شوراي اسلامي شهر يزد

ونوس عامري


رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر یزد:

گردشگری؛ نسخه اصلی توسعه شهر یزد

رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر یزد با بیان اینکه همواره باید به این نکته توجه کنیم که برای توسعه اقتصادی و فرهنگی جامعه چاره‌ای جز توسعه صنعت گردشگری در کشور و استان نداریم، اضافه کرد:  اولویت‌های شورای شهر، توسعه همکاری ها و حمایت از بخش خصوصی در راستای توسعه زیرساختهای گردشگری است.

«ونوس عامری» عضو کمیسیون میراث فرهنگی، گردشگری و روابط بین الملل با بیان اینکه بافت تاریخی یزد همواره در برنامه ریزی و طراحی شهر مورد توجه بوده است، افزود:  اقداماتی که از زمان توجه به بافت تاریخی در ایران صورت گرفته، یزد را پیشتاز این گرایش معرفی میکند.

وی ادامه داد: تهیه طرح تفصیلی با توجهات و دقت های متناسب با ارزش فرهنگی و تاریخی بافت از جمله اقداماتی است که توانسته است تا حدودی از تخریب گسترده و سریع بافت تاریخی جلوگیری کند و ساز و کاری را برای حیات مجدد آن در نظر گیرد.

نائب رئیس کمیسیون شهر هوشمند و عضو کمیسیون بودجه ظرفیت استان یزد را در سه حوزه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری را بالا دانست و افزود: استان یزد در این 3 حوزه جزو 3 استان برتر کشور است و باید در خصوص توسعه این محورها سرمایه‌گذاری صورت گیرد.

این بانوی عضو شورا با اشاره به اینکه همه ارگان‌ها باید برای توسعه گردشگری در یک مسیر قرار گیرند، گفت: به عنوان مثال برای مجوز هتل نیاز به دریافت استعلام از اداره کل میراث فرهنگی است اما پروانه آن را شهرداری صادر می کند بنابراین هرگز جدا از هم نیستیم و هر کجا که امکانات فراهم شود، سرمایه گذاران خودشان وارد شده و خود را با قوانین تطبیق می دهند و ما فقط باید زمینه را فراهم کنیم.

وی گفت: اقامت یکی از بزرگترین دغدغه‌های مسوولان گردشگری است و همه نگران‌ هستند که با افزایش آمار گردشگران ورودی، آنها را باید در کدام اقامتگاه جای داد. از طرفی بسیاری از تورگردانان مدام از این گله می‌کنند که ظرفیت هتل‌ها برای اسکان توریست‌ها تکمیل است و حتی آنها بعضا مجبور می‌شوند برنامه تورهای ورودی را به عقب بیندازند تا هتل‌ها گنجایش پذیرش آنها را داشته باشند.

عامری اظهار کرد: با توجه به اینکه فرصت برای افزایش استقبال گردشگران از شهر یزد فراهم شده است، مسئولان هم عزم خود را برای حمایت از بخش خصوصی جزم کرده‌اند، بسیاری از فعالان و سرمایه‌گذاران بخش خصوصی نیز دست به کار شده‌اند تا هر کدام سهمی در توسعه گردشگری استان داشته باشند.

وی با اشاره به کمک های شهرداری به بخش خصوصی گفت: بر اساس مصوبه شورا پنجم برای سرمایه گذاران ساخت هتل های 4 ستاره به بالا بسته های تشویقی در نظر گرفته شده است که باعث جذب چندین سرمایه گذار شده است.

وی درباره دیگر فعالیت های صورت گرفته برای تسهیل رونق گردشگری نیز گفت:بین المللی کردن فرودگاه یزد از دیگر برنامه های مورد پیگیری شورای شهر یزد است که در این زمینه هماهنگی‌های خوبی با نماینده وزارت خارجه در استان صورت گرفته است و قرار است به همین منظور دفتری از وزارت خارجه در فرودگاه یزد دایر شود.