهر به روش B.O.T (ساخت ، بهره برداري ، تحويل) بر مبناي نرخ كارشناسي روز (ليست پيوستي به صورت محرمانه) ارسال مي گردد . با عنايت به اهميت موضوع و ضرورت تسريع در احداث پل هاي مذكور خواهشمنداست ضمن طرح موضوع درشوراي اسلامي شهر اجازه فرماييد شهرداري پس از تصويب ليست فوق الذكر توسط آن شوراي محترم نسبت به عقد قرارداد با داوطلبين بر مبناي قرارداد تيپ و جزئيات مندرج در ليست مصوب با دامنه افزايش و كاهش حداكثر 25% - عندالاقتضاء – اقدام لازم معمول نمايد . ضمناً آقايان رمضاني و ميرشمسي به عنوان نماينده جهت ارائه توضيحات بيشتر معرفي مي گردد . عظيمي زاده – شهردار يزد »
موضوع درصحن علني شورا مطرح با عنايت به بررسي هاي بعمل آمده و پس از بحث وتبادل نظر و استماع نظرات مخالف و موافق پيشنهاد فوق مشروط بر مشاركت شهرداري در هرگونه بهره برداري از پل ها وهمچنين بهره برداري هم زمان سه دستگاه پل توسط هر پيمانكار مورد تصويب قرار گرفت.
 
 
     تملك بخشي از پلاك ثبتي واقع درطرح فضاي سبز متعلق به ورثه مرحوم يدا... پهلوان پور  
 
 
2- لايحه شماره 502/920023497-4/6/92 شهرداري ‌يزد ثبت‌ دبيرخانه شورا بشماره 921001803- 4/6/92 :
«احتراماً باستناد ماده71 قانون تشكيلات، وظايف وانتخابات شوراهاي اسلامي كشوروانتخاب شهرداران مصوب سال 1375واصلاحيه بعدي آن، شهرداري يزد در نظر دارد نسبت به تملك قسمتي از پلاك ثبتي 1 / 7559 بخش 4 يزد واقع در طرح فضاي سبز راستگرد امام جعفر صادق( ع) به كاشاني به كد نوسازي شماره 8-20- 9-2 متعلق به ورثه مرحوم يدا... پهلوان پور اقدام نمايد كه در اين خصوص توافقنامه اي في مابين تنظيم كه در ازاء واگذاري ملك موصوف و براساس ارزيابي انجام شده هر مترمربع 000/500/20 ريال جمعاً مبلغ 000/500/906/1 ريال بابت غرامت ملك تعيين گرديده ، كه مالك از شهرداري بستانكار مي باشد لذا مقرر شد معوض آن قطعه شماره 28 از اراضي تفكيكي كارخانه درخشان واقع در خيابان سلمان جنوبي به مساحت 10/74 متر مربع و جمعاً به مبلغ 000/650/963/1 ريال به مالکین واگذار و مابه التفاوت آن به مبلغ 000/150/57 ريال پس از انتقال رسمي اسناد در طرح بنام شهرداري ، توسط مالك در وجه شهرداري پرداخت گردد. ضمناً انتقال ملك معوض به ايشان فعلاً بصورت مبايعه نامه صورت پذيرد و پس از انجام تشريفات ثبتي آن ، نسبت به انتقال رسمي سند اقدام خواهد شد . عليهذا با عنايت به مشروحه فوق ضمن ارسال تصوير توافقنامه منضم به نمايي از برگ ارزيابي و نقشه مربوطه كه موقعيت پلاك برروي آن مشخص گرديده خواهشمند است موضوع در شوراي اسلامي شهر مطرح اجازه فرمائيد از محل كد15390100001( دیون عمرانی حاصل از پروژه های تملکی ) اقدامات بعدي معمول گردد. ضمناً در صورت نياز آقاي قانع جهت ارائه توضيحات بيشتر معرفي مي گردد. عظيمي زاده – شهردار يزد »
موضوع درصحن علني شورا مطرح با عنايت به بررسي هاي بعمل آمده دركميسيون برنامه وبودجه وتوضيحات رياست آن كميسيون وپس ازبحث وتبادل نظر واستماع نظرات مخالف و موافق پيشنهاد فوق مورد تصويب قرار گرفت .
 
     درخواست شركت مخابراتي رايتل
 
 
3- لايحه شماره 200/920023709-5/6/92 شهرداري ‌يزد ثبت‌ دبيرخانه شورا بشماره 921001824- 5/6/92 :
« احتراماً باستناد ماده71 قانون تشكيلات، وظايف وانتخابات شوراهاي اسلامي كشوروانتخاب شهرداران مصوب سال 1375واصلاحيه بعدي آن، احتراماً باستناد ماده71 قانون تشكيلات، وظايف وانتخابات شوراهاي اسلامي كشوروانتخاب شهرداران مصوب سال 1375واصلاحيه بعدي آن، پيرو لوايح شماره 200/910031768 مورخ 16/7/91 و 910041036 مورخ 12/9/91 درخصوص درخواست شركت مخابراتي رايتل (متقاضي راه اندازي سايت تلفن همراه در چند نقطه از فضاهاي شهري) همانگونه که استحضاردارید موضوع ابتداً توسط آن شوراي محترم طي بند 2 صورتجلسه مورخ 9/12/91تصویب وبراساس آن نسبت به تحویل محلهای موردنظروعقدقرارداداقدام که متعاقبا وطی طرح تقدیمی اعضای شورا (با عنايت به نظر چندتن از علما و مراجع تقليد مبني بر ممنوعيت شرعي تماسهاي تصويري) مصوبه فوق الاشاره لغوگردید. با عنایت به درخواست مجدد شركت رايتل خواهشمند است موضوع را در شوراي اسلامي شهر مطرح و با نصب دكل رايتل در نقاط درخواستی در لوايح تقدیمی قبلی صرفاً جهت تماسهاي صوتي مانند ساير اپراتورهاي تلفن همراه موافقت فرماييد. ضمناً آقاي صفدرپور به عنوان نماينده جهت ارائه توضيحات بيشتر معرفي مي گردد . عظيمي زاده – شهردار يزد »
موضوع درصحن علني شورا مطرح با عنايت به بررسي هاي بعمل آمده دركميسيون فرهنگي اجتماعي شورا و توضيحات رياست آن كميسيون وپس ازبحث وتبادل نظر واستماع نظرات مخالف وموافق پيشنهاد فوق مورد تصويب قرار گرفت .
 
 
     معرفي كارشناس  
 
 
4- نامه شماره 922805841-13/8/92 سازمان عمران و نوسازي شهرداري ثبت‌ دبيرخانه شورا بشماره 921002653- 13/8/92 :
« رياست محترم شوراي اسلامي شهر يزد – موضوع : معرفي كارشناس - با سلام احتراماً با عنايت به بند 5 ماده 9 اساسنامه سازمان عمران ونوسازي شهرداري يزد (يك نفر كارشناس به انتخاب شوراي اسلامي شهر) ، دستورفرماييد نسبت به معرفي كارشناس مورد نظر اقدام لازم معمول نمايند.                 حاجي محمدرضايي – مديرعامل »
موضوع درصحن علني شورا مطرح پس از بحث وتبادل نظر و استماع نظرات آقاي شايق به عنوان كارشناس از سوي شورا دراين زمينه تعيين و انتخاب گرديد .
 
 
جلسه با ذكر صلوات درساعت  10 خاتمه يافت.