ارزش بافت تاریخی وسبک زندگی مردم یزد با یکدیگر پیوند خورده است

ارزش بافت تاریخی وسبک زندگی مردم یزد با یکدیگر پیوند خورده است

رئیس موسسه فرهنگی ایکوموس در ایران با بیان اینکه ارزش بافت تاریخی و سبک زندگی مردم یزد با یکدیگر پیوند خورده است گفت: سبک زندگی مردم یزد ظاهر تاریخی و ارزشمند این شهر را به وجود آورده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از یزد، مهدی حجت عصر امروز در نشست علنی شورای اسلامی شهر یزد اظهار داشت: ثبت جهانی را از دو معنی می‌توان بررسی کرد که نخستین آن ثبت اسم شهر یزد است ولی این معنای واقعی ثبت نیست و اصل ثبت جهانی به معنای تثبیت یک اثر و ارزش‌های آن است.

وی با اشاره به اینکه اگر یزد نبود، در فرهنگ جهانی یک نوع نگاه خاص به وجود نمی‌آمد خاطرنشان کرد: طبیعتا مفهوم ثبت جهانی همین است ولی خیلی کمکی از سوی نهادهای خارجی در ارتباط با این آثار صورت نمی‌پذیرد ولی در صورت نگهداری بد، قطعا برخورد انجام می‌دهند.

رئیس موسسه فرهنگی ایکوموس در ایران گفت: حقیقتا یک اثر معماری یا یک شهر، تصویر زندگی مردم در آیینه ماده است و هر طور که مردم زندگی کنند، معماری و شهرشان به همان صورت است.

حجت تصریح کرد: این که امروز شهر یزد به این ظاهر و صورت وجود دارد به دلیل سبک زندگی است که مردم این شهر در طول سال‌های سال به این صورت زندگی کرده‌اند و ظاهر شهر خود را با باطن زندگی خود شکل داده‌اند.

وی با تاکید بر اینکه حفاظت از این بافت هم نیازمند حفاظت از این سبک زندگی است خاطرنشان کرد: طبیعتا زمانی که سبک زندگی افراد متفاوت شود، قطعا نیازی به این ظاهر معماری هم پیدا نمی‌کند و به سمت سبک جدید زندگی می‌رود.

وی ادامه داد: به این ترتیب ما با یک مشکل مواجه هستیم و آن اینکه از یک طرف ما رفتن به سمت تکنولوژی‌هایی را داریم که اجتناب‌ناپذیر است و از طرف دیگر هم دوست داریم که روابط موجود در این عرصه را حفاظت کنیم.

رئیس موسسه فرهنگی ایکوموس در ایران خاطرنشان کرد: برخی از افراد نمی‌دانند که بافت تاریخی یزد به این صورت است که ارزشمند است و اگر قرار باشد این ظاهر و باطن بافت را تغییر دهیم قطعا ارزشش را هم از دست می‌دهد.

حجت تصریح کرد: اگر شروع به انجام فعالیت‌هایی کردیم که توریست بیشتری جذب کنیم و تغییراتی در بافت به وجود آوردیم، وارد روندی می‌شویم که دیگر ارزش‌ها و اصالت‌های بافت تاریخی یزد را کم‌کم از بین می‌برد.

وی روابط انسانی موجود در بافت تاریخی یزد را بسیار ارزشمند و مهم دانست و گفت: یکی از دلایلی اصلی که این بافت به ثبت جهانی رسید همین سبک زندگی مردم و روابط انسانی بسیار ارزشمند آن است.

رئیس موسسه فرهنگی ایکوموس در ایران با اشاره به اینکه معماران قدیمی ایران علاوه بر فنی که داشتند، به دلایلی که از جمله آن می‌توان به ایمان اشاره کرد توانستند این چنین عظمتی را در بافت‌هایی از جمله بافت تاریخی یزد حفظ کنند خاطرنشان کرد: بسیار کم هستند افرادی که بتوانند در دانشگاه‌های امروز بحث معماری سنتی را بخوانند و همانند معماران قدیمی فعالیت کنند.