شوراي اسلامي شهر يزد

محسن ابوترابي


خواهرخوانده‌های جدید یزد

عضو کمیسیون میراث فرهنگی، گردشگری و امور بین‌الملل شورای اسلامی شهر یزد درباره تلاش‌های صورت گرفته برای خواهرخواندگی یزد با شهرهای کشور عراق خبر داد و افزود: ایجاد خواهرخواندگی یزد با کربلا به واسطه تناسبات شهر یزد به عنوان حسینیه ایران با جدیت دنبال می شود.

«محسن ابوترابی» از دعوت از شهردار کربلا برای بازدید از شهر یزد خبر داد و گفت: شهرهای بسیاری از کشورمان برای این خواهرخواندگی درخواست داده‌اند اما با توجه به اینکه جدای از مسائل مذهبی، ارتباطات اجتماعی، اقتصادی و تجاری ارتباطات نزدیکی بین یزد و کربلا وجود دارد، این پیمان اهمیت بسزایی دارد.

وی افزود: یزد به صورت ویژه در ابعاد مذهبی و معنوی با شهر کربلا نزدیکی دارد. برگزاری مراسم روضه خوانی امام حسین(ع) در طول سال از جمله این ویژگی ها است و امید است که بتوانیم مسئولان شهر کربلا را متقاعد کنیم و این امر هم در مرحله اول با افتخار برای یزد محقق شود.

ابوترابی تاکید کرد: با توجه به اینکه شهر یزد تنها شهر شیعی جهانی است که در سازمان یونسکو به ثبت رسیده است، فرصت مناسبی برای خواهرخواندگی با کربلا و همچنین توسعه گردشگری مذهبی است.

وی ادامه داد: این خواهرخواندگی فرصت‌ های بسیاری را برای شهر یزد به دنبال خواهد داشت که در کنار مباحث مذهبی، فرصت‌های اقتصادی و بازرگانی زیادی به همراه خواهد داشت و در مباحث اقتصادی و سرمایه گذاری نیز می توانیم با کربلا ارتباط خوبی برقرار شود.

وی اضافه کرد: با توجه به اهمیت یزد به عنوان شهر تاریخی و گردشگری دنیا و شهر جهانی، دنبالیم که اتفاق مبارکی در حوزه خواهرخواندگی منعقد شود و یکی از شهرهای مورد نظر شهر ونیز است که شباهت‌های تاریخی بسیاری با این شهر دارد.

ابوترابی گفت: شهر یزد به عنوان شهر تاریخی جهانی مورد توجه است  و هم و غم بسیاری برای انعقاد تفاهم نامه خواهرخواندگی در این شورا دیده می‌شود.

این عضو شورای شهر برای بهره‌برداری هر چه بیشتر از فرصت‌های خواهرخواندگی اظهار کرد: تاکنون تبادلات مورد نظر د رحوزه خواهرخواندگی اتفاق نیفتاده است و عزم جدی مسئولان استان را می‌طلبد.

وی افزود: در گذشته عزم و اراده‌ای برای بهره‌برداری از فرصت خواهرخواندگی وجود نداشته اما با توجه به تشکیل کمیسیون میراث فرهنگی، گردشگری و امور بین‌الملل در شورای شهر و تشکیل سازمان گردشگری در آینده نزدیک امید است خواهرخواندگی‌ها با جدیت بیشتری دنبال شود.

این عضو شورای شهر یزد از شناسایی یزدی‌ها حوزه وزارت امور خارجه برای تسهیل انعقاد پیمان‌های خواهرخواندگی خبر داد و افزود: برقراری ارتباط با این شخصیت‌ها راه را برای انعقاد این پیمان‌ها هموار خواهد کرد.

وی با بیان اینکه بسیاری از شخصیت‌های یزدی در کشورهای اروپایی، عربی و آفریقایی سفیر بوده‌اند، همکاری با این شخصیت‌ها را تسهیل کننده انعقاد پیمان‌های خواهرخواندگی  با شهرهای مهم دنیا دانست.

این عضو کمیسیون خدمات شهری شورای اسلامی شهر یزد همچنین به اقدامات انجام شده برای ساماندهی دستفروشان  شب بازارها اشاره کرد و گفت: ساماندهی دستفروشان از سال گذشته اجرا شد و دستفروشان شهر جمع‌آوری شده و در دو نقطه میدان امام علی(ع) و سه راه شحنه مستقر شدند.

وی ادامه داد: 250 غرفه دراین نقاط د راختیار دستفروشان قرار گرفت و مدیریت آن به بخش خصوصی واگذار شد و دستفروشان با پرداخت هزینه اندک در این مکان‌ها مستقر شدند و به فعالیت پرداختند.

وی گفت: فراخوان واگذاری مدیریت این شب بازارها به بخش خصوصی اعلام شده است تا شرکت‌هایی که توانایی مدیریت این واحدها را دارند، وارد عمل شوند و نسبت به مدیریت این شب بازارها با رویکرد عرضه محصولات خانگی و صنایع دستی وارد عمل شود.

ابوترابی درباره ساماندهی 5 شنبه و جمعه بازار نیز اظهار کرد: این بازارها سالها است که در پارک دانشجو مستقر هستند اما قرار است با تحویل زمین از مسکن و شهرسازی در 4 گوشه شهر این بازارها ایجاد شود و طراحی آن از سوی شهرداری انجام شده است.

وی با بیان اینکه رویکرد این بازارها نیز عرضه محصولات خانگی و صنایع دستی است، افزود: در حال حاضر امامشهر، ازادشهر، بلوار نواب صفوی و بلوار مدرس برای اجرای این بازارچه‌ها در نظر گرفته شد ه است.

این عضو شورای اسلامی شهر یزد یکی دیگر از معضلات شهر را تکدی گری بیان کرد و افزود: حضور متکدیان در نقاط مختلف شهر به ویژه مرکز شهر برای همشهریان، هم وطنان و گردشگران ناخوشایند است.

وی ادامه داد: جمع‌آوری متکدیان به صورت خاص با کمک نماینده بهزیستی در دستور کار است اما فضای مناسبی برای نگهداری این افراد وجود ندارد از این رو قرار است با همکاری یکی از خیران استان، گرمخانه ای طراحی و ایجاد شود.

ابوترابی گفت : این خیر همچنین اشتغال این کودکان را متقبل شده است و حمایت از آنها را به عهده می‌گیرد.

وی همچنین از راه اندازی اورژانس خدمات شهری خبر داد و افزود: به این ترتیب زمانی که حادثه‌ای در شهر رخ دهد،ماموران شهرداری نیز حاضر شده و خدمات مورد نیاز را ارائه خواهند کرد که تا پایان سال محقق خواهد شد.