شوراي اسلامي شهر يزد

حميدرضا قمي


رئیس کمیسیون شهر هوشمند شورای اسلامی شهر یزد:

شهر هوشمند، راه حل مشکلات شهری

رئیس کمیسیون شهر هوشمند شورای اسلامی شهر یزد به بیان ضرورت تشکیل این کمیسیون پرداخت و گفت: با توجه به اینکه امروزه 80 درصد جمعیت دنیا به سمت شهرنشینی روی آورده اند پیامد این رویداد باعث شده تا شهرها به طور سنتی مدیریت نشوند بنابراین نتیجه می گیریم  زندگی در شهر باید مسیر جدید به خود بگیرد.

«حمیدرضا قمی» ادامه داد: امروزه تکنولوژی، عبور و مرور، آلودگی و ترافیک، بی رویه مصرف شدن منابع انرژی محدود سلامت جامعه را مورد تهدید قرار داده است و زندگی اجتماعی هم تحت تاثیر هجمه بدون برنامه فناوری جدید است.

وی ادامه داد: نهضتی جدید لازم است که شکل شهرنشینی را تغییر دهد به طور مثال استفاده از انرژی پاک، صرفه جویی منابع مصرفی مثل آب و برق که به عنوان سرمایه زمین متعلق به همه نسل ها است، ترویج عبور و مرور پاک در شهر، شفافیت در حوزه مدیریت شهری و برخورداری مساوی مردم از امکانات نهضتی به نام شهر هوشمند را شکل می دهد.

این عضو کمیسیون بودجه و فرهنگی شورای شهر یزد راه حل مشکلات شهری را در شهر هوشمند دانست و افزود: شهر هوشمند قبل از هر چیز یعنی حرکت جامعه شهرنشینی به سمت شهرنشینی مناسب در عصر صنعتی زده امروز است.

وی تاکید کرد: توجه به انرژی های نو همانند باد و خورشید در عصر جدید مهم واجتناب ناپذیر  است و مردم باید از وسایل نقلیه پاک مانند دوچرخه استفاده کنند و اینها محورهای توسعه هوشمند یک شهر است.

وی در خصوص ایجاد شفافیت در حاکمیت شهری گفت: در خصوص شفافیت و فرصت برابر برای مردم باید سرویس هایی ایجاد شود که خدمات شهروندی را بدون رفت و آمد و در منزل در بستر فناوری اطلاعات و ارتباطات در اختیار مردم قرار دهد و دسترسی آسان و سریع به اطلاعات و فرصتها ایجاد شود.

قمی بابیان اینکه شهرداری بخش بزرگی از مدیریت شهری را بر عهده دارد، افزود: مدیریت شهری تنها شامل شهرداری نیست بلکه پلیس راهنمایی و رانندگی، پلیس امنیت، مدیریت فرهنگی شهر و وزارت نیرو در حوزه مدیریت منابع انرژی در مدیریت شهری دخیل هستند.

وی ادامه داد: یزد در نظر دارد الگوی مدیریت شهری واحد را در کشور پیاده کند، لذا اگر بخواهیم به آرمان مدیریت شهری واحد برسیم تمام دستگاه ها باید به درک مشترک برسند.

رئیس کمیسیون شهر هوشمند شورای اسلامی شهر یزد اظهار کرد: دو دهه است که از طرح برنامه شهر هوشمند می گذرد ولی تا کنون مانند ثروتمندی عمل کردیم که به فکر تمام شدن ثروت نبودیم و چون منابع انرژی ارزان مانند نفت در اختیار همه بود وجود خودروهای شخصی هم افزایش یافت و روز به روز به مشکلات شهر نشینی اضافه شد.

وی ادامه داد: شورای شهر پنجم به صورت عملیاتی وارد برنامه شهر هوشمند شده و این اتفاق کاملا دیر ولی جوان است چون صحبت از تغییر راهبردی است که کل سیستم مدیریت شهری را متحول می کند و زمانبر است و قرار نیست همه موافق باشند.

قمی افزود: شورای شهر برنامه هایی را در دستور کار قرار داده مانند آموزش مردم برای استفاده از حمل و نقل عمومی با انیمیشن کوتاه، ایجاد شبکه اجتماعی شهری به این منظور که مردم با عکس گرفتن از رویدادهای شهر به شورای شهر در مدیریت شهری کمک کنند.

این عضو شورای شهر بیان کرد: شاخص هایی برای آینده شهر هوشمند تعریف کرده ایم یعنی چند درصد مردم قرار است تا پایان چهار سال از وسیله نقلیه عمومی استفاده کنند، چند درصد از انرژی پاک استفاده می شود چند درصد از خدمات بر اساس فناوری اطلاعات در دسترس همه مردم قرار دارد، حکمرانی هوشمند در شهر جریان داشته باشد و مردم با شفافیت از امور آگاهی داشته باشند و در شهرهوشمند بی نظمی بصری دیده نشود.

رئیس کمیسیون شهر هوشمند شورای اسلامی شهر یزد در ادامه همچنین به تشریح مصوبات این کمیسیون پرداخت و گفت: طرح مکانیزه کردن فرآیند پروانه ساختمان از ابتدا تا انتها، انتشار طرح تفصیلی و قرار دادن نقشه تفصیلی شهر یزد در سایت شهرداری یزد قرار گیرد.

وی ادامه داد: ضمناً سازمان فاوا ماموریت یافت نرم افزار آموزشی جهت استفاده عموم تهیه و در سایت شهرداری یزد بارگذاری نماید.

وی افزود: همچنین در این کمیسیون با نصب چراغ راهنمایی ورانندگی مجهز به تلویزیون شهری در یکی از چهارراه های سطح شهر یزد با زمان بندی طولانی به صورت پایلوت موافقت گردید .

وی از دیگر مصوبات این کمیسیون را تشکیل مرکز خلاقیت، نوآوری و فناوری نوین در شهرداری یزد عنوان و بیان کرد: این مرکز در سطح معاونت در ساختار شهرداری مطرح و در صورت امکان، اقدامات لازم برای قرار گرفتن این معاونت در چارت سازمانی شهرداری صورت پذیرد.

وی از بررسی و موافقت با اولین رویداد ملی استارتاپ دمو با رویکرد شهر هوشمند در یزد خبر داد و افزود: تدوین و تصویب موافقت نامه با منطقه ویژه علم وفناوری یزد برای ایجاد همکاری متقابل برای توسعه فناوریهای نوین و سبز در یزد بطوریکه شهرداری مناطق بخصوصی را در یزد با ایجاد تخفیف و معافیت های خاص به توسعه فناو یهای نوین اختصاص دهد، نیز از جمله مصوبات این کمیسیون است.

قمی از دیگر مصوبات به تصویب مشارکت در ایجاد پویا نمایی برای ارتقا فرهنگ شهروندی، موافقت با مشارکت با طرح ایجاد بازی رایانه ای، تدوین طرح انتشار آزاد اطلاعات و پیوستن شهرداری به سامانه انتشار آزاد اطلاعات، تدوین طرح شناسایی اموال فکری شهرداری در حال بررسی، تدوین طرح برندینگ شهرداری و تدوین طرح ایجاد مرکز خلاقیت ها و نو آوریهای شهرداری اشاره کرد.