شوراي اسلامي شهر يزد

الهه جورابي


نائب رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای شهر یزد:

توجه به رونق گردشگری در بافت تاریخی

نائب رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای شهر با اشاره به ضرورت پیاده ‌راه سازی محورهای بافت تاریخی و اجرای شهر پیاده با تمرکز و  توجه بر مرکز شهر و بافت تاریخی، اظهار کرد: مسیرهای گردشگری پیاده در بافت تاریخی تعریف و تجهیز آنها نیز صورت گرفته و در دست اجرا است.

«الهه جورابی» از دیگر موارد مورد توجه پنجمین دوره شورای اسلامی شهر یزد را حفاظت از خانه ها و بافت های ارزشمند باقیمانده ، تقویت زیرساخت های گردشگری در مرکز تاریخی شهر، سرزنده کردن مرکز شهر و مراکز محلات و محور های مهم تاریخی شهری نام برد.

وی همچنین بر ضرورت کاهش آلودگی های صوتی و بصری در محیط های عمومی شهری از طریق بازآفرینی بدنه ها و فضاهای شهری بخصوص در بافت تاریخی اشاره کرد.

جورابی اظهار کرد: با توجه به اهمیت گردشگری و نقش آن در توسعه اقتصادی و ایجاد اشتغال و با توجه به ظرفیت های بسیار بالایی که در بافت تاریخی وجود دارد باید از این فرصت برای جذب سرمایه گذاری بخش خصوصی و گسترش توریسم استفاده بیشتری صورت گیرد.

وی ادامه داد: در این زمینه شورا برنامه ریزی های خوبی داشته است که با ایجاد شهرداری ناحیه تاریخی در شهر یزد میتوان به اهمیت بافت تاریخی پی برد. بسیاری از پیاده رو سازی های، تمیز نگهداشتن بافت و بهسازی دیوارهای گلی در دستور کار شهرداری ناحیه تاریخی قرار دارد.

جورابی از مهم‌ترین برنامه های اجرا شده و در حال اجرا در بافت تاریخی را مرمت و احیای آب انبار رستم گیو، حصار کشی مخروبه های موجود در بافت تاریخی ، مرمت و بهسازی مسیرهای عبور و مرور در بافت، تسهیلات ویژه برای ساکنین در بافت، توجه به روشنایی در بافت، بالا بردن امنیت در بافت از طریق همکاری با ارگانهای مربوطه، نام برد.

عضو کمیسیون عمران، معماری و شهرسازی  بیان کرد: شناسایی وضعیت کالبدی و عملکردی این بافت ها به منظور برنامه ریزی و ساماندهی مدیریتی در حفظ و نگهداری آنها از اقدامات اولیه و مهمی است که باید صورت پذیرد.

وی ادامه داد: رسیدگی به وضعیت بافت تاریخی و فراهم آوردن شرایط مناسب برای این بافت به عنوان یک بافت جهانی، از مهمترین برنامه‌هایی است که مدنظر همه اعضای شورای شهر یزد است.

این عضو شورای شهر یزد گفت: مردم بهترین گزینه برای پویا و زنده نگاه داشتن بافت تاریخی یزد هستند و افراد در محلات مختلف بافت تاریخی را جمع کرده و نظرات آنها را جویا شده ایم ضمن اینکه برای بافت‌ها و ساختمان‌های فرسوده نیز برنامه هایی داریم که با کمک اهالی محلات باید آنها را اجرایی کنیم.

این عضو شورای اسلامی شهر یزد از دیگر اقدامات مورد توجه در شورای پنجم شهر یزد به توجه محله‌های شهر برای رفع مشکلات و محرومیتها اشاره کرد و از اجرای طرح تبسم در این دوره شورای شهر خبر داد.

وی افزود: این طرح به معنای توسعه بهینه سلامت محله به صورت پایلوت در محله اسکان آغاز شده است.

جورابی ادامه داد: در این طرح مشکلات اولویت دار محله شناسایی می شود تا نسبت به توانمندسازی جامعه هدف اقدام شود. این طرح با مشارکت سازمان‌های مختلف شهرداری یزد، دانشگاه علوم پزشکی، تیم سلامت مرکز جامع خدمات بهداشتی اجرا خواهد شد.

وی تاکید کرد: همه دستگاه‌های اجرایی استان موظف هستند که مصوبات این طرح در محله‌های مختلف شهر را طی یک سال اجرا و مشکلات را مرتفع کنند.

وی با اشاره به اجرای پایلوت این طرح در محله اسکان اظهار کرد: این طرح قرار است در 6 محله دیگر شهر هم اجرا شود از این رو بررسی مشکلات این محله‌ها هم در دستور کار است.

این عضو شورای اسلامی شهر یزد از جمله اقدامات این طرح در محله اسکان به نصب کانکس پسماند خشک، نصب کارتن پلاست برای ساماندهی پسماندها، توسعه خدمات شهری و در آینده نزدیک بهبود آسفالت معابر این محله اشاره کرد.